SlideShare a Scribd company logo
Тема:. Невичерпні джерела енергії. Використання людиною енергії Сонця, вітру,
води.
Мета:
- формування предметних компетентностей: навчити учнів характеризувати
Сонце, вітер, воду як невичерпні джерела енергії; формувати уявлення про
перетворення енергії Сонця на інші види енергії; донести до свідомості
дітей, що енергія є важливим компонентом серед потреб людини;; розвивати
творчу активність, уважність, мислення, мовлення , спостережливість,
робити висновки, порівнювати; сприяти розвитку інтересу до предмета;
виховувати любов до рідного краю, дбайливе ставлення до природи,
бажання економити енергію.
Тип уроку: комбінований.
Обладнання:мультимедійна презентація, тематичне відео, роздатковийматеріал,
ілюстрації.
Хід уроку
1. Організаційний момент
- Сьогодніу нас багато гостей, привітаємося з гостямита довкіллям
Здрастуйдень і хмарка в небі (руки вгору)
Ліс, і школа, і клас (вниз)
Вчитель наш та гості любі
Ми вітаєм вас.
1.1. Емоційнатапсихологічнанастанова.
Сьогоднінаш урок буде теплим, ясним, радісним, як це сонечко. Погляньтена
нього і кожен візьміть частинку тепла.
Які почуття виникають , коли ви бачите сонечко?(Приємні, радісні, позитивні)
У вас на партах є картинки із зображенням сонечка. Зараз кожен намалює на
своємусонечку своюемоцію, з якою прийшов на урок.
Підніміть ті сонечка, які посміхаються.
Бажаю, щоб на сьогоднішньомууроцібуло тільки сонячно, затишно і тепло.
2. Перевірка:
1) Спостереженняза погодою
- Яка зараз порароку?
- Який місяць?
- Які ще місяці цієї порироку ви знаєте?
2) Прогноз погоди
- Починаємо з прогнозупогоди. Хто поділиться своїмиспостереженнями?
Сьогодні , п’ятниця . Останній робочийдень тижня. Сонечко сьогодні нас (не)
радує своїмипромінчиками, стан неба безхмарний (хмарний) (змінної хмарності).
Протягом дня опадів не спостерігається (опадиспостерігаються у вигляді____).
Вітер сильний ( слабкий, ___). І нарешті температура повітря сьогодні____.
Бажаю, щоб на сьогоднішньомууроцібуло тільки сонячно, затишно і тепло. І
пам’ятайте: найважливіша погодау вашому домі!
3. Актуалізаціяопорнихзнань. Мотиваціянавчальноїдіяльності
3.1. Фронтальнеопитування.
- Який розділ вивчаємо?(Сонце – джерело енергії на землі)
- Яку енергію використовувалилюди у давнину? ( енергію тепла і світла,
вітру)
- Яку енергію використовують сучаснілюди? (електричну енергію)
- Для чого потрібна електрична енергія?
3.2. Робота в парахна картках
Пригадуємо, які бувають види джерел енергії? (Вичерпні і невичерпні)
Стрілками вкажіть, до яких видів належать вказані джерела енергії. Поділіться
своїмидумками.
Корисні копалини
Вода
Вичерпні Кам’яне вугілля Невичепні
Сонце
Торф
Нафта
Вітер
Природний газ
Дрова
Сіль
Граніт
Крейда
Доведіть свої думки. Чому вичерпні? ( бо постійно вичерпуються, важко
відновлюються)
Які джерела енергії ви частіше використовуєтев своємужитті?(вичерпні.)
Вироблятивелику кількість енергії допомагають кориснікопалини Їх добувають із
надр Землі.
Їх можна використатиодин раз, при згоряннізникають, тому запаси корисних
копалин поступово вичерпуються.
4. Оголошеннятеми і мети уроку
Незважаючи на недоліки у використаннікориснихкопалин потребилюдей в
енергії зростають. Томупотрібно переходитина використання невичерпаних джерел
енергії – сонця, вітру, води.
Отже, об’єктом нашого дослідження будуть енергія сонця, вітру і води.
Тема нашого уроку «Невичерпні джерела енергії. Використання людиною енергії
Сонця, вітру, води»
На уроці ви дізнаєтесь, чомувигідно використовуватиенергію Сонця, вітру і
води. Навчимося визначати переваги і недоліки у використанніцих джерел.
Виховувати бережливе ставлення до природи
5. Вивченнянового матеріалу
Сьогодніми з вами помандруємо чарівною країною, яку ніхто ніколи не бачив,
але бачить її роботукожного дня, назву її ми зможемо дізнатися, коли розгадаємо
кросворд.
5.1 Кросворд
1. По дроту гуляє,
Темрявурозганяє.
(Електрика)
2. Масляниста рідина,
З різким запахом вона,
Темно-бурийколір має,
