SlideShare a Scribd company logo
1 of 3
Канибекова Жулдыз Канибековна
Оңтүстік Қазақстан облысы Шымкент қаласы
Дина Нұрпейісова атындағы №116 жалпы орта мектеп
мемлекеттік мекемесінің
Физика-информатика пәнінің мұғалімі
Сабақтың түрі: Ашық сабақ
Пәні: Физика
Сыныбы: 9”Г” сынып
Сабақ тақырыбы: Домбыра физикасы
Мақсаты: білімділік: а) тербеліс туралы түсінік беру
ә) серіппе тербелісін графикпен кескіндеу.
б) статикалық тепе-теңдік туралы түсінік
тәрбиелік: ұлттық өнерге баулу, дыбыстың адам өміріндегі
маңызын ашу. Домбыраның құрылысымен танысу.
Этнопедагогикалық тәрбие беру.
дамытушылық: пәнге деген ынтасымен қабілетін дамыту,
білімділік танымдарынөмірмен байланыстыра
отырып арттыру.
Сабақ әдісі: түсіндіру, баяндау, демонстрациялау.
Көрнекілік құралдар: домбыра, домбыра схемасы, серіппе жүктер,
кодоскоп.
Пән аралық байланыс: тарих, этнопедагогика, қазақ тілі, ән-күй.
Сабақ барысы:
I. Кіріспе. Ертегі –аңыз.
Ертеде бір хан болыпты. Оның жалғыз қызы бар екен. Хан қызын өзі
сияқты хан баласын атастырып қояды. Қыз бойжеткенде кедей жігітке
ғашық болып, көңіл қосып жүреді екен. Мұны білген хан жігітті дарға
астырады. Жігіт өлгенен кейін қыз мезгіліне жетпей бір ұл, бір қыз
табады. Ел сөзінен сескенген ханжаман атқа қалмаудың амалын іздеп, қос
бүлдіршіннің көзін жоюды астыртын мыстан кемпірге тапсырады.
Сәбилерді көз-көрмес құлақ –естімес жерге апарып, биік ағаштың басына
қызды шығысқа, ұлды батысқа қаратып іліп кетеді. Нәрестелердің көз
жасы тамған ағаш бұтақтары суалып, қуара бастайды. Қос жүрек соғуын
тоқтатқанда, бәйтерек те өсуін тоқтатады. Ел ішіндегі өсек-сөз, өтірік
өкпеге шыдамаған қыз, егізін іздеп жолға шығады. Бармаған жері,
баспаған тауы қалмайды. Қатты шаршап діңкесі қатқан қыз әбден қурап,
қабығы түсіп шіруге айналған биік ағаштың түбіне қисая кетеді. Оны бір
сүйкімді саз, сиқырлы әуен оятады. Құлақ түріп тыңдаса, “ән салып ”
тұрған қасындағы биік ағаштан күмбірлеген үн естіледі. Қыз күндіз егізін
іздеп, түнде осы ағаштың түбіне келіп, көңіл жұбатып, тынығып жүреді.
Бір күні айналаға көз салмақ болып, басына шығам деп, ағашты құлатып
алады. Ағаш жуан түбінен басына дейін қуыс екен. Жіңішке басының екі
