SlideShare a Scribd company logo
1 of 7
Чепурна Світлана Василівна,
вчитель біології вищої категорії
Лиманської ліцею№3
Лиманської міської ради Донецької області
Конспект позакласного заходу
Екологічний батл-шоу «Пластику – ТАК або НІ»
Мета:
- привернути увагу до проблеми забруднення довкілля пластиковими виробами,
обґрунтувати важливість раціонального його використання та утилізацію;
- спонукати учнів задуматися про важливу екологічну проблему нашої планети, на
прикладі забруднення навколишнього середовища пластиковими пляшками,
одноразовим посудом;
- виховання прагнення до збереження особистого здоров’я;
- виховання в кожному дбайливого ставлення до навколишнього середовища;
- вивчення взаємозв’язків системи “Людина-Природа-Культура” і посильний внесок
кожного в запобігання та усунення наслідків власної діяльності;
- привернути увагу до цієї проблеми учнів, батьків, громадськості;
- виховувати готовність брати участь у вирішенні питання збереження довкілля
Форма проведення заходу: батл – шоу
Обладнання: вироби із пластикових пляшок, ватман «Дерево рішень», кольорові стікери,
паперові пакети, PADLET, де розміщені всі матеріали щодо заходу
Структура батл-шоу:
І - Теоретичний батл – пошуково-дослідницька робота з теми та її презентація (група
«Хіміки» - «Пластик – ТАК», група «Біологи» - «Пластик – НІ»;
ІІ – Практичний батл – творчі проекти “Пластик – друге життя!” (хіміки), “Альтернатива
пластику!” (біологи);
ІІІ – Екологічний мессенджер від групи “Екологів” – “Шляхи вирішення проблеми
використання пластику”
Хід заходу
Учні розділені на групи «Біологи», «Хіміки», «Екологи»
Вступне слово вчителя: Пластик — цінний матеріал, а пластикові відходи — результат
його надмірного й нераціонального використання. Так, за даними компанії Brita, котра
виготовляє фільтри для очищення води, люди викидають 350 млрд пластикових пляшок
на рік. Щорічно в світі використовується приблизно 500 млрд поліетиленових пакетів, а
це більше 1 млн на хвилину, проте в середньому «термін служби» поліетиленового
пакету становить 15 хвилин. Пластикові відходи суттєво впливають на стан
навколишнього середовища, а особливо — на берегову лінію та морську флору й фауну.
Пластикове сміття створює труднощі для морських мешканців. Відомо більше 250 видів
морських тварин, які ковтали пластикове сміття або заплутувалися в ньому. Встановлено
також, що в пластикову пастку потрапляє до 7,9 % деяких видів тюленів та морських
левів. Виявлено більше 100 видів морських птахів та 31 вид морських ссавців, котрі
проковтують предмети з пластику, помилково сприймаючи їх за їжу, і часто саме
пластик стає причиною їхньої смерті. Пластик є небезпечним і для людського організму.
В процесі полімеризації (утворення пластмас) деякі молекули основної речовини не
досягають потрібної довжини і зберігають свою рухомість. Вони, проникаючи в їжу, й
становлять небезпеку. Крім того, в пластмасах виявляють солі тяжких матеріалів,
стабілізатори, пластифікатори. При нагріванні вони також зі стінок посуду переходять в
їжу чи напій і потрапляють до організму людини. Ці небезпечні речовини можуть
призвести до ряду захворювань: пухлин, діабету, змін в імунній та ендокринній
системах, проблем в розвитку дітей.
Отож, проблема пластику поступово стає міжнародною, і кожна людина повинна
усвідомити глобальність проблеми і зробити висновки.
Сьогодні ми з вами повинні вирішити - ПЛАСТИК – «За» чи «Проти»?
Теоретичний батл (6-32 слайд)
Група «Хіміки»: Пластична маса ( поліетилен) – це штучно створені матеріали
на основі синтетичних або природних полімерів , що перебувають під час формування
виробу у в'язкорідкому чи високоеластичному стані. Пластмаси формуються при
підвищеній температурі у той час коли вони мають високу пластичність. Сировиною для
отримання полімерів є нафта, природний газ, кам'яне вугілля , сланці. Поширенню
пластмас сприяють їх мала густина, що значно зменшує масу деталей, висока корозійна
стійкість, широкий діапазон властивостей.
Група «Біологи»: ПЛАСТИК – екологічна катастрофа!
Пластик і пластмаси складають найбільшу частку твердих побутових відходів. Пластикові
відходи розкладаються від 100 до 1000 років!
Група «Хіміки»: Поліетилен в сільському господарстві:
- Завдяки застосуванню мульчуючої та перфорованої плівки на полях врожайність
деяких культур підвищується до 30% , а термін дозрівання прискорюється на 10-15
днів
- Є багато цікавих дослідів з вирощування огірків та інших овочів у поліетиленових
пакетах.
- Пластикові пляшки та пакети можна також використовувати при поливі ґрунту
- Гідроізоляція ґрунтів - цим підвищується врожайність і якість грунтів
- Укриття плівкою силосу, сінажу, грубих кормів забезпечує їх краще збереження
навіть у несприятливих погодних умовах
- Але головна область використання плівкових полімерних матеріалів у сільському
господарстві - будівництво та експлуатація поліетиленових овочевих теплиць
- Меліорація - різноманітні труби та шланги для поливу, крапельного зрошення,
перфоровані пластикові труби для дренажу та інше
Група «Біологи»: Вплив пластику на грунт та рослини:
- Спалювання пластикового сміття – один з найпоширеніших способів його
утилізації. При спалюванні пластикових пляшок в атмосферу виділяються
найтоксичніші з відомих на сьогодні органічних сполук - діоксини. Ця токсична
речовина надовго осідає в рослинах, ґрунтах, воді і майже не виводиться. Листя
містить все, що ввібрало з землі і з повітря дерево.
- У харчові продукти діоксини можуть потрапляти при використанні територій, що
забруднені діоксином, для сільськогосподарської діяльності: колишні території
звалищ, території розташовані поруч з ними, поряд з великими містами, а також
об'єктами металургійної, хімічної, нафтопереробної промисловості.
Накопичуватись діоксини можуть у різних коренеплодах (картопля, морква, буряк і
ін.).
- Закопування пластику теж дуже шкідливо для ґрунту і для рослин (відстають у
рості, часто хворіють, погано переносять зиму тощо.)
Група «Хіміки»:
- Пластик в промисловості - поліетилен та його сополімери знаходять
застосування в різних промислових галузях: МАШИНОБУДУВАННЯ,
АВТОМОБІЛЕБУДУВАННЯ, СУДНОБУДУВАННЯ, АВІО-,
РАКЕТОБУДУВАННЯ, КАНЦЕЛЯРІЯ, побутова ТЕХНІКА, електронна ТЕХНІКА,
медична ТЕХНИКА,
- Поліетилен у побуті - щодня ми використовуємо поліетиленові пакети, вже майже
не помічаючи їх присутності. Для походу в магазин, на Дні народження, на
прогулянки, в школу, на роботу та інше