Під землею залягає.
Чорним золотом її
Звуть всі люди на землі,
З неї роблять, любий друже,
Гас, бензин, машинне масло,
Фарбу, гуму і пластмаси.
(Нафта)
3. Усі його люблять, усі його чекають,
а хто подивиться — кожен скривиться. (Сонце)
4. Синя стрічка блищить,
Щось тихенько гомонить.
І біжить собі, біжить,
Не зупиниться й на мить.
(Річка)
5. Під землею вогонь горить, а на плиті обід кипить.
(Природній газ)
6. Хоч безкрилий, а літає,
Безголосий – свище.
Хоч безрукий, а буває,
Груші з дерева збиває,
Навіть часом вириває
Сосниз коренищем.
А як втомиться – впаде
І нема його ніде.
(Вітер)
7. Грію взимку я будови,
З мене паливо чудове,
Я потрібне для тепла,
З мене зроблені, до речі,
І такі корисніречі,
Як пластмаси, гума, фарба,
Ліки, спирт, бензин, смола.
Чи впізнали ви мене? Я — …
(Вугілля кам’яне).
Отже, сьогодніключовим словом нашого уроку є «енергія».
Ми з вами сьогодніпомандруємо королівством під назвою «Енергія».
5.2. Прийом інтерв’ю
А що ж таке Енергія?
Енергія – це здатність тіла рухатися чи виконувати роботу.
Енергія (з грецької) – діяльність, сила.
-Які найпоширеніші джерела енергії є в Україні? (горючікориснікопалини –
нафта, газ, вугілля, торф)
- Навіщо люди використовують горючікориснікопалини? (Для одержання
енергії, виготовлення речовині матеріалів: пластмаси, гуми, штучну шкіру,
пральні порошки, лінолеум)
У яких трьохстанах перебувають горючікопалини? Наведіть приклади.
(Тверді: кам’яне вугілля, торф, рідкі: нафта, газоподібні: природнийгаз)
- Чи безмежні запаси нафти, газу , вугілля?(Ні)
У зв’язкуз тим що запаси горючихкориснихкопалин вичерпнілюди почали
шукати альтернативні джерела енергії. І про них сьогодніми дізнаємося у
королівстві Енергії.
Під час подорожіми дізнаємось багато цікавої інформації про альтернативні
джерела енергії.
ПодорожуючиКоролівством енергії ми з вами будемо збиратифішки енергії,
які потім, у кінці уроку, зможемо обміняти на кориснудля нас усіх енергію.
6. Палац СОНЦЯ
Назву першого палацу , який ми зустрінемо у королівствіЕнергії, ми
дізнаємося, відгадавши загадку.
6.1. Відгадуваннязагадки
Випливає з-загори,
Загляда у всі двори,
Сіє, сіє позолоту,
Всіх скликає на роботу,
Осяваєвсе навкруг
Чарівний червоний круг.
Доня дивиться в віконце:
- Тату, тату, сходить…(Сонце)
- Отже, перший палац у королівстві енергії має назву палац Сонця .
- Чому про сонцеговорять «привітне»?
- Кому сонечко потрібнедля життя?(Рослинам, тваринам, людям)
- Що дає сонце живим організмам?(Світло, тепло)
6.2. Робота з підручником.(с.70-71)
Для отримання енергії у наш час здебільшого продовжують спалювати
кориснікопалини – вугілля, нафту, природнийгаз. При цьомувідбувається
забруднення довкілля. Шукаючи нові способидобування енергії, люди звернули
увагу на Сонце, адже воно дає величезну кількість чистої, практично невичерпної
енергії.
На с.70 прочитаємоповідомлення від хлопчика Струма.
Віддповідаємона запитання.
-Який спосіб «збирання» сонячної енергії винайшли люди?
-Де побудовананайбільша сонячнаелектростанція України?(У Криму)
-У сонячнихбатареях енергія сонця перетворюється на….електричнуенергію
-Де можна зустріти снячні батареї?
6.3. Перегляд уривка мультфільму«Фіксики» («Що таке сонячні
батареї?»)
6.4. «Скарбничказнань» (повідомленняучня)
«Використання сонячнихбатарей»
-Перегляд зображень сонячнихбатарей
6.5. Переваги та недоліки сонячноїенергії
Переваги сонячноїенергії (Тривале джерело енергії, Батареї безшумні і стаціонарні.
Екологічне джерело енергії. Не представляє ніякої загрози. Безкоштовнаенергія)
Основним недоліком сонячної енергії є те, що вона може зникати у хмарні дні і
недоступна в нічний час. Установка первісної батареї дорогата займає велику
площу.
ФІЗКУЛЬХВИЛИНКА
7. Палац ВІТРУ
Переходимо до другого палацу КоролівстваЕнергії. Назву дізнаємось,
відгадавши загадку.
7.1. Відгадуваннязагадки
Хоч без крил, але літаю,
Вербі коси розплітаю.
Погойдаю в лісі гілку,
Заколишу в квітці бджілку.
Якщо добре розлютити,
Можу шкоди наробити.(Вітер)
