1. Урок з природознавства у 1 класі
Тема. Дерева, кущі, трав’янисті рослини.
Мета: ознайомити учнів із різноманітним світом рослин; учити
порівнювати дерева, кущі, трав’янисті рослини; формувати навчально-
пізнавальну, природознавчу, комунікативну, ціннісно-смислову, інформаційну
компетентності; розвивати мовленнєві вміння, мислення; виховувати
допитливість, інтерес до вивчення рідної природи.
Обладнання: малюнки Сонечка, Лісовичка, мультимедійний екран,
ноутбук.
Тип уроку: комбінований урок.
Хід уроку
І.Організаційниймомент
а) Привітання гостям
Всі за парти ми сідаємо
До роботиприступаємо.
Щоб помилок уникати
Требапильність розвивати.
б) Крім гостей, яких ви вже бачили, у нас є ще один, незвичайнийгість.
А хто це, ви дізнаєтесь, коли відгадаєте загадку.
Він у лісі проживає,
Все навкруг охороняє.
2. 2
Невеличкий старичок,
Всім нам друг (Лісовичок)
Лісовичок вже старенький, пам’ять поганенька, тому і прийшов до нас на урок,
щоб дещо пригадати.
II. Фенологічна хвилинка
Спочатку він хоче послухати, як ви вмієте спостерігати за природою.
-Яка пора року настала?
-З якого місяця починається зима?
-Надворі тепло чи холодно?
-А якого кольору небо сьогодні?
- Чи були опади цього тижня?
III. Повторення вивченого
Наш гість живе в царстві рослин і просить нагадати йому, з яких органів
складається рослина.
- Виконаємо прохання Лісовичка?
- З чого починає рости рослинка? (Прикріплюю на магнітній дошці корінь
рослини).
- Що росте з кореня? (Прикріплюю стебло).
- А що росте на стеблі? (Кріплю листочки).
- Які ще органи є в рослини? (Прикріплюю квітку і плід з насінням).
Утворився соняшник.
- Розумнички, допомогли гостеві пригадати будову рослин.
Лісовичок знову розгубився: він знає, що дерево - це рослина. Але сумнівається,
де ж у дерева стебло? (Прикріплюю дерево).
- Можливо, хтось із вас це знає і покаже на малюнку стебло дерева?
(Учень показує стовбур дерева)
- Зрозумів, Лісовичку, стебло в дерева - це стовбур.
IV. Оголошення теми і мети уроку
- Сьогодні на уроці ми навчимося за формою стебла розрізняти
3. V. Вивчення нового матеріалу
а) Підготовча робота.
-Захотів наш Лісовичок не тільки ліс, а й на сад та город подивитися. Сів на
чарівний килимок і полетів. Долетів до саду і милується рослинками.
- Які рослинки він побачить спочатку, будучи на килимку над садом? (Яблуні,
груші, сливи).
- Як назвемо ці рослини одним словом? (Дерева).
- Чому Лісовичок побачить дерева першими? (Бо дерева високі). -Коли він
опуститься нижче, які рослини побачить?
(Смородину, аґрус, калину).
4. 4
-Одним словом як назвемо їх? (Кущі).
І ось, нарешті, чарівний килимок опустився на землю.
- Які рослинки прикриє собою килимок? (Конюшину, моркву, кабачок).
- Всі ці рослинки називають - трав'янисті рослини.
Подивимося на їхні стебла.
- Як стовбур дерева відрізняється від стебел кущів? (У дерев - один стовбур, а в
кущів - багато стебел).
- А що скажете про стебла трав'янистих рослин?(Зелені, м які, соковиті)
б) Пояснення нового.
-У природі є різні рослини. Серед них - дерева, кущі, трав'янисті рослини.
5. Дерева мають один міцний, твердий стовбур.
У кущів від кореня росте декілька міцних, твердих стебел.
Трав'янистірослини мають одне або декілька м яких соковитих зелених стебел.
VI. Первинне закріплення
Робота з підручником.
-Звернемося до нашого помічника - підручника. Роздивіться малюнки на сторінці
47. Подумайте, які із зображених рослин є деревами, а які кущами, і які є
трав'янистими рослинами?
