SlideShare a Scribd company logo
1 of 10
Тема: Погода
Мета:поглибити та систематизувати знанняучнів про погоду та її елементи;
формуватиінформаційну компетентність шляхом аналізу отриманої інформації
та складання опорного конспекту; розширити інформаційне поле при читанні та
складанні графіка температур, рози вітрів, діаграми хмарності та опадів,
використанні географічної карти; розвивати вміння аналізувати та порівнювати
при виконанні завдань різних типів; вдосконалювати вмінняпрацювати в
групах; формувати вміння працювати з інтерактивною дошкою; створити
ситуацію успіху.
Обладнання: підручник Пестушко В.Ю. «Загальна географія. 6 клас»,робочі
зошити,картки «Мої досягнення», опорні конспекти з завданнями,інтерактивна
дошка, мультимедійна презентація, фізична карта світу.
Тип уроку: урок узагальнення й систематизації знань.
Хід уроку
1. Організаційний момент.
Вчитель. Доброго дня. За вікном – весна, погожий день. Нехай весняний
промінчик сонця налаштує вас на продуктивну працю від якої на уроці ви
отримаєте задоволення. Я вірю у вас, у вас все вийде.
2. Повідомлення теми і мети уроку.
Вчитель.
Гроза проходила десь поруч. Було то блискавка, то грім.
Дорога йшла кудись на Овруч в лісах і травах до колін.
Латаття ніжилось в озерах, хитали ряску карасі.
Черкнула блискавка по зелах, аж полягали вони всі.
Над світом білим, світом білим хтось всі спіралі перегрів.
А хмари бігли, хмари бігли і спотикалися об грім.
Гроза погримувала грізно, були ми з нею тет-а-тет.
Тремтіла річечка рогізна, човни ховала в очерет.
Запитання:Який стан атмосфери описувала Ліна Костенко у своєму вірші? Що
поєднує грозу, дощ, теплий весняний день, похмурий день? (Це все є опис
погоди)
Повідомлення теми.(На інтерактивній дошці – Слайд 1)
Бесіда.
- А яка сьогодні погода? Опишіть її.
Цікаво, якою буде погода завтра? Неділю? Влітку? Зазвичай, намагаючись
відповісти на це питання, ми дивимось у небо,адже саме там, у повітряному
просторі океані, народжується погода. Немає нічого більш рухливого та
мінливого, ніж повітря, що утворює атмосферу. До того як вчені відкрили
таємниці передбачення погоди, люди уважно стежили за небом, поведінкою
тварин, станом рослин. Сьогодні вчені, які займаються прогнозуванням погоди,
мають цілий арсенал новітньої техніки, за допомогою якої проводяться
спостереження за станом атмосфери. Відомий учений-хімік Дмитро Іванович
Менделєєв говорив: «Атмосфера – велика лабораторія погоди». Екскурсію до
цієї лабораторії ви вже здійснювали неодноразово.
3. Мотивація навчальної діяльності.
Запитання:
- Людям яких професій важливі знання про погоду?
- Чи важливі для вас знання про погоду?
- А чи достатньо ви знаєте про чинники, які формують погоду?
Кожного дня, збираючись до школи, ми зтикаємось з поняттям
«погода».Що одягти, виходячи на вулицю, чи брати парасольку? Що допомагає
вам вирішити дану проблему? До яких джерел ви звертаєтеся? Яку погоду
прогнозують нам засоби масової інформації сьогодні?
Ми постійно дивимося прогноз погоди по телебаченню, щоб відповісти
на всі запитання. Погода дуже вливає на життя, побут та настрій людини, її
самопочуття і здоров’я. На вулиці сонячно – настрій чудовий, яскравий, погода
похмура – на душі «похолодало». Сьогодні я пропоную вам здійснити подорож
до небесної кухні і систематизувати та узагальнити раніше здобуті знання з
даної теми.
Завдання нашого уроку висвітлені перед вами.(На інтерактивній дошці –
Слайд 2). Допомагати у вирішені поставлених завдань будуть традиційні
джерела інформації – підручник, атлас, записи в робочому зошиті. Активність
на уроці оцінюється. За кожну вірну відповідь у картці «Мої досягнення» у
колонці «Активність на уроці» ви ставите зірочку. По завершені уроку – здаєте
ці картки для аналізу та виставлення оцінок.
4. Повторення основних понять, закономірностей теми.
Бліц-інтерв´ю:
- Дайте визначення поняттю «погода»;
- Де формується погода?
- Які елементи характеризують погоду?
- Назвіть прилади і одиниці вимірювання даних елементів погоди.
(На інтерактивній дошці – Слайд 3)
Учні на дошці записують елементи погоди та переміщують прилади і
одиниці вимірювання, які відповідають їм.
5. Виконання завдань на повторення і закріплення основних умінь і
навичок.
Робота в групах.Сьогодні ви будете працювати в групі. У кожної групи лежать
на столі загадкові різнокольорові конверти. Відкрийте їх і ви дізнаєтесь з яким
елементом погоди будете працювати. Також там знаходяться завдання. На
виконання даних завдань – 4 хвилини.
Представлення результатів роботи груп.У вас на столі лежать опорні
конспекти із прописаними завданнями, які були поставлені перед кожною
групою. При захисті інших груп зробіть напроти завдання свої помітки.
Наприклад:
«Я це знаю, я це розумію, я це вмію» – позначка + або ;
«Я не впевнений в своїх знаннях, мені потрібно ще раз перечитати цю тему» –
позначка ? або ...;
«Я не розумію цього завдання, мені потрібна допомога вчителя, можливо
прийти на Діз» – позначка - або !.
Таке опрацювання даних завдань допоможе вам зрозуміти ваші прогалини у
темі «Погода», а також допоможе при підготовці до написання комплексної
письмової роботи по завершені вивчення теми «Атмосфера»
Температура.(На інтерактивній дошці – Слайд 4)
