1. Українська мова
2 клас
Тема:Питальні речення. Логічнийнаголос у питальних реченнях
Мета:дати учням уявлення про питальне речення; формувати навички
інтонування питальних речень; вчити будувати питальні речення за
поданими схемами; розвивати увагу, пам’ять, образнемислення, зв’язне
мовлення учнів; виховувати любов до природи
Демонстраційний матеріал:малюнки грибів; картки для гри«Розвідники»,
картки для гри«Впізнай речення», картки із завданнямидля роботив групах
Хід уроку
І. Організаціякласу
Дзвониквсім нам дав наказ:
- До роботишвидше, клас!
Біля парти станьте чемно,
Хай мине час недаремно.
Будемо уважні і старанні всі,
Сядемо тихенька на місця свої.
ІІ. Перевірка домашньогозавдання
2.1.Презентація «Я – редактор» (читання змішаного тексту)
2.2 Виступи майбутніх пошуковців.
- Розкажіть, що ви знаєте про іній.(Іній буває взимку на деревах і кущах,…)
2. ІІІ. Мотиваціянавчальноїдіяльності
- Діти, нещодавно до нас на урокприходив Їжачок. Пам’ятаєте? Сьогоднівін
запрошує нас до себе в гостіі познайомить з грибочками, які ростуть в його
лісі. Разом з ними ми дізнаємось багато нового, а ще виконаємо завдання, які
вони нам запропонують.
ІV. Повторення вивченогопро речення, види речень за метою
висловлювання
- Перше завдання від Білого гриба. Він приніс вам чарівний кубик.
4.1)Інтерактивна вправа «Кубування»
Завітав сьогоднів клас
На урок знову до нас
Кубик, діти, не простий,
Кубик, діти, чарівний.
Він доріжку прокладає,
Знання ваші перевіряє.
- Проаналізуємо завдання « Чарівного кубика», повторимо вивченепро
речення, види речень за метою висловлювання та інтонацією.
1) Речення виражає…(закінчену думку)
3. 2) Розповідним називається …(речення, в якому про щось розповідається,
повідомляєтьс.)
3) Питальним називається…(речення,прощось запитується)
4) Спонукальним називається…(речення,уякому є спонукання)
5) Речення складається з…(одного, двох, кількох слів)
6) Перше слово в реченні пишеться…(з великої букви)
- Молодці! Завдякинашому «Чарівному кубику» ми повторили вивчене про
речення.
4.2. Каліграфічнахвилинка
П п и и т т а ал ь н н і і питальні ???
4.3. Гра «Розвідники».Вибіркове письмо
- Наступне завдання від лисичок. Щоб їх знайти у лісі треба бути дуже
уважним, тому граємо у розвідників.
( Кожен учень одержує карткуіз записаними реченнями. Ті, у кого на парті
червоні кружечки, виписують розповідніречення, сині – питальні, зелені –
спонукальні.)
- Випишіть речення, поставте потрібні розділовізнаки, поясніть свій вибір.
(Учні самостійно виконують завдання)
- Які речення виписали учні, що мали червонийкружечок? (Діти зачитують
речення)
- Як визначили тип речення? (В них про когось або про щось розповідалось)
Будьте, діти, мужні і бадьорі Що діти роблять у школі
Увечері Сашко читає книжки З чого роблять тканину У
лісі білочка шукає грибочки Старанно виконуй домашні
завдання
4. - Які речення виписали учні, що мали сині кружечки? (Діти зачитують
речення)
- Як визначили питальні речення? (В них питалось прощось)
- Які речення виписали учні, що мали зелені кружечки? (Діти зачитують
речення)
- Як визначили спонукальні речення? (В них було спонукання)
- Молодці! Справились із завданням. Грибочкивами задоволені!
V. Повідомленнятеми і мети уроку. Проблемне питання
- Діти, слово каліграфічної хвилинки є частиною теми нашого уроку. Хто
здогадався,що ми сьогоднібудемо вивчати?
-Так. Сьогодніна уроці ми пригадаємо, що вже знаємо про питальні речення і
дізнаємось нове. А потрібно нам це знати, щоб вміти правильно запитати про
щось, про когось і правильно інтонувати ці речення.
VІ. Сприймання і усвідомленняновогоматеріалу
- Нове завдання від грибочків, які звуться підберезовики. Вони пропонують
вам попрацюватив парах.
