1. УРОК УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ
Клас: 3
Тема. Слова, протилежні за значенням (антоніми). Добір антонімічних пар.
Спостереження за роллю антонімів у тексті.
Мета: розширити уявлення учнів про слова, протилежні за значенням,
ознайомити з терміном – антоніми; актуалізувати знання дітей про
синоніми, антоніми, вчити добирати антоніми, використовувати у
мовленні.
Розвивати і збагачувати мовлення дітей; уявлення про лексичне
значення слів, уміння користуватися ними для образного зіставлення
контрастних явищ навколишньої дійсності; розвивати увагу, зв’язне
мовлення, мислення, пам’ять, спостережливість;
Виховувати пізнавальний інтерес, культуру мовлення, охайність,
любов до праці, почуття взаємодопомоги.
Формувати ключові компетентності.
Обладнання: мультимедійна презентація «Антоніми в прислів’ях», кросворд, ноутбук,
мультимедійний проектор, картки індивідуального опитування, схема-опора, картки для
роботи в парах, завдання для роботи в групах, тлумачний словник, мовний матеріал.
Тип уроку: урок-подорож
ХІД УРОКУ
І. Організація класу.
Сьогодні у нас незвичайний урок,
Бо зробимо ми ще один крок
В країну відому, в країну чудову,
Що нас так чекає й збагачує мову.
Тож сядьте рівненько, будьте уважні,
Щоб працювати нам було неважко.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності.
- Сьогодні на уроці нас чекають такі завдання:
1. «Криголам»
2. Гра «Перекладачі»
3. Робота зі словниками.
4. Робота в групах
5. Презентація роботи в групах
6. Нові завдання.
7. Підсумок уроку.
Вправа «Криголам»
- Щоб встигнути виконати всі завдання, охарактеризуйте, якими повинні бути учні на
уроці.
У - уважні
Ч - чесні, чуйні
Н - наполегливі
І - ініціативні
IІІ. Актуалізація опорних знань учнів.
1 Перевірка домашнього завдання
2 Картки індивідуального опитування.
Картка № 1
Встав пропущені букви.
С…годні, хв….лина, л…воруч, д…сципліна, т…мпература, н…діля, ч…рговий, ок…ан,
вос..ни, к…лометр, за…ц… .
2. Картка № 2
Встав пропущені букви.
Д…ван, ч…ревики, Укра…на, пр…дмет, к…рувати, гор…зонт, т…л…фон, пос…редині,
…вінок, ч…твер, пш…ниця.
Картка № 3
Встав голосні. Вв_ч_р_
Л_в_р_ч
Тр_мв_й
П_тд_с_т
Вч_р_
Вз_мк_
М_льй_н
С_гн_л
П_ртр_т
Д_рж_в_а
3. Гра «Перекладачі»
Робота в парах за картками:
- декабрь -
- январь -
- февраль -
- лед -
- льдинка -
- каток -
- коньки -
- санки -
- гололед -
- вьюга -
грудень
січень
лютий
крига
крижина
ковзанка
ковзани
санчата
ожеледиця
віхола, заметіль, хуртовина
+ склади речення з поданими словами
Взаємооцінка: Правильний переклад кожного слова оцінюється 1 балом і 1-2 бали
учень може отримати за складене речення.
4 Каліграфічна хвилинка.
ІV. Повідомлення теми та завдань уроку
Кросворд.
Л
Е
К
С
И
К
А
1. Запис літер в установленому порядку.
2. Головний член речення, який вказує, про кого або про що говориться в реченні.
3. Об'єднанні за змістом речення становлять
3. 4. Член речення, який вказує, про що саме говориться в реченні про підмет.
5. Слова, що близькі за значенням.
6. Знак, яким позначають звук на письмі.
7. Слово, або словосполучення слів, що називають того, до кого ми звертаємось.
- Молодці, відгадали! То давайте, дітки, разом прочитаємо ключове слово. Так називається
країна, по якій ми продовжимо подорожувати, в якій дружно живуть усі слова. (ЛЕКСИКА)
- Сьогодні, вирушимо в гості до Королеви Лексики, будемо вчитися добирати і
використовувати у мові синоніми й антоніми. Минулого тижня під час ранкової зустрічі
листоноша приніс нам не зовсім приємний лист. Ми вирішили, щось там було не так! В кінці
уроку спробуємо відгадати загадку Королеви Лексики. Впевнена, нам це вже під силу.