- поліетилену виготовляють пакувальну тару для харчової, меблевої, парфумерної
та фармацевтичної, промисловості–бутлі, флакони, тюбики, контейнери, шафи,
столи, стільці та інше.
Група «Біологи»:
- Вплив пластику на водоймища та їх мешканців - встановлено, що на поверхні
океану плаває близько 270 000 тонн пластику. Дослідження вчених показало,
що цілих 700 видів морських тварин опинилися під загрозою через пластик.
- Згідно з дослідженнями, через пластикове сміття зникло 693 види морських
мешканців. Близько 400 із них через те, що або заплуталися в ньому, або
проковтнули. Крім руйнування морської екосистеми, пластикове забруднення
однаково впливає і на маленькі морські види, і на великі.
- Птахи, черепахи і риби приймають пластикове сміття за їжу. Наївшись пластика,
тварини не можуть його переварити і вмирають від отруєння. Також, заплутавшись
у пластиковому кільці або пакеті, тварина може задихнутися або потонути.
- У 2008 році на березі океану в Каліфорнії в шлунку мертвого кита знайшли
близько 22 кг пластику, що, ймовірно, і стало причиною загибелі.
- Велика тихоокеанська сміттєва пляма – величезне скупчення сміття, що дрейфує в
океані, складається більшою частиною саме з пластику (перегляд відео
«Тихоокеанська сміттєва пляма» https://www.youtube.com/watch?v=6a-2T1YL7KA
Група «Хіміки»: Пластик у побуті:
- Широке використання пластику ми спостерігаємо у побуті. З поліетилену можуть
бути виготовлені предмети домашнього вжитку, предмети санітарії, дитячі іграшки,
підбори на жіночому взутті, різне кухонне начиння та інше
Група «Біологи»: Вплив пластику на організм людини:
• Пластик виділяє токсичні сполуки, які, потрапляючи в організм людини,
підточують його здоров'ї.
• Вчені США стверджують, що до 80% виявлених в організмі людини
пластикових речовин потрапляють з будівельних та оздоблювальних
матеріалів (з пластикових вікон, меблів), але найбільше - з посуду. З харчового
пластику різні сполуки переходять в продукти.
• Про те, що поліетиленові пакети можуть завдати шкоди здоров’ю, мало
говорять у відкритих джерелах, але це дійсно так. Адже в їх виробництві
використовується свинець. Цей метал неймовірно токсичний. Його скупчення
в організмі спричиняє розвиток багатьох захворювань
Практичний батл
Команди представляють відео-звіти:
- «Хіміки» - майстер-клас по виготовленню предметів із пластикових пляшок,
лайфхаки «Пластик - друге життя»
- «Біологи» - майстер-клас по виготовленню паперових пакетів, екологічна акція
«Пластику – НІ!»
Група «Хіміки»
(слайд 36-45)
https://uk.padlet.com/svchepurnaya74/z2pfdetallr4
Група «Біологи»
(слайд 46-47)
https://uk.padlet.com/svchepurnaya74/z2pfdetallr4
Еко-математичний експеримент
У пляшку місткістю 1 літр легко увійшло 100 пакетиків
Середній розмір пакета 20 на 25 см. Тобто 20 пакетиків вкриють 1 м
2
100 пакетиків із пляшки закриють площу понад 5 м
2
.
У нашому мікрорайоні проживає близько 350 сімей
Кожна сім′я, так само, використовує по 5 пакетиків щодня, 150 – щомісяця.
А це – 7, 5 м
2
. А 350 сімей використає за місяць 52500 пакетів, якими можна вкрити 2625
м
2
. А уявіть собі, яка ж кількість використаних пакетів у масштабах України! Це ж
справжня екологічна катастрофа!
Екологічний мессенджер (група «Екологи»)
«Основні напрямки вирішення проблеми використання пластикових виробів»
В світі існує чотири основних напрямки вирішення проблеми використання
пластикових виробів:
І напрямок – Обмеження використання пластику
ІІ напрямок – Біорозчинний пластик
ІІІ напрямок – Утилізація сміття
ІV напрямок – Сортування сміття
І напрямок – Обмеження використання пластику (слайд 50-65)
- Ірландія після підвищення ціни на пакети кількість використаних пакетів
скоротилося на 94%. Зараз там застосовують «багаторазові» сумки з тканини.
- Данія: Після того як в Данії ввели плату за поліетилен, його популярність у
покупців знизилася на 90%.
- Танзанія: штраф за виробництво, імпорт або продаж пластикових пакетів – 2000
доларів або рік в'язниці. Ввезення пластикових пакетів на Занзібар заборонений.
- Австралія: з січня 2004 року на острові Кенгуру владою була введена заборона на
поліетиленові пакети.
- Англія: вже восени 2004 року в Великобританії були запущені на ринок перші в
світі біорозкладні пакети.
- Франція ще 2010 році заборонила використання пакетів
- Данія, Литва, Ірландія та ряд інших країн встановили спеціальний податок на
використання пластикових кульків.
- Латвія: введений податок на поліетиленові пакети, які використовуються в
супермаркетах
- Фінляндія: в супермаркетах встановлені автомати з прийому використаних
пакетів.
- Китай: з 1 червня 2008 року заборонено виробляти, продавати і використовувати
поліетиленові пакети з товщиною плівки
- менше 0,025 мм.
- Італія: з 1 січня 2011 року в країні заборонено використання поліетиленових
пакетів. Тепер для придбаного товару покупці повинні мати сумки багаторазового
використання або біопакети.
- Сінгапур, Бангладеш, Тайвань: введена повна заборона на використання
поліетиленових пакетів з 2003 року через численні випадки закупорки каналізації
та перекриття русел річок, що призводять до повеней.
- Індія - Така ж заборона діє і в ряді штатів Індії.
- В Україні на сьогодні зареєстрований законопроект №2051-1, від 18.09.2019 «Про
обмеження обігу пластикових пакетів на території України». Згідно законопроекта,
поліетиленові пакети пропонується заборонити в Україні до 2022 року, за їх
розповсюдження ввести штрафи від 1700 до 8500 гр.
ІІ напрямок – Біорозчинний пластик (слайд 66)
Це специфічний вид поліетилену, який виготовляється з додаванням оксо-
біодобавки d2w. Під впливом сонячного світла, повітря та води такий пакетик
розкладається швидше (від 2 до 5 років).
ІІІ напрямок – Утилізація сміття (слайд 67)
ІV напрямок – Сортування сміття (слайд 68 - 69)
Все більше стає пунктів прийому вторинної сировини, на деяких подвір’ях з’являються
спеціальні баки для пластику, скла, паперу.
Р е ф л е к с і я:
1) Перегляд відео-скрабінгу, соціальний ролік про сортування сміття
https://www.youtube.com/watch?v=91OM9aZLxyg
2) Вправа «Дерево рішень»
Учні кожної групи по черзі висловлюють на стікерах свої думки
та кріплять їх на «Дерево рішень»
Вчитель підводить підсумок і наголошує, що кожна людина
повинна усвідомити глобальність сьогоднішньої проблеми і
зробити правильні висновки.
«Краса природи – це одне з джерел, що живить доброту, сердечність і любов!
Збережемо її задля збереження життя на Землі!»
В.О. Сухомлинський

