1. 1
Знаходження виразів , що містять дії різного ступеня.
Табель-календар
Мета: ознайомити з табелем-календарем; розвивати вміння знаходити
значення виразів, що містять дії різного ступеня; формувати вміння
розв’язувати задачі на три дії (прямі і обернені),розвивати математичне
мовлення, пам'ять, уміння аналізувати; виховувати інтерес до вивчення
математики.
Обладнання: картки прикладів для усних обчислень, предметні малюнки,
презентація ( табель-календар, відривні календарі, перекидні, настінні).
Технічне обладнання: мультимедійний проектор.
Хід уроку
І. Організаційний момент.
Дзвоник всім нам дав наказ:
До роботи швидше в клас!
Біля парти станем чемно –
Плине час хай недаремно.
Будемо уважні і старанні всі.
Сядемо рівненько на місця свої.
ІІ. Повідомлення теми і мети уроку. Очікування.
У кожної дитини лежить сонечко. Учні по черзі виходять і говорять: « Я
очікую від уроку…..» і вішають сонечко внизу. Для зразка першим це робить
вчитель
ІІІ. Актуалізація опорних знань учнів.
1. Перевірка домашнього завдання.
1. Пояснення учнями алгоритму заповнення магічного квадрата ( на екрані
з’являється магічний квадрат, поступово заповнюючи його діти тим
самим роблять самоперевірку).
2. Повторення компонентів множення.
2. Робота біля дошки та у зошитах. Каліграфічна хвилинка (встановити
закономірність і записати числа : )
31 32 33 .. .. .. .. .. 39.
1) Замінити додавання множенням. Створення проблемної ситуації.
12+12+12; 27+27+27; 3+3+3+4+3 4+4+4+5+5
2. 2
2) Замінити множення додаванням.
3 ∙ 6; 17 ∙ 3.
3. Розумова розминка.
Математичний диктант
Знайти суму чисел 9 і 6.
Знайти добуток чисел 2 і 2, 3 і 3.
Запишіть число, яке на 1 більше від добутку чисел 3 і 3.
Добуток чисел 2 і 9 збільшити на 2.
Скільки сантиметрів у 3 дм?
Відповіді: 15, 4,9,20,30см.
4. Гра-змагання «Скільки лапок у цих тварин?»
-
-
- Скільки ніг у 6 синичок? ( 2 ∙ 6=12 (н.)- у 6 синичок.)
- Скільки лапок у 3 сонечок? ( 6 ∙ 3=18 (л.) – у 3 сонечок.)
- Скільки лапок у 3 кішок? ( 4 ∙ 3=12 (л.) – у 3 кішок.)
- На скільки більше лапок у 3 сонечок , ніж у 3 кішок? ( 6 ∙ 3 – 4 ∙ 3= 6 (н.))
(Пояснення вибору, способу рішення, аргументація відповідей.)
5. Полічити двійками до 20, четвірками до 40.
6. Робота в парах «Ти мені, я тобі».
(Доцільно провести з метою формування предметно-комунікативної
компетентності: перевірити таблицю множення і ділення на 2 і 3).
Підсумок гри (оцінка роботи учнів).
7. Фізкультхвилинка – руханка.
Вправа «Погода в Занзібарі».
Діти стають в коло (кожен ряд окремо), повертаються направо і йдуть,
повторюючи рухи за вчителем.
У Занзібарі світить сонечко ( погладити по плечах того, хто йде попереду),
дме легенький вітерець ( провести пальцями по спині).
Та ось хмарки закрили сонце, почав накрапати дощик ( плескати в долоні),
здійнявся вітер ( терти спинку),
2 ∙ 4 16:2
2
3 ∙ 4 2 ∙ 7 18:3 2 ∙ 9 3 ∙ 9 12:4 27:3 3 ∙ 5
3. 3
почалася злива ( плескати в долоні),
град ( ще гучніше).
Але що це? Буря вщухає ( все у зворотньому порядку).
Злива перетворюється на дрібний дощик,
буря перетворюються на легенький вітерець,
у Занзібарі знову сонечко.
ІV. Вивчення нового матеріалу.
1. Фронтальна робота з табелем-календарем. Завдання № 117
- Подивіться на календар (на проекторі
календар 2013-2014н.р.). У ньому показано, як
рік розбито на місяці, тижні, дні. Кожен рік
має свій календар ( на екрані календарі з
різних років). На календарі показано, який рік
він відображає. Перед вами календар на 2013-
2014 навчальний рік. Розгляньте його уважно.
