1. Відкритий урок на районному семінарі вчителів природничого циклу
Урок на тему : „ Значення світлових явищ для організмів”.
Навчальна мета: розширити і поглибити знання учнів про світлові явища,
підкреслити значення світла для рослин, тварин, людини.
2. Розвиваюча мета : навчити учнів досліджувати та спостерігати; вчити
виступати, аргументувати,обгрунтовувати власну точку зору; розвивати
вміння робити висновки, аналізуючи досліди;
Виховна мета : формувати світогляд дітей; виховувати уважність на уроках,
вміння працювати колективно,узагальнювати одержанні знання; оцінювати
роботу інших.
Обладнання : компьютер, мультимедійна дошка, слайди по темі; посудини
із пророщеним насінням пшениці, що росли за різних умов освітлення;
наліпки « Найкращий на уроці», « За творчість», « За зусилля» ;
3. Девіз уроку : Не тільки сама істина дає впевненість, але й пошук її.
Б. Паскаль
Тип уроку: комбінований
Хід роботи
I Організаційний момент.
II Актуалізація опорних знань
Метод « Мозковий штурм»
1. Яку тему ми розглядали протягом останніх уроків?
4. 2. Які явища природи ви знаєте?
3. Які явища ми розглядали на минулому уроці?
4. Наведіть приклади світлових явищ.
5. На які групи можна поділити джерела світла? Наведіть приклади.
III Мотивація пізнавальної діяльності
Сьогодні заключний урок цього розділу. Тема його «Вплив світла на
організми».
Слайд №1
5. Учні вашого класу отримали напередодні завдання, вони закладали досліди,
аналізували отримані результати, зробили висновки про вплив Сонця. Тому і
девізом уроку я вибрала слова Блеза Паскаля « Не тільки сама істина дає
впевненість, але й пошук її». Але у інших учнів буде не менш відповідальне
завдання. Ви будете оцінювати доповіді товаришів. Для цього ви
скористуєтесь емблемами,що лежать у вас на парті та критеріїв оцінювання
доповіді.
Слайд№ 2 « Вимоги до оцінювання доповіді».
Слайд № 3 « Значення світла»
10. Колись, дуже давно, більшість рослин на Землі були маленькими і блідими. І
ось вони вирішили звернутися за допомогою до Сонечка.
-О, Сонце, допоможи нам! –попросили рослини, піднімаючи сухі віти до
неба. Сонце подумало й погодилося:
-Добре, - сказало воно, - я подарую вам силу, але за однієї умови: ви будете
очищувати повітря, щоб вашим тваринам- друзям дихалося легко й вільно.
Рослини погодилися і заходилися очищувати повітря, і воно відразу стало
чистим і прозорим. Сонце теж не залишилося в боргу: воно подарувало
11. рослинам силу, щоб ті виростали, квітнули та давали плоди. Через деякий час
на галявині виріс чудовий ліс. Рослини набралися сили, зробилися могутніми
й прекрасними. Одні-широкими гіллястими ялинами, другі – стрункими
березами , треті – високими могутніми дубами. Світ став ще прекраснішим. І
все завдяки Сонцю.
( за казкою Фарида Алекперова)
Про що ця казка? Ви вже здогадалися? Так про процес фотосинтезу, про
роль Сонця в цьому процесі. Слайд №4
12. Головні кольори нашої планети – блакитний і зелений. І якщо блакить – це
небо і вода, то зелень це царство рослин.
- Що відбудеться, якщо рослини раптом зникнуть з поверхні Землі?
- Залишаться без їжі тварини і люди.
- Не буде звичайного одягу з бавовни і льону.
- Припиниться опалення багатьох будинків(вугілля, торф).
- Не буде паперу...
- Але головне – усі мешканці планети (люди, тварини) задихнуться.
- Чому зникнення рослин спричинить такі наслідки?
13. Для дихання потрібний вільний кисень,а він виділяється в атмосферу Землі
внаслідок фотосинтезу – процесу перетворення води і вуглекислого газу на
кисень і органічну речовину крохмаль.
Слайд № 5
Доповідь учня про вплив інтенсивності освітлення на фотосинтез.
Використання програмно – методичного комплексу « Природознавство».
Демонстрація результатів досліду.