7.2. Робота з підручником (с.73)
Що таке вітер? (направлений рух повітря)
Вітри дмуть на нашійпланеті постійно. Це природне явище виникає там, де
поверхня Землі по-різному нагрівається Сонцем. Особливо часто вітри виникають
над океанами і морями, на їх узбережжях, а також у горах і степах.
На с.73 прочитаємоповідомлення від хлопчика Струма.
Віддповідаємона запитання.
Які пристрої придумалилюди для того щоб упіймати енергію вітру? (вітряки)
7.3. Перегляд відео «Енергія вітру»
7.4. Довідкове б’юро.
Повідомленння «Найперші вітродвигуни».
Повідомлення «Використання людиною енергії вітру у давнину».
Перегляд зображень вітрових двигунів.
7.5. Використання енергії вітру.
Отже переваги енергії вітру: не забруднює навколишнє середовище, висока
потужність.
Енергія вітру – чиста й невичерпна , люди навчилися перетворювати її на
електрику
Недоліки енергії вітру Вітер може призвести до руйнівних наслідків,
непередбачуваний, часто змінює свій напрямок
8. Палац ВОДИ
Яку назву має третій палац у КоролівствіЕнергії дізнаємось, коли відгадаємо
загадку.
8.1. Відгадуваннязагадки
Я і хмара, і туман,
І струмок, і океан,
І літаю, і біжу,
І замерзнуть можу! (Вода)
Вода завжди рухається. Струмки і річки течуть з горидо низу і впадають в
море. Рухома вода має велетенський запас енергії. Недаремно її називають
невтомноютрудівницею
У наші дні побудовано величезні греблі та водосховища і вода застосовується
для вироблення електроенергії. Перебіг річки обертає колеса турбін, перетворюючи
енергію води в електроенергію.
8.3. Перегляд відео «Енергіяпадаючоїводи»
8.3. Довідкове бюро
Повідомлення «Перші в Україніводяні електростанції»
9. Заключна частина.
9.1. Узагальнення і систематизація знань
1)Гра «Розстав на свої місця»
Розпізнай джерело енергії за описом. Встанови відповідність.
Ці джерела енергії знаходяться під землею або
біля її поверхні. Їх використовують для
опалення приміщень, руху машин, виробництва
електроенергії. Їхні запасине безмежні.
Енергія Сонця
В Україні здавна використовувалицю енергію –
за її допомогоюмололизерно на борошно, її
використовувалина кораблях.
Енергія вітру
Це основнеджерело енергії на Землі. Без цієї
енергії не було би життя на Землі
Енергія води
У цього джерела анергії немає ані запаху, ані Енергія корисних
смаку, ані кольору. То найбільше багатство у
світі.
копалин
2) Вправа «Мікрофон»
- Про що ми сьогоднірозмовлялина уроці? (Про невичерпні джерела енергії)
- Назвіть які є невичерпні джерела енергії? (Сонце, вітер, вода)
- Щоб використовуватисонячнуенергію людина вигадала…
- Щоб використовуватиенерігю вітру людина вигадала….
- Щоб використовуватиенерігю водилюдина вигадала….
3) Тестування«Еергія»
Тестування «Енергія»
1. Що потрібно людині, щоб рухатись?
А) бензин
Б) енергія
В) цукерки
2.Сонце,газ, нафта – це….
А) джерела енергії
Б) продуктихарчування
В) явища природи
3. Кориснікопалини…
А) сонце, вітер, вода
Б) вугілля, нафта природний газ
В) дерева, квіти, кущі
4. Які джерела енергіїне забруднюють повітря?
А) сонце, вітер, вода
Б) газ, нафта
В) вугілля
5. Для виробництва електрики на гідроелектростанціях використовують…
А) нафту
Б) воду
В) сонце
6. Вугіллядобувають
А) у космосі
Б) у шахтах
В) у морі
7. Головне джерелоенергіїна Землі..
А) Газ
Б) Сонце
В) вітер
8. Де будують вітряки?
А) там, де є нафта
Б) Там, де дмуть сильні вітри
В) там, де течуть ріки
9. Які транспортнізасоби не забруднюють повітря?
А) велосипед, санки
Б) автомобіль, автобус
В) Літак, потяг
10. Сонце – це…
А) зірка
Б) планета
В) комета
9.2.Підбиттяпідсумків. Рефлексія
Сьогодніна уроціпрацювали…
9.3. Обмін фішок енергії
Щоб отримувати енергію людина здавна навчилася використовуватиенергію Сонця,
водита вітру. А людині щоб бути сильною та енергійною, що потрібно робити?
(Харчуватися) Тому сьогодніми обміняємся енергію, ви мені фішки, а я вам
невеличкий заряд енергії.
10. Домашнє завдання:Опраювати матеріал с.68-69.
Для допитливих:
1 ряд – цікавинки про сонячнібатареї. 2 ряд – цікавинки про вітряки.

