1. Конспект STEM-уроку «Дослідницький бум»
Тема: Дослідницький бум
Мета: повторити та закріпити знання з теми «Формули скороченого
множення», сформувати в учнів уявлення про властивості деяких хімічних
елементів, їх вплив на навколишнє середовище;
розвивати кмітливість, креативність, логічне та критичне мислення,
удосконалювати вміння порівнювати, аналізувати, робити висновки,
працювати в команді;
виховувати інтерес до природничо-математичних наук; любов та повагу
до рідної природи; культуру спілкування;
формувати основні компетентності: вільне володіння державною
мовою, інформаційно-цифрова компетентність, компетентність у
природничих та математичних науках, уміння вчитися впродовж життя,
екологічна та математична грамотність, соціальна компетентність.
Вибір діджитал-інструментів: Wordwall, Саnva, Google Form, Google
Docs.
Міжпредметні зв’язки: алгебра, хімія, екологія.
Тип уроку: застосування знань, умінь і навичок
Обладнання: ПК, мультимедійне обладнання, набори магнітних
конструкторів, презентація, картки для уроку.
Структура уроку:
1. Організаційний момент.
2. Мотивація навчальної діяльності.
3. Повідомлення теми, мети, завдання уроку.
4. Актуалізація опорних знань.
5. Сприймання і первинне усвідомлення навчальної інформації,
осмислення зв'язків і відношень в об'єктах вивчення.
6. Фізкультхвилинка.
7. Узагальнення.
8. Рефлексія.
2. 9. Підсумки уроку.
10. Домашнє завдання.
Хід уроку
1. Організаційний момент.
Вчитель: Доброго дня, шановні учні! Незважаючи, що за вікном погода
прохолодна та похмура створює настрій не для праці, я впевнена, що разом з
вами ми зробимо потрібну атмосферу і плідно сьогодні попрацюємо. На цьому
уроці, пропоную Вам по бути у ролі наукових дослідників, які спробують
розв'язати світові проблеми. А щоб це зробити Вам знадобляться знання з
алгебри, хімії, а також 3К - кмітливість, креативність та колективна робота. І
як ви вже зрозуміли, Вам потрібно поділитися на команди по 5-6 чоловік.
Учні утворюють групи або за бажанням або на розсуд вчителя. На
екрані висвітлено слайд із правилами роботи у групах. Учні по черзі
зачитують ці правила.
Правила роботи в групі:
1. Уважно слухаємо коментарі вчителя.
2. Визначити в групі: відповідального за матеріали (отримує),
спікера, секретаря (веде записи), вартового часу.
3. Правило піднятої руки.
4. Працюємо разом.
5. Кожен має право на власну думку.
Вчитель: Чи є необхідність нам дописати нове правило?
Учні пропонують свої правила або залишають все без змін.
2. Мотивація навчальної діяльності.
Вчитель: Щоб налаштуватися на урок, я пропоную Вам зіграти в гру
«Знайди зайве». На слайді Вам буде надано 4 слова або словосполучення. Одне
з них, як Ви розумієте, є зайвим. Ваше завдання знайти його та аргументувати
чому воно зайве. Пам'ятаємо про правило піднятої руки. Групи готові? А
спікери? Увага на екран!
3. 1 група: математика, мистецтво, хімія, екологія (мистецтво, тому що
цей предмет відноситься до гуманітарних наук)
2 група: різниця кубів, різниця квадратів, сума квадратів, квадрат суми
(не існує формули скороченого множення - сума квадратів)
3 група: Fe, C, Mg, Li (С - карбон, це неметалевий хімічний елемент)
4 група: заповідник, ліс, степ, пустеля (заповідник - штучна екосистема)
3. Повідомлення теми, мети, завдання уроку.
Вчитель: Ви гарно попрацювали, молодці! Бачу, Ви отримали
необхідний заряд для подальшої роботи. І продовжити наш STEM-урок
пропоную з цитати відомої української письменниці, поетеси-шістдесятниці,
авторки історичного роману «Маруся Чурай», яка й досі жива та пише вірші.
Чи знаєте ви цю відому постать?
Учні: Ліна Костенко.
Вчитель: Так вірно. Це Ліна Василівна Костенко. І ось її цитата:
«Скільки років землі — і мільярд, і мільйон, а яка вона й досі ще гарна!» Як
Ви розумієте цей вислів?
Учні: У даному вислові під словом «земля» розуміють наш світ, наше
навколишнє середовище, природа і скільки б років не пройшло, вона все одно
залишається прекрасною.