More Related Content

Similar to 3

Біотехнологія переробки відходів життєдіяльності
Біотехнологія переробки відходів життєдіяльностіБіотехнологія переробки відходів життєдіяльності
Біотехнологія переробки відходів життєдіяльностіФокстрот Техніка для дому
 
Ytulizacia pobutobux vidxodiv
Ytulizacia pobutobux vidxodivYtulizacia pobutobux vidxodiv
Ytulizacia pobutobux vidxodivBodya Dishkant
 
презентація Microsoft office power point (2)
презентація Microsoft office power point (2)презентація Microsoft office power point (2)
презентація Microsoft office power point (2)Bodya Dishkant
 
Полтавський міський центр позашкільної освіти, Полтавська обл., гурток “ Юні ...
Полтавський міський центр позашкільної освіти, Полтавська обл., гурток “ Юні ...Полтавський міський центр позашкільної освіти, Полтавська обл., гурток “ Юні ...
Полтавський міський центр позашкільної освіти, Полтавська обл., гурток “ Юні ...Фокстрот Техніка для дому
 
Здоров’я планети в наших руках: креатив зі сміття.
Здоров’я планети в наших руках: креатив зі сміття.Здоров’я планети в наших руках: креатив зі сміття.
Здоров’я планети в наших руках: креатив зі сміття.Фокстрот Техніка для дому
 
Комунальний заклад освіти НВК №51 Дніпропетровської міської ради
Комунальний заклад освіти НВК №51 Дніпропетровської міської радиКомунальний заклад освіти НВК №51 Дніпропетровської міської ради
Комунальний заклад освіти НВК №51 Дніпропетровської міської радиФокстрот Техніка для дому
 
Остнязька загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів (учні 11 класу), Кіровоградсь...
Остнязька  загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів (учні 11 класу), Кіровоградсь...Остнязька  загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів (учні 11 класу), Кіровоградсь...
Остнязька загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів (учні 11 класу), Кіровоградсь...Фокстрот Техніка для дому
 
Учні Аульської СЗШ та члени гуртка “ Юний еколог “, Дніпропетровська обл., К...
Учні Аульської СЗШ та члени гуртка “ Юний еколог “, Дніпропетровська обл.,  К...Учні Аульської СЗШ та члени гуртка “ Юний еколог “, Дніпропетровська обл.,  К...
Учні Аульської СЗШ та члени гуртка “ Юний еколог “, Дніпропетровська обл., К...Фокстрот Техніка для дому
 
8 клас, Апостолівський районний ліцей-інтернат, м.Зеленодольск, Апостолівсь...
8 клас, Апостолівський  районний  ліцей-інтернат, м.Зеленодольск, Апостолівсь...8 клас, Апостолівський  районний  ліцей-інтернат, м.Зеленодольск, Апостолівсь...
8 клас, Апостолівський районний ліцей-інтернат, м.Зеленодольск, Апостолівсь...Фокстрот Техніка для дому
 