Скільки місяців у році? Порахуйте, скільки
тижнів становить кожний місяць? Чи однакову кількість днів має кожен
місяць? Які місяці мають по 30 днів? Назвіть місяці, які мають по 31 дню?
Знайдіть назву самого коротшого місяця в році? Чи можна за календарем
узнати назву дня?
2. Колективна робота «Метод ПРЕС».
Скільки місяців мають по 31 дню?
Яке сьогодні число? Який день? Місяць?
Скільки днів триває літо? Осінь?
100 років - це століття.
Робота за календарем у підручнику.
Скільки пір року показано на календарі? Скільки місяців
складає кожна пора року? Назвіть зимові місяці.
- Які календарі вам ще відомі?
(Є календарі настінні, перекидні, табелі-календірі . Перегляд
цих календарів на проекторі).
Фізкультхвилинка для очей (презентація)
V. Актуалізація опорних знань.
1. Колективна робота. Творча робота над задачею (диференційовано) № 119
(Аналіз задачі за питаннями, колективне складання короткої умови. Учні
з високим рівнем знань самостійно розв’язують задачу).
4. 4
Петрик – 17 к.
Сергійко – 14 к.
Василько – ?, на 6 к. менше
2. Складіть обернену задачу до попередньої, у якій би потрібно було знайти
число 17.
3. Гра «Весела лічба».
1.Носять воду черепашки,
Черепашкам трошки важко.
В діжку, скільки було сили,
20 літрів наносили.
Мама їжу готувала,
І 12 вже забрала.
Запитання не змінилось:
Скільки літрів залишилось?
2.Зводять їжачки будинок,
Привезли вагон цеглинок:
Є зелених там 16,
А червоних 18.
Порахуйте їжачкам,
Скільки всіх цеглинок там?
VI. Підсумок уроку та результатів очікування.
- Що нового ви сьогодні дізналися на уроці?
- Що ми повторювали?
- Чи можна замінити множенням всі однакові доданки? А різні?
- Назви самий короткий місяць у році?
- Які календарі існують?
- Чи здійснилися ваші очікування на уроці. Якщо так. Необхідно перевісити
своє сонечко над хмаринкою ( першим починає вчитель)
VІI. Домашнє завдання.
с. 64, № 120, 121.
5. 5
Задачі на ділення. Назви чисел при діленні
Мета: повторити конкретний зміст дії ділення та зв’язок між діями
множення і ділення; ознайомити з розв’язанням задачі, яка містить дворазове
зменшення числа на кілька одиниць, вчити відокремлювати в умові задачі
суттєві числа від несуттєвих; розвивати логічне мислення, встановлювати
причинно - наслідкові зв’язки
Обладнання:картки для індивідуальної роботи, таблички для гри,
геометричний матеріал, презентація.
Технічне обладнання: мультимедійний проектор.
Хід уроку
І. Організаційний момент. Повідомлення теми і мети уроку.
Усі сідайте тихо, діти.
Домовляймось – не шуміти,
Руку гарно підіймати,
На уроці не дрімати,
А знання мерщій хапати –
Щоб не було нам мороки.
Всі готові до уроку?
Тож, гаразд.Часу не гаймо
І урок наш починаймо.
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів
1. Перевірка домашнього завдання.
1) Читання відповіді до задачі №120.
2) Вибіркова перевірка прикладів №121.
2. Контроль знань учнів.
1) «Мозковий штурм».
- Скільки місяців має рік?
- Який місяць найкоротший?
- Скільки тижнів налічує один місяць?
- Назвіть зимові місяці.
- Скільки потрібно паличок, щоб викласти 1 трикутник? Щоб викласти 4
трикутники? Щоб викласти 3 чотирикутники?
2) Лічба «ланцюжком»
2∙3∙2+10:2∙3
3∙2∙5-15:3∙2
3. Індивідуальна робота за картками (двоє учнів).
6. 6
4. Створення проблемної ситуації.
- Якого числа не вистачає? Поясніть свій вибір.
2 4 6 8 12 14 16 18 20 (10)
- Яке число не потрібно було писати в даному ряді чисел?
3 6 9 12 18 16 21 24 27 (16)
5. Хвилинка каліграфії з геометричним матеріалом
( доцільно провести з метою формування навчальної компетентності).