Вчитель: А чи погоджуєтесь ви із цим висловом, як дослідники? Чи все
так прекрасно з нашою екологією?
Учні: Ні, у нас є певні екологічні проблеми.
Вчитель: Вірно. Саме сьогодні мета нашого уроку дослідити різні
екологічні проблеми у нестандартному вигляді. Тому наш урок називається
“Дослідницький бум”. По закінченню ви вдосконалите свої знання про хімічні
сполуки, зможете здійснювати розрахунки на основі хімічних елементів, що
будуть сприяти розвитку ваших математичних навичок та логічного мислення,
навчитися робити висновок про вплив хімічних сполук на навколишнє
середовище.
4. Актуалізація опорних знань.
4. Вчитель: Для початку, нам потрібно згадати матеріал з алгебри. А саме
тему: «Формули скороченого множення». Не дивуйтесь так сильно, вони нам
знадобляться у подальшому на уроці. Прошу звернути увагу на слайд, перед
вами QR-код нашої вправи. Використайте свої гаджети, щоб перейти на гру.
Якщо у когось не має змоги зробити це, то об'єднайтесь з тим учнем, у кого є
така можливість та попрацюйте в парі. На завдання виділено 3 хвилин. Готові?
Починаймо!
(Посилання на сайт https://wordwall.net/resource/33329185 )
(Учні виконують тест)
Вчитель: Чи у всіх все вийшло?
Учні: Так / Ні / Не зовсім.
Вчитель: У чому виникла складність?
Учні: Поспішав / Був неуважний / Забув формули скороченого
множення.
Вчитель: Якщо ви забули деякі формули і через це у вас виникли
труднощі з тестом, для наступного завдання ви можете дивитися на них на
слайді.
5. Сприймання і первинне усвідомлення навчальної інформації,
осмислення зв'язків і відношень в об'єктах вивчення.
Вчитель: Для наступного завдання запрошую до мого столу
відповідального за матеріали від кожної групи.
Вчитель видає кожній групі картку (Додаток 1).
А зараз погляньте на картку. Прочитайте уважно завдання на ній. Як
бачите з назви «Завдання на 3К», Вам потрібно не лише правильно подати
вирази у вигляді многочленів, використовуючи формули скороченого
5. множення, а ще задіяти кмітливість, креативність та колективну роботу.
Зверніть увагу на відповідь прикладу, показники двійки опустились вниз, щоб
отримати хімічні сполуки фтор та азот. Щоб виконати завдання вірно,
рекомендую добуток не підносити до степеню, а залишати показник за
дужками. Всі хімічні сполуки, що приховані в завданні, можна знайти в
таблиці, QR-код на неї Ви бачите на картці. На завдання відводиться 8 хвилин.
Почали.
Завдання на 3К (кмітливість, креативність, колективність)
(Заповнена карта)
Приклад: (𝐹 − 𝑁)(𝐹 + 𝑁) = 𝐹2
− 𝑁2
𝐹2– фтор
𝑁2– азот
1. (𝐻 + 𝑂)2
= 𝐻2
+ 2𝐻𝑂 + 𝑂2
𝐻2– водень
𝐻2𝑂 – вода
𝑂2 – кисень
2. (𝑁𝑂 + 𝑂)((𝑁𝑂)2
− 𝑁𝑂2
+ 𝑂2) = ((𝑁𝑂)3
+ 𝑂3)
𝑁𝑂3 – нітрати
𝑂3– азон
3. (𝑆𝑂 − 𝐶𝑂)(𝑆𝑂 + 𝐶𝑂) = (𝑆𝑂)2
− (𝐶𝑂)2
𝑆𝑂2 – сульфур оксиду
𝐶𝑂2 – вуглекислий газ
4. (𝐻 − 𝑆𝑂4)2
= 𝐻2
− 2𝐻𝑆𝑂4
+ (𝑆𝑂4)2
𝐻2– водень
𝐻2𝑆𝑂4 – сульфатна кислота
4𝑆𝑂2 – 4 молекули сульфур оксиду
Вчитель: Час вийшов, тому переходимо до перевірки. Яка група хоче
показати свої відповіді? Давайте одна група презентує один вираз.
(Вчитель усно проводить опитування)
6. Ви всі молодці, дуже добре попрацювали. А зараз подивіться на слайд та
перевірте чи все Ви правильно написали або виправили під час бесіди. Що
незвичним для вас було у поданих формулах?
Учні: замість звичних літер a, b, c та чисел були наявні хімічні елементи.