1. Визначте мах та мін, амплітуду температури за графіком добового ходу
температури(учні на дошці записують максимальну, мінімальну температуру
та амплітуду температур).
Чому сонце найвище розташоване о 12 год, а максимальна температура
зафіксована у 15 год?
2. Чи може на вершині вулкана Кіліманджаро в Африці лежати сніг, якщо біля
підошви температура повітря дорівнює +24°С?
Узагальнюючі питання:
- Покажіть на карті місця, де зафіксована найвища і
найнижчатемпература в світі.
- Від чого залежить температура повітря?
(На інтерактивній дошці – Слайд 5)
Як підсумок відповідей учнів, переміщуємо термометр, де узагальнені їх
відповіді.
Атмосферний тиск
1. Розташуйте планетарні пояси атмосферного тиску
Географічні широти Пояс атмосферного тиску
Північні полярні широти
Північні помірні широти
Північні тропічні широти
Екваторіальні широти
Південні тропічні широти
Південні помірні широти
Південні полярні широти
(На інтерактивній дошці – Слайд 6)
2. Поясніть досвід італійського вченого Торрічеллі. Скляну трубку довжиною 1м
запаяну з одного кінця, він заповнив ртуттю. Потім щільно закривши
незапаяний кінець, перевернув і опустив у чашку з ртуттю. У чашці під шаром
ртуті незапаяний кінець відпустив. З трубки частина ртуті вилилася в чашку, а
втрубці залишився стовп ртуті висотою 760 мм.рт.ст. Повторення цього досліду
на березі моря дало такий самий результат. Коли вчений піднявся на висоту 10
м, стовп ртуті був 759, а коли опустився на 10м стовп показував 760мм. Чому
на різній висоті стовп ртуті в трубці був різний? (тиск змінюється з висотою
100м -10 мм.рт.ст.. через розрідженість повітря)
Узагальнюючі питання:
- Який тиск вважається нормальним на широті 45° при температурі 0°С на рівні
моря (760 мм.рт.ст.)
- Від яких факторів залежить тиск? (Висоти поверхні, температури повітря,
переміщення повітря внаслідок чого формується його надлишок)
Вітер
1. Знайдіть відповідність між малюнками та назвами вітрів і атмосферних вихорів.
Коротко охарактеризуйте їх.
(На інтерактивній дошці – Слайд 7)
2. Покажіть стрілками напрям вітру та визначте, де сила вітру буде більшою
(На інтерактивній дошці – Слайд 8)
Узагальнюючі питання:
- Назвіть постійні вітри;
- Покажіть на карті місцевість, де протягом року зафіксовують найбільшу
кількість найсильніших вітрів
Вологість повітря
1. Знайдіть відповідність між термінами та їх визначеннями.
(На інтерактивній дошці – Слайд 9)
2. Температура повітря дорівнює 20°С. Відносна вологість повітря 70%. Скільки
грамів води міститься в 1 м³ цього повітря?
Узагальнюючі питання:
Визначте на карті найсухіше місце в світі та його координати.
Визначте, який фактор сприяє насиченню повітря водяною парою (температура
повітря).
Хмарність
1. Установіть відповідність між видами хмар та та їх розташуваннямїх
характеристиками (від хмар, що знаходяться найнижче до найвищих) . Від яких
із цих хмар можна чекати зливи з градом.
(На інтерактивній дошці – Слайд 10)
2. Чому в екваторіальних широтах розташований пояс хмарності? (Хмарність
пов’язана із тиском. В областях високого тиску – хмарність менша, а в областях
низького – більша через висхідний рух повітряних мас)
Узагальнююче питання:
- Покажіть на карті місця з найменшою хмарністю протягом року (тропіки,
полюси , Сахара)
Опади
1. Згрупуйте види опадів (впишіть у відповідні колонки).
Опади, що випадають з хмар Опади, що випадають з
повітря
Види опадів: сніг, дощ, іній, роса, паморозь, град
(На інтерактивній дошці – Слайд 11)
2. Повітря, що має відносну вологість 70% і температуру 20°С вдень, вночі
остигає до 10°С. Чи утвориться вранці роса?
Узагальнюючі питання:
- Визначте причини утворення опадів (висхідний рух повітряних мас,
підвищення рельєфу, атмосферні фронти).
- Покажіть на карті місце, випадає найбільша кількість опадів і найменша.
6. Підсумок уроку
Бесіда.На початку уроку ми з вами описали погоду за вікном. Давайте
подивимося, чи така ж ця погода зараз? Чи може ми з впевненістю сказати, що
через годину, дві години погода не зміниться?
Отож, головною особливістю погоди є її мінливість. Погода змінюється
постійно. Навіть тоді, коли нам здається, що погода врешті-решт встановилася,
вона все одно продовжує змінюватися непомітно для нас.
Гра «Так чи ні».Перевірити свої знання з теми погоди частково ви можете,
вибравши кубик і давши відповідь на запитання(учні вибирають питання і
обертаючи кубик дізнаються, вірно відповіли чи ні).
(На інтерактивній дошці – Слайд 12)
Прийом «Самооцінювання».Ви сьогодні чудово працювали і я надіюся на
справжній «зорепад» у ваших картках «Мої досягнення». Проаналізуйте їх
самостійно і здайте мені для виставлення оцінок.
Вправа «Незакінчене речення».Наш урок підходить до завершення тому, я
пропоную вам закінчити речення:
- На уроці я зрозумів…
- На уроці я дізнався або повторив…
- На уроці найбільш складним для мене було…
- Найлегшим для мене було..
- Урок був цікавим/нецікавим, бо…
Домашнє завдання:
- Повторити §40-41;
- Проаналізувати свою роботу, використовуючи позначки на опорних
конспектах. Зробити висновки.
За бажанням:
- Скласти кросворд на тему «Погода» або вірш про погоду і її
особливості на основі прочитаногов підручнику опису типів погоди
(На інтерактивній дошці – Слайд 13)

