1. Урок письма з використанням
здоров’язберігаючих технологій
Підготувала: кл. керівник 1 класу Ценцура Т.І.
Тема: Звук (ґ) .Позначення його буквами «Ґґ».
Мета: Познайомити дітей із звуком [ґ], буквами, що його позначають.
Вчити правильно читати склади та слова з буквою ґ. Вдосконалювати мовні уміння
учнів, прищеплювати навички мовного етикету. Розвивати фонематичний слух, вміння
складати речення. Виховувати спостережливість, любов до тваринного світу.
Обладнання.
1.Зразки друкованих букв Ґ, ґ.
2.Скоромовка, фразеологізми.
3.Таблиці слів з новою буквою.
4.Малюнки предметів, у назвах яких є буква ґ.
5.Малюнок великої ґави з конвертами.
6. Презентація: https://docs.google.com/presentation/d/10JcFIN_p5XQJpgz50ysM-
zHwyVvl2oF_g4tC6JR6BuQ/edit#slide=id.p
Хід уроку
І. Організація класу.
- Любі діти! Сьогодні до вас на урок завітали гості. Привітайтесь з ними.
Я сподіваюсь, що ви, як добрі господарі, зробите все, щоб у наших гостей залишились
найприємніші спогади. А я буду намагатися вчити вас так, щоб вам було цікаво на
нашому уроці.
Попрацюйте всі старанно,
Щоб почути у кінці,
Що у вашім першім класі
Діти просто молодці.
ІІ. Вправи на розвиток артикуляційного та зорового апарату.
1. Впр. для язика: „трубочка”, „злизування варення”, „чистити зуби”.
2.Впр. для губ: „усмішка”, „трубочка”, „здути кульбабку”.
1
2. 3.Гра „Розмова лісу”.
Вітерець у лісі- ш-ш-ш.
Повзе вуж у траві- с-с-с.
Пролетів жук- ж-ж-ж.
Заспівав комарик- з-з-з.
Забриніла бджілка- дж-дж-дж.
-Як викрикують, коли злякаються.
Як ми сміємось.
4. Повторення вивчених скоромовок.
5. Розчитування
- «Зашифровані слова»
лка бі ; мо ни ли; ки ли кро ; ге бе мот.
- Гра «Ремонт»
Б*Р*Б*Н Л*МП*
Б*Н*Н М*НК*
П*СТ* Л*ТК*
-Гра «Пеньочок»
Річка кора рама
Нічка кора рама
Річка кора мама
Річка нора рама
Читання паліндромів
2
3. Ада випив
Алла вирив
Анна вимив
Пилип вилив
ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку.
- Діти, я прийшла на урок не сама. Разом зі мною до нас на урок прилетіла ця
казкова пташка-красуня. Вона захотіла допомогти нам на уроці.
- Хто з вас знає, ЯК ЗВУТЬ НАШУ ГОСТЮ? Подивіться, яка вона гарненька! Яке
цікаве намисто у неї на шиї! Хто з вас здогадався, з чого ґава зробила свою
прикрасу? ( з ґудзиків)
- А ще вона принесла у подарунок свою улюблену букву. Її ім.`я починається саме
з неї.
1. Артикуляція звука.
- Послухайте віршик і скажіть, який звук ви чуєте найчастіше?
Ґава ґанок збудувала.
Ґав ґанок прикрашала.
Ґедзь на ґанок залетів.
Ґедзик чаю захотів.
- Вимовимо його всі разом (ґ) Середня частинка язика впирається в верхнє
піднебіння, де і створює перешкоду для струменя повітря. То який це звук?
(приголосний) Він вимовляється дзвінко. Спробуйте вимовити цей звук без голосу
(к).
- Гра «Впіймай звук»
ҐЕЛҐОТАТИ, ґуля, ґедзь, гарбуз, ґрунт, дзиґа, ґудзик, голова.
- А позначається цей звук на письмі буквами Ґґ. Сьогодні на уроці ми з вами будемо
вчитися правильно вимовляти слова з новою буквою, а також читати з нею. А
допомагати у цьому буде наша гостя ґава, яка пообіцяла подарувати на згадку по
ґудзику з намиста дітям, які будуть гарно виконувати її завдання на уроці.
2. Знайомство з друкованими буквами. Ґґ
- Ґава принесла нам кілька конвертів. Давайте розкриємо один з них.
І КОНВЕРТ Тут для кожної дитинки нової букви фотознімки.
Вам їх напам`ять хочу дати, щоб ви слова могли читати.
( діти отримують картки з буквами)
3
4. - Буква «ґе» на ґанку в Ґанзди
Ґульку так набила,
Що відтоді назавжди з ґулькою лишилась.
Аналіз друкованої букви, хвилинка фантазії)
- А зараз відкриємо зошит з читання і надрукуємо рядочок букви Ґґ.
