1. Абишева Гульназ Балтабаевна
Ақмола облысы Бурабай ауданы
Бурабай кенті Сәкен Сейфуллин
атындағы орта мектебі
Бастауыш сынып мұғалімі
Сабақ жоспары Дүниетану пәні. 3-сынып
Сабақ жүргізген
мұғалімнің аты-
жөні
Абишева Гульназ 3 «к» сыныбы.
Оқушының саны
15
Ақмола облысы
Бурабай ауданы
С.Сейфуллин атындағы орта мектеп
1 Апта 16.05.2015 1 Сабақ. 11:10-11:55 № 21 дәрісхана
Сабақтың атауы Мал шаруашылығы
Сілтеме Б.И.Иманбекова, П,К,Жаманқұл. 3- сынып оқулығы. Слайдтар.
Мақсаты Білімділік мақсаты: оқушыларды мал шаруашылығы тақырыбымен
таныстыру, малдың пайдасы туралы түсінік беру, малға байланысты
тыйым сөздерге мысалдар келтіру,малды бағу жолдарын ұғындыру
Дамытушылық мақсаты: nәнге қызығушылықтарын арттыру, ана тілінде
сауатты сөйлеуді үйрету; оқушылардың зияткерлік және шығармашылық
қабілеттерін дамыту; балалардың дүниетанымдық белсендігін арттыру, ,
ойын тез және анық айта алу, алған білімдерін өмірде қолдана алуы.
Тәрбиелік мақсаты: өзара көмек көрсетуді қалыптастыру, бір-біріне
жақсы тілекте болу, сыныпта бірін-бірі тыңдауға, ортақ іске барлығы
бірдей жұмылуға, ұжыммен жұмыс жасай алуға;
оқушыларды еңбексүйгіштікке тәрбиелеу, ұқыпты және жауапты болуға,
пәнге қызығушылықпен және сүйіспеншілікпен қарауға тәрбиелеу.
Шығармашылық ойлау қабілеті жоғары, өз бетінше ізденіп, алған білімін
өзін қоршаған ортада еркін қолдана алатын жеке тұлғаны тәрбиелеу
Оқытудың әдіс-
тәсілдері:
сұрақ-жауап, диалогтық оқыту, ауызша сұрақтар беру арқылы
Жүргізілетін
жұмыс түрлері:
жеке жұмыс, жұптық жұмыс, топпен жұмыс, тақтамен жұмыс, оқулықпен
жұмыс.
Қолданылған
көрнекі құралдар:
компьютер, интерактивті тақта, видео, фотоаппарат, аудио, интерактивті
қалам
Қолданылған
технология:
ақпараттық коммуникативтік технологиясы, жеке тұлғаға бағытталған
технология, денсаулық сақтау технологиясы, сын тұрғысынан ойлау
технологиясы, жас ерекшеліктеріне сәйкес оқыту.
Сабақта
туындаған негізгі
идеялар
1.Оқушының өмірдегі біліміне, білетініне, сүйену
2.Жаңа теориялық ақпаратты беру арқылы оқушыға жаңа ойлау дағдысын,
мәнерін, амалдарын қалыптастыруға ықпал жасау
І.Ұйымдастыру
кезеңі .
1)Оқушылармен амандасу, түгелдеу. Психологиялық дайындық
Білімнің көкейтестілігі: Өткен сабақты қайталау сұрақтары:
Авторлық орындық Эссе
2. ІІІ.
Операциондық-
орындаушылық
кезең:
Жаңа сабақты
меңгерту,
түсіндіру.
1) «Мал шаруашылығы» видеофильм қарап, ойларын топта талқылау;
2) Мал шаруашылығы мәтінімен танысу.
3) Оқушылардың жаңа тақырыпты игеруге арналған тапсырманы орындауы
4) Малға байланысты тыйым сөздермен таныстыру.
5)Шығармашылық тапсырмаларды орындау
7) Өмірмен байланысы мысал келтіремін.
8) Дарынды балаға тапсырма беремін
Сабақтың жүрілуі бойынша мұғалімнің жазбалары: Мұғалімдер немен айналысады және
оқушылар немен айналысады
СТО сұрақтары Сабақ барысында жасаған мұғалім мен оқушының іс-әрекеті
Сабақтың
маңыздылығы не?
-оқушылар не
алады?
-бұрынғы білімін
қалай пайдалана
алады?
-өмірден алған
тәжірибесінің
әсері?
-сабақтың
болашақта
оқушыға қандай
пайдасы бар?
-оқушыларды ой қозғау арқылы тақырыпқа әкелу
-тақырып жайлы бұрынғы білетіндерін анықтау, соған сүйену жолдарын
табу
І. Қызығушылығын ояту
Психологиялық дайындық. Оқушыларға сабаққа
қызығушылықтарын арттыруға арналған тұсаукесер көрсетемін.
Үй жұмысын тексеру: Авторлық орындық
Эссе «Менің қошақаным»
Сын тұрғысынан ойлау
үшін мүмкіндіктер
-еркін ойлауға қан-дай
мүмкіндіктер жасалды?
-өздігінен ізденуге қандай
мүмкіндіктер жасалады?
