Сабақтың түрі: Ашық сабақ
Пәні: қазақ тілі
Сыныбы: 7- сынып
Тақырыбы: Зат есімнің түрленуі.
Мақсаты: Зат есімнің түрленуі туралы білімді меңгеру.
Міндеттері:
- зат есімнің түрленуін білу;
- сыни тұрғыдан ойлау арқылы зат есімнің түрленуінің мәнін ашу;
- топтық, жұптық іс-әрекетте сенімді қарым-қатынас орнатуға дағдылану.
1. Тақырыбы:М.Мақатаев «Елім барда», «Анау-аспан, мынау-бақ»
Мақсаты:Білімділік –оқушылардыңмәнерлеп оқу, жаттау дағдысын
қалыптастыру,ақын шығармаларының идеялықкөркемдік мазмұнін ашу, өлеңді
теориялық жағынан талдай білуге үйрету;Тәрбиелік–оқушылардың
отансүйгіштікке және табиғатты қадірлеп,қастерлей білуге, адамгершілік
қасиеттерге тәрбиелеу; Дамытушылық-оқушының ойлау қабілетін жіне сөйлеу
тілін дамыту, өз пікірі, эстетикалық талғамы бар сауатты оқушыны дайындау,
ауызша да, жазбаша да еркін шешен көркем сөйлеуге үйрету.
Сабақтың түрі: Жаңа тақырыпты меңгерту.
Әдіс-тәсілдер:СТО стратегиялары-ойқозғау, мағынаны ажырату,
көрнекілік,сұрақ қою, топтық жұмыс.
Көрнекілігі:оқулық, үнтаспа, интербелсенді тақта
Пәнаралық байланыс:Музыка ,қазақ тілі, тарих .
Сабақтың барысы.
I.Ұйымдастыру:Амандасу, түгендеу,назарларынсабаққа аудару.
II.Үй тапсырмасын сұрау.
III.Қызығушылығын ояту:
1.Үнтаспа арқылы Мұқағали Мақатаевтың өз дауысын естірту.
2.Мұқағалидың қандай өлеңдерін білесіңдер ?(оқушылар білетін өлеңдерін атап
береді)
IV. Жаңа сабақ. Мұқағали Мақатаев өлеңдері «Елім барда», «Анау-
аспан,мынау-бақ »
Мақсаты:
а) өлең мазмұнын, құрылысынмеңгертеотырып, ақын шеберлігін тануына
көмектесу
ә﴿ өз бетінше зерттеу, талдау жұмыстарына машықтанып, түйінді ой, өзіндік пікір
қалыптастыруына жол ашу.
1. Мұғалім:‹‹Елім барда››,‹‹Анау – аспан, мынау − бақ›› өлеңін жатқа оқиды.
2. Топтықжұмыс. Өлеңді мәнерлеп бір шумақтан оқыта отырып, бірнеше
сұрақтар қою арқылы өлеңнің құрлысынталдау мен мазмұнынашу
мақсатында жұмыс жүргізіледі. 2 топқа сұрақтар беріледі.
3. Интербелсенді тақтамен жұмыс. а﴿ Әр өлеңнің бір шумағын өлең
құрылысынаталдату ﴾ буын, тармақ, бунақ, шумағы және ұйқас түрін табу ﴿
ә﴿ Өлеңге әдеби сатылай кешенді талдау жасау
2. « Анау – аспан, мынау – бақ ››
1.Авторы: Мұқағали Мақатаев1931 жылы туылған
2. Тақырыбы:Табиғаттуралы
3. Жанры:Поэзия ﴾ өлең ﴿
4. Идеясы:Қыс көрінісін суреттейді
5. 4 шумақ
6. 16 тармақ
7. 2 бунақ
8. 7 буынды
9. Ұйқас түрі: Шалыс ұйқас, кезектіұйқас
10. Әдеби теориялық ұғымдар:
. Кейіптеу– Қу бұтағын құшақтап,
. Түксиедікәріемен
. Аспан жердің арасын,
. Дәрігер қыс алуда
. Эпитет – дәрігерқыс, кәрі емен
. Метафора – мамық ұшты қылаулап
11. Сөздікпен жұмыс:Мамық – жұмсақ, құстың жүні
Жадау– сиқы кеткен, азып−тозған
Дәке – селдірақ мата, марлы
Тал қайың – шыбық, майысқақ,жіңішке ұзын
Түксиеді– қабақ шыту
12. Шығарманыңтүйіні: Бұл өлең арқылы әрбір адам табиғатты сүюді
үйренеді
V.Вени диограммасы
Мұқағали Абай
3. VI.Шығармашылық жұмыс:Ел және табиғат тақырыбынасурет бойынша
шағын ой − толғау жазу.
I.Ел, туған жер туралы жазады II.Табиғат жайлы жазады
VII. Мұғалімнің қорытынды сөзі: Не себепті осы екі өлеңді бірге оқып
отырмыз?
﴾Бүгінгі сабаққа алған дәйек сөзбенүндесіп жатқандығы туралы айтылады﴿
VIII.Бағалау: Сабаққа жақсы қатысып, сұрақтарғатолық жауап берген
оқушыларды бағалаймын.
IX.Үйге тапсырма:Мұқағали өлеңдерінен алған әсерінді жазып келу, ұнаған бір
өлеңін жаттау.
Ел, туған жер Табиғат