More Related Content

What's hot

УРОК-ПРОЕКТ. Природні зони України. Зона мішаних лісів. Українське Полісся.doc
УРОК-ПРОЕКТ. Природні зони України. Зона мішаних лісів. Українське Полісся.docУРОК-ПРОЕКТ. Природні зони України. Зона мішаних лісів. Українське Полісся.doc
УРОК-ПРОЕКТ. Природні зони України. Зона мішаних лісів. Українське Полісся.docКовпитська ЗОШ
 
Материки Землі. Я і Україна Природознавство. 4 клас
Материки Землі. Я і Україна Природознавство. 4 класМатерики Землі. Я і Україна Природознавство. 4 клас
Материки Землі. Я і Україна Природознавство. 4 класКовпитська ЗОШ
 
розробка уроку..
розробка уроку..розробка уроку..
розробка уроку..Cshkilniy
 
інформатика 5 ривкінд
інформатика 5 ривкіндінформатика 5 ривкінд
інформатика 5 ривкіндIrine Kashina
 
Ja doslidzhuju-svit-2-klas-morze-2019-2
Ja doslidzhuju-svit-2-klas-morze-2019-2Ja doslidzhuju-svit-2-klas-morze-2019-2
Ja doslidzhuju-svit-2-klas-morze-2019-2kreidaros1
 
лічба предметів
лічба предметівлічба предметів
лічба предметівCshkilniy
 
додавання і віднімання чисел частинами
додавання і віднімання чисел частинамидодавання і віднімання чисел частинами
додавання і віднімання чисел частинамиCshkilniy
 

What's hot (14)

УРОК-ПРОЕКТ. Природні зони України. Зона мішаних лісів. Українське Полісся.doc
УРОК-ПРОЕКТ. Природні зони України. Зона мішаних лісів. Українське Полісся.docУРОК-ПРОЕКТ. Природні зони України. Зона мішаних лісів. Українське Полісся.doc
УРОК-ПРОЕКТ. Природні зони України. Зона мішаних лісів. Українське Полісся.doc
 
Материки Землі. Я і Україна Природознавство. 4 клас
Материки Землі. Я і Україна Природознавство. 4 класМатерики Землі. Я і Україна Природознавство. 4 клас
Материки Землі. Я і Україна Природознавство. 4 клас
 
35
3535
35
 
1
11
1
 
318
318318
318
 
інформатика 5 кл
інформатика 5 клінформатика 5 кл
інформатика 5 кл
 
розробка уроку..
розробка уроку..розробка уроку..
розробка уроку..
 
