1. Міністерство освіти і науки України
Відділ освіти Маловисківської райдержадміністрації
Хмелівська загальноосвітня школа І-ІІ ступенів
2. Тема:«У колі рідної родини»
Матеріал уроку: Варвара Гринько «Сім» (лічилка)
Василь Сухомлинський«Тетянка усміхається!»
Мета:удосконалювати навички виразного читання;Збагачувати активний
словниковийзапас; виховувати любов до усіх членів сім’ї.
Обладнання:скоромовка, квітка, дидактичнийматеріал.
ХІД УРОКУ
І. Організаціякласудо уроку.
Вчитель. Діти! У народікажуть: «Добрийгість – домурадість». Сподіваюсь,
що ви, як і я, раді нашим гостям. Подаруйте їм посмішку, побажайте їм
гарного дня. Я хочу, щоб цей урок ви провели з гарним настроєм і отримали
масу задоволення. Отож, подивіться на це сонечко (показую малюнок, де
зображено сонце), яке воно усміхнене. Я хочу, щоб у вас була така усмішка
протягом цілого уроку. А зараз, подивіться на хмаринку(показую) який у неї
гарний настрій, я хочу, щоб такий настрій вас супроводжував під час роботи
зі мною. Тепер, погляньте на ластівку, мені хочеться, щоб ви себе почували
легко, вільно на уроці, так як почуває себе птах, літаючи в чистому
просторому небі. Отже, налаштувалися на роботу.
Гімнастика розуму та підготовки до читання.
Вчитель. Якщо ви правильно складете розсипані склади,то зумієте
прочитати слова, що будуть епіграфом нашого уроку.
На м’ї кра в кла
лад. що сі щи ли ко
Нащо кращий клад,
Коли в сім’ї лад.
ІІ. Підготовка до читання.
Робота над скоромовкою.
«Їхав Прокіп з Прокопівною ще й з маленькими прокопенятами»
Розгадування кросворду.
-Ким для вас є ці люди, дізнаєтесь, розв’язавши кросворд. Закінчіть речення і
впишіть дібрані слова у кросворд.
1) Донька моєї мами – то моя…..(сестра).
2) Найбільше в нашій хаті свято, коли приходить з роботи…(тато).
3) своїх онуків розуму навчає старенький….(дідусь).
4) Найбільше пестять та голублять своїх дітей…(мами).
3. 5) Батькам на потіху росте здоровий, розумний їхній…(син).
6) Твою матусю донечкою кличе твоя…(бабуся).
-Прочитайте у виділених клітинках зверху вниз слово, близьке за значенням
до слова сім’я. (Родина)
с е с т р А
т а т о
д і д у с ь
м а т и
с и н
б а б у с я
Вправи на розширення кута зору.
-Прочитайте з карток назви наших рідних. Скажіть, яке слово зайве у
кожній піраміді слів. Поясність свій вибір.
МА М
ТА ТКО
СУ СІД
БРА ТИК
СЕС ТРА
ТІ ТКА
БА БЦЯ
ДІ ДУСЬ
ДЯ ДЬКО
ТО ВАРИШ
ІІІ. Оголошеннятеми та мети уроку, мотиваціяначальноїдіяльності
школярів.
Вчитель. Сьогодні на уроці ми продовжимо говорити і читати різні художні
твори про сім’ю, родину. І почнемо із лічилочки Варвари Гринько «Сім»
Лічилка в найпростішій формі це рахунок. Рахунком вирішували, визначали
кому водити. Колись лічилка не була грою: тому що люди вірили в числа. У
лічилках перекручені слова: «п’ятам, панцирам, шуму, руму». Виявляється,
що це – п’ять, шість, сім, вісім. Рахунок у лічилці умовний, зрозумілий тільки
граючим. Лічилка теж відкриває гру, а гра була наслідування серйозних
справ: полювання, робота в полі, військовий похід. Із часом серйозний зміст
у грі перерахування зник і лічилки стали забавними віршиками: про коня, що
скакав у полі, про зайця, що бігає по болоту й шукає собіроботу, про яблуко,
що котиться повз сад. Лічилку відрізняє чіткий ритм, і всюди він виразний.
Ритмувати потрібно за кроками.
4. Робота над назвою лічилки.
Вчитель. З чим у вас асоціюється назва віршика «Сім»? ( відповіді дітей)
Асоціативний кущ.
- З давніх часів число 7 вважалося магічним. Воно зустрічається і в
міфології, і в народній мудрості, і в художній літературі: (7
кольорів у веселці, «Білосніжка і 7 гномиків», «Вовк і 7
козенят», 7 днів у тижні,українська народна казка «7дочок», 7
нот на нотномустані, квіточка – семипелюсточка, є 7 смертних
гріхів, Рим побудований на 7 горбах. У Біблії число 7
зустрічається 180 разів..
-
Загадкова хатка
Ось перед вами, друзі, хата,
У ній 4 є кімнати.
А ось вам загадка моя:
Як тут розміститься 7 «Я»?
ІV. Робота над лічилкою В.Гринько «Сім»
- Послухайте лічилку і скажіть, чи є, на вашу думку, лад у цій см’ї?
- Кого з членів сім’ї ви запам’ятали?
- Прочитайте ще раз лічилку мовчки. Від імені кого ведеться
розповідь?
- Розгляньте малюнок. Хто тут є? Кого із сімейки на малюнку немає?
- У кого така ж сім’я?
- Як би ви розповідали лічилку про свою сім’ю? Як її назвали б?
- Для чого складаються лічилки?
