1. КОНСПЕКТ УРОКУ УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ
ДЛЯ УЧНІВ 3 КЛАСУ
Тема. Узагальнення і систематизація знань учнів із розділу «Дізнаюся більше
про прикметники».
Мета: формування ключових компетентностей:
вміння вчитися – організація свого робочого місця; бережливе ставлення до
часу;
загальнокультурної – дотримуватися норм усного і писемного мовлення,
давати повну і чітку відповідь;
громадянської – бережливе ставлення до природи; виховання емпатії у
молодших школярів;
здоров’я збережувальна компетенція – взаємозв’язок організму людини з
природним оточенням;
предметних компетентностей: відновити і закріпити знання учнів про слова
— ознаки предметів; повторити поняття «частини мови», «прикметник»;
формувати вміння знаходити прикметник серед інших слів, визначати їх рід,
число; правильно вживати їх у мовленні; визначати їх у реченні. Вчити
застосовувати набуті знання і навички на практиці, у повсякденному житті.
Форма проведення: урок-дослідження з використанням елементів STEAM-
освіти, планшетів та ігрового програмного забезпечення.
Інформаційно-комунікаційні технології, які застосовуються: інтерактивна
дошка, планшети або смартфони, мультимедійна презентація, ігрові завдання
на платформі LearningApps.org, програма Quiver, сканер QR кодів, руханка-
танок "Фіксики, помогатор".
Обладнання:, мікрофон, таблиця Сенкан, таблиця «Фішбоун», хмара слів до
теми «Весна», ребуси, мікроскоп, LEGO-конструктор, математичні планшети
(геоборди), обладнання для проведення дослідження (склянка з водою, білі
аркуші паперу).
Хід уроку
І. Організаційна хвилинка
2. Доброго дня, діти. Запрошую вас до співпраці. Американський винахідник
Генрі Форд говорив: «Зібратися разом – це початок, триматися разом – це
прогрес, працювати разом – це успіх». Сподіваюся, що сьогодні ми обов’язково
досягнемо успіху, ви покажете міцні знання та уміння їх застосовувати на
практиці.
ІІ. Емоційна підготовка учнів до роботи на уроці
Перевірте, чи є у вас все необхідне для роботи. Так, підручники, зошити, все є.
Але мені здається, що ми дещо забули. Як ви вважаєте, що?
- Це хороший настрій.
- А який настрій у вас?
- А щоб наш настрій став ще кращим, поверніться до свого сусіда і скажіть
йому якийсь комплімент, приємні слова.
- Добре, хорошим настроєм запаслися, тож розпочинаємо наш урок.
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності
( В руках у вчителя мікроскоп)
- Вам відомий цей предмет? (Так. Це мікроскоп)
- Де ми його використовували? ( На уроках я досліджую світ )
- Для чого? (Досліджували рослини, корисні копалини, шкірки лимона і
апельсина)
- А як ви думаєте, чому на урок української мови я прийшла сьогодні з
мікроскопом? ( Мабуть, щось будемо досліджувати)
Подивіться на слайд.
- Ви знаєте цього героя?
- Чим він займався?
Ваш улюблений мультиплікаційний герой завітав до нас на
урок. Він написав для вас листа. Послухайте його.
Любі третьокласники!
Я герой одного з ваших улюблених мультфільмів – Дім Дімич. Моє життя
цікаве, пізнавальне й різнобарвне. У мене немає часу на пустощі і сум. Я
3. постійно працюю. Однією з моїх улюблених справ є проведення дослідів та
виконання цікавих пізнавальних завдань, внаслідок чого я дізнаюсь багато
нового і цікавого. Я сподіваюсь, що ви теж любите проводити дослідження і
виконувати цікаві завдання.
Сьогодні я пропоную вам стати юними дослідниками і дослідити одну
дуже цікаву тему. Для цього я надсилаю вам дослідницькі завдання, які ви
повинні виконати протягом уроку. Всі вони про мою улюблену пору року. Яку
саме? Здогадаєтесь пізніше.
Нехай щастить. Ваш Дім Дімич. Пам’ятайте, що тільки наполегливість,
старанність і працьовитість допоможуть вам досягти успіху.
ІV. Оголошення теми та мети уроку
Ну що ж, я вважаю, що ми готові розпочати наш урок дослідження з
української мови.
А яку тему будемо досліджувати ви зможете сказати, коли відскануєте QR
код.
(Відсканувавши код, учні читають тему уроку «Дізнаюся більше про
прикметники»).
Сьогодні ми будемо досліджувати тему «Дізнаюся більше про
прикметники». Повторимо, що це за частина мови, на які питання вона
відповідає, пригадаємо які роди і числа мають прикметники, будемо знаходити
прикметники у тексті, складати з ними речення.