жағында бұтақтан-бұтаққа керіліп қалған ішектерді көреді. Бұл қыздың екі
баласынан қалған жұрнақ еді. Батыс жағыгдағы ішек бостау, шығыс
жағындағы ішек қаттылау тартылыпты. Шертіп көрсе, керемет үн
шығады. Қыс байғұс бостау тартылған ішектің үні мұңды шығатындықтан
ұлым-Мұңлық, тым зарлы шығатындықтан қызым-Зарлық деп ата-ана
қойып, күндіз түні қасынан тастамай күй шығарып, ел кезіп, егізін іздеп
кеткен екен.
II. Домбыра құрылысы.
Домбыра 3 бөліктен тұрады. Бас бөлігі, мойыны, шанақ. Басында
құлақтары, шайтан тиегі орналасады. Мойын бөлігінде пернелер, шанақта
тиек, ойық, ілгек орналасады. Домбыра- әрбір құрылымдық
элементтерінің қызметін жалпы физикалық күрделі заңдармен
түсіндірілетін ұлттық акустикалық –аспап.
III. Жаңа сабақ
Статистикалық тепе-теңдік.
А) Домбыра төрде ілулі тұрғанда немесе шертпей жай ғана қолымызға
алғанда барлық бөліктері өзара тепе-теңдікте тұрады.
а-табалдырық тиектің биіктігі
в-шайтан тиектің биіктігі
а1, а2- домбыра бойы мен ішектің арасындағы бұрыш.
L1-табалдырық тиектен домбыра түбіне дейінгі қашықтық.
L2- шайтан тиектен домбыра түбіне дейінгі қашықтық,
L-домбыра ұзындығы.
Егер домбыра ішегін қолымызбен шертсек белгілі бір үн естиміз.
1. Тепе-теңдікте тұрған ішекті шертіп тербеліс тудырдық.
2. Ішектің тербелісі ауа арқылы, біздің құлағымызға жетеді.
3. Біздің көзімізге көрінбегенімен домбыраның беттік тақтайы да күрделі
тербеліске ұшырайды.
Дыбыс ауада таралып тербеліс тудырады. Дыбыстардың осындай ауытқуы
дифракция деп аталады. Міне осындай қарапайым құбылыстар арқылы
домбыра тербелісін түсіндіруге болады.
IV. Қосымша материалдар (есептер шығару).
1
1
L
ав
а
−
=
2
2
L
в
а =
1. Жиілігі 05Гц, амплитудасы 80 см болатын гармониялық тербеліс
теңдеуін жаз.
2. Амплитудасы 5см, преиоды 0,5с болатын тербеліс теңдеуін жаз.
3. Домбырадан төгілге күй неге құлаққа жетеді?
4. Алыста жүрген адамды шақырғанда дауыс күшейю үшін қандай амал
істеу керек?
5. Домбыра туралы басқа қандай аңыздар білесіңдер?
6. Тоғыз перненің тағылу себебі неде?
V. Оқушыларға домбырамен 1-2 күй ойнату.
VI. Оқушыларды бағалау.
VII. Үй тапсырмасын беру
VIII. Сабақты бағалау.