V. Вивчення нового матеріалу.
1. Лінгвістична казка.
Жили на одній вулиці по сусідству два хлопчики. І хоч однакові імена мали Антони,
були вони зовсім різні. Один низький, інший високий, один добрий, інший злий, один щедрий,
інший скупий. Виросли Антони і вирішили подорожувати. Той пішов на південь, а той - на
північ. А коли прощалися, один плакав, а інший – сміявся. Не судилося Антонам повернутися
в рідне село, і в пам'ять про них люди стали називати протилежні слова-антонімами.
Королева Лексика передала вам ці слова, щоб ми не забули, як звати мешканців її
країни, тому вона нам всім записали їхні імена.
― Ці імена знаходяться у вас на бейджиках. Вони нам будуть потрібні трохи пізніше.
(На бейджиках: радість, сміх, літо, мир, весна, високий, добро, сонце, земля, достаток, щастя,
молоде, працювати, широко, ранок, сміятися.)
― Отож, ми прямуємо до замку Країни слів ― Лексики, а на шляху маємо дізнатися, як
називаються слова, протилежні за значенням, яку роль вони виконують у нашому мовленні.
― Як називаються ці слова?
ми то ан ні
2 Вибірковий диктант
― Якими у вашій уяві постали ці два брати?
― Випишемо у таблицю слова, якими їх характеризував автор.
Перший Антон Другий Антон Запитання
Високий низький який?
добрий злий який?
щедрий скупий який?
південь північ що?
плакав сміявся що робив?
― Якими словами описав автор двох сусідів? (Протилежними за значенням)
― Як називаються такі слова у мові? Як про це сказано у казці? (Антонімами)
― Подивіться на таблицю та зробіть висновок, на які питання можуть відповідати слова-
антоніми? (Слова, які входять до антонімічної пари, завжди відповідають на одне й те саме
питання)
― Слова з протилежним значенням називаються антонімами (від гр. anti – проти, onyma -
ім’я), наприклад: ніч ― день, радість ― горе, хворий ― здоровий, вперед ― назад, говорити
― мовчати. Антоніми повинні виражати логічно протилежні поняття і в той же час
поняття одного кола предметів, процесів і ознак. Наприклад, антоніми день ― ніч
об’єднуються значенням пори доби, чорний ― білий – значенням кольору, вперед ― назад –
значенням напрямку руху. Антоніми використовуються в різних стилях літературної мови.
3. Завдання для кмітливих. Виділення слів-антонімів у вірші-загадці
― Виділіть слова-антоніми у вірші-загадці.
Буває він в холод,
Буває він в спеку,
Буває він добрий,
4. Буває він злий.
У відкриті вікна
Неждано влетить,
То щось прошепоче,
То раптом загудить.
4. Завдання для спостережливих . Робота в парах «Назвіть антоніми»
Вчитель читає вірш, робить невеликі паузи. Діти мають впіймати пару антонімів. Перший
з пари зачитує перший, інший – другий. Ланцюжком кожна пара підсумовує, зачитавши
повну антонімічну пару.
Два брати жили на світі,
Був один з них працьовитий,
А другий ледачий дуже,
Слухай казку про них друже.
Якщо перший брат вставав,
Другий спать мерщій лягав.
Той правдивий і сміливий,
Той брехливий, полохливий.
Той – великий, той – малий.
Той розумний, той дурний.
День і ніч брати сварились.
І ніколи не мирились.
Все, що перший будував,
Другий миттю руйнував.
Ця виснажлива війна –
Нині сива давнина.
Хоч брати вже й помирились,
Після них слова лишились,
Дуже горді, незалежні,
Абсолютно протилежні.
В мові ці слова живуть.
Їх антонімами звуть.
5. Стежинка «Пошуковців». Робота з прислів’ями
― Антоніми використовують в прислів’ях, приказках, фразеологізмах, загадках. На початку
уроку ви писали каліграфічну хвилинку, виконували запис прислів’я з антонімами.
– Закінчити прислів’я, додаючи слова-антоніми. (Усно)
Як є початок, то й … буде.
Де багато слів, там … діла.
Гірка правда краща, ніж … брехня.