Вчитель: Користуючись таблицею, ви помітили, що буда-яка хімічна
сполука має певне значення як для людини, так і для екології нашої планети в
цілому.
6. Фізкультхвилинка.
Вчитель: А зараз час для відпочинку. Розпочнемо з Ваших рук.
Максимально щільно та сильно стисніть руку. Ви повинні відчути напругу в
кисті та передпліччі. Розслабте руку на видиху, концентруючись на
полегшенні, що виникає. Те саме повторіть для іншої руки. Якщо ви правша,
починати варто з правої руки, якщо шульга – лівою. Зробимо для кожної руки
4 рази. Переходимо до шиї. Підійміть плечі високо до вух та в такому
положенні нахиліть підборіддя до грудей. Зафіксуйте таке положення на
декілька секунд, а потім розслабтеся. Повторіть так 4 рази.
А тепер виконаємо вправу з йоги, яка допомагає активізуватися та
зосередитись. Хлопцям великим пальцем правої руки потрібно закрити праву
ніздрю та глибоко вдихнути через ліву, а дівчатам – великим пальцем лівою
рукою закрити ліву ніздрю та вдихнути через праву. На піку вдиху потрібно
закрити ліву хлопцям (праву для дівчат) ніздрю безіменним пальцем та
видихнути через рот. Робимо це повільно. Повторіть так 3 рази.
7. Узагальнення.
Вчитель: З якими екологічними проблемами ви вже знайомі?
Учні: Забруднення води, землі, повітря, озонові діри, глобальне
потепління, тощо.
Вчитель: Ви пам'ятаєте, що сьогодні Ви наукові дослідники, які
досліджують екологічні проблеми та які спробують знайти шляхи їх
вирішення. Кожна група буде окремо розглядати власно обрану проблему. Для
зручності виконання цього завдання, я пропоную використовувати Вам
7. алгоритм, який описаний на картці, яку Ви зараз отримаєте. Після
проходження всіх кроків, ми заслухаємо доповіді кожної дослідницької групи.
Прошу підійти до мене відповідального за матеріали із кожної групи та
отримати весь необхідний матеріал. Зверніть увагу, що на виконання даного
завдання всього 8 хвилин, тому правильно розподіліть обов'язки у команді та
час.
Вчитель видає картку з алгоритмом (Додаток 2) , магнітний
конструктор (можна запропонувати альтернативу – конструктор Lego,
зубочистки та пластилін, кольорові олівці та аркуші паперу).
Учні починають працювати за алгоритмом самостійно. При
необхідності вчитель консультує та допомагає із виконанням завдання.
Учні презентують свої доповіді та ЗD-моделі хімічних сполук.
(Додаток 3)
Вчитель: Дякую за ваші відповіді! Ви дуже відповідально віднеслися до
цього питання. А зараз я прошу принести ці картки мені. Ми покладемо їх у
конверт та залишимо, як посилання для нас майбутніх. Відкриємо його на
останньому році навчання та порівняймо Ваші думки сьогодення та
майбутнього. А можливо, обрану проблему зможуть до того часу вирішити,
тоді ми порівняємо шляхи розв'язання.
8. Рефлексія.
Вчитель: Шановні дослідники, сьогодні Ви плідно попрацювали. Я хочу
дізнатися Ваші враження від нашого уроку. І щоб це зробити оптимально
швидко, прошу подивитися на слайд. Дістаньте знову свої гаджети, перейдіть
за посиланням QR-коду та оцініть наш урок. Після опитування, я виведу
результати опитування на екран.
8. 9. Підсумки уроку.
Вчитель: І на завершення, хочу прочитати Вам вірш.
Людина над природою панує,
Бездумно світ навколишній руйнує,
Відходи у довкілля викидає.
І бруд, і пил на землю осідає.
Панує над природою людина.
І неминуча та страшна година,
Коли природа відповість сюрпризом,
І виникне екологічна криза...
А може, катастрофи уникнем?
А може, берегти природу звикнем?
Любі мої учні, на уроці ми розглянули різні екологічні проблеми, їх
причини, наслідки і навіть запропонували шляхи вирішення. Але я закликаю
Вас, робіть все можливе для збереження нашого навколишнього середовище.
Бо все починається в житті з малого!
10. Домашнє завдання.
Кожна група повинна розробити власне завдання на 3К з використанням
ІКТ (Power Point, Canva, Publisher тощо). На наступному уроці ми проведемо
самостійну роботу з вашими завданнями.