Хочу жити в чистому місті
Хочу жити в чистому містіХочу жити в чистому місті
Хочу жити в чистому містіestet13
 
хімія в житті людини
хімія в житті людинихімія в житті людини
хімія в житті людиниDenys Tkachuk
 
9 t m_2017_div
9 t m_2017_div9 t m_2017_div
9 t m_2017_div4book9kl
 
Trudove navchannia-9-klas-machacha-2017
Trudove navchannia-9-klas-machacha-2017Trudove navchannia-9-klas-machacha-2017
Trudove navchannia-9-klas-machacha-2017kreidaros1
 

Similar to 3 (20)

Біотехнологія переробки відходів життєдіяльності
Біотехнологія переробки відходів життєдіяльностіБіотехнологія переробки відходів життєдіяльності
Біотехнологія переробки відходів життєдіяльності
 
Ytulizacia pobutobux vidxodiv
Ytulizacia pobutobux vidxodivYtulizacia pobutobux vidxodiv
Ytulizacia pobutobux vidxodiv
 
презентація Microsoft office power point (2)
презентація Microsoft office power point (2)презентація Microsoft office power point (2)
презентація Microsoft office power point (2)
 
Полтавський міський центр позашкільної освіти, Полтавська обл., гурток “ Юні ...
Полтавський міський центр позашкільної освіти, Полтавська обл., гурток “ Юні ...Полтавський міський центр позашкільної освіти, Полтавська обл., гурток “ Юні ...
Полтавський міський центр позашкільної освіти, Полтавська обл., гурток “ Юні ...
 
118271
118271118271
118271
 
Здоров’я планети в наших руках: креатив зі сміття.
Здоров’я планети в наших руках: креатив зі сміття.Здоров’я планети в наших руках: креатив зі сміття.
Здоров’я планети в наших руках: креатив зі сміття.
 
хімія
хіміяхімія
хімія
 
Комунальний заклад освіти НВК №51 Дніпропетровської міської ради
Комунальний заклад освіти НВК №51 Дніпропетровської міської радиКомунальний заклад освіти НВК №51 Дніпропетровської міської ради
Комунальний заклад освіти НВК №51 Дніпропетровської міської ради
 
158,23.docx
158,23.docx158,23.docx
158,23.docx
 
Новорічна ялинка
Новорічна ялинка Новорічна ялинка
Новорічна ялинка
 
Скляним пляшкам – інше життя.
Скляним пляшкам – інше життя.Скляним пляшкам – інше життя.
Скляним пляшкам – інше життя.
 
Остнязька загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів (учні 11 класу), Кіровоградсь...
Остнязька  загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів (учні 11 класу), Кіровоградсь...Остнязька  загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів (учні 11 класу), Кіровоградсь...
Остнязька загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів (учні 11 класу), Кіровоградсь...
 
Учні Аульської СЗШ та члени гуртка “ Юний еколог “, Дніпропетровська обл., К...
Учні Аульської СЗШ та члени гуртка “ Юний еколог “, Дніпропетровська обл.,  К...Учні Аульської СЗШ та члени гуртка “ Юний еколог “, Дніпропетровська обл.,  К...
Учні Аульської СЗШ та члени гуртка “ Юний еколог “, Дніпропетровська обл., К...
 
8 клас, Апостолівський районний ліцей-інтернат, м.Зеленодольск, Апостолівсь...
8 клас, Апостолівський  районний  ліцей-інтернат, м.Зеленодольск, Апостолівсь...8 клас, Апостолівський  районний  ліцей-інтернат, м.Зеленодольск, Апостолівсь...
8 клас, Апостолівський районний ліцей-інтернат, м.Зеленодольск, Апостолівсь...
 
Хочу жити в чистому місті
Хочу жити в чистому містіХочу жити в чистому місті
Хочу жити в чистому місті
 
Глобальні проблеми людства
Глобальні проблеми людстваГлобальні проблеми людства
Глобальні проблеми людства
 
план дистанційного уроку.docx
план дистанційного уроку.docxплан дистанційного уроку.docx
план дистанційного уроку.docx
 
хімія в житті людини
хімія в житті людинихімія в житті людини
хімія в житті людини
 
9 t m_2017_div
9 t m_2017_div9 t m_2017_div
9 t m_2017_div
 
Trudove navchannia-9-klas-machacha-2017
Trudove navchannia-9-klas-machacha-2017Trudove navchannia-9-klas-machacha-2017
Trudove navchannia-9-klas-machacha-2017
 

More from Репетитор Історія України

онлайн квест онлайн квест онлайн квест онлайн квест
онлайн квест онлайн квест онлайн квест онлайн квестонлайн квест онлайн квест онлайн квест онлайн квест
онлайн квест онлайн квест онлайн квест онлайн квестРепетитор Історія України
 

More from Репетитор Історія України (20)

17.04.2024.2.docx17.04.2024.2.docx17.04.2024.2.docx
17.04.2024.2.docx17.04.2024.2.docx17.04.2024.2.docx17.04.2024.2.docx17.04.2024.2.docx17.04.2024.2.docx
17.04.2024.2.docx17.04.2024.2.docx17.04.2024.2.docx
 
17.04.2024.1.docx17.04.2024.1.docx17.04.2024.1.docx
17.04.2024.1.docx17.04.2024.1.docx17.04.2024.1.docx17.04.2024.1.docx17.04.2024.1.docx17.04.2024.1.docx
17.04.2024.1.docx17.04.2024.1.docx17.04.2024.1.docx
 
