1. Пәні: қазақ тілі
Сынып 3 «Б»
Сабақтың тақырыбы: Ұяң дауыссыз дыбыстар.
Сабақтың мақсаты: 1. Оқушыларға ұяң дауыссыз дыбыстарды меңгерту, сөз ішінен
ұяң дауыссыз дыбыстарды таба білуге үйрету, балалардың ережені тәжірибеде
пайдалана білуін қалыптастыру.
2. Оқушылардың алған білімдерін одан әрі дамыту, пәнаралық байланыс арқылы
олардың білім деңгейін кеңейту, қосымша ақпарат арқылы ой-өрістерін дамыту.
3. Өтілген материалдарды қайталау арқылы есте сақтауды, зейін, ынта, ойлау
қабілеттерін дамыту.
4.Оқушыларға табиғатты сүюге, оған қамқорлық жасауға, мейірімділікке тәрбиелеу.
Көрнекілігі: слайд, құстар туралы мәліметтер, кестелер, карточкалар,
суреттер,сызбалар, хат, «Сәт сапар!» сөзі.
Әдісі: сұрақ-жауап, түсіндіру, дәлелдеу, іздеу, сипаттау, құрастыру, салыстыру, жеке,
жұптық, топтық.
Сабақтың түрі: пысықтау
Сабақтың типі: кіріктірілген сабақ
Сабақтың барысы
І. Ұйым. кезеңі.
*Балалар,бізде бүгін ерекше сабақ. Мектепте апталық басталды. Бұл апталықта
сендердің білімдерің сынға түседі.
ІІ.Психологиялық дайындық.
*Біз балауса балдырған,
Өнер-білім жолын қуған.
ІІІ. Сабаққа кіріспе.
- Қазір жылдың қай мезгілі?
- Күздің нешінші айы?
- Күзде қандай өзгерістер болады?
Ендеше, біз бүгін жылы жаққа ұшатын құстарды шығарып саламыз.Олар біздерге
тапсырма беріп кетіпті.Олар қалаған жерлеріне аман-есен жету үшін , біз
тапсырмаларды дұрыс орындауымыз керек.
IV. Өтілген материалдарды тексеру.
1-құс. ҚАРАТОРҒАЙ
1- тапсырмасы: «Тез жауап бер!»
- Дыбыс деген не?
- Ол нешеге бөлінеді?
- Дауысты дыбыс деген не?
- Ол нешеге бөлінеді?
- Дауыссыз дыбыс деген не?
- Ол нешеге бөлінеді?
- Қатаң дауыссыз дыбыстар қалай айтылады?
- Оларды ата.
- Ұяң дауыссыз дыбыстар қалай айтылады?
- Оларды ата?
2-тапсырмасы «Тауып қорша»
І-топ.
Кестеде берілген әріптердің ішінен ұяң дауыссыз дыбыстарды тауып, белгіле.
2. й ц у к е г н ш щ з
х ф ы в а п р о л д
я ч м с и т б ю э ж
қ ұ ү і ң ә ө һ ы ғ
ІІ-топ. б ,в, г, ғ, д ,ж ,з.-оқиды
V.Жаттығу жұмысы
2-құс ТЫРНА
1-тапсырмасы «Ойланып көр»
І-топ. Берілген сөздерге ұяң дауыссыз дыбыстарды қойып, көшіріп жазыңдар.
*Қа...аз, қарын...аш, ...аңбыр, ...агон, ...апырақ, сан...ық, ...омбыра,
2-тапсырмасы «Сөйлем құра»
* асты сызылған сөздерге ауызша сөйлем құрастыр.
ІІ-топ. - көшіреді.
Қа.ғ.аз, қарын.д.аш, ..жаңбыр, ..вагон, ..жапырақ, сан..дық, ..домбыра
V. Сергіту сәті
3-құс ҚАРЛЫҒАШ
* Көзге жаттығу.
* жануарлар мен құстардың қимылын келтіру
VІІ.Көркем әдебиет минуты.
4-құс ҚАЗ
1-тапсырмасы «Оқып көр»
Кітаппен жұмыс
48-бет, 127-жаттығу.
*оқу
*қарамен жазылған сөздердегі ұяң дауыссыздарды табу.
2-тапсырмасы «Мәнерлеп оқу»
Тақпақтар мен мақал-мәтелдер айту.
VІІ.Өзбетіндік жұмыс
5-құс. АҚҚУ
1-тапсырмасы. «Сөйлем құра»
Сурет бойынша шашылған сөздерден сөйлем құрау.
Ойнады балалар тығылыспақ.
Амантай қалды арыққа жата.
Тығылды қалқасына Сәуле теректің.
Жамал бастады іздей оларды.
Тақтаға кезектесіп жазады.
2-тапсырмасы «Талда»
Д
3. - - домбыра-7д,7ә,
- - - бозторғай
Д
ІІ-топ.
Асты сызылған сөздердегі ұяң дауыссыз дыбыстарды тауып, астын сыз.
VІІІ Сабақты қорытындылау.
6-құс. БОЗТОРҒАЙ
1-тапсырмасы.
*Сабақта не туралы айтылды? (ұяң дауыссыз дыбыстар)
*Ұяң дауыссыз дыбыстарды ата.
*Қандай құстар жылы жаққа ұшып кетеді?
2-тапсырмасы
*Мына сызбаға дыбыстарды дұрыс орналастыр.
Дауыссыз дыбыс
қатаң Ұяң үнді
. к ,қ, п, т , б, в, г, ғ,
с, ф, х,һ, д, ж, з.
ц,ч, ш,щ.
ІХ.Үйге тапсырма
7-құс. ШАҒАЛА
48-бет, 126-жаттығу.
Түсіндіру
СӘТ САПАР! Сөзі шығады.
Х. Бағалау
Қыстап қалатын құс САУЫСҚАН бізге хат әкеліпті.
Балалар, біздің тапсырмаларымызды өте жақсы орындадыңдар Сондықтан біз
сендерге шексіз ризамыз. Сендерге алғыс ретінде мына сыйлықтарымызды қабыл
алыңдар!