Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»
16.04.2024.docx16.04.2024.docx16.04.2024.docx
1. Курахівська гімназія №2
НЕВАРА АННА ІВАНІВНА
ВЧИТЕЛЬ ГЕОГРАФІЇ
СПЕЦІАЛІСТ ВИЩОЇ КАТЕГОРІЇ
Тема роботи: “ МАСШТАБ ТА ЙОГО ВИДИ. СПОСОБИ ЗОБРАЖЕННЯ
ЗЕМЛІ 6 клас”.
Курахове 2024рік
2. Тема. МАСШТАБ ТА ЙОГО ВИДИ
Мета: поглиблення та розширення знань про масштаб, отриманих на
уроках математики та природознавства; формування знань про види
масштабу; розвиток первинних практичних умінь користування масштабом.
Тип уроку: комбінований.
Обладнання: підручники, картки із зображенням умовних знаків, глобус,
креслярське приладдя.
Опорні поняття: план, напрямок, відстань, умовні знаки.
Базові поняття: масштаб числовий, іменований, лінійний.
ЗМІСТ УРОКУ
I. Організаційний момент
II. Актуалізація опорних знань і вмінь
1. Прийом «Бліц-опитування»
• Що таке план?
• Що таке умовні знаки?
• Наведіть приклади об’єктів, які зображуються за допомогою контурних,
значкових, лінійних умовних знаків.
• Людям яких професій необхідні плани?
• Наведіть приклади ситуацій, коли є необхідність скористатися планом.
2. Прийом «Картографічна розминка»
(Робота в групах)
Учитель називає умовний знак. Та група, яка малювала картку з таким
умовним знаком, піднімає її та характеризує знак.
3. Прийом «Міні-мандрівка»
(Продовження роботи в групах)
Завдання. Скласти оповідання-мініатюру (п’ять-шість речень) про
мандрівку з використанням підготовлених карток з умовними знаками. Під
час відповіді замість назв об’єкта використовувати його зображення.
3. IIІ. Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності
Прийом «Відстрочена відгадка»
Одну із загадок картографів ви розгадали під час минулого уроку. Це
спосіб зображення об’єктів за допомогою умовних знаків. Тепер настав час
зайнятися розгадкою ще однієї головоломки. В який спосіб картографам
удається на невеликому аркуші паперу зобразити відстані в десятки, сотні,
тисячі кілометрів? Погляньте на карту півкуль. Якщо вірити її назві, тут
помістилась уся наша планета, площа якої дорівнює понад 510 млн км2. Крім
того, картографи стверджують, що, розгадавши їх другу загадку, ви зможете
точно визначати відстань між двома населеними пунктами, не
переміщаючись з одного в другий! А поєднавши разом ці дві розгадки, ви
зможете не лише вміло користуватися планами місцевості, але й навіть
самостійно їх складати.
IV. Вивчення нового матеріалу
Розгорнутий план етапу
1. Формування поняття «масштаб»:
а) що показує масштаб;
б) як можна записати масштаб;
в) як правильно «прочитати» числовий масштаб. Вправи на «читання»
масштабу планів і карт атласу;
г) формулювання та запис визначення поняття «масштаб» у зошитах.
2. Види масштабів. Робота з атласом і заповнення таблиці.
Вид масштабу Спосіб запису Приклад
Числовий
У вигляді дробу, числівник
якого дорівнює 1, а
знаменник показує, у скільки
разів відстань на плані або
карті менша за відстань на
1 : 1000
4. місцевості
Іменований
Словами та цифрами показує,
яка відстань на місцевості
відповідає 1 см на плані чи
карті
В 1 см 10 м
Лінійний
У вигляді лінії, поділеної на
рівні відрізки завдовжки 1 см,
які відповідають відстані на
місцевості
3. Переведення масштабів з одного виду в другий.
Приклад 1. Переведіть числовий масштаб 1 : 5000 в іменований.
Щоб перевести числовий масштаб в іменований, необхідно знаменник
перевести із сантиметрів у метри (якщо в знаменнику число має більш ніж
п’ять нулів, слід перевести його в кілометри, пам’ятаючи, що в 1 км 100 000
см):
5000 : 100 = 50.
Відповідь. В 1 см 50 м.
Приклад 2. Переведіть іменований масштаб «в 1 см 250 м» у числовий.
Щоб перевести іменований масштаб у числовий, потрібно метри
(кілометри) перевести в сантиметри та записати у вигляді дробу:
250 * 100 = 25 000.
Відповідь. 1 : 25 000.
4. Визначення дійсних відстаней за планом і картою.
Приклад 1. Визначте відстань на плані в атласі від млина до джерела.
Для визначення дійсної відстані на місцевості між двома об’єктами
потрібно лінійкою виміряти відстань між ними в сантиметрах, помножити на
величину масштабу та перевести в метри (або кілометри).
