Мета:
навчальна: ознайомити учнів з хибними та істинними висловлюваннями;
розвивальна: розвивати пам’ять, увагу, мовлення, алгоритмічне та логічне мислення, навички самостійної роботи на комп’ютері;
виховна: виховувати вміння узагальнювати, міркувати, відповідальність, самостійність, зацікавленість предметом «Інформатика».
Відкрита лекція на тему «Контроль бур'янів в посівах соняшника»
Конспект. Висловлювання. Істинні та хибні висловлювання.
1. Тема. Висловлювання. Істинні та хибні висловлювання.
Мета:
навчальна: ознайомити учнів з хибними та істинними
висловлюваннями;
розвивальна: розвивати пам’ять, увагу, мовлення, алгоритмічне та
логічне мислення, навички самостійної роботи на комп’ютері;
виховна: виховувати вміння узагальнювати, міркувати,
відповідальність, самостійність, зацікавленість предметом
«Інформатика».
Тип уроку: засвоєння нових знань, формування вмінь і навичок.
Обладнання та наочність: дошка, комп’ютери, підручники, презентація.
Програмне забезпечення: Графічний редактор Paint .
Хід уроку
І. Організація класу. Повторення правил з техніки безпеки.
Знову пролунав дзвінок,
вас покликав на урок.
- Дорогі діти! Поверніться один до одного, візьміться за руки,
подивіться один одному в очі, посміхніться, передайте частинку свого гарного
настрою іншим. От бачите від ваших посмішок затишніше і світліше стало у
нашому комп’ютерному класі. Поверніться до гостей, привітайтесь.
- Доброго здоров’я всім, доброго вам дня!
- Всім присутнім ми зичимо здоров’я, добра.
А тепер до роботи нам братись пора.
- Ось з таким дружнім привітанням продовжимо подорожувати Країною
інформатики.
- А щоб урок пройшов немарно, ви будете…
(уважними, дисциплінованими, відповідальними, організованими).
Тому девізом уроку стануть слова:
Не просто слухаю, а чую.
Не просто дивлюся, а бачу.
Відповідаю та міркую.
На уроці плідно я працюю.
2. Повторення правил техніки безпеки у комп’ютерному класі.
- Діти, одним із пунктів нашої подорожі є кабінет інформатики, то ж
пригадаймо правила поведінки та безпеки у комп’ютерному класі.
- Розгляньте малюнки і назвіть основні правила поведінки в комп’ютерному
класі.
2. (вчитель демонструє картини з правилами)
3. Розминка
- А зараз ми з вами трішки помислимо. Послухайте таку загадку:
Прийшла до нас бабуся
у білому кожусі
Поля причепурила –
Пухнастим снігом вкрила.
Відгадайте, хто вона,
Це, звичайно, є …(зима).
II. Мотивація навчальної діяльності
1. Складіть речення
- Діти, від ваших посмішок, у класі стало сонячно, тепло. А щоб було ще
тепліше, виконаємо наступне завдання і розсунемо важкі снігові хмари, що
заховали сонечко. Ну що, допоможемо сонечку? Для цього виконаємо
вправу «Збери речення».
За кожною хмаринкою заховалися слова. Ви повинні зібрати зі слів речення і
дізнаємося деякі ознаки зими.
довгоочікувана Наступила зима.
покрилася земля Білосніжним килимом.
стало морозне й холодне Повітря.
пташкам і голодно Холодно.
зиму Травень завершує.
2. Прочитай повідомлення
- Змахнула чарівниця-зима рукавом і розсипала сніжинки.
Зберіть сніжинки з літерами не жовтого і не зеленого кольорів. (висловлювання)
3. Повідомлення теми і мети уроку.
- Сьогодні на уроці ми з'ясуємо, що таке висловлювання;
дізнаєтесь, які висловлювання є істинними, а які — хибними;
навчитесь визначати істинність і хибність висловлювань.
- Тому тема уроку так і звучить «Висловлювання».
III. Вивчення нового матеріалу
1. Розровідь вчителя:
- Ви вже зустрічалися з логічними задачами на уроках математики та
інформатики, наприклад, працюючи з навчальними онлайн-програмами.
Розв'яжіть логічну задачу.
За день до випадання снігу Петриків кіт
обов'язково чхає. Сьогодні кіт чхнув.
Отже, завтра буде снігопад?
Відповідь: Буде
3. - Поясніть, як ви дійшли висновку.
Основним поняттям логіки є висловлювання.
Висловлювання — речення, у якому щось стверджується або заперечується.
Висловлювання може бути тільки розповідним реченням.
Які з наведених речень є висловлювання?
Зачаровано милуюся морозними візерунками на вікні.
Яка сьогодні погода?
Зачини вікно, холодно.
Висловлювання бувають істинні, хибні.
Істинним називають правильне висловлювання,
хибним – неправильне висловлювання.
Поміркуйте, які з висловлювань є істинними,
а які — хибними.
Херсон — столиця України.
5 сніговиків більше від 3.
Квітень— зимовий місяць .
7 > 3.
- Скажіть, чи можемо ми назвати речення, які ви складали про зиму
висловлюваннями? (Так)
2. Робота з підручником .