16.04.2024.docx16.04.2024.docx16.04.2024.docx
16.04.2024.docx16.04.2024.docx16.04.2024.docx16.04.2024.docx16.04.2024.docx16.04.2024.docx
16.04.2024.docx16.04.2024.docx16.04.2024.docx
 
07.04.2024.docx07.04.2024.docx07.04.2024.docx
07.04.2024.docx07.04.2024.docx07.04.2024.docx07.04.2024.docx07.04.2024.docx07.04.2024.docx
07.04.2024.docx07.04.2024.docx07.04.2024.docx
 
25.03.2024.docx25.03.2024.docx25.03.2024.docx
25.03.2024.docx25.03.2024.docx25.03.2024.docx25.03.2024.docx25.03.2024.docx25.03.2024.docx
25.03.2024.docx25.03.2024.docx25.03.2024.docx
 
20.03.2024.2.pdf20.03.2024.2.pdf20.03.2024.2.pdf
20.03.2024.2.pdf20.03.2024.2.pdf20.03.2024.2.pdf20.03.2024.2.pdf20.03.2024.2.pdf20.03.2024.2.pdf
20.03.2024.2.pdf20.03.2024.2.pdf20.03.2024.2.pdf
 
24.03.2024.1.doc24.03.2024.1.doc24.03.2024.1.doc
24.03.2024.1.doc24.03.2024.1.doc24.03.2024.1.doc24.03.2024.1.doc24.03.2024.1.doc24.03.2024.1.doc
24.03.2024.1.doc24.03.2024.1.doc24.03.2024.1.doc
 
04.03.2024.docx04.03.2024.docx04.03.2024.docx
04.03.2024.docx04.03.2024.docx04.03.2024.docx04.03.2024.docx04.03.2024.docx04.03.2024.docx
04.03.2024.docx04.03.2024.docx04.03.2024.docx
 
25.02.2024.pptx25.02.2024.pptx25.02.2024.pptx
25.02.2024.pptx25.02.2024.pptx25.02.2024.pptx25.02.2024.pptx25.02.2024.pptx25.02.2024.pptx
25.02.2024.pptx25.02.2024.pptx25.02.2024.pptx
 
22.02.2024.pdf22.02.2024.pdf22.02.2024.pdf
22.02.2024.pdf22.02.2024.pdf22.02.2024.pdf22.02.2024.pdf22.02.2024.pdf22.02.2024.pdf
22.02.2024.pdf22.02.2024.pdf22.02.2024.pdf
 
20.02.2024.pptx20.02.2024.pptx20.02.2024.pptx
20.02.2024.pptx20.02.2024.pptx20.02.2024.pptx20.02.2024.pptx20.02.2024.pptx20.02.2024.pptx
20.02.2024.pptx20.02.2024.pptx20.02.2024.pptx
 
Кібербезпека.pptxКібербезпека.pptxКібербезпека.pptx
Кібербезпека.pptxКібербезпека.pptxКібербезпека.pptxКібербезпека.pptxКібербезпека.pptxКібербезпека.pptx
Кібербезпека.pptxКібербезпека.pptxКібербезпека.pptx
 
онлайн квест онлайн квест онлайн квест онлайн квест
онлайн квест онлайн квест онлайн квест онлайн квестонлайн квест онлайн квест онлайн квест онлайн квест
онлайн квест онлайн квест онлайн квест онлайн квест
 
Сценарій онлайн квесту Врятовані дива.docx
Сценарій онлайн квесту Врятовані дива.docxСценарій онлайн квесту Врятовані дива.docx
Сценарій онлайн квесту Врятовані дива.docx
 
1
11
1
 
методична_розробка козацтво.pdf
методична_розробка козацтво.pdfметодична_розробка козацтво.pdf
методична_розробка козацтво.pdf
 
Презентация Microsoft Office PowerPoint.pptx
Презентация Microsoft Office PowerPoint.pptxПрезентация Microsoft Office PowerPoint.pptx
Презентация Microsoft Office PowerPoint.pptx
 
Укрмова. 9 клас.doc
Укрмова. 9 клас.docУкрмова. 9 клас.doc
Укрмова. 9 клас.doc
 
10.09.2023.docx
10.09.2023.docx10.09.2023.docx
10.09.2023.docx
 
69,232.docx
69,232.docx69,232.docx
69,232.docx
 

Recently uploaded

Критерії самоцінювання Іноземні мови.pdf
Критерії самоцінювання  Іноземні мови.pdfКритерії самоцінювання  Іноземні мови.pdf
Критерії самоцінювання Іноземні мови.pdfolha1koval
 
Луцький центр ПТО соціальний проєкт .pptx
Луцький центр ПТО соціальний проєкт .pptxЛуцький центр ПТО соціальний проєкт .pptx
Луцький центр ПТО соціальний проєкт .pptxhome
 
Kryterii otciniuvannia navchalnykh dosiahnen
Kryterii otciniuvannia navchalnykh dosiahnenKryterii otciniuvannia navchalnykh dosiahnen
Kryterii otciniuvannia navchalnykh dosiahnenolha1koval
 
освітня програма 2023-2024 .
освітня програма  2023-2024                    .освітня програма  2023-2024                    .
освітня програма 2023-2024 .zaskalko111
 
Автомат.звука с.інтегровані ігри для дітейpptx
Автомат.звука с.інтегровані ігри для дітейpptxАвтомат.звука с.інтегровані ігри для дітейpptx
Автомат.звука с.інтегровані ігри для дітейpptxvitalina6709
 
upd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdf
upd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdfupd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdf
upd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdfssuser54595a
 
О.Духнович - пророк народної правди. Біографія
О.Духнович - пророк народної правди. БіографіяО.Духнович - пророк народної правди. Біографія
О.Духнович - пророк народної правди. БіографіяAdriana Himinets
 