5. Відстань на плані між млином і джерелом становить 3,4 см, а величина
масштабу — 10 000 см.
3,4 * 10 000 = 34 000 (см) = 340 (м).
Приклад 2. За фізичною картою України в атласі визначте відстань між
Києвом і Харковом.
Відстань на карті між Києвом і Харковом дорівнює 11,7 см. Для
обчислення великих відстаней зручно користуватися іменованим масштабом.
Масштаб фізичної карти України — в 1 см 35 км.
11,7 * 35 = 409,5 (км).
V. Закріплення вивченого матеріалу
Практичні роботи № 3, 4
Альтернативні варіанти
1. «Картографічний практикум»
(Робота в парах)
Варіант І Переведіть числовий масштаб в іменований.
1 : 200 000.
1 : 500.
1 : 1 000 000.
1 : 1000
Варіант ІІ Переведіть іменований масштаб у числовий.
В 1 см 200 м.
В 1 см 1 км.
В 1 см 5 м.
В 1 см 80 км
2. Взаємоперевірка
3. Визначте масштаб карти, якщо відстань на місцевості:
500 км являє собою на карті відрізок завдовжки 5 см.
Розв’язання: 1) 500 км = 50 000 000 см. 2) 50 000 000 : 5 = 10 000 000.
6. Відповідь М 1 : 10 000 000, або в 1 см 100 км
100 км являє со-бою на карті відрізок завдовжки 2 см.
Розв’язання: 1) 100 км = 10 000 000 см. 2) 10 000 000 : 2 = 5 000 000.
Відповідь М 1 : 5 000 000, або в 1 см 50 км
Прийом «Проблемне питання»
1*. Відстань на місцевості становить 500 м. Зобразіть цю відстань у
вигляді відрізків у масштабах 1 : 5000, 1 : 10 000, 1 : 25 000.
Дайте відповіді на запитання:
а) Який із запропонованих масштабів найбільший? Який найдрібніший?
б) В якому масштабі місцевість зображено з більшими подробицями?
Закінчіть формулювання висновку: «Чим більший масштаб, тим
місцевість зображена...».
2*. Як визначити масштаб глобуса, якщо він не вказаний?
3*. Як за допомогою лінійного масштабу та вимірника можна виміряти
довжину не лише прямих, але й кривих ліній?
VI. Підсумок уроку
Заключне слово вчителя
• Для того щоб зобразити великі території на аркуші паперу, користуються
масштабом. Масштаб показує, у скільки разів відстань на плані менша, ніж
на місцевості.
• Розрізняють числовий, іменований і лінійний масштаб.
• За допомогою масштабу, лінійки та вимірника можна визначити дійсну
відстань на місцевості.
VII. Домашнє завдання
• Опрацювати текст параграфа.
7. • Побудувати план своєї кімнати та записати послідовність своїх дій.
• Повторити умовні знаки.
• Скласти завдання на використання масштабів.
8. Тема. СПОСОБИ ЗОБРАЖЕННЯ ЗЕМЛІ
Мета: активізація та систематизація знань про способи зображення Землі
з курсу природознавства; формування первинних знань про особливості
зображення Землі на глобусі, географічній карті, плані місцевості; розвиток
умінь визначати відмінності в зображеннях місцевості на рисунку, фото- й
аерознімках, плані, пояснювати різницю між зображеннями земної поверхні
на глобусі, плані, карті, аерофото- і космічних знімках.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу.
Обладнання: підручник, атлас, глобус, карта півкуль, план місцевості,
аерофотознімки, знімки земної поверхні з космосу.
Опорні поняття: рисунок, фотографія, зображення, модель, сторони
горизонту, Мартін Беґайм.
Базові поняття: глобус, план місцевості, карта.
ЗМІСТ УРОКУ
I. Організаційний момент
II. Актуалізація опорних знань і вмінь
Завдання (прийом «Мозкова атака»; всі можливі відповіді вчитель
записує на дошці)
1. Уявіть собі, що вас попросили зобразити пришкільну територію. В які
способи ви це зробите?
2. Уявіть собі, що вам необхідно зобразити територію вашої області. В які
способи ви це зробите?
3. Уявіть собі, що ви вирушили в космічну подорож і на одній із планет
виявили гостинних розумних істот. Які способи зображення Землі ви
використаєте для її опису?