- Записати на вітрилах одноцифрові числа, а на човнах – круглі числа.
(1 -10, 2 – 20, 3 – 30, 4 – 40, 5 – 50)
6. Руханка – вправа на зняття м’язового та емоційного напруження.
( діти встають із-за парт, а вчитель говорить : «Самсон сказав: «Зроби так» і
показує певний рух ( присісти, поплескати в долоні, підняти ногу,
покрутитися, підскочити, виконати танцювальний рух). Далі продовжує рухи
показувати дитина).
ІІІ. Повторення матеріалу, пов’язаного з діями ділення та множення
1. Робота з геометричним матеріалом в малих групах ( діти працюють на
місцях, а як наочність - проектор). ( Учні обговорюють в групах, які дії
необхідно зробити, щоб виконати завдання).
- Візьміть 10 кружечків. Розкладіть їх на групи по 2 кружечки. Скільки пар
дістали? Як цю дію записати прикладом?
- Поділіть 12 листочків на рівні частини по два листочки в кожній. Скільки
вийшло частин? Запиши рівність.
12 : 2 = 6 (ч.)
- Поділи 12 листочків на 2 рівні частини. Скільки листочків у кожній
частині? Запиши рівність.
12 : 2 = 6 (л.)
- Що ти помітив? (Перевірка відбувається в загальному колі. Діти роблять
висновок.).
- Як називаються числа у цьому прикладі?
2. Робота з таблицею №125 ( повторення назв компонентів ділення).
3. Встановлення зв’язків між діями множення та ділення (завдання №126).
4. Коментоване виконання завдання №127.
IV Закріплення знань учнів
1. Самостійне розв’язування прикладів №128.
Перевірка – фронтально.
2. Індивідуальна робота над завданнями №129.
І група – самостійне розв’язування задачі (алгоритм виконання);
ІІ група – колективне розв’язування.
Картка №2
2∙(15-9)
3∙9+57
х+42=51
Картка №1
2∙7+15
3∙(92-86)
х-42=51
7. 7
- Про що запитується в задачі? З якими одиницями вимірювання будемо
виконувати обчислення – з кілограмами чи літрами? Чи можна розв’язати
задачу за скороченим записом?
с
Учитель пропонує учням І групи розв’язати задачу складанням виразу
(аргументація учнів).
100-10-14=76(л)
3. Фізкультхвилинка для очей (презентація).
4. Вправа на розвиток уваги.
Гра «Бджілка»
По клітинкам ігрового поля слід пересуватися з однієї клітинки в другу за
командами вчителя. Пересувати «бджілка» потрібно тільки очима. Після 7
команд учителя учні залишають «бджілку» в тій клітинці, на якій зупиниться
вчитель ( зображення таблиці з бджілкою на проекторі. Після відповіді дітей
«бджілка полетить» тим шляхом, яким говорила вчитель).
VII. Підсумок уроку ( використання інтерактивної технології «Незакінчені
речення).
- Мені сподобалось….
- Найкраще мені вдалося…..
- На сьогоднішньому уроці я удосконалив свої вміння…..
- Найважливішим відкриттям сьогодні для мене було….
- Знайдіть помилки ( завдання на проекторі).
2 ∙ 4 = 6 3 ∙ 7 = 21
18 : 3 = 6 12 : 2 = 5
3 ∙ 4 = 11 15 : 3 = 4
VIII. Домашнє завдання
І групі – скласти задачу на ділення.
ІІ групі – задача № 130, повторити таблицю множення і ділення на 2, 3.
Таблиця множення числа 2 і ділення на 2 ( повторення).
Розв’язування задач. Повторення величин.
8. 8
Мета: формувати навчальні компетентності учнів з навчального предмету,
закріпити знання таблиці множення числа 2 і ділення на 2, розв’язування
задачі, обчислювати значення виразів, порівнювати величини; соціальну –
співпрацювати в парах і групах, вміти слухати партнера і співрозмовника;
когнітивну – розвивати логічне мислення, творчу уяву, фантазію, пам'ять,
увагу, виховувати дружбу й інтерес до предмета.
Обладнання: казковий герой Незнайко, картки для індивідуальної та групової
роботи, таблиці зі скороченим записом умови задачі, геометричний матеріал,
підручник, презентація.
Технічне обладнання: мультимедійний проектор.
Хід уроку
І. Організація учнів уроку.