критерії сооцінювання і взаємооцінюваннятехнології.pdf
критерії сооцінювання і взаємооцінюваннятехнології.pdfкритерії сооцінювання і взаємооцінюваннятехнології.pdf
критерії сооцінювання і взаємооцінюваннятехнології.pdfolha1koval
 
Презентація роботи Осипенківської ЗОШ 2023-2024.pptx
Презентація роботи Осипенківської ЗОШ 2023-2024.pptxПрезентація роботи Осипенківської ЗОШ 2023-2024.pptx
Презентація роботи Осипенківської ЗОШ 2023-2024.pptxssuserc6cee7
 
Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»
Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»
Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»tetiana1958
 

Recently uploaded (12)

Критерії самоцінювання Іноземні мови.pdf
Критерії самоцінювання  Іноземні мови.pdfКритерії самоцінювання  Іноземні мови.pdf
Критерії самоцінювання Іноземні мови.pdf
 
Луцький центр ПТО соціальний проєкт .pptx
Луцький центр ПТО соціальний проєкт .pptxЛуцький центр ПТО соціальний проєкт .pptx
Луцький центр ПТО соціальний проєкт .pptx
 
Її величність - українська книга презентація-огляд 2024.pptx
Її величність - українська книга презентація-огляд 2024.pptxЇї величність - українська книга презентація-огляд 2024.pptx
Її величність - українська книга презентація-огляд 2024.pptx
 
Kryterii otciniuvannia navchalnykh dosiahnen
Kryterii otciniuvannia navchalnykh dosiahnenKryterii otciniuvannia navchalnykh dosiahnen
Kryterii otciniuvannia navchalnykh dosiahnen
 
освітня програма 2023-2024 .
освітня програма  2023-2024                    .освітня програма  2023-2024                    .
освітня програма 2023-2024 .
 
Автомат.звука с.інтегровані ігри для дітейpptx
Автомат.звука с.інтегровані ігри для дітейpptxАвтомат.звука с.інтегровані ігри для дітейpptx
Автомат.звука с.інтегровані ігри для дітейpptx
 
upd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdf
upd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdfupd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdf
upd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdf
 
О.Духнович - пророк народної правди. Біографія
О.Духнович - пророк народної правди. БіографіяО.Духнович - пророк народної правди. Біографія
О.Духнович - пророк народної правди. Біографія
 
критерії сооцінювання і взаємооцінюваннятехнології.pdf
критерії сооцінювання і взаємооцінюваннятехнології.pdfкритерії сооцінювання і взаємооцінюваннятехнології.pdf
критерії сооцінювання і взаємооцінюваннятехнології.pdf
 
Презентація роботи Осипенківської ЗОШ 2023-2024.pptx
Презентація роботи Осипенківської ЗОШ 2023-2024.pptxПрезентація роботи Осипенківської ЗОШ 2023-2024.pptx
Презентація роботи Осипенківської ЗОШ 2023-2024.pptx
 
Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»
Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»
Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»
 
Віртуальна виставка «Аграрна наука України у виданнях: історичний аспект»
Віртуальна виставка «Аграрна наука України у виданнях: історичний аспект»Віртуальна виставка «Аграрна наука України у виданнях: історичний аспект»
Віртуальна виставка «Аграрна наука України у виданнях: історичний аспект»
 

