Її величність - українська книга презентація-огляд 2024.pptx
Узгодження прикметника з іменником у різних формах і за питаннями. 3 клас
1. Городнянська ЗОШ І-ІІІ ступенів №2
КОНСПЕКТ УРОКУ
З УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ
У 3 КЛАСІ
Розробила вчитель початкових класів
Коновальчук Інна Олександрівна
2014-2015 н.р.
2. Тема. Узгодження прикметника з іменником у різних формах і
за питаннями
Мета. Удосконалювати вміння учнів визначати число прикметників за
числовою формою іменника, вчити редагувати текст, вживаючи прикметники
для його увиразнення і точності вираження думки, розвивати мовлення
учнів, вміння аналізувати, співставляти і робити висновки, виховувати
почуття любові до краси рідної природи.
Обладнання: мультимедійна презентація.
Хід уроку
I. Організаційний момент
Девіз уроку:
На уроці рідну мову
Дружно будемо вивчать.
Розберемо кожне слово,
Щоб її нам краще знать.
II. Очікування від уроку
Гра «Незакінчене речення»
– Від сьогоднішнього уроку я очікую …
III. Перевірка домашнього завдання
( Перевірка виконання вправи 350. )
3. IV. Оголошення теми і мети уроку
– Сьогодні на уроці ми повторимо, що вивчили про прикметник,
закріпимо вміння знаходити його в тексті, ставити до нього запитання,
визначати число прикметників.
V. Хвилинка каліграфії
– У кожної людини є своя улюблена пора року. Відгадайте, про яку
пору року піде мова в наступних рядках:
Іде дівчина ланами,
Перелогами, лісами.
Де-не ступить з-під землі
Лізуть проліски малі.
Як опустить вниз правицю,
Зеленіє скрізь травиця.
Здогадались, хто вона?
До нас вже іде … ( весна).
– Які знаєте весняні місяці? ( Березень, квітень, травень)
– У кожного місяця свій колір. Січень – білий, червень – зелений, а ось
березень – блакитний. Небо блакитне, талина блакитна, перші блакитні
калюжі і останні блакитні бурульки.
Перший весняний місяць має кілька назв. У березні починає рухатися
сік – тож і кажуть: місяць – соковик, березоль – бо на березах розпускаються
бруньки, сухий – де-не-де підсихає грунт, різнопогодник – бо березень
примхливий: то дощ, то сніг, то мороз.
4. – Слово березень напишемо на хвилинці каліграфії і зробимо звуко –
буквений аналіз цього слова.
VI. Вивчення нового матеріалу
Проблематизація ( поміркуємо разом).
– Дослідимо, що відбувається з прикметником, якщо змінюється іменник, з
яким він зв`язаний і визначимо закінчення.
Пісня ( яка?) – народна – у пісні ( якій? ) … ( народній ) ;
лис ( який ? ) – хитрий – лисові ( якому?)… ( хитрому ) ;
небо ( яке ? ) – синє – на небі( якому?)… ( синьому ).
VII. Робота з підручником
1. Виконання вправи 353.
– Для учнів, які працюють біля дошки, додаткові запитання із скриньки
завдань.
1. Розібрати за будовою слово весняний.
2. Утворити з іменника вітер прикметника.
2. Виконання вправи 354 ( колективно ).
VIII. Гра « Що я бачу, що я чую ? »
Все навколо зеленіє, річка ллється і шумить.
Тихо – тихо вітер віє і з травою гомонить.
Як тут всидіти у хаті, коли все живе цвіте.
Скрізь дзвенять пташки крилаті.
Сяє сонце золоте.
IX. Фізкультхвилинка
5. X. Самостійна робота
– Відгадайте загадку.
Прокинувся і відразу до сонечка біжить.
Стрибає по камінчиках, хлюпоче і дзвенить.
( Струмок)
– Ви робили човники, пускали їх на весняні води. Отож сядемо в човник і
попливемо по струмочку з кручі по хвильках і прочитаємо речення:
Під кручею в'ється струмочок як стрічечка блищить.
Завдання. Поширте речення прикметниками, визначте їх число.
X. Робота в групах ( Складання загадок)
– За допомогою прикметника ми можемо визначити назву будь – якого
предмета, відгадуючи загадку.
Наприклад : чисте, свіже, прозоре ( повітря ) ;
золоте, ясне, тепле ( сонце ) ;
висока, білокора, струнка ( береза ).
Завдання. Скласти загадку про тваринку, використовуючи прикметники.
6. XI. Тест ( Вибери правильну відповідь )
Прикметник – частина мови, яка називає предмет ;
- частина мови, яка називає ознаку предмета ;
- частина мови, яка означає дію предмета.
Прикметник запитує: який? що? як? яке? хто? де? скільки? коли? яка? які?
Прикметник у реченні зв`язаний: з природою;
з іменником;
з прикметником.
XII. Домашнє завдання
Вправа 355.
XIII. Підсумок уроку
- Чи справдились ваші очікування?
- На якому етапі уроку було працювати найцікавіше?
- Де втратили багато часу?
7. XI. Тест ( Вибери правильну відповідь )
Прикметник – частина мови, яка називає предмет ;
- частина мови, яка називає ознаку предмета ;
- частина мови, яка означає дію предмета.
Прикметник запитує: який? що? як? яке? хто? де? скільки? коли? яка? які?
Прикметник у реченні зв`язаний: з природою;
з іменником;
з прикметником.
XII. Домашнє завдання
Вправа 355.
XIII. Підсумок уроку
- Чи справдились ваші очікування?
- На якому етапі уроку було працювати найцікавіше?
- Де втратили багато часу?