Я усміхаюсь сонечку –
Здрастуй, золоте!
Я усміхаюсь квіточці –
Хай вона цвіте!
Я усміхаюсь друзям –
Зичу їм тепла.
Гостям усміхаюсь – зичу їм добра.
ІІ. Оголошення теми і мети уроку та очікування результатів.
- Сьогодні ми потренуємося в табличному множенні числа 2 , повторимо
ділення чисел на 2, будемо розв’язувати задачі. Тож будьте уважними,
старанними і – вперед до знань. А що ви очікуєте від уроку? ( діти по черзі
говорять і наклеюють на галявину квіточки).
ІІІ. Актуалізація опорних знань учнів.
1) Усна лічба. Математична розминка.
(доцільно провести з метою формування предметно - конімукативної
компетентності).
1.Полічіть дев’ятками до 90.
2.Полічіть шістками до 60.
3.Знайдіть половину від чисел 14 , 20.
4.Задумали число, взяли його половину, додали 15 і одержали 20. Яке
число задумали?
5.Запишіть числа 9, 90, 99.
6.Що означає цифра 9 в кожному із цих чисел?
2) Робота в парах « Ти - мені, я - тобі». Повторення табличного множення.
(Доцільно провести з метою формування предметно - конімукативної
компетентності).
3) Самостійна робота(за трьома варіантами, диференційовано).
Гра «Візьми яблуко для свого товариша»
1 варіант
(середній рівень)
2 варіант
(достатній рівень)
3 варіант
(високий рівень)
9. 9
4) Робота над задачею ( диференційовано).
Мама купила 5 кг картоплі по 5 грн. за кілограм і моркви на 6 грн. Яка
вартість всієї покупки?
1. Про що ця задача?
2. Що означає число 5 (6)?
3. Як дати відповідь на поставлене запитання задачі?
Учні із високим рівнем знань самостійно розв’язують задачу.
Додаткове завдання: змінити запитання задачі так, щоб другою дією була дія
віднімання, а не додавання.
Учні із достатнім рівнем знань розв’язують задачу самостійно,
опираючись на скорочений запис задачі(вчитель консультує учнів).
К. – 5кг по 5 грн.
М. – ?,на 6 грн. ?, грн.
Учні із середнім рівнем знань розв’язують задачу за складеним планом
під безпосереднім керівництвом учителя.
План розв’язування задачі.
1.Скільки грошей заплатила мама за картоплю?
2.Яка вартість всієї покупки?
5 ∙ 5+6=31(грн.)
5) Творча робота над задачею.(Доцільно провести з метою формування
уваги, кмітливості, фантазії).
- Складіть обернену задачу до попередньої, у якій би потрібно було знати
число 5.
6) Фізкультхвилинка
Раз! Два! Три! Чотири! П’ять!
Разом будемо відпочивать.
Гра – розминка «Ми йдемо полювати на лева» (методика Марканяна В.М.).
Учні стають у коло один за одним. Вчитель промовляє слова, які
супроводжуються рухами, а всі повторюють за ним6
«Ми йдемо полювати на лева! ( впевнений хід по колу).
Не боїмося ми нікого! ( заперечувальні рухи руками).
Ой,а що це? Це болото! Чав! Чав! Чав! (хід, високо піднімаючи коліна).
Ой, а що це? Це море! Буль! Буль! Буль! ( імітація плавання).
Ой, а що це? Це поле! Туп! Туп! Туп! (гучне тупотіння).
Ой, а це що? Такий великий! ( показують який)
Такий пухнастий! ( показують руками, ніжно погладжуючи).
Ой, та це ж лев! ( показують, як злякалися. Далі рухи повторюються).
Побігли додому. Через, поля! Туп!Туп!
Через моря! Буль!буль!Буль!
Через болото!Чав!Чав!Чав!
Побігли додому!Двері зачинили! Які ми молодці.
2 ∙ 4 = 9 ∙ 2 – 9 = 18 : 2 + 10 : 2 =
2 ∙ 8 = 2 ∙ 7 + 7 = 61 – 12 : 4 =
18 : 2 = 9 + 16 : 8 = 2 ∙ 9 – 2 ∙ 4 =
10. 10
Які ми хоробрі!( показують мімікою).
Похвалимо себе! (погладжують себе по голівці).
7) Робота за підручником(с.116).
1. Порівняння виразів (№ 686) – з коментуванням.
