1. Урок позакласногочитання
3 клас
Тема: Ю. Старостенко « Коли зима люта»
Мета: ознайомити учнів з новим твором; сприяти розвитку
пізнавальних інтересів, активізувати мислення, розширювати кругозір учнів,
збагачувати словниковий запас; розвивати спостережливість і допитливість;
виховувати турботливе ставлення до природи, до птахів, бажання їм
допомогти.
Обладнання:ілюстрації до теми;картки для роботив групах;анаграма.
Хід уроку
І. Організаційна частина
- Діти, сьогоднідо нас на урок прийденезвичайна гостя. А щоб день у
нас пройшов гарно привітаймо один одного і висловимо свої побажання. В
цьому нам допоможе ось ця сніжинка.
( Діти стають в коло і бажають один одному вдалого дня)
ІІ. Актуалізація опорних знань
2.1. Рольова гра.
- Добре, дітки, я впевнена, що після таких побажань цей день всім нам
принесе задоволення. Тим більше, що я вам обіцяла,що до нас завітає
незвичайна гостя. А хто вона, зараз дізнаємось.
(Входить Зима)
Зима. Стало біло навкруги.
Я розтрушую сніги,
Наганяю холоди,
Води сковую в льоди,
В дружбі з дітьми я всіма
Здогадались? Я… (зима)
- Так, я Зима. Сьогоднія завітала до вас, бо мені цікаво знати, як ви
навчаєтесь, як вмієте читати, А ще я приготувала для вас багато цікавих
завдань.
Вчитель. І для тебе, Зимонько, учні підготували сюрприз.. Вони
працювали в групах і зараз ми побачимо результат їхньої роботи. Ти присядь
і подивись.
2.2. Презентація проектів.
2. Перша група « Любителі поезії» підготували про тебе вірші.
Учень 1: Зима! Зима! Усякий знає,
Вона холодною буває.
Летять, кружляють, як пушинки
Легкі білесенькі сніжинки.
Учень 2: От випав сніг. Яка обнова!
Зима тоді така чудова.
Міста чистенькі, білі села –
Зима і радісна, й весела.
Учень 3: Вона й тоді усім хороша,
Коли мете легка пороща.
Мороз у лід озера кута –
Зима тоді всі кажуть люта.
Учень 4: Вона буває і серйозна,
Суха і вітряна, й морозна.
А як насуне хмара сива,
Зима по-своєму красива.
Учень 5: І особлива, і чарівна
Як королева чи царівна.
А вранці іній – от обнова!
Яка зима у нас казкова.
Учень 6: Гілок під інеєм не видно,
Тоді вона, звичайно, срібна.
Зима, скажу вам, дуже гарна,
То сонячна, то часом хмарна.
Учень7: Вітер свище, вітер виє,
В кучугурах сніг біліє.
Всі горнуться до тепла,
Така зима всі кажуть зла.
Учень 8: Синичка змерзла і голодна,
Бо видалась зима холодна.
А блисне сонечко згори,
Ото краса для дітвори.
Учень 9: І все ж таки зима прекрасна
Вся біла-біла, світла, ясна.
3. Яка ж зима? Яка вона?
Вона весела і сумна.
Друга команда «Чомучки» загадають загадки, пов’язані із зимою.
Учень 1. Холод нам несе мороку,
У турботах лине будень.
Цей останній місяць року
Зветься як? Вгадали… (грудень)
Учень 2. Цей місяць січе,
Він морозний буває,
Урочисто і святково
Усіх нас вітає. (січень)
Учень 3. Цей місяць лютує,
Бо весну красну чує. (лютий)
Учень 4. Малює квіти волохаті
Отам, на шибці, майстер-дід.
Роздягнуті не йдіть із хати,
Ох, ущипне сердитий дід,
З ним жартувать ніяк не слід. (мороз)
Учень 5. Хто наткав білого полотна
Аж від дому до вікна?
І сміється, задається:
От така ширина! (зима)
4. Учень 6. В небі хмарка пролітала,
Білий пух порозсипала.
Він на землю міцно ліг,
Називають його…(сніг)
Учень7. Що росте догори коренем? (бурулька)
5. Учень 8. Прозорий, мов скло, не вставиш у вікно. (лід)
Учень 9. Взимку сад зацвів білим цвітом, неначе літом. (іній)
Учень10. Срібна зірка, біла-біла
На долоню теплу сіла.
І як сіла, тай розтала –
Голуба водиця стала. (сніжинка)
6. Третя команда «Художники» зобразили тебе на своїх малюнках.
Учень 1. Я намалювала такий малюнок, бо дуже люблю зиму, люблю,
коли йде сніг і з нього можна зліпити снігову бабу.
(Показує малюнок)
Учень 2. А я більше за все взимку люблю кататися на санчатах. Це так
весело, особливо,коли катаєшся з друзями!Ось я і намалював, як ми мчимо з
гори. ( Показує малюнок)
7. Учень 3. А ось мені найбільше подобаєтьсякататися на лижах. Я мрію
взяти участь у лижних перегонах. Саме це я зобразив на своєму малюнку.
( Показує малюнок)
Учень 4. Для мене зима найкраща пора року. Я люблю, коли все
навколо покритеснігом,коливін іскриться на сонечку. Навколо всетаке гарне,
біле. Ось такою гарною я намалював зиму.
(Показує малюнок)
Зима. Молодці, дітки! Мені дуже сподобавсь ваш сюрприз.
А тепер виконайте моє перше завдання. Я приготувала для вас
прислів’я і приказки, але їх частини розбіглися. З’єднайте їх і прочитайте.
8. 2.3. Робота в групах
1 група.