Фізкультхвилинка
-Де , Вороно-Каркороно, ти була?
-Що , Вороно-Каркороно, принесла?
- Покружляла, покружляла угорі.
Горобців порозганяла у дворі.
Зустріла півня – розбишаку – пісняра
І чкурнула, дременула із двора.
ІІ КОНВЕРТ
А у другому конверті – вам нові слова. Тільки правильно читайте, звук (Ґ) чітко
вимовляйте!
1. Читання складів, слів з дошки
а о у и і е
Ґ Ґ
4
5. А тепер відкриємо свої букварики на сторінці 82 . розгляньте жовті прямокутники
давайте утворимо слова і прочитаємо їх.
Читати будемо «Луною» за Дімою.
2. Словникова робота. На картках записані слова і малюнки до них.
Ґалаґан
Аґрус
Ґанок
Ґрунт
3. -Звуко- буквенний аналіз слів.
Змагання по рядах: Три учні виконує біля дошки.
І ряд – ґанок
ІІ ряд – ґрунт
ІІІ – ряд – ґуля
- Молодці, ви дуже добре упорались з цим завданням ґави. Вона дуже задоволена
( роздає ґудзики)
ІІІ КОНВЕРТ
Маєте бажання дізнатися про наступне завдання?
Ґава речення несла дітям для читання . Та спіткнулася на ґанку й переплутала слова.
- Давайте допоможем ґаві відновити речення. Попрацюємо у парах. На картах
записані слова , що розсипались, а ви спробуйте скласти з них речення.
1. У РОСТЕ САДУ АҐРУС
2. ҐУДЗИКИ ПРИШИЛА ОЛЕНКА
3. ТАТО ДЗИҐУ ЛЕСІ ПОДАРУВАВ
4. НА ВИЙШЛА БАБУСЯ ҐАНОК
5. У ҐУЛЯ МИШКА ЛОБІ НА
6. КОШИКУ У ВИНОГРАД ЛЕЖИТЬ
7. ГУСИ ҐЕЛҐОТАЛИ БІЛІ ГОЛОСНО
8. ВАРИЛА З МАМА АҐРУСУ ВАРЕННЯ
9. ІВАНКО ДЗИҐУ КУПИВ СОБІ
10. СІЛА ТОПОЛЮ НА ҐАВА
- З цим завданням ви також впорались на відмінно.
5
6. 4 КОНВЕРТ
А тепер для відпочинку ґава вам дає хвилинку. Послухайте яка пригода сталась з
нею одного разу.
Ґава
Кіт облизується ласо: ґава в дзьобі держить м`ясо.
Ось поклала біля себе, а коту того і треба.
Подивилась ґава в бік- кіт за м`ясо і утік.
А малятам смішно стало ґава ґаву упіймала!
- Діти, а що означає «упіймати ґаву?» (бути неуважним. )
А зараз давайте прочитаємо в букварику такі вислови і спробуємо їх пояснити.
Читати перший вислів буде………
Другий………….
Останній……….
А зараз я буду читати пояснення до цих висловів , а ви виберіть, до якого саме воно
підходить і прочитайте.
- А як ви розумієте такий вислів: « крутиться, як дзиґа?»( дуже вертлявий)
- А можете показати, як це?
- Молодці! Відпочили? Готові розкрити наступний конверт?
5 КОНВЕРТ
Тут ґава пропонує вам розім`яти свої язички і вивчити скоромовку про неї.
6
7. В букварику.
І-повільно тихо
ІІ- повільно і голосніше
ІІІ- голосніше і швидше
4- голосно і швидко
5. На одному диханні з прискоренням
Гра «День і ніч»
Дві ґави зранку гасали по ґанку
Ґави просили на ґанку сніданку
ІІІ. Підсумок уроку.
- Настав час підводити підсумки нашого уроку.
- Чи сподобалося вам виконувати завдання ґави?
- Чи запам’ятали ви слова, у яких є буква ґ?
- Давайте назвемо їх, щоб ґава упевнилася, що ми гарно попрацювали.
(Активним дітям вчителька дарує ґудзики з намиста ґави).
- Молодці! Наш урок мені дуже сподобався, а вам? А що найбільше?
7
8. Додатки
Річка
Нічка
Річка
Річка
Кора
Кора
Кора
Нора
Рама
Рама
Мама
Рама
У саду росте аґрус.
Оленка купила два ґудзики.
Тато подарував Лесі дзиґу.
На ґанок вийшла бабуся.
У кошику лежить виноград.
Білі гуси голосно ґелґотали.
Іванко купив собі дзиґу.
Ґава сіла на тополю.
Мама варила варення з аґрусу.
У Мишка на лобі ґуля.
лка Бі
мо ни Ли
ки ли Кро
ге Бе мот
Оленка купила два ґудзики.
8