2+2+2+2 * 2∙5 8: 2 * 4
2+2+2+2 * 2∙4 12:2 * 3
2. Гра «Знайди помилку».
(Доцільно провести з метою формування предметної компетентності).
- У нас в гостях Незнайко. Допоможіть йому виправити помилки. Поясніть
Незнайкові, чому саме так, а не інакше.(Створення проблемної ситуації).
- 2+2+2+2+2+2=6∙2
- 3+3+3+3=4∙3
- 4+4=? 2+2+2+2+2=?
- 4∙2=? 2∙5=?
3. Групова робота.
(Доцільно провести з метою формування соціальної компетентності: розвитку
уваги, спостережливості, кмітливості).
- уважно подивіться на геометричні фігури і допоможіть Незнайкові дізнатися
завдання для груп.
Отже, ви будете розв’язувати прості задачі. Відкрийте підручник на с.116
1 група ( середній рівень)
Задача № 683. Для вивчення іноземної мови 16 учнів розподілили на 2
групи, порівну в кожній.
Скільки учнів в одній групі?
2 група ( достатній рівень)
Задача №684. У мішку було 12 кг крупів. Їх розфасували у пакети по 2
кг. 3 пакети використали.
Скільки пакетів залишилося7
3 група ( високий рівень)
Задача № 685. 2 однакові цукерки коштують по 18 к., а рогалик – 38 к.
на скільки копійок рогалик дорожчий від цукерки7
Додаткове завдання. Розв’язання записати виразом.
Замінити запитання задачі, щоб друга дія була дією додавання.
8) Робота з геометричним матеріалом.
1. Робота в парах.
(Доцільно провести з метою формування соціальної компетентності:
вміння враховувати думку партнера, приходити до спільного рішення
даного питання).
- Складіть фігуру. Обчисліть периметр даної фігури.
2. Фізкультхвилинка для очей
3. Цікаве завдання.
- Перед вами – зашифроване слово.
∙ 2 і : на 2
6 3 1 3 2 5 4
11. 11
- Розшифрувати його вам допоможуть ці геометричні фігури, у кожній з
яких написано числовий вираз.
Е К Л С В А
- Якщо правильно обчислите значення виразів, дізнаєтеся цифру, якій
відповідає літера. Обчислюйте усно, результати записуйте у зошит, а праворуч
літеру, що відповідає цій геометричній фігурі.
(3 Е 5 К 2 Л 1 С 6 В 4 А) Веселка.
IV. Підсумок уроку та очікування.
– Ми складали математичний калейдоскоп і у нас вийшла веселка. А веселка –
це перемога і мир.
- Як ви вважаєте, а ми є з вами переможцями? ( відповіді учнів).
- Бажаю вам ще багато перемог у житті – великих і маленьких. Сміливо
крокуйте до свого берега Перемоги, бо життя – прекрасне і варте на ці
перемоги.
- У кого очікування здійснилося, прикрасьте нашу галявинку чудовими
квіточками.
V. Домашнє завдання.
С.116, № 686, повторити таблицю множення і ділення на 2.
Вправи і задачі на застосування таблиць множення та
ділення на 2 і 3. Розв’язування задач.
6:2
10:2 4 : 2
2:2
12 : 2 2 ∙ 2
12. 12
Мета: формувати навички табличного множення чисел 2 і 3, вправляти у
розв’язуванні прикладів, задач, нерівностей ;розвивати вміння усно рахувати,
логічне мислення учнів, математичне мовлення, слухову пам'ять ; викликати
інтерес до вивчення математики.
Обладнання:картки для індивідуальної роботи, таблиця «Розшифруй слово»,
презентація.
Технічне обладнання: мультимедійний проектор.
Хід уроку
І. Організаційний момент
Встаньте, діти, всі рівненько,
Посміхніться всі гарненько.
Посміхніться ви до мене,
Посміхніться і до себе,
Привітайтесь: «Добрий, день!»
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів.
1.Перевірка домашнього завдання.
Назвіть приклади з відповіддю 18 і 21 чи 27.
2. Повідомлення теми і мети уроку. Очікування « Осінні грушки»
Я очікую від уроку…(вішають грушки)
3.Розумова розминка.
Перевірити віднімання додаванням: 31-17=14
Як називаються числа при відніманні?
Яке число сховалося? + 15 = 40
Як називаються числа при додаванні? Як знайти невідомий доданок7
Обчислити: 57+48; 81 – 65.
