Бібліотека – розвиток дитячої творчості та дозвілля для дітейpptx
86
1. Урок – змагання
з української мови
за темою
«Узагальнення знань про іменник»
3 клас
2. Мета: узагальнити знання учнів за темою «Іменник», збагачувати словниковий
запас учнів, розвивати мислення, увагу, виховувати старанність, вміння
працювати в команді.
Обладнання: ілюстрації пір року, таблиці із завданнями, індивідуальні картки із
завданнями, предмети для завдання 4.
Хід уроку
І. Організаційний момент.
- Подивіться одне на одного, налаштуйтеся на добрий настрій.
Тепло своїх долоньок
Я друзям віддаю!
Урок новий, цікавий
Я з радістю почну!
- Сьогодні ми повторимо та узагальнимо знання про іменник. Урок проведемо у
вигляді змагання між двома командами. Скажіть, який період ми спостерігаємо
зараз у природі? ( Закінчується зима. Скоро настане весна. )
Отже, першу команду назвемо на честь пори року, яка закінчується-
«Зима», а другу – на честь пори року, яку ми очікуємо - «Весна».
Оцінюватися виконання завдань буде так:
3 бали - все виконано вірно;
2 бали - якщо були допущені незначні помилки;
1 бали – якщо завдання було виконано частково.
Вибір капітанів команд.
Давайте разом прочитаємо девіз уроку.
Видумуй, пробуй, твори!
Розум, фантазію прояви!
ІІ. Узагальнення та систематизація знань.
- Пригадаємо, яка частина мови називається іменником?
(Відповіді учнів)
Завдання 1
3. - Роздивіться уважно ілюстрації .
Завдання команді «Зима»: підібрати «зимові» іменники,
команді «Весна»: підібрати «весняні» іменники.
Приклади іменників:
Сніг, сніжинки, мороз, завірюха, хуртовина,вітер, тиша, іній.
Тепло, сонечко, квіти, травичка,повінь, птахи, хмарки, дощик.
- Пригадаємо, що ви знаєте про власні та загальні іменники?
(Відповіді учнів)
Завдання 2: вставити букви, пояснити свій вибір.
Команда «Зима»
У дівчат гурту « (Т, т) роянда»
На сорочках вишиті (Т, т) роянди.
Ось який чудо – (К,к)ит!
Малював Олекса (К,к)ит.
Команда «Весна»
Ось село (В,в)високе.
Місце тут (В,в)високе.
Ось сидить кіт (П,п) ушок.
Він і справді, як (П,п)ушок.
- Пригадаємо, як визначити рід іменників ?
(Відповіді учнів)
Завдання 3: розподілити іменники за родами.
(Дівчата працюють біля дошки, хлопці – на картках.)
Команда «Зима» Команда «Весна»
4. книга зебра
дощ сніг
вікно зерно
ручка пенал
яблуко килим
кіно учень
перерва гілка
ягня теля
- Що ви знаєте про число іменників ?
(Відповіді учнів)
Завдання 4
- Не усі іменники можуть змінюватись за числами.
(На столі знаходяться предмети: фото «Одеса», портрет Лесі Українки,
цукор, молоко, бензин, сметана, борошно. Окуляри, фото «Карпати»,ножиці,
гроші, духи, парфуми, кеди, штани.)
Команда «Зима»: вибрати предмети, назви яких уживаються тільки у
множині.
Команда «Весна»: вибрати предмети, назви яких уживаються тільки в
однині.
(Хлопці працюють біля дошки, дівчата – на картках.)
5. - Пригадаємо. За допомогою чого іменники пов'язуються з іншими
словами? Як називається змінювання іменників за питаннями?
(Відповіді учнів)
Завдання5: поданіслова пов'язати міжсобою, записати утворені
словосполучення. Визначити відмінок.
Команда «Зима»
Тремтіти, від, холод,
Доглядати, за, брат.
Кататися , на, санчата
Команда «Весна»
Відпочивати, на, галявина.
Радіти, сонечко.
Милуватися, краса.
Фізхвилинка
Завдання 6: уставити в текст іменники.
6. Команда «Зима»
… знімає сніжну ковдру з полів. Вона уходить від нас із
співучими … , злющими … , кришталевим …. на річках та
озерах. А ще із новорічною ….
та добрим …. …. .
(Зима) знімає сніжну ковдру з полів. Вона уходить від нас із співучими (хуртовинами),
злющими (морозами), кришталевим (льодом ) на річках та озерах. А ще із новорічною
(ялинкою) та добрим (Дідом Морозом).
Команда «Весна»
Скоро настане … . Ласкаво засвітить … . Від його теплого
поцілунку розкриються перші … . Ласкавий
… почне пестити ніжну … . Довкола щасливим співом
заспівають … .
Скоро настане (весна). Ласкаво засвітить (сонечко). Від його теплого поцілунку
розкриються перші (квіти). Ласкавий (вітерець) запестить ніжну травичку. Довкола
щасливим співом заспівають (птахи).
- Знайдіть у текстах образні вислови, які надають особливе забарвлення
текстам, за допомогоюяких ми відчули особливість і неповторність кожної
пори року.
(Відповіді учнів)
ІІІ. Підсумок уроку
Капітани підраховують бали. Визначається переможець.
7. - Ми з вами попрацювали тільки над однією частиною мови. Які ще частини
мови ви знаєте? На наступному уроці ми будемо ближче знайомитись із
чарівним світом прикметників.
8. Картка
Команда «Зима»
1.________________________________________________________
________________________________________________________
2. У дівчат гурту « (Т, т) роянда»
На сорочках вишиті (Т, т) роянди.
Ось який чудо – (К,к)ит!
Малював Олекса (К,к)ит.
3 Книга-
Зебра-
Сніг-
вікно-
зерно-
ручка-
ягня-
дощ-
4. Окуляри, книга, Карпати, ножиці, дерева, гроші, духи, дівчата, ,
олівці, штани.
5.Тремтіти,від,холод. _______________________________________
Доглядати, за, брат._____________________________________
Кататися , на, санчата. ______________________________________
6. … знімає сніжну ковдру з полів. Вона уходить від
нас із співучими … , злющими … , кришталевим ….
на річках та озерах. А ще із новорічною ….
та добрим …. …. .
Зима , хуртовинами , морозами , льодом , ялинкою , Дідом Морозом .
9. Картка
Команда «Весна»
1.________________________________________________________
________________________________________________________
2. Ось село (В,в)високе.
Місце тут (В,в)високе.
Ось сидить кіт (П,п) ушок.
Він і справді, як (П,п)ушок.
3. Пенал-
Яблуко-
Килим-
кіно -
учень-
перерва-
гілка-
теля-
4. Одеса, Леся Українка, ручка, цукор,квітка, молоко, дерево, дім ,
сметана, борошно.
5. Відпочивати, на, галявина. _____________________________
Радіти, сонечко._______________________________________
Милуватися, краса.________________________________________
6. Скоро настане … . Ласкаво засвітить … . Від його
теплого поцілунку розкриються перші … . Ласкавий
… почне пестити ніжну … . Довкола щасливим співом
заспівають … .
Весна, сонечко, квіти, вітерець, травичку, птахи .