5 klas informatika_rivkind_2013_ukr
5 klas informatika_rivkind_2013_ukr5 klas informatika_rivkind_2013_ukr
5 klas informatika_rivkind_2013_ukr
 
інформатика 5 ривкінд
інформатика 5 ривкіндінформатика 5 ривкінд
інформатика 5 ривкінд
 
Ja doslidzhuju-svit-2-klas-morze-2019-2
Ja doslidzhuju-svit-2-klas-morze-2019-2Ja doslidzhuju-svit-2-klas-morze-2019-2
Ja doslidzhuju-svit-2-klas-morze-2019-2
 
лічба предметів
лічба предметівлічба предметів
лічба предметів
 
1
11
1
 
1
11
1
 
додавання і віднімання чисел частинами
додавання і віднімання чисел частинамидодавання і віднімання чисел частинами
додавання і віднімання чисел частинами
 

Viewers also liked

мандрівка рідним краєм
мандрівка рідним краєммандрівка рідним краєм
мандрівка рідним краємtetyana35
 
волинські ландшафти
волинські ландшафтиволинські ландшафти
волинські ландшафтиtetyana35
 
урок "Карпати", 8кл
урок "Карпати", 8клурок "Карпати", 8кл
урок "Карпати", 8клtetyana35
 
екологічні лиха, спричинені водою
екологічні лиха, спричинені водоюекологічні лиха, спричинені водою
екологічні лиха, спричинені водоюtetyana35
 
презентація досвіду
презентація досвідупрезентація досвіду
презентація досвідуtetyana35
 
Як рослини і тварини передбачають погоду
Як рослини і тварини передбачають погодуЯк рослини і тварини передбачають погоду
Як рослини і тварини передбачають погодуАндрей Виноходов
 
урок "Карпати", 8кл
урок "Карпати", 8клурок "Карпати", 8кл
урок "Карпати", 8клtetyana35
 
Взаємодія учня и вчителя
Взаємодія учня и вчителяВзаємодія учня и вчителя
Взаємодія учня и вчителяAlexander Marchenko
 
семінар презентація заступників директорів шкіл
семінар презентація заступників  директорів   шкілсемінар презентація заступників  директорів   шкіл
семінар презентація заступників директорів шкілTamara Emec
 
презентація на тему особливості дандшавтів волинського полісся
презентація на тему особливості дандшавтів волинського поліссяпрезентація на тему особливості дандшавтів волинського полісся
презентація на тему особливості дандшавтів волинського поліссяРоманчук Марія
 
Презентація до уроку "Євразія", 7 клас
Презентація до уроку "Євразія", 7 класПрезентація до уроку "Євразія", 7 клас
Презентація до уроку "Євразія", 7 класtetyana35
 
Цікавий світ тварин
Цікавий світ тваринЦікавий світ тварин
Цікавий світ тваринLibrary43
 

Viewers also liked (15)

Pogoda
PogodaPogoda
Pogoda
 
мандрівка рідним краєм
мандрівка рідним краєммандрівка рідним краєм
мандрівка рідним краєм
 
7кл.
7кл.7кл.
7кл.
 
волинські ландшафти
волинські ландшафтиволинські ландшафти
волинські ландшафти
 
урок "Карпати", 8кл
урок "Карпати", 8клурок "Карпати", 8кл
урок "Карпати", 8кл
 
екологічні лиха, спричинені водою
екологічні лиха, спричинені водоюекологічні лиха, спричинені водою
екологічні лиха, спричинені водою
 
презентація досвіду
презентація досвідупрезентація досвіду
презентація досвіду
 
Н.В. Кондратьєва. Сучасні освітні технології
Н.В. Кондратьєва. Сучасні освітні технологіїН.В. Кондратьєва. Сучасні освітні технології
Н.В. Кондратьєва. Сучасні освітні технології
 
Як рослини і тварини передбачають погоду
Як рослини і тварини передбачають погодуЯк рослини і тварини передбачають погоду
Як рослини і тварини передбачають погоду
 
урок "Карпати", 8кл
урок "Карпати", 8клурок "Карпати", 8кл
урок "Карпати", 8кл
 
Взаємодія учня и вчителя
Взаємодія учня и вчителяВзаємодія учня и вчителя
Взаємодія учня и вчителя
 
семінар презентація заступників директорів шкіл
семінар презентація заступників  директорів   шкілсемінар презентація заступників  директорів   шкіл
семінар презентація заступників директорів шкіл
 
презентація на тему особливості дандшавтів волинського полісся
презентація на тему особливості дандшавтів волинського поліссяпрезентація на тему особливості дандшавтів волинського полісся
презентація на тему особливості дандшавтів волинського полісся
 