Зима багата снігами, як комарів носок.
Зимою деньок, а мороз тріщить.
То сніг, то завірюха, а осінь снопами.
Сонце блищить, бо зима коло вуха.
2 група.
Прийшов грудень – осінь без хліба.
Січень без снігу – а стоять не дає.
Мороз невеликий, літо дощове.
Зима сніжна – приніс студень.
3 група.
Багато інею на деревах – на мороз.
Яскраві зірочки – буде багато меду.
Сова кричить – зима на мороз.
Сонце на літо – холод закликає.
Зима. Молодці! Справились. А чи можете ви дібрати прикметники до
слова зима і сказати яка ж я буваю?
2.4 « Гронування»
морозна люта сувора
холодна зима сніжна
біла студена яскрава
Вчитель. Зимонько, ти вже три місяці працюєш, он скільки снігу
намела. Сядь,відпочинь, а я тобі допоможу.
- Ось, діти, друге завдання Зими. Знайдіть зайве слово і поясніть, чому
воно зайве.
2.5. Гра « Знайди зайве»
9. Зима, мороз, сніжинки, саночки,снігурі, горобчики, ластівки, лижі, іній,
лід, ковзани.
(Зайве слово – ластівки )
- Чому це слово зайве?
- Назви ще яких птахів ви прочитали?
- А як називають цих птахів?
- Яких зимуючих птахів ви знаєте?
( Діти називають зимуючих птахів)
2.6. Гра « Впізнай птаха за описом»
Вчитель. Я прочитаю опис, а ви впізнайте хто це.
Маленька пташка, у неї ошатна жовта сорочка з чорною краваткою,
зеленувата спинка, яскраво-біліщічки і чорнашапочка. Пташка дуже рухлива.
Причепившись до найтоншої гілочки, вона може повисати вниз головою.
Так. Це синичка. Ні хвилини
спокою в неї. Шмигає в пошуках їжі з
ранку до вечора. І якщо ми пройдемо по
її слідах, то дізнаємось назву твору,
який сьогодні будемо читати.
2.7. Анаграма. Коли зима люта.
ІІІ. Повідомлення теми, завдань уроку
- Сьогодні на уроці ми прочитаємо оповідання про нелегке життя
пташок взимку, навчимось їм допомагати.
ІV. Вивчення нового матеріалу
4.1. Знайомство з автором твору
Автором цього твору є Юрій Старостенко. Він
народився в 1923роців Білорусії. Згодом переїхав до Києва.
Хлопчиком Ю.Старостенко спостерігав за природою,
помічав її красу і вся його любов до навколишнього
вилилась в оповіданнях про природу.
4.2. Читання тексту вчителем
4.3. Тест на первинне сприйняття тексту
10. - До пташок прийшла
а) радість
б) біда
- У творі йдеться про
а) синичок
б) снігурів
- Птаство подається
а) до людського житла
б) до лісу
4.4. Словникова робота
- В тексті є незрозумілі для вас слова.
Лукава – хитра, підступна.
Шпаринка – довгаста щілинка, тріщинка.
Кубельце – житло птахів зроблене з моху, листя, пуху.
Утішно – весело, радісно.
4.5. Читання ланцюжком
- Читаємо ланцюжком по одномуреченню. Звертаємо увагу на слова,
які щойно опрацювали. В тексті ви зустрінете слово « літачки». Поясніть в
якому значенні воно вжито.
4.6. Самостійне читання
- Знайдіть в тексті як автор називає птахів.
( Лісове птаство, пернате товариство )
- Коли до пташок приходить біда?
- Що вони роблять, щоб врятуватись від голоду?
4.7. Вибіркове читання
- Як люди допомагають птахам?
- Як птахи віддячують людям?
4.8. Слова-анаграми і вибіркове читання
Тийлапа – лапатий
Лецькри – крилець
11. Наперте – пернате
Яка луб – яблука
- Як ви розумієте вислів «жовті вікна»?
- Чому яблука ростуть великі і смачні ?
V. Систематизація та узагальнення знань
5.1. Бесіда «Допоможи птахам»
- А щоб весною було кому знищувати шкідників у садах, що
нам,людям, потрібно робити?
5.2. Складання правил для захисників пташок
- Давайте складемо правила для захисників пташок.
1.Зробити годівничку.
2. Повісити її.
3. Слідкувати, щоб в ній завжди була їжа.
5.3. Гра « Розвідники»
- Якою називає автор зиму?
Так, лукавою, хитрою. І ось хитра зима заховала в тексті свою букву.
Як ви думаєте яку? Так «зе».
Граємо в розвідників. Знаходимо в тексті слова, в яких є буква «зе».
VІ. Підсумок уроку
6.1. Прощання з казковим персонажем
Вчитель. Ну, Зимонько, сподобавсь тобі наш урок?
Зима. Молодці, дітки! Мені дуже сподобавсь ваш урок. Ви гарно
працювали і заслуговуєте на високі бали. Я б ще залишилась, але мені вже
пора. Через декілька днів мене змінить весна і вже вона буде приходить до вас
в гості. То ж до побачення. Побачимось аж у грудні.
Вчитель. Діти я згодна із Зимою. Ви заслуговуєте високих балів.
- А що ж вам найбільше сподобалось на уроці?
6.2 Гра « Мікрофон»
VIІ. Домашнє завдання
Намалюйте ілюстрації до оповідання, з яким ми сьогодні
ознайомились. А щоб допомогти нашим пернатим друзям пережити цю
12. холодну зиму пропоную зробити годівнички. Ми повісимо їх біля нашого
вікна і будемо підгодовувати пташок. Ось подивіться, які годівнички можна
зробити.