1. Тема. Сонце – невичерпне джерело енергії.
Мета: навчати учнів характеризувати Сонце як невичерпне джерело енергії,
з’ясувати значення сонця в житті, удосконалювати обчислювальні навички,
розвивати творчу і пізнавальну активність, уважність, формувати практичні
вміння і навички створювати аплікацію з паперу, виховувати бережливе
ставлення до природи..
Методико-дидактичне забезпечення. Презентація, предметні малюнки,
роздаткові картки, кольоровий папір, ножиці, скотч, білий аркуш А-3.
Матеріально-технічне забезпечення. Ноутбук, проєктор
Презентація до уроку:
Хід уроку
І. Організаційний момент
Продзвенів уже дзвінок,
почиаємо урок.
Ми гостей вітаємо,
працювати починаємо,
і знання здобудем ті,
що згодяться у житті.
ІІ. Актуалізація опорних знань. Перевірка домашнього завдання.
Щоб гарно працювати на уроці, давайте повторимо вивчене.
За правильну відповідь розкривається промінець (на промінцях завдання)
1. 63:9=7
2. Що таке енергія?
3. 9*9 =81
2. 4. 36:9=4
5. 9*2=18
6. Щоб з’явилася енергія у людей, тварин, їм потрібна ...(їжа)
7. Теплова енергія – це ...(вогонь)
8. Джерела енергії – це ...(вітер,вода, корисні копалини, сонце)
Відкривається малюнок сонечка на дошці.
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності
Які почуття у вас викликає сонечко?
Я хочу, щоб з таким настроєм ви отримували знання на сьогоднішньому уроці?
Вправа «Передбачення»
- Як ви гадаєте, про що буде йти мова на уроці?
- Про що ви хочете дізнатися на уроці?
- Де ми можемо використати ці знання?
ІV. Повідомлення теми і мети уроку
На уроці ми дізнаємося про сонячну енергію, повторимо таблиці множення і
ділення, будемо розв’язувати задачі, а також виготовимо колективно аплікацію
невичерпного джерела енергії в природі.
Вас чекає багато різних несподіванок. Ви побачите друзів такими, якими ще
зовсім не бачили. Сьогодні ми не клас – ми лабораторія 3-А класу. І я – керівник
лабораторії. У нас є свої відділи:
- Інформаційний. Голова ________________
- Експлуатаційний. Голова ______________
- Економічний. Голова __________________
- Здоров’язберігаючий. Голова ____________
- Синоптичний. Голова ___________________.
Наша лабораторія починає свою роботу.
V. Опрацювання та осмислення нового матеріалу.
Повідомлення синоптичної служби
Слайд
3. - Вас вітає синоптична служба Я розповім вам про погоду за нашим віконечком.
Отже:
Сонечко сьогодні нас (не) радує своїми промінчиками, тож, стан неба
безхмарний (хмарний) (змінної хмарності)
Протягом дня опадів не спостерігається (опади спостерігаються у вигляді _____)
Вітер сильний ( слабкий, )
І нарешті температура повітря сьогодні ____
Бажаю, щоб на сьогоднішньому уроці було тільки сонячно, затишно і тепло.
І пам’ятайте: найважливіша погода у вашому домі!
Бесіда.
- Що ви знаєте про сонце?
- Коли Сонце світить і гріє найдужче (в яку пору року і протягом дня)
- Що Сонце посилає нам щодня?
Вчитель
Люди рано зрозуміли, що Сонце — головне джерело усього життя на Землі,—
воно дає тепло і світло, а без Сонця на Землю приходить ніч та холод. Людина,
як і вся природа, залежить від Сонця, без нього немає життя на Землі.
Повідомлення інформаційного відділу
Слайд
Вправа «Цікавинка»
Ми дізналися, про такі факти:
- Сонце — найближча до нас зірка. Воно обертається довкола центру нашої
галактики, роблячи повний оберт кожні 225-250 мільйонів років. Сонце має
діаметр майже приблизно у 109 разів більше за діаметр Землі. Світло проходить
середню відстань від Сонця до Землі (150 мільйонів кілометрів) за 8 хвилин.
Слайд
А ось машиною було б потрібно їхати 200 років, на літаку летіти 20 років, на
ракеті – 6 місяців, а йти пішки 15 000 років
4. У кожного на парті лежить аркуш у вигляді сонечка. На його промінчиках ви
будете проставляти «+» за роботу на уроці.
- Запишіть з інформації красиво двоцифрове число (20).
- Поясніть, чому ви виписали це число?
- Назвіть «сусідів»
- А яке значення має Сонце для життя?
Дати відповідь на це запитання допоможе інформація, подана на аркушах.
Кожна група опрацьовує текст (у додатку) і відповідає на запитання:
1 група: Яке значення має Сонце для фізичного здоров’я людини?
2 група: Яке значення має Сонце для емоційного стану людини?
3 група: Яке значення має Сонце для рослин?
4 група: Яку роль грає Сонце у кругообігу води?
5 група: Яке значення має Сонце для тварин?
Вчитель
Цікаво знати! За 15 хв. Сонце посилає нам стільки енергії, скільки вистачить
людству на цілий рік.