-Назвіть дерева. (Дуб, береза).
-Які рослини назвемо кущами? (Калина, бузок).
-Які рослини є трав'янистими? (Конюшина, подорожник).
-Молодці! Лісовичок теж згодний із вами, але просить нагадати вам, що всі
рослини - це організми.
Пригадаємо, що потрібно організмам для життя?
(Світло, тепло, повітря, вода, поживні речовини).
-Що дає організмам світло і тепло? (Сонце).
Фізкультхвилинка
6. 6
-Засумувало наше сонечко (зображено сумнесонечко), давайте його розвеселимо
танцем.
Діти виконують танцювальні рухи під пісню з музичним супроводом.
Встало вранці ясне сонце,
Зазирнуло у віконце.
Ми до нього потяглися,
За промінчики взялися.
Будем дружно присідати,
Сонечко розвеселяти.
Встали, сіли, встали, сіли –
Бачте, як розвеселили.
Стало сонце танцювати.
Нас до танцю закликати.
Нумо разом, нумо всі
Потанцюймо по росі.
(З’являється усміхнене сонечко)
VII. Робота над темою
а) Робота в зошитах.
На сторінці 20 у зошитах, у поданій рамочці намалюйте дерево, кущ, трав’янисту
рослину. Допоможе вам у цьому цей малюнок.
Після завершення показую кращі роботивсім учням, а всі роботи діти показують
Лісовичку
б) Робота в парах.
- А тепер попрацюємо в парах. У кожного на парті є зображення з певною
рослиною.
- Роздивіться її уважно.
- Пригадайте назву рослини.
7. -Визначте, до якої групи рослин вона належить.
-Доведіть це своєму сусідові по парті.
(Діти працюють в парах, доводячи правильність свого висновку).
-А тепер ми з Лісовичком перевіримо , як ви справились із цим завданням. Серед
розданих рослинок є чарівні деревце, кущик і трав'яниста рослинка. Вони позначені
золотою короною. (Чарівні рослинки роздані сильним учням.) У кого ці чарівні
рослини - вийдіть до дошки.
-Чарівне дерево манить до себе всі дерева. (Виходять учні, які вважають, що його
рослинка - дерево.)
-Чарівний кущ кличе до себе всі кущі.
-Трав'янисті рослинки також об'єднуються між собою.
Я уважно дивлюся, чи не заблукав хто.
«Чарівні» рослинки доводять, чому їхні рослини є представниками певної ’
групи.
8. 8
Підсумок завдання.
Діти займають свої місця.
-А ми з гостями дивимося, яка група рослин найтихіше займе своє місце
в) Інтерактивна гра «Поверни мене додому».
- Ось ви всі на своїх місцях. Рослинки також хочуть повернутися додому.
- Де можуть рости дерева, кущі, трав'янисті рослини? (В лісі, на городі, в саду).
- У вас на парті є кружечки трьох кольорів: синього, зеленого і жовтого.
-Якщо ви вважаєте, що ваша рослинка є жителькою лісу, накривайте її синім
кружечком.
-Якщо вважаєте, що рослина росте в саду - накривайте зеленим кружечком.
-А якщо свою рослинку зустрічаєте на городі - то жовтим.
Створення асоціативного куща
9. Зображення саду. Діти називають садові рослини.
Зображення городу. Називають городні рослини.
Зображення лісу. Називають рослини, які підуть із Лісовичком до лісу.
Підсумок гри.
VПІ. Підсумок уроку
-Як серед розмаїття рослин впізнати дерево?
-А кущ як впізнати?
-Трав'янисту рослину як зможемо вирізнити з- поміж інших рослин?
Пам’ятаймо, які б не були рослини і де б не жили - всі вони потребують захисту.
10. 10
Вам у походи ходити
І мандрувати, любити,
Кожній стеблині радіти,
В полі, у лісі, над яром –
Квіти, дерева і трави...
Цвіту не вирви задаром,
Гілок не ламай для забави.
Оберігайте ж повсюди
Шлях і стежину в гаю,
Все те окрасою буде
Нашого рідного краю.
І на завершення нам Лісовичок сказав: