1. Урок природознавства в 1 класі
Тема: Сонце в нашому житті
Мета: Познайомити учнів із зіркою Сонцем як частиною неживої природи,
показати його вплив на рослинний, тваринний світ, життя людей.
Розвивати логічне мислення, зв’язне мовлення, спостережливість.
Виховувати бажання пізнавати природу, її таємниці.
Хід уроку
І. Організація класу.
ІІ. Повторення вивченого.
1. Вправа “Погода”
- Яка пора року?
- Який місяць?, день?
- Чи був вітер, коли ви йшли до школи?
- Чи були опади?
- Чи є сонечко?
2. Гра “Живий, неживий” (показую малюнки, останнім - сонце)
ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку.
ІV.Вивчення нового матеріалу.
Бесіда.
- Чи дивилися ви на вечірнє небо?
- Що ви там бачили?
Багато яскравих зірок горить на ньому. Ніхто їх не запалював. Але у природі
є одна зірка, не схожа на ті, що ми бачили ввечері. Що це з зірка? Нехай вам
допоможе загадка.
1. (Гарне, добре, на всіх людей дивиться, а людям на себе дивитися не
дозволяє.)
2. Все від нього навкругинабирається снаги. Тільки ранок настає, виглянь
у віконце. Всім воно життя дає,променисте….
- Діти, давайте покличемо до нас у гості Сонечко.
(Діти всі разом промовляють потішку )
«Заглянь, заглянь,Сонечко
До нас у віконечко
Тебе виглядаємо
І завжди чекаємо…»
- А можна покликати Сонечко по - іншому.
(Усі разом промовляють потішку )
«Сонечко, сонечко засвіти
Сонечко, Сонечко,
Діток звесели…»
2. Слайд 1
- Ось і прийшло до нас Сонечко. Подивіться на нього і привітайтеся з
ним.
(Діти вітаються).
- Добрий день , Сонечку!
- Скажіть Сонечку, яке воно.(Золоте,жовте,кругле,ясне, усміхнене,веселе,
ніжне, добре,лагідне, світле,яскраве, красиве, казкове…)
- У нього багато промінців, для кого вони, ви дізнаєтесь протягом уроку.
На дошці малюнок Сонця. Виконуючи завдання уроку, прикріплюю
промінці.
Слайд2.
- А так Сонце виглядає на фото.
1. Промінчик - Цікавинчик
Сонце- зірка, але його називають денною зіркою, яка випромінює силу-
силенну тепла і світла. На небі сонце здається маленьким кружечком лише тому, що
знаходиться від нас на відстані 150млн. км.
Щоб доїхати на поїзді до Сонця — життя не вистачить, а промінчик Сонця
доходить до Землі за 8 хвилин 20 секунд. Цей відрізок часу дорівнює перерві.
Температура сонячної поверхні 6000 градусів,а біля центру – 15 млн.
градусів. Поверхня цієї зірки схожа на киплячу кашу, яка весь час булькотить. Коли
Сонце не ховається за хмарами, дивитися на нього неможливо, настільки воно
яскраво сяє. Учені підрахували, що Сонце світитиме ще мільярди років.
До Місяця турист пішки пройшов би за 40 років, а до Сонця — за 15 тисяч
років. Ракетою до Місяця долетіли б за півдня, а до Сонця — півроку.
Якщо уявити нашу Землю, як горошину, то Сонце буде таке, як великий
кавун.
3. Слайд 3.
2. Промінчик для рослин
- Ось цей промінь Сонечко подарує яблучку, щоб воно достигло, малині,
щоб вона налилася соком і квітці троянді, щоб вона розквітла.
Слайд 4.
- Як назвати одним словом малюнки, які бачите? (Рослини)
- Щоб жили рослини, необхідне тепло і світло.
Фізкультхвилинка
- Встаньте, присядьте, а тепер покажіть , як ростуть рослини і тягнуться
до світла.
3. Промінчик для тварин
Пригадаймо, казку К. Чуковського “Украдене Сонце”.
- Хто вкрав Сонце?
- Що він з ним зробив?
- Що сталося після цього? Зачитую уривок.
4. Слайд 5.
- Як назвати одним словом зображених істот?( Тварини)
- Отже, треба тваринам Сонце? ( Відповіді дітей)
4.Промінчик для людей
- Як ви радієте, коли з’являється Сонечко?
( Плещуть в долоні, посміхаються, підстрибують.)
- Таня розкаже вірш, а ми всі покажемо, як ми чекаємо Сонечко.
Вийди, вийди, Сонечко,
На дідове полечко,
На бабине зіллячко,
на наше подвір’ячко,
на весняні квіточки,
на маленькі діточки.
Там вони граються,
тебе дожидаються.
Слайд 6.
5. Промінчик “Питайлик”
- Роздивіться на малюнки .( Роздаю картки)
- На якому малюнку Сонечко високо – високо, у нас над головою? ( №2)
- А на якому - низько? (№1, 3)
5. - Коли Сонце гріє сильніше: вранці, опівдні, ввечері?
Фізкультхвилинка
Сонечко прокинулось.
В різні боки повернулось.
Потім весело всміхнулось.
Кругом себе обернулось.
6. Промінчик «Сонечкові родичі»
На Сонечко я схожа,
І Сонечко люблю,
До Сонця повертаю
Голівоньку свою.
З оранжевою шкіркою, на м’ячик схожий,
В ньому корисний вітамін,
Що це, діти,…
По галявинці розбіглись, як курчатка квіти жовті. Це кульбабки.
Наче сонечка – малятка будуть мені світити, вогниками забавляти.
Серединка – Сонечко, війки білі, що за квітка?
Слайд 7.
Назвіть відгадки, роздивляючись малюнки.
6. Слайд 8.
- Чому Півника називають Сонечковим родичем?
- А комашку сонечко чому?
7. Промінчик грайливий.
Гра “Сонце піднімається – все оживає, Сонце сідає, все завмирає.”
Релаксаційна пауза
- Закрийте очі, розслабтесь, витягніть руки вперед.
Уявіть, що у вас на долоньках маленьке Сонечко. Від нього тепло іде по
ваших руках. Сонячні промінчики зігрівають ваші ніжки. Втома проходить, ми
відпочиваємо. Зверніть увагу на дихання, ми дихаємо легко, рівномірно. Відкрийте
очі, посміхніться один одному. На що схожий ваш настрій? На Сонечко чи темну
хмарку?
V. Закріплення вивченого.
1. - Що означають слова?
“Сонце світить, Сонце сяє - вся природа оживає”
Відповіді.
Рослини загинуть, бо вони не зможуть жити без тепла і світла.
Тварини і люди загинуть, бо їм нічим буде харчуватися.
Усе живе замерзне від нестерпної холоднечі.
VІ.Підсумок уроку.
Гра “Хрестики-нулики”
(Діти показують сигнальні картки.)
Сонце завжди гріє однаково.
У полудень сонце піднімається вище і дає більше тепла.
Без сонця проростає насіння,квітують рослини, достигають плоди.
Сонце знаходиться близько від нас.
Сонце потрібне всьому живому.
Сонце не потрібне людям.
8. Творчий промінчик
7. - Велике значення має Сонце в нашому житті. І нехай завжди ваш шлях
освітлюється Сонцем, нехай буде більше ясних, теплих, сонячних днів у вашому
житті. Будьте добрими та лагідними, як Сонечко. Діти, на згадку про наш урок ми
зробимо із заготовок ось цю чудову закладинку своїми руками та подаруємо її
нашим гостям.
Слайд 9