18. В результаті фотосинтезу утворюють органічні речовини, які
використовуються в процесі життєдіяльності. Від кількості речовин
залежить ріст і розвиток рослин. Як інтенсивність освітлення впливає на цей
процес досліджував Карпенко Максим. (Доповідь учня, аналіз результатів)
21. Ознака для
порівняння
Умови росту рослин
На світлі Напівтінь Затінена
Кількість
листків
Ширина листків
Довжина листків
Колір листків
Напрямок
листків
22. Слайд №25
Практична робота. «Вивчення впливу світла на рослини". Використовуючи
дані заповнити таблицю в друкованому зошиті стор.32, сформулювати
висновки.
24. Російський вчений К.А. Тімірязєв у своїй чудовій книзі « Життя
рослин» писав: « Колись десь на Землю впав промінь Сонця. Але він впав не
на безплідний ґрунт, він впав на зелену билинку пшеничного ростка, або,
краще сказати, на хлорофілове зерно. Промінь не згас,не зник… Він до нас
дійшов у складі хліба, який став їжею. Він перетворився в наші мускули, у
наші нерви… їжа є джерелом сили в нашому організмі через те тільки, що
вона не що інше, як консерви сонячних променів…» Слайд з цитатою № 26
25. Вчитель: Світло має дуже велике значення для тварин. Довжина світлового
дня має велике значення для біоритмів тварин. Це явище зветься
фотоперіодизмом.
Слайд № 27
Особливе значення світла для тварин, що ведуть активний спосіб життя у
світлу пору доби. Зір цих тварин пристосований до того, щоб надавати їм
90% інформації про зміни навколишнього середовища. Такі тварини мають
найкраще розвинений дуже гострий зір, що дозволяє їм вдало полювати та
швидко уникати переслідування. Відомо, що соколи, орли, яструби, можуть
26. роздивитись потенційну жертву( дрібних гризунів, пташок) з висоти 2-3
кілометри.
У тварин, що ведуть нічний спосіб життя або живуть у темряві, зір
розвинений дуже слабо або зовсім відсутній.
Для тварин, що здійснюють міграції, природні джерела світла є орієнтиром.
Під час перельотів птахи орієнтуються на зорі.
Але в ультрафіолеті тварини бачать інше ніж ми. Інформацію про це
підготувала учениця классу.( доповідь учня з демонстрацією відповідних
слайдів на мультимедійній дошці).Слайди №№28-31
27.
28.
29. Розповідь вчителя: Найяскравіше світяться під впливом ультрафіолету
достиглі банани. Учені вважають, що це може бути своєрідним знаком для
тварин, які бачать в ультрафіолеті
Велике значення Сонця і для людини, але не завжди воно є корисним. Щоб
не зашкодити собі під час прийняття сонячних ванн, уважно прослухайте ще
одну інформацію. ( доповідь учениці, з демонстрацією відпов ідних слайдів)
Слайди №№32-33
32. Розповідь вчителя: Для друку грошей використовують спеціальний папір,
до складу якого входять речовини, що поглинають ультрафіолет. Тому
справжні купюри не змінюються під впливом УФ –випромінювання.
Світяться фальшиві гроші.
Слайд№43
Сонцю ми зобов*язані своїм існуванням. Це прекрасно відтворив у своєму
вірші видатний польский поет А. Міцкевич:
Как наша прожила б планета,
Как люди жили бы на ней
33. Без теплоты, магнита, света
И электрических лучей?
Что было бы?
Пришла бы снова
Хаоса мрачная пора.
Лучам приветственное слово,
А Солнцу- громкое ура!
Слайд № 44
Підведення підсумків уроку, оцінка доповідей, нагородження учнів.
34.
35.
36. Хвилинка релаксації. ” Внутрішній промінь ”
Допомагає зняти втому, стабілізує внутрішній стан.
Сядьте зручно. Уявіть, що всередині вашої голови, у верхній її частині,
виникає світловий промінь, який повільно і послідовно рухається згори вниз.
Промінь поступово і повільно освітлює обличчя, шию, плечі, руки теплим
рівним світлом. Промінь, проходячи вниз, розгладжує зморшки. У вас зникає
напруження в голові, опускаються брови, „гаснуть очі” , послаблюється
напруження в кутиках губ, опускаються плечі, вивільнюються шия та груди.
37. Внутрішній промінь формує зовнішність спокійної вільної людини.
Задоволеної собою і своїм життям. Ви можете досягти багатого, тому що
впевненні в своїх знаннях.