1. Мерзімі 14.04.2015
Сынып 6«ә»
Пәні Математика
Тақырыбы Екі айнымалысы бар теңдеулер жүйесін қосу тәсілімен шешу
Мақсаты 1. Екі айнымалысы бар теңдеулер жүйесіндегі айнымалылардың біреуінің коэффициенттері қарама-қарсы сандар
болғанда,жүйенің оң жақ, сол жақтарын мүшелеп қосу тәсілін;
2.Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер жүйесіндегі айнымалылардың коэффициенттері әр түрлі сандар болғанда,
олардың коэффициенттерін теңестіріп шешу тәсілін меңгерту;
3.Өзі үйрене отырып, өзгені де үйрету дағдысын қалыптастыру.
Күтілетін
нәтиже
1.Теңдеулер жүйесін шешуде қосу тәсілін қолдануды меңгереді.
2. Есеп шығаруда қолдана алады.
3. Топта өзара бірлесіп, ұйымшылдықпен жұмыс жасай алады.
4. Теңдеулер жүйесін өз бетінше қиындықсыз шеше біледі.
Жеті
модульдің
қамтылуы
Сыни тұрғыдан ойлау, жас ерекшіліктеріне қарай оқыту, оқыту үшін бағалау және және оқытуды бағалау, оқытудағы
көшбасшылық, АКТ.
Сабақтың типі Жаңа сабақ
Сабақтың түрі Аралас
Сабақтың
әдіс-тәсілдері
«миға шабуыл» , сұрақ-жауап, топтық жұмыс «Көрші қуанышымен бөліс», жеке жұмыс «Маршрутты карта», «Кезбе
тілші» әдісі.
Көрнекілігі Интерактивті тақта, 6-сынып оқулығы, постерлер және маркерлер, стикер.
Пән аралық
байланыс
Логика, қазақ тілі
Сабақ
жоспары
Мұғалімнің іс-әрекеті Оқушының іс-
әрекеті
Негізгі бөлім 1.Сыныпта жағымды атмосфералық орта құру
Мейірімді жүрекпен,
Ақ пейілді тілекпен,
Амандасып алайық,
Бір жадырап қалайық.
Қуанышты көңілмен,
Сабағымызды бастайық! 6-ға дейінгі
2. 2 . Сабақтың мақсат-міндеттерімен таныстыру
3. Сыныпты 1,2,3,4,5,6 цифрларын пайдаланып , топқа бөлу.
4. «Көшбасшы», «Бақылаушы», « Хатшы», «Уақыт сақшысы», «Баяндамашы» сайлау.
сандарды
пайдаланып, үш
топқа бөлінеді.
Топта рөлдерге
бөлінеді
Үй
тапсырмасын
тексеру
№1531
«Миға
шабуыл»
1.Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеуге анықтама беріңдер.
2. Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулердің қасиеттерін айтыңдар.
3. Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеудің шешімі дегеніміз не?
4.Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеудің ең болмағанда бір айнымалысының коэффициенті нөлге
тең болмаса, оның графигі қандай сызық болады?
5.у-тің коэффициенті (в=0) нөлге тең болғанда теңдеудің графигі қандай сызық?
6.Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер жүйесінің шешімі деп нені айтады?
7.Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер жүйесін шешудің қандай тәсілдері бар?
3. Жаңа сабақ
Тұсау кесер
«Маршрутты
карта» -мен
жұмыс
Адамның басшысы-ақыл,
Шолушысы – ой,
Жетекшісі – талап,
Қорғаушысы – сабыр,
Сынаушысы –халық,
Таусылмайтын – арман,
Ең қымбаттысы – ар сақтау,
Бәрінен ардақтысы – өмір сүру,
Соның ішінде ең тәттісі – сыйластық! Деген эпиграфпен бастайық және бүгінгі сабақта менің сіздерге
тілерім:
Бір мен екі алмаңдар,
Үшке алданып қалмаңдар.
Кілең төрттік алғандар,
Бесті ғана армандар
Екі санның қосындысы 21-ге, ал айырмасы 9-ға тең. Осы сандарды табыңдар. х-
бірінші сан, у-екінші сан.
1. 1. Теңдеулер жүйесін құрыңдар
2. 2. Теңдеулердің сол жағын және оң жағынмүшелеп қосыңдар
Қиналсаңкөршіңнен көмек ал.
1. 3. Айнымалының табылғанмәнін жүйедегеітеңдеулердің қалағанбіреуіне қойып,
екінші айнымалыныңмәнін табыңдар
Мәреге жеттіңдерме?Бәрекелді!
Нәтижесін тақтадатексеріңдер өздеріңдіүлгі жауапқа қарапбағдаршамбойынша
Әр топтан
оқушылар өлең
жолдарының
мағынасын ашып
айтады.
Мұғалім
оқушыларға
тілегін өлең
жолдары арқылы
жеткізіп, жаңа
сабақты
бастайды.
Маршрут
картасы бойынша
жеке
жұмыстанып, өз-
өздерін
бағалайды.
4. Түрткі
сұрақтар
Негізгі бөлім
«Көрші
қуанышымен
бөлісу» әдісі
(10 мин)
бағалаңдар
Жарайсыңдар!.
1. Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеу дегеніміз не?
2. Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер жүйесін шешудің неше тәсілі бар?
Қандай?
3. Сіздер орындағантапсырмаданне байқадыңыздар?
4. Ендеше бүгінгі біздің өтетін сабағымыз қалай аталады?
Оқушыларға жаңа сабақ тақырыбын өз беттерімен меңгеруіне «Көрші қуанышымен бөлісу» әдісін
пайдалану 10 мин.
Әр топқа хат келеді, хатта жаңа сабақтың түсіндірмесі, мысалы бірге беріледі.берілген мәтінді топта
талқылап, топтан үздік баяндамашы анықталады. Топ баяндамашы топ жұмысын сыныптастарының
алдында сызба арқылы қорғап шығады. Топтар бір-бірінің жұмыстарын «Екі жұлдыз, бір
ұсыныс» арқылы бағалайды.
Сұрақтарға
жауап береді
Жаңа сабақтың
тақырыбын
ашады
Конвертте
жазылған мәтін
бойынша
оқушылар жаңа
сабақты топта
және сынып
алдында талдап
түсіндіреді
5. Есептер
шығару
І
Жұппен жұмыс: Есептер шығару 10 мин
№1535(1,2,3)
№1540
№ 1547 (1,2,3)
Оқушылар жаңа сабақтың есептерін қай деңгейде орындай алғандығын бағалау.
Топпен талқылап
шығарады.
Нәтижесін
тақтаға кезекпен
жазады.
Сергіту сәті:
жадыны
дамытуға
арналған
ойын (5мин)
Оқушылар
сергіту сәті
арқылы есте
сақтау
қабылеттерін
дамытады.
Қорытынды
бөлім
Сабақты « Кезбе
тілші» әдісі бойынша
бекіту
Сабақты кезбе
тілші әдісі
бойынша
қорытындылайды
6. Рефлексия Оқушылардың бүгінгі сабақ бойынша алған әсерлерін басмармақ арқылы көрсету. Сынып сабақ
бойынша өз
көңіл күйлерін
білдіреді
Бағалау Топ бақылаушысының қорытынды бағалауы бойынша сыныпты бағалау Бақылаушы
бағалайды
Кері әсер парағы: Әркім өзінің сабақ туралы ойларын стикерге жазып, тақтаға іледі.
Үйге тапсырма: №1536, 1539, 1541