More Related Content

What's hot

What's hot (20)

2052sdasdsdsdsds
2052sdasdsdsdsds2052sdasdsdsdsds
2052sdasdsdsdsds
 
38КУКУКУУУУУУУУУУУУУУ
38КУКУКУУУУУУУУУУУУУУ38КУКУКУУУУУУУУУУУУУУ
38КУКУКУУУУУУУУУУУУУУ
 
Zac
ZacZac
Zac
 
ана тілі. сиыр (ашық сабақ)
ана тілі. сиыр (ашық сабақ)ана тілі. сиыр (ашық сабақ)
ана тілі. сиыр (ашық сабақ)
 
1235858
12358581235858
1235858
 
ddfdsfsdf ffs fs f fsdf fsdf df
ddfdsfsdf ffs fs f fsdf  fsdf dfddfdsfsdf ffs fs f fsdf  fsdf df
ddfdsfsdf ffs fs f fsdf fsdf df
 
S12
S12S12
S12
 
9663sdsddssd
9663sdsddssd9663sdsddssd
9663sdsddssd
 
Ғажайып бақ (ертегі)
Ғажайып бақ (ертегі)Ғажайып бақ (ертегі)
Ғажайып бақ (ертегі)
 
322fd
322fd322fd
322fd
 
6124ууу
6124ууу6124ууу
6124ууу
 
3222er3243344
3222er32433443222er3243344
3222er3243344
 
8558trtrtrtrtrtr
8558trtrtrtrtrtr8558trtrtrtrtrtr
8558trtrtrtrtrtr
 
963fd
963fd963fd
963fd
 
щшг чпавпвп вапакпкп
щшг чпавпвп вапакпкпщшг чпавпвп вапакпкп
щшг чпавпвп вапакпкп
 
Gabitg
GabitgGabitg
Gabitg
 
Ормандағы оқиға
Ормандағы оқиғаОрмандағы оқиға
Ормандағы оқиға
 
5 45
 5 45 5 45
5 45
 
2086ваывауа
2086ваывауа2086ваывауа
2086ваывауа
 
сабақтың тақырыбы
сабақтың тақырыбысабақтың тақырыбы
сабақтың тақырыбы
 

Viewers also liked

11 сынып пример400
11 сынып пример40011 сынып пример400
11 сынып пример400
nurlan93kz
 
5бүгінгі мен кешегінің оқыту әдістемесі қандай
5бүгінгі мен кешегінің оқыту әдістемесі қандай5бүгінгі мен кешегінің оқыту әдістемесі қандай
5бүгінгі мен кешегінің оқыту әдістемесі қандай
nurlan93kz
 

Viewers also liked (17)

11 сынып пример400
11 сынып пример40011 сынып пример400
11 сынып пример400
 
147укуку
147укуку147укуку
147укуку
 
98sdfsdfdsfd
98sdfsdfdsfd98sdfsdfdsfd
98sdfsdfdsfd
 
645ваваав
645ваваав645ваваав
645ваваав
 
00033434
0003343400033434
00033434
 
555erererere
555erererere555erererere
555erererere
 
2047dsdsdsd
2047dsdsdsd2047dsdsdsd
2047dsdsdsd
 
3223sdsdsdsd
3223sdsdsdsd3223sdsdsdsd
3223sdsdsdsd
 
99уукуу
99уукуу99уукуу
99уукуу
 
15rerereedddddd
15rerereedddddd15rerereedddddd
15rerereedddddd
 
1010аввав
1010аввав1010аввав
1010аввав
 
5d
  5d  5d
5d
 
17ывывывыц
17ывывывыц17ывывывыц
17ывывывыц
 
33dfddfd
33dfddfd33dfddfd
33dfddfd
 
5бүгінгі мен кешегінің оқыту әдістемесі қандай
5бүгінгі мен кешегінің оқыту әдістемесі қандай5бүгінгі мен кешегінің оқыту әдістемесі қандай
5бүгінгі мен кешегінің оқыту әдістемесі қандай
 
99ereeeeeeeeeeeeee
99ereeeeeeeeeeeeee99ereeeeeeeeeeeeee
99ereeeeeeeeeeeeee
 
11уукцууууууууу
11уукцууууууууу11уукцууууууууу
11уукцууууууууу
 

Similar to 254ывывывыыыыыыыы

біздің өміріміздегі музыка
біздің өміріміздегі музыкабіздің өміріміздегі музыка
біздің өміріміздегі музыка
oquzaman
 

Similar to 254ывывывыыыыыыыы (20)

киелі аспап қобыз
киелі аспап   қобызкиелі аспап   қобыз
киелі аспап қобыз
 
Қазақтың ұлттық музыкалық аспаптары.
Қазақтың ұлттық музыкалық аспаптары.Қазақтың ұлттық музыкалық аспаптары.
Қазақтың ұлттық музыкалық аспаптары.
 