- Потренуйся читати лічилку мовчки.
Вчитель. Любо нам у рідній хаті
Там, де рідний батько, ненька,
Там, де братчик і сестричка,
І бабусенька старенька.
Юрій Шкрумеляк
V. Фізкультхвилинка.
Вчитель. Під час читання весь час працюють очі. Влаштовуємо і для них
відпочинок.
Сплять маленькі совенята(очі заплющені)
Раз – розкрилиоченята,
Подивилися навколо(круговірухи очима).
5. Потім вгоруі додолу(лише очима, головою не рухати)
Оченята блим, блим, блим!
Відпочити треба їм!
Вправо, вліво, оченята
Повертали совенята.
Совенята будуть спати, А ми будемо читати.
VI. Кубування.
Вчитель. На уроках позакласного та літературного читання ми з вами
познайомилися з творамиВ.О. Сухомлинського томусьогодніна урокдо нас
завітав кубик
Кубик діти не простий,
Кубик діти чарівний
Він доріжки прокладає-
Знання ваші перевіряє
(Робота з кубом)
VII. ОпрацюванняоповіданняВ. Сухомлинського«Тетянка
усміхається»
1) Читаннятвору вчителем.
- Прослухавши оповідання Василя Сухомлинського «Тетянка
усміхається!», дізнаєтеся, яка радісна подія відбулася у цій сім’ї.
2) Словниковаробота.
Очі
Тимка
радісно
сьогодні
пшеницю
сіє
крикнув
тривожні
усміхнеться
поцілував.
Прочитайте«сходинки» слів. Прочитайтенайкоротше, найдовше
слово, з наголосом на перший склад.
Доберіть слова, близькі за значенням до слів «радісно»,
«тривожні».
6. Прочитай словосполучення, об’єднавши слова з першої та другої
колонок.
3. Читаннятвору учнями вголос «ланцюжком».
- Читаючи, простежте, які почуття переживав хлопчик, спостерігаючи
за немовлям.
4. Вибіркове читання. Аналіз змісту.
Як мама доглядала за маленькою донечкою?
Чого дуже хотілося Тимкові? Що його дивувало? Прочитайте.
Чому Тимко так чекав, коли усміхнеться сестричка?
Чому татові очі були тривожні? Що їх змінило в одну мить?
Хто розділив радість сім’ї Тимка?
Назвіть усіх, хто зрадів дитячій усмішці.
Які почуття переживав хлопчик, спостерігаючиза сестричкою?
Як ви гадаєте батьки радіють успіхам дитини поки вона немовля?
Вчитель. Батьки, родичірадіють успіхам дитини у будь якому віці. Тож
вчіться радувати своюродину!
5. Вправи на розвиток читацькихнавичок.
Гра «Хтошвидше»
Знайдіть і прочитайтеречення, в яких у житті словосполучення із
словникової роботи.
Гра «Чим є в оповіданні такі речення?»
Пропонуювам погратив гру, яка називається « Чи є в оповіданні такі
речення?» Я вам зачитую речення, якщо воно є в оповіданні – ви
піднімаєте праву ручку, якщо ж ні – то кладете голівки на парту.
Готові?
- Тимковіхочеться, щоб Таня подивилася на нього. (так)
- Біжить Тимко, рукою махає. (так)
- Він усміхнувся, поцілував і обняв Тимка. (так)
- Тимко як підходить до Тетянки вона плаче. (ні)
- Молодці. Ви дуже уважні були.
Гра «Юні дослідники»
- Вам сподобалось грати?(ТАК). Хочете ще? Тодідавайте зіграємо ще
в одну гру, яка називається «Юнідослідники». На виконання гри
вам дається дві хвилини.
- Слухайте завдання: вам потрібно знайти у скількох реченням ужито
слово «усміхається»
І зачитали ці речення. Вероніка, прочитай, скільки речень ти знайшла.
Ми всі речення знайшли? Чи може про якесь забули?
7. Хай татко і мам радіють дитині!
Хай буде, як дуб, могутній наш рід!
Хай злагода й мир запанують в родині!
А ми з вами, наш клас, теж родина?Як ви думаєте?
(Відповіді дітей)
Родина– це не тільки рідні, родичі. Це і наш клас, школа і весь народ.
Відкритий погляд, весела посмішка говорить про душевну доброту.
Посмішка і добрийсміх – то часточкарадощів, які допомагають жити,
вчитись і долати труднощі. Будьте вірною підтримкою одне одному,
діліть достойно ірадощі, і труднощі.
(оформлення родового дерева класу)
VIII. Підсумок уроку.
- Якоюбула тема нашого сьогоднішнього уроку?
- Про що ми сьогодніз вами говорили?
- Який девіз нашого уроку сьогоднібув?
- Що спільного між оповіданнямиВ. Сухомлинського « Тетянка
посміхається» та лічилкою Варвари Гринько «Сім»?
- Які стосунки повинні панувати у сім’ї.
Хай у ваших сім’ях стосункибудуть ніжним, лагідними, щирими,
доброзичливими.Турбуйтеся про менших і старших членів сім’ї . дуже
важливо, щоб сім’я, родинабула згуртованою, дружною, міцною. Бо сильна
сім’я , родина, рід – це міцна держава. І якщо складемо до купи всі родини –
це весь українськийнарод, це вся Україна.
(Звучить пісня)
Родина, родина – від батька до сина
Від матері – доні, добро передай
Родина, родина – це вся Україна
З глибоким корінням, з високим гіллям.
IX. Оцінюванняучнів.