More Related Content

Similar to 42827

к School 113 _dodatok_2.6
к School 113 _dodatok_2.6к School 113 _dodatok_2.6
к School 113 _dodatok_2.6ApuoH
 
Сонце в нашому житті. 1 клас
Сонце в нашому житті. 1 класСонце в нашому житті. 1 клас
Сонце в нашому житті. 1 клас
Ковпитська ЗОШ
 
4 p a_2015_ua
4 p a_2015_ua4 p a_2015_ua
4 p a_2015_ua
UA4-6
 
4 p a_2015_ua
4 p a_2015_ua4 p a_2015_ua
4 p a_2015_ua
Agent Plus UK
 
4 природ андрусенко_2015_укр
4 природ андрусенко_2015_укр4 природ андрусенко_2015_укр
4 природ андрусенко_2015_укр
Aira_Roo
 
4 p a_2015_ua
4 p a_2015_ua4 p a_2015_ua
4 p a_2015_ua
4klas
 
Pryrodoznavstvo 4-klas-andrusenko-2015
Pryrodoznavstvo 4-klas-andrusenko-2015Pryrodoznavstvo 4-klas-andrusenko-2015
Pryrodoznavstvo 4-klas-andrusenko-2015
kreidaros1
 
4 p a_2015_ua
4 p a_2015_ua4 p a_2015_ua
4 p a_2015_ua
bookin777
 
Тема.Будова атома.
Тема.Будова атома.Тема.Будова атома.
Тема.Будова атома.
Татьяна Масленникова
 
буду я природі другом
буду я природі другомбуду я природі другом
буду я природі другом
Наталія Трофимчук
 
11.11. 16 сценарий
11.11. 16 сценарий11.11. 16 сценарий
11.11. 16 сценарий
Svetik Svetik
 
4kprgil
4kprgil4kprgil
4kprgil
windof
 
природознавство 4 кл
природознавство 4 клприродознавство 4 кл
природознавство 4 кл
Школа Леди и Кадетство
 
4 природ гільберг_сак_2015_укр
4 природ гільберг_сак_2015_укр4 природ гільберг_сак_2015_укр
4 природ гільберг_сак_2015_укр
Aira_Roo
 
Pryrodoznavstvo 4klas gilberg
Pryrodoznavstvo 4klas gilbergPryrodoznavstvo 4klas gilberg
Pryrodoznavstvo 4klas gilberg
Оксана Кикоть
 
Книжка з природи 4 клас Гiльберг
Книжка з природи 4 клас ГiльбергКнижка з природи 4 клас Гiльберг
Книжка з природи 4 клас Гiльберг
BBC-NEWS_fake
 
Природознавство 4 клас Т.Гільберг, Т.Сак 2015р.
Природознавство 4 клас Т.Гільберг, Т.Сак 2015р.Природознавство 4 клас Т.Гільберг, Т.Сак 2015р.
Природознавство 4 клас Т.Гільберг, Т.Сак 2015р.
lyaskovsky_oleg
 