тохметова раушан есенболовна музыка жетекшісі ашық сабақ
тохметова раушан есенболовна музыка жетекшісі ашық сабақтохметова раушан есенболовна музыка жетекшісі ашық сабақ
тохметова раушан есенболовна музыка жетекшісі ашық сабақ
 
презентация Microsoft office power point
презентация Microsoft office power pointпрезентация Microsoft office power point
презентация Microsoft office power point
 
Muzyka lgi (1)
Muzyka lgi (1)Muzyka lgi (1)
Muzyka lgi (1)
 
ұлттық аспаптар әлемі
ұлттық аспаптар әлеміұлттық аспаптар әлемі
ұлттық аспаптар әлемі
 
Аспаптар жайлы слайд
Аспаптар жайлы слайдАспаптар жайлы слайд
Аспаптар жайлы слайд
 
көктем келді көңілді торшаева .ш.м
көктем келді көңілді  торшаева .ш.мкөктем келді көңілді  торшаева .ш.м
көктем келді көңілді торшаева .ш.м
 
1234567891011121314151617181920212223.doc
1234567891011121314151617181920212223.doc1234567891011121314151617181920212223.doc
1234567891011121314151617181920212223.doc
 
Домбыра мен қобыздың түрленуі
Домбыра мен қобыздың түрленуіДомбыра мен қобыздың түрленуі
Домбыра мен қобыздың түрленуі
 
Lgi predshkol
Lgi predshkolLgi predshkol
Lgi predshkol
 
біздің өміріміздегі музыка
біздің өміріміздегі музыкабіздің өміріміздегі музыка
біздің өміріміздегі музыка
 
Tazwaaa
TazwaaaTazwaaa
Tazwaaa
 
113сыввыавыавы
113сыввыавыавы113сыввыавыавы
113сыввыавыавы
 
808апапаааааааааааа
808апапаааааааааааа808апапаааааааааааа
808апапаааааааааааа
 
сссссс
сссссссссссс
сссссс
 
циркте ашық сабақ (1)
циркте ашық сабақ (1)циркте ашық сабақ (1)
циркте ашық сабақ (1)
 
5555555555
55555555555555555555
5555555555
 
менің отбасым(ашық көрініс)
менің отбасым(ашық көрініс)менің отбасым(ашық көрініс)
менің отбасым(ашық көрініс)
 
2-.в
  2-.в  2-.в
2-.в
 

More from nurlan93kz

More from nurlan93kz (20)

2056xcxxxxxxxxxxxxxx
2056xcxxxxxxxxxxxxxx2056xcxxxxxxxxxxxxxx
2056xcxxxxxxxxxxxxxx
 
2055sddsadsd
2055sddsadsd2055sddsadsd
2055sddsadsd
 
2053xczcxc
2053xczcxc2053xczcxc
2053xczcxc
 
2051fdfdfd
2051fdfdfd2051fdfdfd
2051fdfdfd
 
2050ВАФЫВЫВЫВ
2050ВАФЫВЫВЫВ2050ВАФЫВЫВЫВ
2050ВАФЫВЫВЫВ
 
2049sadfadadas
2049sadfadadas2049sadfadadas
2049sadfadadas
 
2048dfsfdsf
2048dfsfdsf2048dfsfdsf
2048dfsfdsf
 
2046dsfsdfd
2046dsfsdfd2046dsfsdfd
2046dsfsdfd
 
2045erwerer
2045erwerer2045erwerer
2045erwerer
 
2030цуцуцуц
2030цуцуцуц2030цуцуцуц
2030цуцуцуц
 
2029sdsdsdsdsdsd
2029sdsdsdsdsdsd2029sdsdsdsdsdsd
2029sdsdsdsdsdsd
 
(2)ЭЭЭЭЭЭЭЭЭЭЭЭЭБ
 (2)ЭЭЭЭЭЭЭЭЭЭЭЭЭБ (2)ЭЭЭЭЭЭЭЭЭЭЭЭЭБ
(2)ЭЭЭЭЭЭЭЭЭЭЭЭЭБ
 
2025ььььььььььььььььььььььььььььььооо
2025ььььььььььььььььььььььььььььььооо2025ььььььььььььььььььььььььььььььооо
2025ььььььььььььььььььььььььььььььооо
 