Розкажіть таблицю множення числа 2.
Розкажіть таблицю множення числа 3.
Як називаються числа при множенні?
Назви числа при діленні?
З прикладу на множення утворіть 2 приклади на ділення. 3 ∙ 9 = 27
4. Робота біля дошки за картками ( двоє учнів), троє – працюють в зошитах
«на полях».
Картка 1
Розв’яжи задачу.
Сашко і Гена разом допомагали в саду збирати яблука. Сашко зібрав 28 кг, а
Гена – на 15 кг більше. Скільки кілограмів яблук зібрали Сашко і Гена разом?
Картка 2
Розв’яжи задачу.
У коробці 34 синіх олівців, а червоних на 12 більше. Скільки всього олівців у
коробці?
5. Хвилинка каліграфії .
13. 13
9) Ігровий момент. Цікавий диктант.
( доцільно провести з метою формування предметної інформаційної
компетентності).
В гості приходить Цариця Природи, яка приносить цікаві завдання.
Скільки очей у морського їжака, якщо у нього на три ока більше, ніж у
звичайного?
Довжина дзьоба лелеки 19 см, а чаплі – на 6 см менша. Яка довжина дзьоба
чаплі?
Змія анаконда має довжину 9м. якої довжини буде стрічка із шести таких
змій, якщо довжина їх однакова?
48 карасів наловили ми усі. А нас всього було 6. Скільки рибок кожен
з’їсть?
12 яблук у кошику приніс їжак своїй дитині. І сказав він : «На, мій сину,
шосту з’їж із них частину». Хто тепер з вас відповість, скільки яблук їжак
з’їсть.
Білка моркву посадила, штук із 20 там вродило. 5 зайців по 3 зірвали.
Скільки білочці зосталось?
10) Перевірка диктанту ( перегляд презентації, на кожному слайді
відповідь і картинка).
Відповіді:5, 13 см, 54 см, 8к., 2 ябл., 5м.
6. Гра «Мікрофон».
- Назвіть числа у порядку зростання. (2,5,8,13,54)
- Яке число найбільше?
- Що ви знаєте цікавого про число 54?
Орієнтовні відповіді учнів:( інтерактивна вправа «Асоціативний кущ»)
54 – двоцифрове число.
Сусідами цього числа є 53 і 55.
54 – це 5 десятків і 4 одиниці.
В числі 54 – 4 одиниць 1 розряду і 5 одиниць другого розряду.
Щоб записати число 54, потрібно використати цифри 5 і 4.
4. Фізкультхвилинка – руханка.
Заніміла наша спинка
І затерпли кулачки.
Знов у нас фізкультхвилинка,
Наші любі діточки.
Вправа «Австралійський дощ». Діти встають із-за парт. Вчитель говорить:
«Друзі, а ви знаєте, що таке австралійський дощ? Якщо ми будемо уважними
то ви почуємо, який він. Я показуватиму рухи, а ви повторюватимете їх:
В Австралії піднявся вітер ( терти долоні).
Починає накрапати дощ ( клацання пальцями).
Дощ посилюється ( почергове плескання по плечах).
Починається справжня злива ( плескання по ногах).
А ось гроза, справжня буря ( тупотіння ногами).
Але що це? Буря почала вщухати ( плескання по ногах).
14. 14
Злива перетворилася на дощ ( плескання по плечах).
Рідкі краплі падають на землю ( клацання пальцями).
Вщухає вітер ( клацання пальцями).
Сонце ( руки догори).
ІІІ. Повторення матеріалу, пов’язаного з дією ділення.
(Усно, ланцюжком)
4 6 8 10 12 14 16 18
6 9 12 15 18 21 24 27
1. Самостійна робота ( с. 25, № 133)
Взаємоперевірка з коментуванням.
Відповіді: 30, 0, 25, 9, 12, 34.
2. Фізкультхвилинка для очей (презентація).
3. Робота над задачею с. 24, №135 ( диференційовано)
І група – розв’язує першу задачу й складає до неї обернену.
ІІ група – виконує роботу під керівництвом вчителя .
10 : 2 = 6 (л)
5. Завдання для тренування слухової пам’яті( диктує вчитель словами
вправо, вліво).
ІІІ. Підсумок уроку
- Доповніть речення: «На уроці ми вдосконалювали вміння….».
- Підбиття підсумків очікування.