4 p gil_2015_ua
4 p gil_2015_ua4 p gil_2015_ua
4 p gil_2015_ua
Agent Plus UK
 
4 p gil_2015_ua
4 p gil_2015_ua4 p gil_2015_ua
4 p gil_2015_ua
UA4-6
 

Similar to 42827 (20)

к School 113 _dodatok_2.6
к School 113 _dodatok_2.6к School 113 _dodatok_2.6
к School 113 _dodatok_2.6
 
Сонце в нашому житті. 1 клас
Сонце в нашому житті. 1 класСонце в нашому житті. 1 клас
Сонце в нашому житті. 1 клас
 
4 p a_2015_ua
4 p a_2015_ua4 p a_2015_ua
4 p a_2015_ua
 
4 p a_2015_ua
4 p a_2015_ua4 p a_2015_ua
4 p a_2015_ua
 
4 природ андрусенко_2015_укр
4 природ андрусенко_2015_укр4 природ андрусенко_2015_укр
4 природ андрусенко_2015_укр
 
4 p a_2015_ua
4 p a_2015_ua4 p a_2015_ua
4 p a_2015_ua
 
Pryrodoznavstvo 4-klas-andrusenko-2015
Pryrodoznavstvo 4-klas-andrusenko-2015Pryrodoznavstvo 4-klas-andrusenko-2015
Pryrodoznavstvo 4-klas-andrusenko-2015
 
4 p a_2015_ua
4 p a_2015_ua4 p a_2015_ua
4 p a_2015_ua
 
Тема.Будова атома.
Тема.Будова атома.Тема.Будова атома.
Тема.Будова атома.
 
214,23.pptx
214,23.pptx214,23.pptx
214,23.pptx
 
буду я природі другом
буду я природі другомбуду я природі другом
буду я природі другом
 
11.11. 16 сценарий
11.11. 16 сценарий11.11. 16 сценарий
11.11. 16 сценарий
 
4kprgil
4kprgil4kprgil
4kprgil
 
природознавство 4 кл
природознавство 4 клприродознавство 4 кл
природознавство 4 кл
 
4 природ гільберг_сак_2015_укр
4 природ гільберг_сак_2015_укр4 природ гільберг_сак_2015_укр
4 природ гільберг_сак_2015_укр
 
Pryrodoznavstvo 4klas gilberg
Pryrodoznavstvo 4klas gilbergPryrodoznavstvo 4klas gilberg
Pryrodoznavstvo 4klas gilberg
 
Книжка з природи 4 клас Гiльберг
Книжка з природи 4 клас ГiльбергКнижка з природи 4 клас Гiльберг
Книжка з природи 4 клас Гiльберг
 
Природознавство 4 клас Т.Гільберг, Т.Сак 2015р.
Природознавство 4 клас Т.Гільберг, Т.Сак 2015р.Природознавство 4 клас Т.Гільберг, Т.Сак 2015р.
Природознавство 4 клас Т.Гільберг, Т.Сак 2015р.
 
4 p gil_2015_ua
4 p gil_2015_ua4 p gil_2015_ua
4 p gil_2015_ua
 
4 p gil_2015_ua
4 p gil_2015_ua4 p gil_2015_ua
4 p gil_2015_ua
 

42827

  • 1. Тема:. Невичерпні джерела енергії. Використання людиною енергії Сонця, вітру, води. Мета: - формування предметних компетентностей: навчити учнів характеризувати Сонце, вітер, воду як невичерпні джерела енергії; формувати уявлення про перетворення енергії Сонця на інші види енергії; донести до свідомості дітей, що енергія є важливим компонентом серед потреб людини;; розвивати творчу активність, уважність, мислення, мовлення , спостережливість, робити висновки, порівнювати; сприяти розвитку інтересу до предмета; виховувати любов до рідного краю, дбайливе ставлення до природи, бажання економити енергію. Тип уроку: комбінований. Обладнання:мультимедійна презентація, тематичне відео, роздатковийматеріал, ілюстрації. Хід уроку 1. Організаційний момент - Сьогодніу нас багато гостей, привітаємося з гостямита довкіллям Здрастуйдень і хмарка в небі (руки вгору) Ліс, і школа, і клас (вниз) Вчитель наш та гості любі Ми вітаєм вас. 1.1. Емоційнатапсихологічнанастанова. Сьогоднінаш урок буде теплим, ясним, радісним, як це сонечко. Погляньтена нього і кожен візьміть частинку тепла. Які почуття виникають , коли ви бачите сонечко?(Приємні, радісні, позитивні) У вас на партах є картинки із зображенням сонечка. Зараз кожен намалює на своємусонечку своюемоцію, з якою прийшов на урок. Підніміть ті сонечка, які посміхаються. Бажаю, щоб на сьогоднішньомууроцібуло тільки сонячно, затишно і тепло. 2. Перевірка: 1) Спостереженняза погодою - Яка зараз порароку? - Який місяць? - Які ще місяці цієї порироку ви знаєте? 2) Прогноз погоди - Починаємо з прогнозупогоди. Хто поділиться своїмиспостереженнями? Сьогодні , п’ятниця . Останній робочийдень тижня. Сонечко сьогодні нас (не) радує своїмипромінчиками, стан неба безхмарний (хмарний) (змінної хмарності). Протягом дня опадів не спостерігається (опадиспостерігаються у вигляді____). Вітер сильний ( слабкий, ___). І нарешті температура повітря сьогодні____. Бажаю, щоб на сьогоднішньомууроцібуло тільки сонячно, затишно і тепло. І пам’ятайте: найважливіша погодау вашому домі! 3. Актуалізаціяопорнихзнань. Мотиваціянавчальноїдіяльності 3.1. Фронтальнеопитування.
  • 2. - Який розділ вивчаємо?(Сонце – джерело енергії на землі) - Яку енергію використовувалилюди у давнину? ( енергію тепла і світла, вітру) - Яку енергію використовують сучаснілюди? (електричну енергію) - Для чого потрібна електрична енергія? 3.2. Робота в парахна картках Пригадуємо, які бувають види джерел енергії? (Вичерпні і невичерпні) Стрілками вкажіть, до яких видів належать вказані джерела енергії. Поділіться своїмидумками. Корисні копалини Вода Вичерпні Кам’яне вугілля Невичепні Сонце Торф Нафта Вітер Природний газ Дрова Сіль Граніт Крейда Доведіть свої думки. Чому вичерпні? ( бо постійно вичерпуються, важко відновлюються) Які джерела енергії ви частіше використовуєтев своємужитті?(вичерпні.) Вироблятивелику кількість енергії допомагають кориснікопалини Їх добувають із надр Землі. Їх можна використатиодин раз, при згоряннізникають, тому запаси корисних копалин поступово вичерпуються. 4. Оголошеннятеми і мети уроку Незважаючи на недоліки у використаннікориснихкопалин потребилюдей в енергії зростають. Томупотрібно переходитина використання невичерпаних джерел енергії – сонця, вітру, води. Отже, об’єктом нашого дослідження будуть енергія сонця, вітру і води. Тема нашого уроку «Невичерпні джерела енергії. Використання людиною енергії Сонця, вітру, води» На уроці ви дізнаєтесь, чомувигідно використовуватиенергію Сонця, вітру і води. Навчимося визначати переваги і недоліки у використанніцих джерел. Виховувати бережливе ставлення до природи 5. Вивченнянового матеріалу Сьогодніми з вами помандруємо чарівною країною, яку ніхто ніколи не бачив, але бачить її роботукожного дня, назву її ми зможемо дізнатися, коли розгадаємо