2024хдлдбюд
2024хдлдбюд2024хдлдбюд
2024хдлдбюд
 
2023ывывывы
2023ывывывы2023ывывывы
2023ывывывы
 
2021цуцуцуццц
2021цуцуцуццц2021цуцуцуццц
2021цуцуцуццц
 
2019УКУКУ
2019УКУКУ2019УКУКУ
2019УКУКУ
 
2018ЫВЫФВФЫВЫФ
2018ЫВЫФВФЫВЫФ2018ЫВЫФВФЫВЫФ
2018ЫВЫФВФЫВЫФ
 
2017ЦЙЦВЦЙУЦ
2017ЦЙЦВЦЙУЦ2017ЦЙЦВЦЙУЦ
2017ЦЙЦВЦЙУЦ
 
2016dfdfdfd
2016dfdfdfd2016dfdfdfd
2016dfdfdfd
 

Recently uploaded

Recently uploaded (12)

Механика бөлімінің "Кинематика" атты тақырыбына трезентация
Механика бөлімінің "Кинематика" атты тақырыбына трезентацияМеханика бөлімінің "Кинематика" атты тақырыбына трезентация
Механика бөлімінің "Кинематика" атты тақырыбына трезентация
 
№10 Дәріс. Тақырыбы: Инерциялық емес санақ жүйелеріндегі қозғалыс (ИЕСЖ)..pptx
№10 Дәріс. Тақырыбы: Инерциялық емес санақ жүйелеріндегі қозғалыс (ИЕСЖ)..pptx№10 Дәріс. Тақырыбы: Инерциялық емес санақ жүйелеріндегі қозғалыс (ИЕСЖ)..pptx
№10 Дәріс. Тақырыбы: Инерциялық емес санақ жүйелеріндегі қозғалыс (ИЕСЖ)..pptx
 
№7 Дәріс. Тақырыбы: Серпімділік күштер.pptx
№7 Дәріс. Тақырыбы: Серпімділік күштер.pptx№7 Дәріс. Тақырыбы: Серпімділік күштер.pptx
№7 Дәріс. Тақырыбы: Серпімділік күштер.pptx
 
Халықтық педагогика туралы презентация.pdf
Халықтық педагогика туралы презентация.pdfХалықтық педагогика туралы презентация.pdf
Халықтық педагогика туралы презентация.pdf
 
№5 Дәріс. Тақырыбы: Материялық нүктелер жүйесінің динамикасы. Сақталу заңдары...
№5 Дәріс. Тақырыбы: Материялық нүктелер жүйесінің динамикасы. Сақталу заңдары...№5 Дәріс. Тақырыбы: Материялық нүктелер жүйесінің динамикасы. Сақталу заңдары...
№5 Дәріс. Тақырыбы: Материялық нүктелер жүйесінің динамикасы. Сақталу заңдары...
 
№1 Дәріс. Тақырыбы: КинематикаҚозғалыс түрлері.ppt
№1 Дәріс. Тақырыбы: КинематикаҚозғалыс түрлері.ppt№1 Дәріс. Тақырыбы: КинематикаҚозғалыс түрлері.ppt
№1 Дәріс. Тақырыбы: КинематикаҚозғалыс түрлері.ppt
 
№6 Дәріс. Тақырыбы: Қатты дене механикасы.pptx
№6 Дәріс. Тақырыбы: Қатты дене механикасы.pptx№6 Дәріс. Тақырыбы: Қатты дене механикасы.pptx
№6 Дәріс. Тақырыбы: Қатты дене механикасы.pptx
 
№9 Дәріс. Тақырыбы: Бүкіл әлемдік тартылыс заңы..pptx
№9 Дәріс. Тақырыбы: Бүкіл әлемдік тартылыс заңы..pptx№9 Дәріс. Тақырыбы: Бүкіл әлемдік тартылыс заңы..pptx
№9 Дәріс. Тақырыбы: Бүкіл әлемдік тартылыс заңы..pptx
 
№2 Дәріс. тақырыбы: Қатты дене кинематикасы.
№2 Дәріс. тақырыбы: Қатты дене кинематикасы.№2 Дәріс. тақырыбы: Қатты дене кинематикасы.
№2 Дәріс. тақырыбы: Қатты дене кинематикасы.
 