3

  • 1. Чепурна Світлана Василівна, вчитель біології вищої категорії Лиманської ліцею№3 Лиманської міської ради Донецької області Конспект позакласного заходу Екологічний батл-шоу «Пластику – ТАК або НІ» Мета: - привернути увагу до проблеми забруднення довкілля пластиковими виробами, обґрунтувати важливість раціонального його використання та утилізацію; - спонукати учнів задуматися про важливу екологічну проблему нашої планети, на прикладі забруднення навколишнього середовища пластиковими пляшками, одноразовим посудом; - виховання прагнення до збереження особистого здоров’я; - виховання в кожному дбайливого ставлення до навколишнього середовища; - вивчення взаємозв’язків системи “Людина-Природа-Культура” і посильний внесок кожного в запобігання та усунення наслідків власної діяльності; - привернути увагу до цієї проблеми учнів, батьків, громадськості; - виховувати готовність брати участь у вирішенні питання збереження довкілля Форма проведення заходу: батл – шоу Обладнання: вироби із пластикових пляшок, ватман «Дерево рішень», кольорові стікери, паперові пакети, PADLET, де розміщені всі матеріали щодо заходу Структура батл-шоу: І - Теоретичний батл – пошуково-дослідницька робота з теми та її презентація (група «Хіміки» - «Пластик – ТАК», група «Біологи» - «Пластик – НІ»; ІІ – Практичний батл – творчі проекти “Пластик – друге життя!” (хіміки), “Альтернатива пластику!” (біологи); ІІІ – Екологічний мессенджер від групи “Екологів” – “Шляхи вирішення проблеми використання пластику” Хід заходу Учні розділені на групи «Біологи», «Хіміки», «Екологи» Вступне слово вчителя: Пластик — цінний матеріал, а пластикові відходи — результат його надмірного й нераціонального використання. Так, за даними компанії Brita, котра виготовляє фільтри для очищення води, люди викидають 350 млрд пластикових пляшок на рік. Щорічно в світі використовується приблизно 500 млрд поліетиленових пакетів, а це більше 1 млн на хвилину, проте в середньому «термін служби» поліетиленового пакету становить 15 хвилин. Пластикові відходи суттєво впливають на стан навколишнього середовища, а особливо — на берегову лінію та морську флору й фауну. Пластикове сміття створює труднощі для морських мешканців. Відомо більше 250 видів морських тварин, які ковтали пластикове сміття або заплутувалися в ньому. Встановлено також, що в пластикову пастку потрапляє до 7,9 % деяких видів тюленів та морських левів. Виявлено більше 100 видів морських птахів та 31 вид морських ссавців, котрі проковтують предмети з пластику, помилково сприймаючи їх за їжу, і часто саме пластик стає причиною їхньої смерті. Пластик є небезпечним і для людського організму. В процесі полімеризації (утворення пластмас) деякі молекули основної речовини не досягають потрібної довжини і зберігають свою рухомість. Вони, проникаючи в їжу, й становлять небезпеку. Крім того, в пластмасах виявляють солі тяжких матеріалів,
  • 2. стабілізатори, пластифікатори. При нагріванні вони також зі стінок посуду переходять в їжу чи напій і потрапляють до організму людини. Ці небезпечні речовини можуть призвести до ряду захворювань: пухлин, діабету, змін в імунній та ендокринній системах, проблем в розвитку дітей. Отож, проблема пластику поступово стає міжнародною, і кожна людина повинна усвідомити глобальність проблеми і зробити висновки. Сьогодні ми з вами повинні вирішити - ПЛАСТИК – «За» чи «Проти»? Теоретичний батл (6-32 слайд) Група «Хіміки»: Пластична маса ( поліетилен) – це штучно створені матеріали на основі синтетичних або природних полімерів , що перебувають під час формування виробу у в'язкорідкому чи високоеластичному стані. Пластмаси формуються при підвищеній температурі у той час коли вони мають високу пластичність. Сировиною для отримання полімерів є нафта, природний газ, кам'яне вугілля , сланці. Поширенню пластмас сприяють їх мала густина, що значно зменшує масу деталей, висока корозійна стійкість, широкий діапазон властивостей. Група «Біологи»: ПЛАСТИК – екологічна катастрофа! Пластик і пластмаси складають найбільшу частку твердих побутових відходів. Пластикові відходи розкладаються від 100 до 1000 років! Група «Хіміки»: Поліетилен в сільському господарстві: - Завдяки застосуванню мульчуючої та перфорованої плівки на полях врожайність деяких культур підвищується до 30% , а термін дозрівання прискорюється на 10-15 днів - Є багато цікавих дослідів з вирощування огірків та інших овочів у поліетиленових пакетах. - Пластикові пляшки та пакети можна також використовувати при поливі ґрунту - Гідроізоляція ґрунтів - цим підвищується врожайність і якість грунтів - Укриття плівкою силосу, сінажу, грубих кормів забезпечує їх краще збереження навіть у несприятливих погодних умовах - Але головна область використання плівкових полімерних матеріалів у сільському господарстві - будівництво та експлуатація поліетиленових овочевих теплиць - Меліорація - різноманітні труби та шланги для поливу, крапельного зрошення, перфоровані пластикові труби для дренажу та інше Група «Біологи»: Вплив пластику на грунт та рослини: - Спалювання пластикового сміття – один з найпоширеніших способів його утилізації. При спалюванні пластикових пляшок в атмосферу виділяються найтоксичніші з відомих на сьогодні органічних сполук - діоксини. Ця токсична речовина надовго осідає в рослинах, ґрунтах, воді і майже не виводиться. Листя містить все, що ввібрало з землі і з повітря дерево. - У харчові продукти діоксини можуть потрапляти при використанні територій, що забруднені діоксином, для сільськогосподарської діяльності: колишні території звалищ, території розташовані поруч з ними, поряд з великими містами, а також об'єктами металургійної, хімічної, нафтопереробної промисловості. Накопичуватись діоксини можуть у різних коренеплодах (картопля, морква, буряк і ін.).