IV.Домашнє завдання.
І група с.24, № 134, 136.
ІІ група с.24, № 136.
Таблиці множення числа 4 і ділення числа 4
Мета: повторити прийоми складання таблиць ділення, закріпити вміння
використовувати набуті знання на практиці; формувати вміння розв’язувати
:2
:3
15. 15
задачі, удосконалювати вміння знаходити значення виразів з буквеним
компонентам; розвивати математичне мовлення, пам'ять, увагу, вміння
аналізувати; виховувати толерантне ставлення до однокласників, вміння
працювати в колективі.
Обладнання:малюнки для усних обчислень, картки для індивідуальної
роботи, предметні малюнки, презентація.
Технічне обладнання: мультимедійний проектор.
Хід уроку
І. Організаційний момент
Пролунав дзвінок,
Починається урок.
Працюватиме старанно,
Щоб почути у кінці,
Що у нашім першім класі
Діти – просто молодці!
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів
6. Перевірка домашнього завдання.
- Якими діями ви розв’язували задачу? Назвіть відповідь задачі.
7. Контроль і закріплення знань.
1) Гра «Роздай зайчикам морквинки». Віднести морквинку зайчику з
відповіддю.
8. Створення проблемної ситуації. Робота в малих групах.
Обов’язково йдеться обговорення розв’язання:
Чому таким чином розв’язали?
Як міркували?
+ 15=40 35 + =51 - 12 = 80 27 - 13
11
12
13
14
15 16
17
18
9+3 8+67+49+4 8+5 9+5
8+4 7+67+59+2 9+6 9+9
7+8
7+7
9+7
8+3
16. 16
4. Каліграфічна хвилинка ( ті числа, які стали відповіддю у попередньому
завданні).
25, 16, 68, 14.
5. Робота з індивідуальними картками (диференційовано)
Картка 1
Доданок 60 9 7 12 24 0 94
Доданок 20 23 52 69 36 25
сума 40 48 57 67 72 45 94
Картка 2
Розв’яжи рівняння
34 – х = 6 68 + х = 92 х – 58 = 29
6. Підготовчі вправи.
- Намалюйте 3 квадрати, під ними 12 кружечків. Порівняйте, чого більше
(менше)? На скільки?
7. Колективне завдання. Відбувається через опитування учнів «Дощиком»
Обчисли:
3 ∙ 8 + 18 2 ∙ 9 + 45
3 ∙ 5 + 62 2 ∙ 9 + 2 ∙ 4
27 6 3 +27 12 : 4 + 97
Замінити множенням. Створення проблемної ситуації.
12+12+12+12+12 23+23+23
6+6+6+5+6 4+8+8+8+4
8. Фізкультхвилинка
Встаньте, діти, посміхніться,
Землі нашій поклоніться
За щасливий день вчорашній.
І до сонця потягніться.
В різні боки нахиліться.
Веретеном покрутіться.
Раз присядьте, два присядьте.
І за парти тихо сядьте.
ІІІ. Повторення вивченого матеріалу.
1. Робота за підручником.
Читання таблиць множення і ділення числа 4.
Гра «Обчислювальні машини»
17. 17
Обчислити приклади на с.25 № 138 ( коментування з місця)
Відповіді:29, 0, 2, 83, 18, 50, 5, 3.
2. Фізкультхвилинка для очей ( презентація).
Колективне розв’язування задачі № 139.
Учитель спочатку пропонує зробити скорочений запис цієї задачі,
використавши слова: було, купили, залишилось.
Було –?, кг моркви
Купили – 3 покупці по 4 кг
Залишилось – 38 кг
Після розбору задачі І група – самостійно і вираз, ІІ – під керівництвом
вчителя.
- Складіть обернену задачу, щоб потрібно було знайти число 50.
Аналіз першої таблиці № 141, заповнення другої таблиці з буквеними
даними виразами
( усно).
Самостійна робота: ( на карточках)
1 варіант
2 варіант
Колективне виконання завдання № 142. Дібрати такі числа, щоб нерівності
були правильні.
IV. Підсумок уроку . Інтерактивна вправа «Аплодисменти».
- Як пов’язані дії множення і ділення? Наведіть приклади.
V. Домашнє завдання.
с. 26, № 144, 145 , таблиці множення і ділення на 4.
b 15 23 31 48 52 64 96
b - 7
а 6 12 38 43 51 69 87
а + 9