1. Уразова Индира Алдамбергенқызы, № 2 Хромтау мектеп-гимназияның қазақ
тілі және әдебиет пәнінің мұғалімі, Хромтау қаласы, Хромтау ауданы, Ақтөбе облысы.
пәні: қазақ тілі
сыныбы: 4 а
Сабақ тақырыбы: Циркте.
Сабақ мақсаты: оқушыларға цирк туралы мағұлмат беру арқылы мәтінді әңгіме етіп айтуға
үйрету.
Сабақ міндеттері:
а)білімділік: цирк туралы толық мәлімет беріп,оқушыларға жаңа сөздерді таныстыру,мәтінді оқу
арқылы мазмұнын түсіндіру.
Ә)дамытушылық: оқушыларды ауызша сөйлеу арқылы тілдерін дамыту,тапсырмалар арқылы
сауатын ашу,қызығушылығын арттыра отырып,танымдықкөзқарастарын қалыптастыру.
Б)тәрбиелік: оқушыларды әдептілікке,мәдениеттілікке тәрбиелек.
Сабақ түрі: Жаңа сабақ.
Сабақ әдісі: Сұраққа-жауап, сөйлесу, әңгімелесу, сипаттау, сөздік жұмыс, жоба қорғау.
Сабақ көрнекілігі: презентация, жаңа сөздер, кеспе қағаздары.
Сабақ жоспары
№ Сабақтың құрылымы тиімді педагогикалық
технология элементтері негізінде
Жұмыс түрлері Уақыты
1 Пропедевтикалық практика Өткенге шолу 6
2 Бағыттау Ой қозғау 8
3 Пайымдау Тыңда,қайтала 8
4 Іс-жүзіндегі практика Толықтырып айт 5
5 Меңгеру практикасы Есіңе сақта 6
6 Сергіту практикасы Өз тірегім 7
7 Өзіндік жұмыс практикасы Топпен жұмыс 3
8 Дербес үй жұмысы практикасы Үйге тапсырма беру 2
Сабақ барысы:
Сабақ түрі Мұғалімнің іс-әрекеті Оқушының әрекеті
Өткенге шолу Ұйымдастыру кезеңі.
Оқушылармен амандасу,сабаққа дайындықтарын
қарау, оқушыларды түгендеу.
- Сәлеметсіздер ме балалар!
- Отырыңдар.
- Көңіл-күйлерің қалай?
- Сабаққа дайынсыңдар ма?
Оқушылардан үй тапсырмасын тест жұмысы
арқылы тексеремін.Тестті орындап болған соң
кілті шығады сол арқылы жұмыстарын
тексереді.
Амандасады.
Дайындалады.
Пікірлеседі.
Тест жұмысын
орындайды.
Бір-бірін тексеріп
бағалайды.
Ой қозғау. Бүгінгі тақырыбымыздың атын білу үшін мына
ребусты шешу керек.
- Қандай сөз шығады?
- Циркте.
- Дұрыс балалар айтқандарыңмен толық
келісемін.Сабақтың мақсаты мен жұмыс түрлерін
айтып өтемін.
Балалар
ойланады,жауабын
табады.
Зейін қойып,тыңдайды.
2. Цирк дегеніміз- адамдарға,балаларға көтерңкі
көңіл-күй сыйлайтын мәдениетті орын.Циркте
күлегештер,сайқымазақтар,әр түрлі жабайы аңдар
неше түрлі өнер көрсетеді.Олардың өнерлеріне таң
қалмайтын адам болмайды.Біздің елімізде де цирк
өнері дамып келеді.Астана және Алматы
қалаларында үлкен цирк орталықтары бар.
Тыңда,қайтала.
Толықтырып
айт.
Есіңе сақта.
Сергіту сәті
Өз тірегім.
Бұл кезеңде Диана мен Никита Астана қаласындағы
циркке келді.Енді олардың сөйлесулерін тыңдайық.
-Сәлем, Диана!
-Сәлем,Никита!
Диана сен циркке барасың ба?
-Әрине барамын.Цирк қашан болады?
- Цирк бүгін болады.
-Никита сен барасың ба?
-Әрине барамын.
- Онда кімдер болады?
-Онда сайқымазақтар болады.
- Екеуміз бірге барайық.
-Жақсы, кездескенше.
-Мінекей біз циркке келдік.
Енді балалар цирк туралы мағұлмат алдық,енді мәтін
оқимыз.Оқушыларға мәтін таратылады.Мәтінді
оқимыз,аударамыз.
Циркке.
Біздің қалаға цирк келді.Мен циркке досыммен
бардым.Циркте аюлар мен қонжықтар мотоцикл
жүргізіп,би биледі.Цикртің ішінде сайқымазақтар
өнер,сиқыршылар сиқыр көрсетті.Цирк өте көңілді
болды.Біз цирктен үйге автобуспен қайттық.
Мына сөздерді естеріңе сақтаңдар,сөздікпен жұмыс.
Цирк-цирк
Фокус-сиқыр
Фокусник-сиқыршы
Клоун-сайқымазақ
Дрессировщики-жаттықтырушылар
Воздушные гимнасты-ауа гимнасты
Смотрели-тамашала
"Қызыл өрік" әуенімен билеу
Балалар цирк туралы мәліметтер алдық.Енді
білімімізді шыңдау үшін жазбаша тапсырмалар
орындаймыз.
1- тапсырма
Көп нүктенің орнына керекті сөздерді
қойып,сөйлемді толықтыр.Оқушыларға кеспе
қағаздары таратылады.
2- тапсырма
Келесі тапсырмамыз көптік жалғауына байланысты
болады.
Керекті
сөздер:сайқымазақ,күлегеш,аю,сиқыршы,сиқыр,цирк,
Жолбарыс.
Тақтадағы суретке назар
аударады.Диалог
құрастырады.
Мәтінмен
танысып,жұмыс
жасайды.
Есіне сақтау,пысықтау.
Оқушылар өз бетімен
жұмыс жасайды.
3. Топпен
жұмыс.
Тақтамен
жұмыс.
Рефлексия
Үйге
тапсырма.
Бағалау
Адасқан сөз
Оқушыларға жаңа тақырыпқа байланысты сөздер
беріледі.Сол сөздерден сөйлем құрап,адасқан сөзді
табулары қажет.
1.Күлегеш тоқтамастан күле берді.(кітап)
2.Сайқымазақ маймылдармен өнер көрсетті.(суретші)
3.Цирк Алматы қаласы Абай даңғылында
орналасқан.(еңбек сабағы)
Жақсы балалар адасқан сөздерді таптық.Енді балалар
дыбыстық талдауға көшейік.
Цирк сөзіне дыбыстық талдау жіктеу,септеу.
Не үйрендім?
Не білдім?
Оқушыларға жаңа тақырып бойынша сұрақтар
қойып,сабақты бекітемін.
Мәтіннің мазмұны,диалог құрастыру.
Оқушыларды мақтау,мадақтау.
Оқушылар топпен
жұмыс жасайды.
Адасқан сөзді табады.
Оқушылар тақтаға
шығып,тақтамен жұмыс
жасайды.
Оқушылар сұраққа
жауап береді.
Күнделіктеріне жазып
алады.