Інтерактивна вправа «Очікування»
- Що ви очікуєте від сьогоднішнього уроку?
4. - Я очікую що ви сьогодні будете…
ІV. Актуалізація навчального матеріалу
- Ну що ж, прийшов час дізнатись перше завдання Дім Дімича.
Прийом «Фішбоун»
- Зараз ми повторимо матеріал, який вивчали на попередніх уроках по темі
«Дізнаюся більше про прикметники» за допомогою прийому «Фішбоун».
- На голові риби напишіть на що вказують прикметники.
- На верхніх кісточках напишіть, на які питання відповідають прикметники.
- На нижніх кісточках напишіть, які є роди і числа в прикметників.
- На хвості запишіть приклади прикметників.
(Діти працюють у парах, заповнюють схему на картках
V. Робота над темою уроку
1. Каліграфічна хвилинка
А щоб наше дослідження пройшло вдало, нам потрібно ретельно
підготуватись. Для цього ми проведемо каліграфічну хвилинку.
- Відкрийте свої зошити і запишіть сьогоднішню дату.
- А дізнатись яку літеру ми будемо писати, нам допоможе цікаве завдання.
Зчитування QR кодів за допомогою програми Quiver
- Візьміть планшети. Знайдіть на робочому столі програму Quiver. Зчитайте
код на ілюстрації.
- Яка картина з’явилася перед вами?
- Доберіть заголовок (Великдень)
- Коли святкують це свято? (весною)
- Який перший звук у слові весна?
- Якою літерою він позначається?
- Сьогодні ми пригадаємо як правильно пишеться ця літера. Подивіться на
екран. Уважно спостерігайте за написанням.
- Подивіться на дошку: Вв Ввв Вввв … (Слайд )
- Знайдіть закономірність і допишіть рядочок.
5. - Позначте буквосполучення, яке написали найкраще.
- Доберіть спільнокореневі слова до слова весна. Виділіть у них корінь.
1. Розгадування ребусів про весняні місяці: березень, квітень, травень
(1 хвилина)
2. Складання сенкану до слова ВЕСНА
Діти, нагадую, що сенкан — це вірш, що складається з п’яти рядків. Слово
«сенкан» походить від французького слова «п’ять» і позначає вірш у п’ять
рядків.
1 рядок – слово, яке позначає тему (іменник)
2 рядок – це опис теми, який складається з 2 слів (два прикметника)
3 рядок – дія, пов’язана з темою, складається з 3 слів (це дієслова).
4 рядок є фразою, яка складається з чотирьох слів і висловлює ставлення
до теми, почуття з приводу обговорюваного.
5 рядок – це одне слово — синонім до першого слова, в ньому
висловлюється сутність теми, ніби робиться підсумок.
Ми провели підготовчу роботу і готові продовжувати наше дослідження далі.
Ну що ж, дізнаємось наступне завдання Дім Дімича
3. Робота за програмою «LearningApps»
Завдання виконується на інтерактивній дошці за посиланням
https://learningapps.org/display?v=pwm1tgi8c21
Учням необхідно тексті «Настала весна» відшукати прикметники,
натиснувши по них лівою кнопкою миші.
З цим завданням Дім Дімича ви впоралися. Наступне завдання допоможе
нам пригадати, у якому роді вживаються прикметники. Вам потрібно скласти
пазл, визначивши рід прикметників. Ми продовжимо роботу на платформі
«LearningApps». (Завдання виконується на інтерактивній дошці за
посиланням).
https://learningapps.org/display?v=psi5pa78j23
6. - Яку картину нам подарував Дім Дімич у винагороду за правильно виконане
завдання? (Весняна картина)
- Дайте їй назву.
4. Робота за картиною
- Візьміть підзорні труби у руки, наведіть їх на картину і назвіть слова які
відповідають на питання Що? Хто? Який? Яка? Яке? Які? Що робить?
- Знайдіть на картині білі слова.
- Знайдіть на картині теплі слова.
- Що на картині можна понюхати? Розпочинайте речення «Тут пахне…»
- Які звуки можна почути? «Я чую як …»
- Що можна відчути на дотик? «Коли я торкаюся руками…»
7. - Що відбувалося раніше?
- Що буде пізніше?
Фізкультхвилинка
Діти, Дім Дімич вважає, що настав час вам відпочити і запрошує вас на
руханку разом з героями його улюбленого мультфільму «Фіксики».
https://www.youtube.com/watch?v=YXLIvhJdJVw&t=23s
5. Робота в парах за хмарою слів про весну
(Знайти і назвати на хмарі слів лише прикметники, тобто слова, які
відповідають на питання Який? Яка? Яке? Які?)