№3 Дәріс.Тақырыбы: Материялық нүктенің динамикасы.ppt
№3 Дәріс.Тақырыбы: Материялық нүктенің динамикасы.ppt№3 Дәріс.Тақырыбы: Материялық нүктенің динамикасы.ppt
№3 Дәріс.Тақырыбы: Материялық нүктенің динамикасы.ppt
 
№8 Дәріс. Тақырыбы: Үйкеліс күші қатысатын қозғалыс..pptx
№8 Дәріс. Тақырыбы: Үйкеліс күші қатысатын қозғалыс..pptx№8 Дәріс. Тақырыбы: Үйкеліс күші қатысатын қозғалыс..pptx
№8 Дәріс. Тақырыбы: Үйкеліс күші қатысатын қозғалыс..pptx
 
№4 Дәріс. Тақырыбы: Материялық нүктенің динамикасы (2).pptx
№4 Дәріс. Тақырыбы: Материялық нүктенің динамикасы (2).pptx№4 Дәріс. Тақырыбы: Материялық нүктенің динамикасы (2).pptx
№4 Дәріс. Тақырыбы: Материялық нүктенің динамикасы (2).pptx
 

254ывывывыыыыыыыы

  • 1. Канибекова Жулдыз Канибековна Оңтүстік Қазақстан облысы Шымкент қаласы Дина Нұрпейісова атындағы №116 жалпы орта мектеп мемлекеттік мекемесінің Физика-информатика пәнінің мұғалімі Сабақтың түрі: Ашық сабақ Пәні: Физика Сыныбы: 9”Г” сынып Сабақ тақырыбы: Домбыра физикасы Мақсаты: білімділік: а) тербеліс туралы түсінік беру ә) серіппе тербелісін графикпен кескіндеу. б) статикалық тепе-теңдік туралы түсінік тәрбиелік: ұлттық өнерге баулу, дыбыстың адам өміріндегі маңызын ашу. Домбыраның құрылысымен танысу. Этнопедагогикалық тәрбие беру. дамытушылық: пәнге деген ынтасымен қабілетін дамыту, білімділік танымдарынөмірмен байланыстыра отырып арттыру. Сабақ әдісі: түсіндіру, баяндау, демонстрациялау. Көрнекілік құралдар: домбыра, домбыра схемасы, серіппе жүктер, кодоскоп. Пән аралық байланыс: тарих, этнопедагогика, қазақ тілі, ән-күй. Сабақ барысы: I. Кіріспе. Ертегі –аңыз. Ертеде бір хан болыпты. Оның жалғыз қызы бар екен. Хан қызын өзі сияқты хан баласын атастырып қояды. Қыз бойжеткенде кедей жігітке ғашық болып, көңіл қосып жүреді екен. Мұны білген хан жігітті дарға астырады. Жігіт өлгенен кейін қыз мезгіліне жетпей бір ұл, бір қыз табады. Ел сөзінен сескенген ханжаман атқа қалмаудың амалын іздеп, қос бүлдіршіннің көзін жоюды астыртын мыстан кемпірге тапсырады. Сәбилерді көз-көрмес құлақ –естімес жерге апарып, биік ағаштың басына қызды шығысқа, ұлды батысқа қаратып іліп кетеді. Нәрестелердің көз жасы тамған ағаш бұтақтары суалып, қуара бастайды. Қос жүрек соғуын тоқтатқанда, бәйтерек те өсуін тоқтатады. Ел ішіндегі өсек-сөз, өтірік өкпеге шыдамаған қыз, егізін іздеп жолға шығады. Бармаған жері, баспаған тауы қалмайды. Қатты шаршап діңкесі қатқан қыз әбден қурап, қабығы түсіп шіруге айналған биік ағаштың түбіне қисая кетеді. Оны бір сүйкімді саз, сиқырлы әуен оятады. Құлақ түріп тыңдаса, “ән салып ” тұрған қасындағы биік ағаштан күмбірлеген үн естіледі. Қыз күндіз егізін