Про використання енергії Сонця знає експлуатаційний відділ.
Слайд
Сонячні батареї уперше почали застосовувати для роботи космічних станцій
понад 40 років тому. Сьогодні сонячні батареї міцно увійшли в побут як джерело
екологічно чистої й безкоштовної енергії.
Слайд
Дослідження в Арктиці привели учених до висновку, що біле хутро північних
тварин, особливо ведмедів, уловлює до 95 відсотків сонячного тепла.
Особливості будови волосини цих тварин беруть до уваги під час виробництва
сонячних батарей.
А тепер давайте розв’яжемо задачу. Слайд
Термін служби сонячної батареї – 30 років, а енергозберігаючої лампи в 6 разів
менше. На скільки більше термін служби сонячної батареї?
5. Аналіз задачі
- Який термін служби сонячної батареї? (Запис на дошці)
- Що відомо про енергозберігаючу лампу?
- Яке питання стоїть до задачі?
- Чи можемо дати відповідь на це питання? Чому?
- Яку дію виконаємо, щоб дізнатися «у скільки менше»?
- Чи знаємо усі данні, щоб відповісти на головне запитання до задачі?
- Яку дію виконаємо, щоб дати відповідь до задачі?
Учень розв’язує біля дошки, решта на аркушах. Записують розв’язання,
відповідь.
VІ. Руханка (під музику «Сонячний віночок»)
Учень
На землі, у домі вселюдському
Протиріч і негараздів тьма.
Будьте, люди, бережливі у всьому.
І тоді достатньо буде всім тепла.
Слайд
Так звертається до нас економічний відділ.
Ми дізналися, що енергію Сонця використовують для перетворення її в
електричну. Світло і тепло від Сонця абсолютно безкоштовні.
Сонячна енергія не забруднює навколишнє середовище.
Слайд
1 кВт зекономленої електроенергії дозволить виготовити:
100 зошитів по 12 аркушів або 18 підручників «Я досліджую світ» для учнів
3 класу.
Диференційоване завдання
Розв’яжіть приклади і прочитайте отримане гасло про економію енергії
(Червоне сонечко – високий рівень, помаранчеве – достатній, жовте -
середній)
6. Ч. 54 : 9 +42 : 6= 13 П. 64 – 5 * 9 = 19 Ж. 4 * 4 +10= 26
100 - 7 * 6 = 58 12 + 6 * 7 = 54 12+2 * 3 =18
9 * 7 - 4 * 6 = 39 5 * 4 +17 = 37 34 - 2 * 5 =24
Перевірка роботи. Слайд
А чи знаєте ви, як вести себе на сонці.
Про це добре знає лікар Пігулкін з здоров’язберігаючого відділу.
(Учень в одязі лікаря)
Слайд
Помірні дози сонячних променів за відсутності індивідуальних протипоказань
корисні для здоров’я. Найкращий час для приймання сонячних ванн – зранку до
11:00 та після 16:00 увечері.
1. На сонці варто знаходитися не більше 1,5-2 годин на день.
2. Використовуйте креми, головні убори та одяг, який закриває плечі.
- В народі багато прикмет про сонечко. З інформацією слухаємо синоптичний
відділ.
Слайд
Захід сонця червоний і не захмарений – буде ясно і вітряно .
Вранці проти сонця туман - дощу не буде.
Сонце сходить з-за хмари - на снігопад, а коли довкіл нього кільце - на вітер.
Якщо при сході сонця парка духота - під вечір збереться на дощ.
VІІ. Колективна робота. Виготовлення аплікації «Сонечко».
Ми сьогодні говорили про сонячну енергію, але й наші долоньки теж
випромінюють енергію. Давайте поповнимо сонячну енергію, виготовивши
аплікацію сонечка з власних долоньок.
На партах різнокольоровий аркуш паперу, ножиці, скотч.
7. Інструктаж з БЖД та інструкція по виконанню роботи.
Діти виковують роботу за інструкцією
Слайд
Прикріпити на спільний аркуш долоньку по групах.
VІІІ. Підсумок уроку. Рефлексія
Вправа «Мікрофон»
--Чому Сонце називають невичерпним джерелом енергії?
- Чи справдилися ваші передбачення?
Вправа «Незакінчене речення»
- З нашого уроку я розповім рідним про ...
Вправа «Сонячний настрій»
Візьміть паперові сонечка, прочитайте на звороті побажання. (На зворотному
боці «сонечок» написано: «Посилаю вам свої промені з теплом і любов’ю, щоб
усі діти були здоровими, сильними, розумними, жили в мирі!» )
Домалюйте сонечко так, щоб показати свій настрій на уроці.
- Ви гарно працювали на уроці. За роботу ви маєте свій «+» на промінчику.
ІX. Домашнє завдання. Слайд
Опрацювати статтю «Сонце – джерело енергії» ст.17.
1 група виконати No 69
2 група виконати No 70
Пісня «Сонечко»
Я бажаю всім сонячного настрою, гарної днини, енергії в роботі.
Діти разом: енергія в нас, ми всі енергійні і любимо вас!