  • 3. кросворд. 5.1 Кросворд 1. По дроту гуляє, Темрявурозганяє. (Електрика) 2. Масляниста рідина, З різким запахом вона, Темно-бурийколір має, Під землею залягає. Чорним золотом її Звуть всі люди на землі, З неї роблять, любий друже, Гас, бензин, машинне масло, Фарбу, гуму і пластмаси. (Нафта) 3. Усі його люблять, усі його чекають, а хто подивиться — кожен скривиться. (Сонце) 4. Синя стрічка блищить, Щось тихенько гомонить. І біжить собі, біжить, Не зупиниться й на мить. (Річка) 5. Під землею вогонь горить, а на плиті обід кипить. (Природній газ) 6. Хоч безкрилий, а літає, Безголосий – свище. Хоч безрукий, а буває, Груші з дерева збиває, Навіть часом вириває Сосниз коренищем. А як втомиться – впаде І нема його ніде. (Вітер) 7. Грію взимку я будови, З мене паливо чудове, Я потрібне для тепла, З мене зроблені, до речі, І такі корисніречі, Як пластмаси, гума, фарба,
  • 4. Ліки, спирт, бензин, смола. Чи впізнали ви мене? Я — … (Вугілля кам’яне). Отже, сьогодніключовим словом нашого уроку є «енергія». Ми з вами сьогодніпомандруємо королівством під назвою «Енергія». 5.2. Прийом інтерв’ю А що ж таке Енергія? Енергія – це здатність тіла рухатися чи виконувати роботу. Енергія (з грецької) – діяльність, сила. -Які найпоширеніші джерела енергії є в Україні? (горючікориснікопалини – нафта, газ, вугілля, торф) - Навіщо люди використовують горючікориснікопалини? (Для одержання енергії, виготовлення речовині матеріалів: пластмаси, гуми, штучну шкіру, пральні порошки, лінолеум) У яких трьохстанах перебувають горючікопалини? Наведіть приклади. (Тверді: кам’яне вугілля, торф, рідкі: нафта, газоподібні: природнийгаз) - Чи безмежні запаси нафти, газу , вугілля?(Ні) У зв’язкуз тим що запаси горючихкориснихкопалин вичерпнілюди почали шукати альтернативні джерела енергії. І про них сьогодніми дізнаємося у королівстві Енергії. Під час подорожіми дізнаємось багато цікавої інформації про альтернативні джерела енергії. ПодорожуючиКоролівством енергії ми з вами будемо збиратифішки енергії, які потім, у кінці уроку, зможемо обміняти на кориснудля нас усіх енергію. 6. Палац СОНЦЯ Назву першого палацу , який ми зустрінемо у королівствіЕнергії, ми дізнаємося, відгадавши загадку. 6.1. Відгадуваннязагадки Випливає з-загори, Загляда у всі двори, Сіє, сіє позолоту, Всіх скликає на роботу, Осяваєвсе навкруг Чарівний червоний круг.
  • 5. Доня дивиться в віконце: - Тату, тату, сходить…(Сонце) - Отже, перший палац у королівстві енергії має назву палац Сонця . - Чому про сонцеговорять «привітне»? - Кому сонечко потрібнедля життя?(Рослинам, тваринам, людям) - Що дає сонце живим організмам?(Світло, тепло) 6.2. Робота з підручником.(с.70-71) Для отримання енергії у наш час здебільшого продовжують спалювати кориснікопалини – вугілля, нафту, природнийгаз. При цьомувідбувається забруднення довкілля. Шукаючи нові способидобування енергії, люди звернули увагу на Сонце, адже воно дає величезну кількість чистої, практично невичерпної енергії. На с.70 прочитаємоповідомлення від хлопчика Струма. Віддповідаємона запитання. -Який спосіб «збирання» сонячної енергії винайшли люди? -Де побудовананайбільша сонячнаелектростанція України?(У Криму) -У сонячнихбатареях енергія сонця перетворюється на….електричнуенергію -Де можна зустріти снячні батареї? 6.3. Перегляд уривка мультфільму«Фіксики» («Що таке сонячні батареї?») 6.4. «Скарбничказнань» (повідомленняучня) «Використання сонячнихбатарей» -Перегляд зображень сонячнихбатарей 6.5. Переваги та недоліки сонячноїенергії Переваги сонячноїенергії (Тривале джерело енергії, Батареї безшумні і стаціонарні. Екологічне джерело енергії. Не представляє ніякої загрози. Безкоштовнаенергія) Основним недоліком сонячної енергії є те, що вона може зникати у хмарні дні і недоступна в нічний час. Установка первісної батареї дорогата займає велику площу. ФІЗКУЛЬХВИЛИНКА 7. Палац ВІТРУ Переходимо до другого палацу КоролівстваЕнергії. Назву дізнаємось, відгадавши загадку. 7.1. Відгадуваннязагадки Хоч без крил, але літаю, Вербі коси розплітаю. Погойдаю в лісі гілку, Заколишу в квітці бджілку. Якщо добре розлютити, Можу шкоди наробити.(Вітер) 7.2. Робота з підручником (с.73) Що таке вітер? (направлений рух повітря) Вітри дмуть на нашійпланеті постійно. Це природне явище виникає там, де поверхня Землі по-різному нагрівається Сонцем. Особливо часто вітри виникають над океанами і морями, на їх узбережжях, а також у горах і степах.
