1. Пәні: Әдебиеттік оқу
Сыныбы: 2-сынып
Сабақтың тақырыбы: Бала Тұрар.
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: Оқушыларға Тұрар Рысқұловтың балалық шағының бір сәтінен мағлұмат беру,
қазақтыңжазықсыз жазаға ұшырағанзиялылары туралы мағлұмат беру.
Дамытушылық: Әңгімені мәнерлеп оқу және танымдық білімін арттыру, өз ойларын дұрыс
жеткізе білу дағдыларын қалыптастыру; қабілетін, білімін, тіл байлығын, ой-
өрісін жан-жақты жетілдіру: сөздік қорын байыту.
Тәрбиелік: Оқушыларды жақсы - жаманқасиеттердіажырата білуге тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: Аралас сабақ.
Сабақтың әдісі: Сұрақ-жауап, түсіндіру, көрнекілік.
Сабақтың көрнекілігі: Т. Рысқұлов суреті, оқулық, интерактивті тақта.
Пәнаралық байланыс: Дүниетану, бейнелеу
Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру бөлімі.
Психологиялық дайындық
Үлкенге де сіз,
Кішіге де сіз.
Бар адамды құрметтеп,
Бас иеміз біз.
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру
1. Оқушыларды үш топқа бөліп, тапсырмалар беру:
а) Өлеңнен Біржанның қандай қасиеттерін байқадыңдар?
ә) Өлеңді жазғанкім? Ол кісі туралы не білесіңдер? Жалған жаланың құрбаны болды дегенді қалай
түсінесіңдер?
б) С.Сейфуллиннің тағы қандай шығармаларыментаныссыңдар?
2. Жалпы класқа сұрақ:
а) Сал дегенсөздіқалай түсінесіңдер?
ә) Ағызған қызыл тілден шекер балды дегенөлеңжолының мағынасынқалай түсіндіңдер?
ІІІ. Жаңа сабақ
Мектебі: Ақтөбе қаласы
№ 30 орта мектеп
Пәні: Әдебиет
Мұғалім: Жилкибаева Зауре Тулеугалиевна
Бастауыш класс мұғалімі
2. 1. - Сендер 1-кластан бастап жазықсыз жалаға ұшыраған ата-ағаларыңмен таныссыңдар. Сондықтан мына
сөзжұмбақты бәріміз бірлесе отырып шешейік.
1. "Байлық" әңгімесінің авторы. Д У Л А Т О В
2. Абайды әлемге танытқанадам. М Ұ Х Т А Р
3. Торғай даласында тұңғыш мектепашып, қоңырау соққан адам. Ы Б Ы Р А Й
4. Қазақ ғалымы кім? Ш О Қ А Н
5. Киіз үйдің сүйегі. К Е Р Е Г Е
- "Тұрар" сөзі шықты. Ол кісі туралы естігендерің бар ма?
2. Кіріспе әңгіме.
Рысқұлов Тұрар (1894-1943). Мектепті үздік бітіріп, Бішкек орман шаруашылығы техникумына түседі.
Ташкентке келіп мұғалімдер институтына түседі. 1916 жылғы ұлт-азаттық көтерілісіне қатысады. Осы
көтерілісте ұсталып, түрмеге түседі. 1917 жылы Әулиеатаға келіп, большевиктер партиясына өтеді. Шерхан
Мұртазаның "Қызыл жебе" романынан алынып оқулыққа енгізілген үзінді "Бала Тұрар" деп аталады. Өздеріңе
таныс Мұхтар Әуезовтың"Қараш-қараш" оқиғасы фильмі Рысқұлов өміріне арналған.
3. Оқулықтағы Шерхан Мұртазаның"Бала Тұрар" әңгімесін оқып беру, мазмұнынтүсіндіру.
4. Оқушылардың кезектесіп оқуы. Тыңдап отырған оқушылар өздеріне түсініксіз сөздері мен сөз тіркестерін
қарындашпен белгілеп отырады. Сөздік жұмысы осылай жүргізіледі. Оқушылардың тапқан сөздері
түсіндіріледі. селсоқ - немқұрайлы
тұрқы - сырт пішіні
ебедейсіз - икемсіз
Сергіту сәті
5. Тауып оқу.
1. Тұрардыңбейнесі суреттелгентұсты тауыпоқы.
2. Айбаровтыңбейнесі суреттелгентұсты тауыпоқы.
3. Ұстазы менТұрардыңсөздерінтауып, екі балаға оқыту.
4. Ұстазы менАйбаровтыңсөздерін тауып, екі балаға оқыту.
5. Ұстазының Ломоносов жайлы әңгімесін тауып, оқыту.
6. Тұрар менАйбаровты бірден төмендегідейсалыстыру.
Тұрар Атамырза
Қабілетті, алғыр, оқуға құштар. Селсоқ, ебедейсіз
Байсалды, ақылды,есті. Қырсық, ақылы аз, мақтаншақ,ашуланшақ.
Кедейбаласы Байбаласы
IV. Бекіту
- Өзіңді өзгеден артық санама. Ең әуелі өз мініңді тап, сонан кейін өзгені түзе. Атамырза сияқты болмау
керек. Адамды киіміне қарап бағалауға болмайды. Осығанұқсас аңызды еске түсіру.
1. "Қожанасырдың тойға баруы."
2. Жақсы - жаманқасиеттер туралы мақал-мәтелдер айту.
V. Қорытынды
-Киімі жыртық, кедейден шыққан Ломоносов та әлемге әйгілі ғалым болды. Тұрар қазақ халқының
білімді азаматы,күрескеріболып танылды.
VI. Үйге тапсырма
Үйге: "Бала Тұрар" әңгімесі.
VII. Бағалау