1. Ақлима Исабекова.
ОҚО. Созақ ауданы. Маметова атындағы жалпы орта
мектебінің бастауыш сынып мұғалімі.
Сабақтың тақырыбы: Аюдың әулеті (ертегі-мысал).
Сабақтың мақсаты:
Білімдік: ертегіні оқытып, мазмұны бойынша берілген
тапсырмаларды ізденіп, өз беттерімен шешуге
жағдай туғызу.
Дамытушылық: оқушылардың дүниетанымы есту, оқу, көру
арқылы кеңейе түсетінін байқату.
Тәрбиелік: табиғатты тану, оған жанашырлық таныту -
әдептіліктің бір көрінісі екеніне көз жеткізу.
Сабақтың көрнекілігі: плакат, маркер, видоепроектор,
слайдтар
Сабақтың әдісі: топпен жұмыс
Сабақтың барысы:
1. Қызығушылығын ояту.
Үйге берілген тапсырманы сұрап, сұрауларға жауап беру арқылы
өтілген материал пысықталады.
а) Оқушылар топтарға бөлініп отырады. Әр топ алдарындағы
плакатқа (ортасында АЮ деп жазылған) аюға байланысты берілген
тапсырманы орындауды бастайды.
Тапсырмалар: (3 слайд)
1-топ. Аюлардың тіршілігі туралы не білесіңдер?
2-топ. Аюлардың қандай пайдасы бар?
3-топ. Аюлардың қандай зияны бар?
2. 4-топ. Аюлар туралы қандай кино, мультфильм, ертегі білесіңдер?
(Аттарын жазу).
Әр топтан бір оқушы шығып, плакат бойынша сөйлейді. Плакат
көрнекі жерге ілінеді.
2. Мағынаны тану.
- Балалар, енді біз «Аюдың әулеті» деген ертегі-мысалды оқимыз.
Сендер мәтінді оқығанда Қоянмен, Аюмен бірге орманға саяхатқа
шығасыңдар. Көптеген жаңалыққа тап боларсыңдар. Барған
жерлеріңде өздерің көрген аң, құстардың атын түртіп ала
отырыңдар және олар туралы бұрын білмеген жаңалықтарды есте
сақтап қалуға тырысыңдар.
Презентациялардың көмегімен ертегі мазмұнын әңгімелеп беру.
(4-9 айд). Әңгімелеу барысында балалар аюдың туыстары мен
бірге көптеген ертегі кейіпкерлерімен кезігеді. Олардың
тіршілігімен танысады. Олар балықшы құсқа кезіккен кезде аю
өзінің туысы ақ аю туралы әңгімелейді, сусардың үйіне тап
болғанда аю өзінің туысы қара аю жайлы таныстырады. Жолда
құрға кездескенде аю өзінің Үндістандағы туысы сүйір ерінді аю
жайлы әңгімелейді және тиінға кездескенде бамбук аюы жайлы
таныстырады.
Ертегі мазмұнымен таныстырған соң оқушыларға тізбектей оқыту.
Ертегі мазмұны сұрақтар қою арқылы пысықталады.
- Ал, балалар, орманды аралауға кімдермен бірге шықтыңдар?
Сендер не көрдіңдер? Қоңыр аю өз туысын қалай мақтады?
Дәптерлеріне аю және қоянмен саяхаттау кезінде кездескен аңдар
мен құстардың аттарын жазып алыңдар. (10 слайд).
Бірінші көргендері: Балықшы құс және Ақ аю.
- Ақ аю немен қоректенеді екен? (Тіршілік туралы айтылғандар
плакатқа басқа түсті маркермен жазылады).
- Ол қайда өмір сүреді?
- Ары қарай қайда барып, не көрдіңдер?
Балалар сусар мен тоқылдақ туралы естігендерін, көргендерін
айтады және Қара аю туралы әңгіме басталады. Ол туралы деректер
жиналғаны көрінеді
- Балалар, сендердің саяхаттарың мағаң өте ұнады, сондықтан ары
қарай саяхаттауды жалғастырғыларың келе ме? - деп, мәтінді іштей
оқу жалғасады. Оқушылар оқуды аяқтаған кезде, құр, сүйір ерінді
аю, Ақтиін, Бамбук аюы туралы деректер жинақталады.
3. - «Қоян Қорбаңбайдың мұндай туыс-жұрағаттары бар екенін
білмеген екен» дейді. Ал сендер осындай аюлардың бар екенін
білдіңдер ме? Осы Қоянның жанында жүрген аю қандай аю екенін
байқадыңдар ма? Қоян орманды аралап жүріп неге таңданды? Ол
көрді, естіді, жүрді, аралады. Олай болса, адам не арқылы көп
біледі екен? Біз аюлар туралы көбірек білуге не арқылы жеттік?
Әрине, оқу арқылы.
3. Ойтолғау. (11 слайд)
-Аюдың әңгімесінен қандай әсер алдың?
-Мәтіннен жануарлар мен өсімдіктер жайында өзің естімеген
қандай жаңалықтарды білдің?
-Бамбук ағашы қайда өседі?
-Бұл ағаш туралы не білесің?
Оқушылардың аюларды зерттеу жұмысын жүргізуі кезінде,
дәлелдеуі кезінде олар өздері оқыған мәтіннен үзінділер де оқып
отыруларына болады. Сабақ кезінде өз өлкемізде қандай аюлар мекен
ететінін және олар қай жерлерде мекендейтіні туралы да сөз қозғау
өте қызық болар еді немесе үй тапсырмасы үшін шығармашылық
мақсатта да пайдалануға болады.
Оқушыларды бағалау. (12 слайд)
Үйге тапсырма: ертегіні мәнерлеп оқып, мазмұнын айту
ұсынылады.