  • 6. На с.73 прочитаємоповідомлення від хлопчика Струма. Віддповідаємона запитання. Які пристрої придумалилюди для того щоб упіймати енергію вітру? (вітряки) 7.3. Перегляд відео «Енергія вітру» 7.4. Довідкове б’юро. Повідомленння «Найперші вітродвигуни». Повідомлення «Використання людиною енергії вітру у давнину». Перегляд зображень вітрових двигунів. 7.5. Використання енергії вітру. Отже переваги енергії вітру: не забруднює навколишнє середовище, висока потужність. Енергія вітру – чиста й невичерпна , люди навчилися перетворювати її на електрику Недоліки енергії вітру Вітер може призвести до руйнівних наслідків, непередбачуваний, часто змінює свій напрямок 8. Палац ВОДИ Яку назву має третій палац у КоролівствіЕнергії дізнаємось, коли відгадаємо загадку. 8.1. Відгадуваннязагадки Я і хмара, і туман, І струмок, і океан, І літаю, і біжу, І замерзнуть можу! (Вода) Вода завжди рухається. Струмки і річки течуть з горидо низу і впадають в море. Рухома вода має велетенський запас енергії. Недаремно її називають невтомноютрудівницею У наші дні побудовано величезні греблі та водосховища і вода застосовується для вироблення електроенергії. Перебіг річки обертає колеса турбін, перетворюючи енергію води в електроенергію. 8.3. Перегляд відео «Енергіяпадаючоїводи» 8.3. Довідкове бюро Повідомлення «Перші в Україніводяні електростанції» 9. Заключна частина. 9.1. Узагальнення і систематизація знань 1)Гра «Розстав на свої місця» Розпізнай джерело енергії за описом. Встанови відповідність. Ці джерела енергії знаходяться під землею або біля її поверхні. Їх використовують для опалення приміщень, руху машин, виробництва електроенергії. Їхні запасине безмежні. Енергія Сонця В Україні здавна використовувалицю енергію – за її допомогоюмололизерно на борошно, її використовувалина кораблях. Енергія вітру Це основнеджерело енергії на Землі. Без цієї енергії не було би життя на Землі Енергія води У цього джерела анергії немає ані запаху, ані Енергія корисних
  • 7. смаку, ані кольору. То найбільше багатство у світі. копалин 2) Вправа «Мікрофон» - Про що ми сьогоднірозмовлялина уроці? (Про невичерпні джерела енергії) - Назвіть які є невичерпні джерела енергії? (Сонце, вітер, вода) - Щоб використовуватисонячнуенергію людина вигадала… - Щоб використовуватиенерігю вітру людина вигадала…. - Щоб використовуватиенерігю водилюдина вигадала…. 3) Тестування«Еергія» Тестування «Енергія» 1. Що потрібно людині, щоб рухатись? А) бензин Б) енергія В) цукерки 2.Сонце,газ, нафта – це…. А) джерела енергії Б) продуктихарчування В) явища природи 3. Кориснікопалини… А) сонце, вітер, вода Б) вугілля, нафта природний газ В) дерева, квіти, кущі 4. Які джерела енергіїне забруднюють повітря? А) сонце, вітер, вода Б) газ, нафта В) вугілля 5. Для виробництва електрики на гідроелектростанціях використовують… А) нафту Б) воду В) сонце 6. Вугіллядобувають А) у космосі Б) у шахтах В) у морі 7. Головне джерелоенергіїна Землі.. А) Газ Б) Сонце В) вітер 8. Де будують вітряки? А) там, де є нафта Б) Там, де дмуть сильні вітри В) там, де течуть ріки 9. Які транспортнізасоби не забруднюють повітря? А) велосипед, санки Б) автомобіль, автобус
  • 8. В) Літак, потяг 10. Сонце – це… А) зірка Б) планета В) комета 9.2.Підбиттяпідсумків. Рефлексія Сьогодніна уроціпрацювали… 9.3. Обмін фішок енергії Щоб отримувати енергію людина здавна навчилася використовуватиенергію Сонця, водита вітру. А людині щоб бути сильною та енергійною, що потрібно робити? (Харчуватися) Тому сьогодніми обміняємся енергію, ви мені фішки, а я вам невеличкий заряд енергії. 10. Домашнє завдання:Опраювати матеріал с.68-69. Для допитливих: 1 ряд – цікавинки про сонячнібатареї. 2 ряд – цікавинки про вітряки.