Презентація до уроку "Євразія", 7 клас
Презентація до уроку "Євразія", 7 класПрезентація до уроку "Євразія", 7 клас
Презентація до уроку "Євразія", 7 клас
 
Цікавий світ тварин
Цікавий світ тваринЦікавий світ тварин
Цікавий світ тварин
 

Similar to 6 клас

Тема уроку: Клімат та кліматотвірні чинники / А.К. Гапон
Тема уроку: Клімат та кліматотвірні чинники / А.К. Гапон Тема уроку: Клімат та кліматотвірні чинники / А.К. Гапон
Тема уроку: Клімат та кліматотвірні чинники / А.К. Гапон Яна Іванова
 
Відсоткові розрахунки
Відсоткові розрахункиВідсоткові розрахунки
Відсоткові розрахункиsveta7940
 
Урок – проект «Земля – наш спільний дім»
Урок – проект «Земля – наш спільний дім»Урок – проект «Земля – наш спільний дім»
Урок – проект «Земля – наш спільний дім»Андрей Виноходов
 
Конспект урок року діденко с.о.
Конспект урок року діденко с.о.Конспект урок року діденко с.о.
Конспект урок року діденко с.о.Sergey Mischenko
 
урок математики.таблиці множення та ділення на 2 і 3.
урок математики.таблиці множення та ділення на 2 і 3.урок математики.таблиці множення та ділення на 2 і 3.
урок математики.таблиці множення та ділення на 2 і 3.qqwsaqwsa
 
Urok2
Urok2Urok2
Urok2cz27
 
Урок-подорож "Теорема Вієта"
Урок-подорож "Теорема Вієта"Урок-подорож "Теорема Вієта"
Урок-подорож "Теорема Вієта"sveta7940
 
проект лена вика
проект лена викапроект лена вика
проект лена вика0506699
 

Similar to 6 клас (20)

569,23.docx
569,23.docx569,23.docx
569,23.docx
 
365,23.pdf
365,23.pdf365,23.pdf
365,23.pdf
 
Тема уроку: Клімат та кліматотвірні чинники / А.К. Гапон
Тема уроку: Клімат та кліматотвірні чинники / А.К. Гапон Тема уроку: Клімат та кліматотвірні чинники / А.К. Гапон
Тема уроку: Клімат та кліматотвірні чинники / А.К. Гапон
 
Відсоткові розрахунки
Відсоткові розрахункиВідсоткові розрахунки
Відсоткові розрахунки
 
Praktikum geo 6kl
Praktikum geo 6klPraktikum geo 6kl
Praktikum geo 6kl
 
252,23.docx
252,23.docx252,23.docx
252,23.docx
 
Урок – проект «Земля – наш спільний дім»
Урок – проект «Земля – наш спільний дім»Урок – проект «Земля – наш спільний дім»
Урок – проект «Земля – наш спільний дім»
 
Конпект уроку (1).pdf
Конпект уроку (1).pdfКонпект уроку (1).pdf
Конпект уроку (1).pdf
 
Конспект урок року діденко с.о.
Конспект урок року діденко с.о.Конспект урок року діденко с.о.
Конспект урок року діденко с.о.
 
Pogoda
PogodaPogoda
Pogoda
 
Вставлення зображень у текстовий документ. (конспект)
Вставлення зображень у текстовий документ. (конспект)Вставлення зображень у текстовий документ. (конспект)
Вставлення зображень у текстовий документ. (конспект)
 
13
1313
13
 
урок математики.таблиці множення та ділення на 2 і 3.
урок математики.таблиці множення та ділення на 2 і 3.урок математики.таблиці множення та ділення на 2 і 3.
урок математики.таблиці множення та ділення на 2 і 3.
 
Urok2
Urok2Urok2
Urok2
 
86
8686
86
 
Урок-подорож "Теорема Вієта"
Урок-подорож "Теорема Вієта"Урок-подорож "Теорема Вієта"
Урок-подорож "Теорема Вієта"
 
Вставлення зображень у текстовий документ.
Вставлення зображень у текстовий документ.Вставлення зображень у текстовий документ.
Вставлення зображень у текстовий документ.
 
проект лена вика
проект лена викапроект лена вика
проект лена вика
 
проект
проектпроект
проект
 
Proporzii 5kl
Proporzii 5klProporzii 5kl
Proporzii 5kl
 

More from tetyana35

моє життя
моє життямоє життя
моє життяtetyana35
 
моє життя
моє життямоє життя
моє життяtetyana35
 
Metod rekomend
Metod rekomendMetod rekomend
Metod rekomendtetyana35
 
педрада
педрадапедрада
педрадаtetyana35
 
виступ на педр
виступ на педрвиступ на педр
виступ на педрtetyana35
 
виступ на педр
виступ на педрвиступ на педр
виступ на педрtetyana35
 
виступ мо
виступ мовиступ мо
виступ моtetyana35
 
цветотерапія
цветотерапіяцветотерапія
цветотерапіяtetyana35
 
літопиC 6б класу
літопиC 6б класулітопиC 6б класу
літопиC 6б класуtetyana35
 
цілющі соки землі
цілющі соки земліцілющі соки землі
цілющі соки земліtetyana35
 
Результативність роботи вчителя
Результативність роботи вчителяРезультативність роботи вчителя
Результативність роботи вчителяtetyana35
 
вчитель року 2014
вчитель року 2014вчитель року 2014
вчитель року 2014tetyana35
 
Опис досвіду "Формування інформаційної компетентності учнів на уроках географії"
Опис досвіду "Формування інформаційної компетентності учнів на уроках географії"Опис досвіду "Формування інформаційної компетентності учнів на уроках географії"
Опис досвіду "Формування інформаційної компетентності учнів на уроках географії"tetyana35
 
Література, яку використовую для опрацювання методичної теми
Література, яку використовую для опрацювання методичної темиЛітература, яку використовую для опрацювання методичної теми
Література, яку використовую для опрацювання методичної темиtetyana35
 

More from tetyana35 (16)

моє життя
моє життямоє життя
моє життя
 
моє життя
моє життямоє життя
моє життя
 
3e89ebdb49
3e89ebdb493e89ebdb49
3e89ebdb49
 
Metod rekomend
Metod rekomendMetod rekomend
Metod rekomend
 
педрада
педрадапедрада
педрада
 
виступ на педр
виступ на педрвиступ на педр
виступ на педр
 
виступ на педр
виступ на педрвиступ на педр
виступ на педр
 
виступ мо
виступ мовиступ мо
виступ мо
 
цветотерапія
цветотерапіяцветотерапія
цветотерапія
 
літопиC 6б класу
літопиC 6б класулітопиC 6б класу
літопиC 6б класу
 
щастя
щастящастя
щастя
 
цілющі соки землі
цілющі соки земліцілющі соки землі
цілющі соки землі
 
Результативність роботи вчителя
Результативність роботи вчителяРезультативність роботи вчителя
Результативність роботи вчителя
 
вчитель року 2014
вчитель року 2014вчитель року 2014
вчитель року 2014
 
Опис досвіду "Формування інформаційної компетентності учнів на уроках географії"
Опис досвіду "Формування інформаційної компетентності учнів на уроках географії"Опис досвіду "Формування інформаційної компетентності учнів на уроках географії"
Опис досвіду "Формування інформаційної компетентності учнів на уроках географії"
 
Література, яку використовую для опрацювання методичної теми
Література, яку використовую для опрацювання методичної темиЛітература, яку використовую для опрацювання методичної теми
Література, яку використовую для опрацювання методичної теми
 

6 клас

  • 1. Тема: Погода Мета:поглибити та систематизувати знанняучнів про погоду та її елементи; формуватиінформаційну компетентність шляхом аналізу отриманої інформації та складання опорного конспекту; розширити інформаційне поле при читанні та складанні графіка температур, рози вітрів, діаграми хмарності та опадів, використанні географічної карти; розвивати вміння аналізувати та порівнювати при виконанні завдань різних типів; вдосконалювати вмінняпрацювати в групах; формувати вміння працювати з інтерактивною дошкою; створити ситуацію успіху. Обладнання: підручник Пестушко В.Ю. «Загальна географія. 6 клас»,робочі зошити,картки «Мої досягнення», опорні конспекти з завданнями,інтерактивна дошка, мультимедійна презентація, фізична карта світу. Тип уроку: урок узагальнення й систематизації знань. Хід уроку 1. Організаційний момент. Вчитель. Доброго дня. За вікном – весна, погожий день. Нехай весняний промінчик сонця налаштує вас на продуктивну працю від якої на уроці ви отримаєте задоволення. Я вірю у вас, у вас все вийде. 2. Повідомлення теми і мети уроку. Вчитель. Гроза проходила десь поруч. Було то блискавка, то грім. Дорога йшла кудись на Овруч в лісах і травах до колін. Латаття ніжилось в озерах, хитали ряску карасі. Черкнула блискавка по зелах, аж полягали вони всі. Над світом білим, світом білим хтось всі спіралі перегрів. А хмари бігли, хмари бігли і спотикалися об грім. Гроза погримувала грізно, були ми з нею тет-а-тет. Тремтіла річечка рогізна, човни ховала в очерет. Запитання:Який стан атмосфери описувала Ліна Костенко у своєму вірші? Що поєднує грозу, дощ, теплий весняний день, похмурий день? (Це все є опис погоди)
  • 2. Повідомлення теми.(На інтерактивній дошці – Слайд 1) Бесіда. - А яка сьогодні погода? Опишіть її. Цікаво, якою буде погода завтра? Неділю? Влітку? Зазвичай, намагаючись відповісти на це питання, ми дивимось у небо,адже саме там, у повітряному просторі океані, народжується погода. Немає нічого більш рухливого та мінливого, ніж повітря, що утворює атмосферу. До того як вчені відкрили таємниці передбачення погоди, люди уважно стежили за небом, поведінкою тварин, станом рослин. Сьогодні вчені, які займаються прогнозуванням погоди, мають цілий арсенал новітньої техніки, за допомогою якої проводяться спостереження за станом атмосфери. Відомий учений-хімік Дмитро Іванович Менделєєв говорив: «Атмосфера – велика лабораторія погоди». Екскурсію до цієї лабораторії ви вже здійснювали неодноразово. 3. Мотивація навчальної діяльності. Запитання: - Людям яких професій важливі знання про погоду? - Чи важливі для вас знання про погоду? - А чи достатньо ви знаєте про чинники, які формують погоду? Кожного дня, збираючись до школи, ми зтикаємось з поняттям «погода».Що одягти, виходячи на вулицю, чи брати парасольку? Що допомагає вам вирішити дану проблему? До яких джерел ви звертаєтеся? Яку погоду прогнозують нам засоби масової інформації сьогодні? Ми постійно дивимося прогноз погоди по телебаченню, щоб відповісти на всі запитання. Погода дуже вливає на життя, побут та настрій людини, її самопочуття і здоров’я. На вулиці сонячно – настрій чудовий, яскравий, погода похмура – на душі «похолодало». Сьогодні я пропоную вам здійснити подорож до небесної кухні і систематизувати та узагальнити раніше здобуті знання з даної теми. Завдання нашого уроку висвітлені перед вами.(На інтерактивній дошці – Слайд 2). Допомагати у вирішені поставлених завдань будуть традиційні джерела інформації – підручник, атлас, записи в робочому зошиті. Активність
  • 3. на уроці оцінюється. За кожну вірну відповідь у картці «Мої досягнення» у колонці «Активність на уроці» ви ставите зірочку. По завершені уроку – здаєте ці картки для аналізу та виставлення оцінок. 4. Повторення основних понять, закономірностей теми. Бліц-інтерв´ю: - Дайте визначення поняттю «погода»; - Де формується погода? - Які елементи характеризують погоду? - Назвіть прилади і одиниці вимірювання даних елементів погоди. (На інтерактивній дошці – Слайд 3) Учні на дошці записують елементи погоди та переміщують прилади і одиниці вимірювання, які відповідають їм. 5. Виконання завдань на повторення і закріплення основних умінь і навичок. Робота в групах.Сьогодні ви будете працювати в групі. У кожної групи лежать на столі загадкові різнокольорові конверти. Відкрийте їх і ви дізнаєтесь з яким елементом погоди будете працювати. Також там знаходяться завдання. На виконання даних завдань – 4 хвилини. Представлення результатів роботи груп.У вас на столі лежать опорні конспекти із прописаними завданнями, які були поставлені перед кожною групою. При захисті інших груп зробіть напроти завдання свої помітки. Наприклад: «Я це знаю, я це розумію, я це вмію» – позначка + або ;