З великої хмари … дощ.
Краще маленька робота, ніж … безділля.
― Послухайте антонімічні пари прислів’їв, які знайшли ваші творчі групи.
VІ Вироблення практичних умінь і навичок.
1. Учнівська презентація «Антоніми в прислів’ях і приказках»
Приказки:
Більше діла — менше слів.
Більше робити, а менше говорити.
Говорить прямо, а робить криво.
Гірко поробиш — солодко з'їси.
Більше вір своїм очам, ніж чужим речам.
Ластівка день починає, а соловей кінчає.
Учений іде, а неук слідом спотикається.
Що в молодості навчишся, то на старість як знайдеш.
5. Праця чоловіка годує, а лінь марнує.
2. Робота з підручником.
― Розгорніть підручники на с. 74. Вправа 167, 168. Прочитайте завдання. Випишіть слова-
антоніми парами.
― Перевірте правильність виконання за слайдом.
3. Гра «Допоможи Незнайці». Творча робота над редагуванням тексту.
― Королева Лексика принесла вам ще одне випробування. Змінити виділені слова так, щоб
похмура картина природи змінилася на протилежну.
Легкі світлі хмари пливли по небу. Лагідний вітер гойдав віти дерев. Настала тепла зима.
(Важкі темні хмари пливли по небу. Сердитий вітер гойдав віти дерев. Настала холодна
зима.)
4. Фізкультхвилинка (музична релаксаційна пауза)
5. Самостійна різнорівнева робота. Робота з картками
― Королева Лексика принесла нам ще одне випробовування. Сподіваюсь, що ви з ним
впораєтесь.
1 рівень. (1 група)
― Підберіть антоніми, запишіть пари.
Голосний мовчати
Швидко літо
Високо відповідь
Бігати відпочинок
Кричати тихий
Зима повільно
Запитання низько
Праця стояти
2 рівень. (2 група)
―Доберіть словосполучення з протилежним значенням. З’єднайте стрілками.
Вчора приїхав мовчить сумно
допоможу тепер відпочиває вночі
летить високо сідає низько
розмовляє весело сьогодні від’їхав
працює вдень відпочину потім
3 рівень. (3 група)
― Доберіть антоніми-фразеологізми. З’єднайте стрілками.
Байдики бити як кіт наплакав
ні пари з уст чорний як сажа
ляси точити в рот води набрати
білий як сніг працювати в поті чола
хоч греблю гати розпустити язика
*Виправте текст, замінюючи виділені слова на протилежні за значенням.
Взимку
Сонце (низько) ________________ стоїть над землею. По небу пливуть (важкі )
_______________ ( чорні ) ________________ хмари. Дмуть (холодні ) ________________
вітри. (Зимові ) _________________ дні (короткі ) ________________, а ночі (довгі )
________________.
VІІ Рефлексія
Редагування тексту. Опрацювання листа-розшифровки. (Слайд)
Дорогі друзі!
Вас вітає королева Лексика. Мені сумно (радісно, весело), що ви подорожуєте у моїх
володіннях. Діти, вам залишилося подолати перше (останнє) легке (важке) завдання, щоб
дістатися до мого замку. Мінус (плюс), що ви ворогуєте (дружите) із синонімами,
антонімами, фразеологізмами, багатозначними словами та іншими моїми дітьми. Дуже
6. погано (добре), що ви пасивні (активні), не розумні (розумні), негативні (позитивні), ледачі
(працьовиті), злі (добрі) діти. Невдач (успіхів) вам у навчанні.
Королева Лексика
Якими є ваші враження від уроку? Чому вдалося виконати всі завдання?
Що, на вашу думку, вдалося найкраще?
Що нового дізналися? Чому ці знання нам потрібні?
Оцініть свою роботу на уроці за шкалою оцінювання
| | | | | | | | | | | |
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12
Ще попереду багато кроків:
І цікавих, і важких уроків.
Найскладніше ж завдання – життя.
Тож старайтесь вправно все вивчати
Пам’ятайте: скарб учня – знання!
VІІІ Домашнє завдання:
1 група ― добріть 6 пар антонімів;
2 група ― напишіть твір-опис «Зима», використовуючи антоніми (4-5 речень);
3 група ― напишіть казку, використовуючи антоніми (5-6 речень).