Тапсырма беремін:
Бейнефильм қарайды. «Мал шаруашылығының дамуы»
Бейнефильмнен ненікөрдіңдер? http://wikibit.me/ сайтынан алынған
Мұғалім : Флипчартқа түсіріңдер 6 мин + 3 мин топпен
қорғайсыңдар
Тапсырма:
Мәтінмен жұмыс, түсініп оқып, флипчартқа ойларын жазады.10 мин
Қорғайды 5 мин (әр топтан бір оқушы келесі топқа барып түсіндіреді)
Сергіту сәті көз жаттығу
«Қызыл өрік»
Ребус шешеді 3 мин
3. Шығармашылық тапсырмалар:
І топ: Сиырды сипатайды, суретін салады, тыйым сөздер жазады,
ребус құрастырады
ІІ топ: Жылқыны сипатайды, суретін салады, тыйым сөздер жазады,
ребус құрастырады
ІІІ топ: Қойды сипатайды, суретін салады, тыйым сөздер жазады,
ребус құрастырады
Дәптермен жұмыс: «Құс еті асқазанға жеңіл дегенді қалай түсінесің?»
дәптеріңе жаз.
Мағынаны ажыра-ту
сатысы (жаңа ақпарат)
-оқушыларды белсе-не
қатыстыру
-стратегияларды жүйелі
қолдану арқылы
оқушылар-дың жұмысын
ұйымдастыру (сауал қоя
білу, талдау жа-сай білу,
баяндау және қызу ой
талқы-сын жасай білу қабі-
леттерін жетілдіру
жолдарын беру)
-оқушылармен бір-лесіп
жұмыс жасау, қарым-
қатынас шеберлігін ұтымды
пайдалана білу
-оқулықтан басқа ақпараттар
көзін ашу
Толғаныс (рефлексия)
-сабақта үйренген-дерін
бекіту, қолдану жолдарын
беру
Тапсырма
Мәтінмен жұмыс, түсініп оқып, флипчартқа ойларын
жазады.(оқулықтағы мәтінге қосымша мәтін)
Мал шаруашылығы.
Қазақстанда мал шаруашылығы жақсы дамыған. Оның дамуына
барлық жағдай бар. Сұлы, арпа, жүгері малға тамаша жем.Жүгерінің
ұсатылған сабағы сүрлем, витамин мен қоректік заттарға бай. Сүрлем
жеген малтез семіреді. Сүтті көп береді. Мал шаруашылығының
басты бағыты мал өсіру. Ақтөбе, қызылорда, Батыс қазақстан,
Жамбыл,Алматы облыстарында қой өсіріледі. Қойдың өнімі: ет, жүн,
тері.
Бүкіл қазақстанда сиыр малы өсіріледі. Олар фермер қожалығында
өсіріледі. Сиырдың өнімдері:сүт, ірімшік, ет, май, құрт, қаймақ т.б
Ақтөбе, Жамбыл облыстарында жылқы шаруашылығы өркендеген.
Жылқының сүтінен жасалған қымыздың емдік пайдасы зор. Қымызды
шипажайда қолданады.
Түйе батыс аудандарда, ыстық жерде, шөл мен шөлейтте өсіріледі.
Шұбаттың да емдік қасиеті күшті. Түйенің өнімі: шұбат, жүн, ет, көлік
ретінде де пайдаланады.
Дарынды баламен жұмыс: “Құс еті асқазанға жеңіл”
дегенді қалай түсінесің? Өз ойыңды дәптеріңе жаз
4. -жаңадан үйренгенін
пайдалана отырып, білімін
жүйелеу
жауап шешімі осыған
байланысты жұмыс-тар беру
арқылы түсінік деңгейін
тексеру
ІІІ. Ой қорытынды
Сонда біз бүгін не туралы өттік? 1 мин
Оқушылар дәптерге кестені толтырады. Қорытындылау.
Мал
шаруашыл
ығы туралы
қандай
жаңалық
алдың?
Қандай
тыйым
сөздер
білдің?
Ребус шеше
алдың ба?
Эссе жазып
келдің бе?
Малдың
қандай
пайдасы
бар деп
ойлайсың?
Бағалау (түрлері)
-оқушының өзін-өзі
бағалауы
-топтың өзін-өзі бағалауы
-мұғалімнің бағалауы
-жалпы бағалау
-критерийлер арқылы
бағалау
Бағалау: /2мин/ Критерийлер бойынша бағалау:
Оқушын
ың аты-
жөні
критерийлер
Үй жұмысы Топта өз ойын
айтып, белсенділік
көрсетсе
ұпай тапсырмалар ұпай
1 Эссе жазып,
оқыса
3 Суретін салса 2 Ребус шешсе 2
2 Жазып келсе 2 Ойын айтса 3 Малды
сипаттаса
3
3 болмаса 0 Жалғыз пікір айтса 1 Тыйым сөз
айтып,
мағынасын
түсіндірсе
3
12-18 ұпай болса – 5
9-11 ұпай болса – 4
5-8 ұпай болса – 3
1-4 ұпай болса –2
Сабақты аяқтау
түрлері
-бір пікірге келу...
-өз пікірін дәлелдеу...
-үйде жалғастыру...
Слайд 6/2
Үйге тапсырма жазып ал
«Құс шаруашылығы туралы не білесің?» эссе жазу
/1 мин/
45 мин. Сабақтың соңы
Кері байланыс парағы. Стикерлер жапсырады.
Сабақ ұнады сабақ ұнамады