  • 2. іздеп, түнде осы ағаштың түбіне келіп, көңіл жұбатып, тынығып жүреді. Бір күні айналаға көз салмақ болып, басына шығам деп, ағашты құлатып алады. Ағаш жуан түбінен басына дейін қуыс екен. Жіңішке басының екі жағында бұтақтан-бұтаққа керіліп қалған ішектерді көреді. Бұл қыздың екі баласынан қалған жұрнақ еді. Батыс жағыгдағы ішек бостау, шығыс жағындағы ішек қаттылау тартылыпты. Шертіп көрсе, керемет үн шығады. Қыс байғұс бостау тартылған ішектің үні мұңды шығатындықтан ұлым-Мұңлық, тым зарлы шығатындықтан қызым-Зарлық деп ата-ана қойып, күндіз түні қасынан тастамай күй шығарып, ел кезіп, егізін іздеп кеткен екен. II. Домбыра құрылысы. Домбыра 3 бөліктен тұрады. Бас бөлігі, мойыны, шанақ. Басында құлақтары, шайтан тиегі орналасады. Мойын бөлігінде пернелер, шанақта тиек, ойық, ілгек орналасады. Домбыра- әрбір құрылымдық элементтерінің қызметін жалпы физикалық күрделі заңдармен түсіндірілетін ұлттық акустикалық –аспап. III. Жаңа сабақ Статистикалық тепе-теңдік. А) Домбыра төрде ілулі тұрғанда немесе шертпей жай ғана қолымызға алғанда барлық бөліктері өзара тепе-теңдікте тұрады. а-табалдырық тиектің биіктігі в-шайтан тиектің биіктігі а1, а2- домбыра бойы мен ішектің арасындағы бұрыш. L1-табалдырық тиектен домбыра түбіне дейінгі қашықтық. L2- шайтан тиектен домбыра түбіне дейінгі қашықтық, L-домбыра ұзындығы. Егер домбыра ішегін қолымызбен шертсек белгілі бір үн естиміз. 1. Тепе-теңдікте тұрған ішекті шертіп тербеліс тудырдық. 2. Ішектің тербелісі ауа арқылы, біздің құлағымызға жетеді. 3. Біздің көзімізге көрінбегенімен домбыраның беттік тақтайы да күрделі тербеліске ұшырайды. Дыбыс ауада таралып тербеліс тудырады. Дыбыстардың осындай ауытқуы дифракция деп аталады. Міне осындай қарапайым құбылыстар арқылы домбыра тербелісін түсіндіруге болады. IV. Қосымша материалдар (есептер шығару). 1 1 L ав а − = 2 2 L в а =
  • 3. 1. Жиілігі 05Гц, амплитудасы 80 см болатын гармониялық тербеліс теңдеуін жаз. 2. Амплитудасы 5см, преиоды 0,5с болатын тербеліс теңдеуін жаз. 3. Домбырадан төгілге күй неге құлаққа жетеді? 4. Алыста жүрген адамды шақырғанда дауыс күшейю үшін қандай амал істеу керек? 5. Домбыра туралы басқа қандай аңыздар білесіңдер? 6. Тоғыз перненің тағылу себебі неде? V. Оқушыларға домбырамен 1-2 күй ойнату. VI. Оқушыларды бағалау. VII. Үй тапсырмасын беру VIII. Сабақты бағалау.