6.1. Робота впарах. Вправа 235
а) Читання діалогу в особах. (Звернути увагу на інтонацію)
б) Бесіда за малюнком до вправи.
- Скільки дітей у бібліотеці?
- Дайте їм імена.
- Хто розмовляєз бібліотекарем?
- Що роблять інші діти?
- Поміркуйте, чи цікаво дітям в бібліотеці.
г) Вибіркове читання.
- Прочитайте речення, в яких про щось запитується.
- Який знак стоїть в кінці таких речень?
ґ) Ознайомлення з правилом.
5. - Яке речення називається питальним?
- Які розділовізнаки стоять в кінці питальних речень?
6.2. Гра «Впізнай речення»
- Є в лісі отруйний гриб – бліда поганка, яка маскується під опеньки. Тому
треба бути максимально уважними, з цими грибами.
- То ж опеньки дають вам завдання впізнати питальні речення.
- Поставте потрібні розділовізнаки в кінці кожного речення. Прочитайтеїх з
відповідною інтонацією.
- Прочитайте питальні речення. (Діти зачитують питальніречення)
- Які ще речення за метою висловлювання ви впізнали? (Розповідні і
спонукальні)
- Чому можна збирати грибитільки з дорослими? (Тому, що можна знайти
отруйний гриб, а дорослі допоможуть відрізнити їстівний гриб від
отруйного)
У лісі ростутьгриби
Ти збирав гриби
Які їстівні гриби ти знаєш
Збирати гриби можна тількиз дорослими
Який великий білий грибя знайшов
Збирайтетількигриби, які знаєте
Хтолюбить збиратигриби
6. 6.3. Фізкультхвилинка
Пташка високо літає,
Зайчик високо стрибає,
Тихо лис десь пробіжить,
Їжачок в траві сидить,
Десь в барлозіспить ведмідь.
Всіх звірятокцих любіть!
6.4. Інтонуванняречень за вправою 237
а) Читання речень.
- Прочитайте запитання і відповідь. Вимовляйте з більшою силою голосу
виділені слова.
б) Словниковаробота.
Дятел – лісовий птах з довгим дзьобом, їжудобуває із щілин коридерев.
- Утворіть звукосполучення з цим словом.
в) Звуко-буквений аналіз словадятел.
Дятел – 5 б., 5 зв., 2 скл., [д’ а т е л]
6.5. Гра «Запитайка»
- Наступне завдання від мухомора. Який цей гриб? (Отруйний)
- Але він також хоче перевірити ваші знання.
7. - Побудуйте питальні речення за шаблоном.
VІІ. Осмислення, усвідомленнята систематизаціязнань.
7.1. Робота вгрупах
- Маслючки пропонують вам попрацювати в групах і виконати завдання.
- Об’єднуємось в групи.
1 група – «Опеньки»
У наш край прийшла грибна пора.
Що…………..?(Що прийшла унаш край?)
Яка……………?(Яка пора прийшла у наш
край?)
Куди………….?(Куди прийшла грибна пора?)
Складіть питальніречення до кожного реченняданоготексту.
Сергійко з татом пішли в ліс по гриби. Першими знайшли
опеньки. Потім натрапили на маслючки. Набрали повні кошики і
задоволеніповернулись додому.
8. 2 група – «Маслюки»
3 група – «Сироїжки»
(Лідери-консультанти презентують виконання завдань)
Складіть запитання за малюнком.
Розгляньте малюнок. Складіть запитання, які б
допомогли побудувати розповідь за даним малюнком.
9. 7.2. Робота над загадками
- Красноголовцізагадають вам загадки. Відгадайте їх і складіть питальне
речення із словом-відгадкою.
Навесні веселить,
Влітку холодить,
Восени годує,
А взимку гріє. (Ліс).
(Діти самостійно складають речення зі словом ліс.)
VІІІ. Підсумок уроку
-Чи можемо ми у мовленні обійтися без питальних речень? (Не можемо)
-Чому? (Бо в життіми постійно про щось питаємо)
- Продовжіть думку «За змістом розповідногоречення можна побудувати…»
(кілька питальнихречень).
ІХ. Повідомленнядомашньогозавданняз попереднім інструктажем
Виконати вправу 238