  • 3. - Закопування пластику теж дуже шкідливо для ґрунту і для рослин (відстають у рості, часто хворіють, погано переносять зиму тощо.) Група «Хіміки»: - Пластик в промисловості - поліетилен та його сополімери знаходять застосування в різних промислових галузях: МАШИНОБУДУВАННЯ, АВТОМОБІЛЕБУДУВАННЯ, СУДНОБУДУВАННЯ, АВІО-, РАКЕТОБУДУВАННЯ, КАНЦЕЛЯРІЯ, побутова ТЕХНІКА, електронна ТЕХНІКА, медична ТЕХНИКА, - Поліетилен у побуті - щодня ми використовуємо поліетиленові пакети, вже майже не помічаючи їх присутності. Для походу в магазин, на Дні народження, на прогулянки, в школу, на роботу та інше - поліетилену виготовляють пакувальну тару для харчової, меблевої, парфумерної та фармацевтичної, промисловості–бутлі, флакони, тюбики, контейнери, шафи, столи, стільці та інше. Група «Біологи»: - Вплив пластику на водоймища та їх мешканців - встановлено, що на поверхні океану плаває близько 270 000 тонн пластику. Дослідження вчених показало, що цілих 700 видів морських тварин опинилися під загрозою через пластик. - Згідно з дослідженнями, через пластикове сміття зникло 693 види морських мешканців. Близько 400 із них через те, що або заплуталися в ньому, або проковтнули. Крім руйнування морської екосистеми, пластикове забруднення однаково впливає і на маленькі морські види, і на великі. - Птахи, черепахи і риби приймають пластикове сміття за їжу. Наївшись пластика, тварини не можуть його переварити і вмирають від отруєння. Також, заплутавшись у пластиковому кільці або пакеті, тварина може задихнутися або потонути. - У 2008 році на березі океану в Каліфорнії в шлунку мертвого кита знайшли близько 22 кг пластику, що, ймовірно, і стало причиною загибелі. - Велика тихоокеанська сміттєва пляма – величезне скупчення сміття, що дрейфує в океані, складається більшою частиною саме з пластику (перегляд відео «Тихоокеанська сміттєва пляма» https://www.youtube.com/watch?v=6a-2T1YL7KA
  • 4. Група «Хіміки»: Пластик у побуті: - Широке використання пластику ми спостерігаємо у побуті. З поліетилену можуть бути виготовлені предмети домашнього вжитку, предмети санітарії, дитячі іграшки, підбори на жіночому взутті, різне кухонне начиння та інше Група «Біологи»: Вплив пластику на організм людини: • Пластик виділяє токсичні сполуки, які, потрапляючи в організм людини, підточують його здоров'ї. • Вчені США стверджують, що до 80% виявлених в організмі людини пластикових речовин потрапляють з будівельних та оздоблювальних матеріалів (з пластикових вікон, меблів), але найбільше - з посуду. З харчового пластику різні сполуки переходять в продукти. • Про те, що поліетиленові пакети можуть завдати шкоди здоров’ю, мало говорять у відкритих джерелах, але це дійсно так. Адже в їх виробництві використовується свинець. Цей метал неймовірно токсичний. Його скупчення в організмі спричиняє розвиток багатьох захворювань Практичний батл Команди представляють відео-звіти: - «Хіміки» - майстер-клас по виготовленню предметів із пластикових пляшок, лайфхаки «Пластик - друге життя» - «Біологи» - майстер-клас по виготовленню паперових пакетів, екологічна акція «Пластику – НІ!» Група «Хіміки» (слайд 36-45) https://uk.padlet.com/svchepurnaya74/z2pfdetallr4 Група «Біологи» (слайд 46-47) https://uk.padlet.com/svchepurnaya74/z2pfdetallr4
  • 5. Еко-математичний експеримент У пляшку місткістю 1 літр легко увійшло 100 пакетиків Середній розмір пакета 20 на 25 см. Тобто 20 пакетиків вкриють 1 м 2 100 пакетиків із пляшки закриють площу понад 5 м 2 . У нашому мікрорайоні проживає близько 350 сімей Кожна сім′я, так само, використовує по 5 пакетиків щодня, 150 – щомісяця. А це – 7, 5 м 2 . А 350 сімей використає за місяць 52500 пакетів, якими можна вкрити 2625 м 2 . А уявіть собі, яка ж кількість використаних пакетів у масштабах України! Це ж справжня екологічна катастрофа! Екологічний мессенджер (група «Екологи») «Основні напрямки вирішення проблеми використання пластикових виробів» В світі існує чотири основних напрямки вирішення проблеми використання пластикових виробів: І напрямок – Обмеження використання пластику ІІ напрямок – Біорозчинний пластик ІІІ напрямок – Утилізація сміття ІV напрямок – Сортування сміття І напрямок – Обмеження використання пластику (слайд 50-65) - Ірландія після підвищення ціни на пакети кількість використаних пакетів скоротилося на 94%. Зараз там застосовують «багаторазові» сумки з тканини. - Данія: Після того як в Данії ввели плату за поліетилен, його популярність у покупців знизилася на 90%. - Танзанія: штраф за виробництво, імпорт або продаж пластикових пакетів – 2000 доларів або рік в'язниці. Ввезення пластикових пакетів на Занзібар заборонений. - Австралія: з січня 2004 року на острові Кенгуру владою була введена заборона на поліетиленові пакети. - Англія: вже восени 2004 року в Великобританії були запущені на ринок перші в світі біорозкладні пакети. - Франція ще 2010 році заборонила використання пакетів - Данія, Литва, Ірландія та ряд інших країн встановили спеціальний податок на використання пластикових кульків. - Латвія: введений податок на поліетиленові пакети, які використовуються в супермаркетах - Фінляндія: в супермаркетах встановлені автомати з прийому використаних пакетів. - Китай: з 1 червня 2008 року заборонено виробляти, продавати і використовувати поліетиленові пакети з товщиною плівки - менше 0,025 мм.
  • 6. - Італія: з 1 січня 2011 року в країні заборонено використання поліетиленових пакетів. Тепер для придбаного товару покупці повинні мати сумки багаторазового використання або біопакети. - Сінгапур, Бангладеш, Тайвань: введена повна заборона на використання поліетиленових пакетів з 2003 року через численні випадки закупорки каналізації та перекриття русел річок, що призводять до повеней. - Індія - Така ж заборона діє і в ряді штатів Індії. - В Україні на сьогодні зареєстрований законопроект №2051-1, від 18.09.2019 «Про обмеження обігу пластикових пакетів на території України». Згідно законопроекта, поліетиленові пакети пропонується заборонити в Україні до 2022 року, за їх розповсюдження ввести штрафи від 1700 до 8500 гр. ІІ напрямок – Біорозчинний пластик (слайд 66) Це специфічний вид поліетилену, який виготовляється з додаванням оксо- біодобавки d2w. Під впливом сонячного світла, повітря та води такий пакетик розкладається швидше (від 2 до 5 років). ІІІ напрямок – Утилізація сміття (слайд 67)
  • 7. ІV напрямок – Сортування сміття (слайд 68 - 69) Все більше стає пунктів прийому вторинної сировини, на деяких подвір’ях з’являються спеціальні баки для пластику, скла, паперу. Р е ф л е к с і я: 1) Перегляд відео-скрабінгу, соціальний ролік про сортування сміття https://www.youtube.com/watch?v=91OM9aZLxyg 2) Вправа «Дерево рішень» Учні кожної групи по черзі висловлюють на стікерах свої думки та кріплять їх на «Дерево рішень» Вчитель підводить підсумок і наголошує, що кожна людина повинна усвідомити глобальність сьогоднішньої проблеми і зробити правильні висновки. «Краса природи – це одне з джерел, що живить доброту, сердечність і любов! Збережемо її задля збереження життя на Землі!» В.О. Сухомлинський