6. Робота з математичними планшетами (геобордами)
Завдання: за допомогою резиночок створити предмет, який пов'язаний з
улюбленою порою року Дім Дімича. Наприклад: сонечко, підсніжник,
дерево…)
(Після виконання завдання діти грають у гру «Відгадай, що це? Відгадують,
які саме предмети зобразили їхні друзі.)
8. 7. Гра «Відгадай, що це»
8. Малюнковий диктант
(Підсніжник, тюльпан, пролісок, веселка, сон трава, крокус)
- Яке слово є зайвим? Чому?
- Правильно, зайве слово веселка, воно не є назвою квітів, які розцвітають
навесні.
- Діти, а що ви знаєте про веселку? (відповіді дітей)
- Чи знаєте ви, як утворюється веселка? (відповіді дітей)
9. Проведення дослідження з водою «Творець веселки»
- Діти, пропоную провести невеличний експеримент із сонячним промінням
та склянкою питної води і створити власну веселку.
- Зробити власну веселку насправді досить легко, хоча вона й не матиме того
велетенського масштабу, що веселки, котрі ви можете спостерігати на небі
дощової днини.
- Для проведення експерименту нам потрібно: склянка питної води та аркуш
білого паперу.
- Виконувати дослідження ми будемо за інструкцією. Тож давайте з нею
ознайомимося. Для цього необхідно відсканувати QR код.
Інструкція:
1. Наповніть склянку питною водою до ¾ її об’єму.
2. Візьміть аркуш білого паперу.
3. Підійдіть із цими предметами до найближчого вікна, залитого сонцем.
4. Піднесіть склянку з водою до сонячного світла і помістіть аркуш паперу
позаду неї.
9. 5. Поспостерігайте, що відбувається?
- Сонячні промені проходять крізь склянку з водою, коли ви підносите її до
світла, і переломлюються (відокремлюються). Білий аркуш паперу за склом
показує нам, як кольори розділяються, коли світло проходить крізь скло, і,
таким чином, ми можемо бачити власну веселку.
- Діти, пропоную вам цей експеримент провести вдома для своїх батьків і
продемонструвати їм як можна зробити власну веселку.
VІ. Підсумок уроку
1. Інтерактивна вправа «Так чи ні» (з цеглинками LEGO)
- Діти, я буду говорити твердження. Якщо воно істинне, ви піднімаєте
зелену цеглинку, якщо хибне – червону.
- Прикметник відповідає на питання Хто? Що?
- Прикметник відповідає на питання Який? Яка? Яке? Які?
- Прикметник називає ознаку предмета.
- Прикметник бувають власні і загальні.
- Слово «весна» це прикметник.
- Слово «весняний» це прикметник.
- Слова «розумні», «кмітливі», «старанні», «творчі» це прикметники.
- Як ви вважаєте, кого я сьогодні називаю цими словами?
- Так, ці всі слова про вас, мої дітки. Бо сьогодні ви показали чудові знання
по темі «Дізнаюся більше про прикметники». Я і Дім Дімич задоволені
вашою роботою.
2. Рефлексія. Метод «5 пальців».
- Наш урок-дослідження добігає до кінця. І я пропоную вам оцінити свою
роботу на уроці. -
- Мізинчик – це користь. Чим корисний став для вас сьогоднішній урок?
- Безіменний – нові знання. Що нового ви дізнались?
- Середній – застосування в житті. Де ви зможете використати вивчене в
житті?
10. - Вказівний – навчу інших. Що сьогодні після уроку ви можете навчити
своїх менших братиків сестричок, а може й маму з татом?
- Великий – настрій. З яким настроєм ви закінчуєте урок?
3. Самооцінювання.
Підведіться ті, хто вважає, що був активним, розумним, кмітливим і
зберіг гарний настрій до кінця уроку.
- Молодці! Ми вам всі дружно аплодуємо.
- А тепер підніміться ті, хто вважає, що був недостатньо активним.
Ви теж розумнички. Підніміть праву руку і … погладьте себе по голівці.
- Дякую вам за чесність.
- Я впевнена, що на наступному уроці ви будете працювати ще старанніше. Я і
Дім Дімич дякуємо вам за плідну роботу на уроці.
Додатки:
1. Онлайн презентація до уроку.
2. Картки для програми Quiver.
3. Штрих коди для програми «Сканер QR кодів».
4. Таблиця «Сенкан».
5. Таблиця «Фішбоун».
6. Хмара слів до теми «Весна».
7. Ілюстрація «Весна в саду».