1. 1
Мета. Поглибити знання учнів про будову тексту, вчити відновлювати текст з
деформованих частин; розвивати пам’ять, образність мислення, уміння
послідовно формулювати думки і поєднувати їх у зв’язному викладі; виховувати
почуття взаємодопомоги, дружби.
Обладнання: ілюстрації про осінь, фото місцевого фотографа С. В. Пушкаря,
конверти із завданнями, музичний запис, мікрофон для гри.
Хід уроку
І. Організаційний момент
Емоційне налаштування на урок
Усміхнися сонечку:
«Здрастуй золоте!
Усміхнися квіточці –
Хай вона цвіте
Усміхнися дощику:
«Лийся із відра!»
Друзям усміхнися,
Побажай добра.
- Усміхніться одне одному, поділіться гарним настроєм зі мною.
Усмішка неначе сонце,
Світло і тепло дає
Як загляне у віконце,
Зразу радісно стає.
- Хай на нашому уроці панує атмосфера доброзичливості, взаєморозуміння,
радості.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми і завдань уроку
- Сьогодні у нас незвичайний і цікавий урок розвитку зв’язного мовлення.
1. Створення ситуації інтриги
Ось і тема в нас нова,
Зашифрована вона.
Пропоную гру пограти
2. 2
І її розшифрувати.
- А гра називається «Дешифрувальник»
сіонь івцячарни
(Відкриваю тему уроку «Осінь-чарівниця», що написана на дошці.)
- Ви вже здогадалися, що головним словом на уроці буде слово осінь. Які
слова-ознаки притягує до себе воно?
2. Гронування
- А зараз запишемо число, класна робота.
ІІІ. Каліграфічна хвилинка
- Давайте напишемо це слово каліграфічно.
Оо Оо Оо ос ол от осінь
- Як можна перенести це слово? (Воно не переноситься.)
- Які місяці осені ви знаєте?
ІV. Робота над матеріалом уроку
Робота в групах
(Кожній групі роздаю листки з назвою осіннього місяця та озвучую завдання.)
- Підкресліть в слові тверді та м’які приголосні звуки.
- Назвіть їх.
- Яка буква пом’якшує попередній приголосний?
- А зараз я вам пропоную заочну подорож в природу під музику
П. І. Чайковського «Пори року» «Осіння пісня».
(Демонструю ілюстрації.)
осінь
родюча
золота щедра
чарівнабарвиста
дощова
похмура багряна
тепламокра
різнокольорова холодна
3. 3
- Які почуття у вас виникли під час перегляду ілюстрацій та прослуховування
музики? (Жалю, суму, тривоги, краси, натхнення)
- Що вразило вас на цих ілюстраціях? (Яскраві барви, мальовнича природа,
гарні пейзажі.)
- Які почуття виникли у вас під час перегляду ілюстрацій та фотографій?
(Спокою, жалю.)
Робота в групах
- Так, осінь має багато ознак. Зараз ми пограємо гру «Сортувальники».
Доберемо до слів назв – предметів відповідні ознаки. Серед цих слів є одне слово
зайве. Знайдіть його і закресліть.
(Завдання у конвертах.)
1 група. Небо (яке?) заплакане, сумне, похмуре, чисте, золоте.
2 група. Вітер (який?) холодний, легенький, пронизливий, густий, рвучкий.
3 група. Листя (яке?) багряне, жовте, сухе, багате, золоте.
- Молодці, діти. Ви добре справились із завданням. Пора нам відпочити.
Фізкультхвилинка
Перевірка домашнього завдання
Діти розказують вірші, прислів’я, прикмети про осінь, підібрані вдома.
Робота з деформованими реченнями
Робота в групах
- Чарівниця-осінь перестаралась і розсипала слова в реченні. Допоможемо їй
зібрати скласти їх в речення?
- Подумайте і скажіть, чи можна ці всі речення об’єднати в текст?
- Де, на вашу думку, тут буде зачин?
- Які речення підходять до основної частини?
(Самостійний запис тексту дітьми в зошити. Учні записують зачин та
основну частину.)
- Вдома допишіть кінцівку.
(Звертаю увагу на осанку.)
V. Підсумок уроку
4. 4
- Уявіть собі, що до нас на урок завітав кореспондент газети «Наше
Придністров’я» і запитує у вас:
- Чи сподобався вам сьогодні урок розвитку зв’язного мовлення? Чим саме?
- Осінь-чарівниця почарувала в цьому році і в моєму саду. А за те, що ви
гарно і дружно працювали, пригостить вас усіх яблуками.