- Деякі висловлювання є істинними або хибними залежно від певної умови.
Розгляньте малюнки. Коли ті самі висловлювання є істинними, а коли
— хибними?
Отже, те саме висловлювання може бути істинним за одних умов і хибним
— за інших.
3. Фізкультхвилинка
4. Робота в зошитах.
Виконання завдань в робочих зошитах
V. Практична робота учнів за комп’ютером (під музичний супровід)
- Бесіда з повторення правил безпечної роботи за комп’ютером
1. Вправа «Незакінчені речення»
- Настав час попрацювати за комп’ютером. Давайте пригадаємо правила роботи
за комп’ютером. Для цього пограємо гру «Незакінчені речення». Таку вправу
ми неодноразово проводили, тому з правилами гри ви знайомі.
4. - Час роботи за комп’ютером …(не більше 15 хвилин).
- Під час роботи за комп’ютером сидіти …(прямо не напружуючись, на
відстані 30-50 см. від очей до екрана монітора).
- Роботу за комп’ютером розпочинати…( з дозволу вчителя).
- Брати тільки ті речі, які …(потрібні для роботи)
- Я бачу ви вже готові до практичної роботи, всім можна зайняти свої місця за
комп'ютером.
2. Інструктаж учителя.
Завдання 1:
Використовуючи інструменти графіного редактора, виконайте деякі
операції так, щоб висловлювання було істинним. ( Снігурі – зимуючі птахи.
Зимою тваринам важко знайти їжу.)
Завдання 2:
Створіть малюнок, для якого наведені висловлювання були б істинними.
- Намалюй 4 квадрати.
- Зелений квадрат ліворуч від жовтого.
- Червоний квадрат крайній зліва.
- Синій квадрат ліворуч від зеленого.
( Учні малюють 4 квадрати в такій послідовності : червоний, синій,
зелений, жовтий).
3. Гімнастика для очей.
- Ваші очі стомилися, тому виконаємо кілька вправ для них.
Очі вгору, очі вниз!
Не лінуйся! Посміхнись!
Ще раз вгору,
Знову вниз!
І на цьому – зупинись!
Оченятам зняли втому,
До роботи, нумо, знову!
Продовження роботи за комп’ютером.
4. Психогімнастика «Я – хмаринка»
Я – хмаринка.
Я велика, м'яка, пухнаста.
Мені легко і вільно.
Я пливу у блакитному небі.
Мої руки легкі,
вони допомагають мені рухатися.
Я піднімаю вгору очі
5. й вдихаю світло усім своїм тілом.
Я стаю світлішою, добрішою, красивішою.
Я відчуваю в собі легкі сніжинки.
Я переповнююся снігом.
VI. Підсумок уроку
Закріплення вивченого на уроці.
1. Робота в групах. Вправа «Мішечок висловлювань».
- З практичним завданням за комп’ютером ви справились успішно.
Попрацюємо в групах. Кожна група отримує картинку із зображенням мішечка.
Ваше завдання – зібрати в мішечки істинні і хибні висловлювання про зиму.
(Діти працюють у групах)
2. Вправа «Впізнай казку».
- Використовуючи сюжети з казок, перетворіть висловлювання на істинні.
Взяла мишка ріпку за чуба.
Гном є героєм казки “Рукавичка”
Котиться сонечко, котиться, а на зустріч йому лисичка.
Червона Шапочка – головна героїня казки “Білосніжка і семеро гномів”
3. Вправа на уважність «Що переплутав художник?»
- Художнику нашої школи було дано завдання намалювати зимовий пейзаж.
Але від роботи його весь час відволікав хлопчик Незнайко. Що переплутав
художник?
4. Гра «З чим я йду»
- Перед вами корзинка. Та корзинка не проста а чарівна. До неї ви можете
покласти всі знання, уміння, навички, які отримали на уроці. Починати
речення треба такими словами: «Я йду з цього уроку і візьму з собою …».
( Учитель ставить перед дітьми корзинку і просить уявити, що діти покладують
до неї всі знання, уміння, навички, які вони отримали на уроці.
Діти по черзі називають, що вони покладуть у кошик і візьмуть з собою додому,
а що – ні).
5. Інтерактивна вправа "Піраміда позитивних почуттів"
- Мені сподобалося, як ви працювали на уроці.
А з яким настроєм ви закінчили сьогодні урок зараз ми дізнаємося. Для
цього проведемо інтерактивна вправа "Піраміда позитивних почуттів"
6. Вчитель простягає руку і говорить: "На уроці мені сподобалось, що ви
працювали наполегливо і старанно" Учні по черзі підходять, кладуть долоньку
зверху і говорять: "Мені сподобалось…"
- Я зрозуміла, що протягом усього уроку ваш настрій піднесений.
Ну а подорож до містечка «Висловлювань та алгоритмів» на сьогодні
закінчується. Другий крок зробимо на наступному уроці.
Дякую вам, діти за увагу,
Посидючість і повагу,
Вас чекаю точно в срок
Через тиждень на урок.
Виконала вчитель Ланчинської ЗОШ І-ІІІ ст.
Гриджан І. В.