IIІ. Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності
Прийом «Практичність теорії»
9. Виконуючи завдання, ви мали можливість переконатися в різноманітності
способів зображення нашої планети. З давніх-давен люди намагалися
зобразити місцевість якомога точніше та докладніше. Археологічні розкопки
свідчать про існування в давніх людей малюнків і планів територій. Їх
робили на камінні, бивнях мамонта, бересті. Довгий і важкий шлях пройшло
людство, перш ніж навчилося складати географічні карти. Про це ви
дізналися, вивчаючи розділ «Географічне пізнання Землі». А пам’ятаєте,
який переворот у розвитку географічної науки здійснив глобус Мартіна
Беґайма — «Земне яблуко»? Навіщо ж людям потрібні точні зображення
місцевості? На це питання відповісти легко. Зображення місцевості необхідні
в будівництві та сільському господарстві, у військовій справі й авіації,
туризмі та подорожах і в багатьох інших видах діяльності людини. Кожний у
своєму житті стикається з необхідністю побудувати план, прочитати карту,
зорієнтуватися на місцевості. На уроках, присвячених темі «Земля на плані і
карті», ви навчитесь користуватися планами і картами, грамотно «читати» їх,
визначати відстані та напрямки. А сьогодні на уроці ми повинні з’ясувати, які
способи зображення місцевості є найбільш точними та які переваги й
недоліки вони мають.
IV. Вивчення нового матеріалу
Розгорнутий план етапу
1. Найбільш точні й наочні способи зображення земної поверхні.
Для відповіді на це питання слід звернутися до записів на дошці,
виконаних під час етапу актуалізації, та запропонувати учням розглянути
види зображень у атласі. Аналізуючи дані атласу, необхідно викреслити
назви тих способів, які є менш точними, наочними та зручними в
користуванні.
2. Переваги й недоліки плану, карти та глобусу в зображенні земної
поверхні. (Робота в парах)
Заповнення таблиці.
10. Основні способи
зображення земної поверхні
Переваги Недоліки
План
Географічна карта
Глобус
Розглянемо в атласі та на дошці зображення поверхні Землі – малюнок та
план місцевості ( мал.14, 15 ), аэрофотоснімок ( мал16), космічний знімок (
мал. 17) игеографічнукарту ( мал 18 ) Чим вони відрізняються один від
одного?
11. Аэрофотоснімок – це фотографія місцевості, яку роблять з літака або з
іншого приладу з допомогою спеціального аерофотоаппаратау спеціальному
масшбі.
12. Космічний знімок – це фотографія земной поверхніабовсієї планети, яку
роблять автоматичною фотоаппаратурою із спутників Землі.
План місцевості – це зображення невеликого участка місцевості з
допомогою умовних знаків і у масштабі.
13. На плане місцевості усі предмети та об’єкти відображуються спеціальними
условними знаками.
На географічній карті,як і на плані місцевості. Об’єкти також показують
умовними знаками.
14. Умовними знаками топографічних карт називається система
графічних, літерних, цифрових та кольоровихпозначень, яка
дозволяєзобразитимісцевість на карті. До умовних знаків завжди
висувалися серйозні вимоги основними з яких є:
а) знаків не повинно бути багато, оскількиїхусі треба знати;
б) знаки маютьнагадуватиоб'єкт, якийзображується;
в) знаки мають бути доситьпростими для накреслення та
запам'ятання.
Топографічні умовні знаки.
15.
16. Закріплення вивченого матеріалу
Альтернативні варіанти
1. Прийом «Експрес-тест»
• «Глобус» у перекладі з латини означає:
а) модель;
б) глобальний;
в) куля.
• Творець першого глобуса Землі:
а) Мартін Беґайм;
б) ҐерардМеркатор;
в) Клавдій Птолемей.
• Дає вид місцевості збоку:
а) глобус;
б) фотознімок;
в) план.
• Фотографії з космосу мають найбільше значення для складання:
а) географічних карт;
б) туристичних маршрутів;
в) планів місцевості.
• Найкращим помічником у вашій подорожі рідним краєм буде:
а) глобус;
б) карта України;
в) карта вашої області.
2. Прийом «Взаємоперевірка»
1*. Прийом «Творча лабораторія»
Спрощеним варіантом плану місцевості є схема. Складіть схему вашого
шляху:
а) від будинку до школи;
17. б) від будинку до найближчої крамниці;
в) від вашого будинку до будинку вашого товариша.
Складаючи схему, використовуйте власні умовні позначення та орієнтири.
2. Вигадайте та замалюйте схематичні позначення для таких об’єктів:
будинок, дерево, річка, міст, клумба, школа, вокзал, дорога, гора, яма.
18. VI. Підсумок уроку
Заключне слово вчителя
• Зобразити земну поверхню можна у вигляді малюнка, фотознімка,
аерофотознімка, плану та географічної карти.
• Найбільш повну інформацію про характер земної поверхні та об’єкти,
розміщені на ній, передають план і карта.
• Найбільш точно зовнішній вигляд Землі передає глобус.
VII. Домашнє завдання
• Опрацювати текст параграфа.
• Скласти п’ять репродуктивних запитань до тексту параграфа.
• Скласти творче запитання, пов’язане зі способами зображення земної
поверхні, обміркувати відповідь на нього.