  • 4. «Я не впевнений в своїх знаннях, мені потрібно ще раз перечитати цю тему» – позначка ? або ...; «Я не розумію цього завдання, мені потрібна допомога вчителя, можливо прийти на Діз» – позначка - або !. Таке опрацювання даних завдань допоможе вам зрозуміти ваші прогалини у темі «Погода», а також допоможе при підготовці до написання комплексної письмової роботи по завершені вивчення теми «Атмосфера» Температура.(На інтерактивній дошці – Слайд 4) 1. Визначте мах та мін, амплітуду температури за графіком добового ходу температури(учні на дошці записують максимальну, мінімальну температуру та амплітуду температур). Чому сонце найвище розташоване о 12 год, а максимальна температура зафіксована у 15 год? 2. Чи може на вершині вулкана Кіліманджаро в Африці лежати сніг, якщо біля підошви температура повітря дорівнює +24°С? Узагальнюючі питання: - Покажіть на карті місця, де зафіксована найвища і найнижчатемпература в світі. - Від чого залежить температура повітря? (На інтерактивній дошці – Слайд 5)
  • 5. Як підсумок відповідей учнів, переміщуємо термометр, де узагальнені їх відповіді. Атмосферний тиск 1. Розташуйте планетарні пояси атмосферного тиску Географічні широти Пояс атмосферного тиску Північні полярні широти Північні помірні широти Північні тропічні широти Екваторіальні широти Південні тропічні широти Південні помірні широти Південні полярні широти (На інтерактивній дошці – Слайд 6) 2. Поясніть досвід італійського вченого Торрічеллі. Скляну трубку довжиною 1м запаяну з одного кінця, він заповнив ртуттю. Потім щільно закривши незапаяний кінець, перевернув і опустив у чашку з ртуттю. У чашці під шаром
  • 6. ртуті незапаяний кінець відпустив. З трубки частина ртуті вилилася в чашку, а втрубці залишився стовп ртуті висотою 760 мм.рт.ст. Повторення цього досліду на березі моря дало такий самий результат. Коли вчений піднявся на висоту 10 м, стовп ртуті був 759, а коли опустився на 10м стовп показував 760мм. Чому на різній висоті стовп ртуті в трубці був різний? (тиск змінюється з висотою 100м -10 мм.рт.ст.. через розрідженість повітря) Узагальнюючі питання: - Який тиск вважається нормальним на широті 45° при температурі 0°С на рівні моря (760 мм.рт.ст.) - Від яких факторів залежить тиск? (Висоти поверхні, температури повітря, переміщення повітря внаслідок чого формується його надлишок) Вітер 1. Знайдіть відповідність між малюнками та назвами вітрів і атмосферних вихорів. Коротко охарактеризуйте їх. (На інтерактивній дошці – Слайд 7) 2. Покажіть стрілками напрям вітру та визначте, де сила вітру буде більшою (На інтерактивній дошці – Слайд 8)
  • 7. Узагальнюючі питання: - Назвіть постійні вітри; - Покажіть на карті місцевість, де протягом року зафіксовують найбільшу кількість найсильніших вітрів Вологість повітря 1. Знайдіть відповідність між термінами та їх визначеннями. (На інтерактивній дошці – Слайд 9) 2. Температура повітря дорівнює 20°С. Відносна вологість повітря 70%. Скільки грамів води міститься в 1 м³ цього повітря? Узагальнюючі питання: Визначте на карті найсухіше місце в світі та його координати. Визначте, який фактор сприяє насиченню повітря водяною парою (температура повітря). Хмарність 1. Установіть відповідність між видами хмар та та їх розташуваннямїх характеристиками (від хмар, що знаходяться найнижче до найвищих) . Від яких із цих хмар можна чекати зливи з градом.
  • 8. (На інтерактивній дошці – Слайд 10) 2. Чому в екваторіальних широтах розташований пояс хмарності? (Хмарність пов’язана із тиском. В областях високого тиску – хмарність менша, а в областях низького – більша через висхідний рух повітряних мас) Узагальнююче питання: - Покажіть на карті місця з найменшою хмарністю протягом року (тропіки, полюси , Сахара) Опади 1. Згрупуйте види опадів (впишіть у відповідні колонки). Опади, що випадають з хмар Опади, що випадають з повітря Види опадів: сніг, дощ, іній, роса, паморозь, град (На інтерактивній дошці – Слайд 11)
  • 9. 2. Повітря, що має відносну вологість 70% і температуру 20°С вдень, вночі остигає до 10°С. Чи утвориться вранці роса? Узагальнюючі питання: - Визначте причини утворення опадів (висхідний рух повітряних мас, підвищення рельєфу, атмосферні фронти). - Покажіть на карті місце, випадає найбільша кількість опадів і найменша. 6. Підсумок уроку Бесіда.На початку уроку ми з вами описали погоду за вікном. Давайте подивимося, чи така ж ця погода зараз? Чи може ми з впевненістю сказати, що через годину, дві години погода не зміниться? Отож, головною особливістю погоди є її мінливість. Погода змінюється постійно. Навіть тоді, коли нам здається, що погода врешті-решт встановилася, вона все одно продовжує змінюватися непомітно для нас. Гра «Так чи ні».Перевірити свої знання з теми погоди частково ви можете, вибравши кубик і давши відповідь на запитання(учні вибирають питання і обертаючи кубик дізнаються, вірно відповіли чи ні). (На інтерактивній дошці – Слайд 12)
  • 10. Прийом «Самооцінювання».Ви сьогодні чудово працювали і я надіюся на справжній «зорепад» у ваших картках «Мої досягнення». Проаналізуйте їх самостійно і здайте мені для виставлення оцінок. Вправа «Незакінчене речення».Наш урок підходить до завершення тому, я пропоную вам закінчити речення: - На уроці я зрозумів… - На уроці я дізнався або повторив… - На уроці найбільш складним для мене було… - Найлегшим для мене було.. - Урок був цікавим/нецікавим, бо… Домашнє завдання: - Повторити §40-41; - Проаналізувати свою роботу, використовуючи позначки на опорних конспектах. Зробити висновки. За бажанням: - Скласти кросворд на тему «Погода» або вірш про погоду і її особливості на основі прочитаногов підручнику опису типів погоди (На інтерактивній дошці – Слайд 13)