SlideShare a Scribd company logo
1 of 12
План-конспект інтегрованого уроку з трудового навчання/технологій.
6 клас. Трудове навчання.
Об’єкт проектної діяльності № 1: «Лялька – мотанка (оберіг)» (6 год).
Основна технологія: технологія виготовлення ляльки - мотанки.
Назва навчальної програми: Трудове навчання. 5-9 класи. Програма для
загальноосвітніх навчальних закладів (оновлена). Програма затверджена
наказом МОН України від 07.06.1017 № 804.
Урок 3-4
Тема. Добір інструментів та конструктивних матеріалів для
виготовлення ляльки - мотанки. Виготовлення ляльки – мотанки.
Тип уроку: інтегрований (трудове навчання + матеріалознавство,
історія, народознавство, креслення, математика).
Цілі уроку: навчитися правильно добирати матеріали, необхідні для
мотання ляльки; вивчити та застосувати на практиці технології виготовлення
різних видів ляльок; навчитися виготовляти народну ляльку, вдосконалити
навички обробки текстильних матеріалів ручним способом, роботи за
проектною технологією; формувати вміння само оцінювання виконаної
роботи, показати можливість використання таких виробів для ігор і
подарунків, розвивати інтерес до теми проекту серед учнів, виховувати
повагу до народних традицій та обрядів.
Компетентності, які формуються на уроці: спілкування державною
мовою, математична компетентність, уміння вчитися впродовж життя,
інформаційно-цифрова компетентність, ініціативність і підприємливість,
екологічна грамотність і здорове життя, соціальна та громадянська
компетентності, обізнаність та самовираження у сфері культури.
Обладнанняуроку: презентація «Добір інструментів та конструктивних
матеріалів для виготовлення ляльки - мотанки. Виготовлення ляльки –
мотанки».
Дидактичні та методичні матеріали: технологічна карта
«Виготовлення ляльки – мотанки», матеріали та інструменти для
виготовлення виробу, листи самооцінювання.
Перелік он-лайн сервісів, які використаніна уроці:
https://www.youtube.com/watch?v=LEoVbIdxz4E
https://learningapps.org/display?v=p073sd2dt19
Очікувані результати: учні вміють добирати матеріали, необхідні для
мотання ляльки; знають та застосовуютьна практиці технології виготовлення
різних видів ляльок; виготовляють сувенірну ляльку – мотанку в
національних традиціях; розвивають навички обробки текстильних
матеріалів ручним способом, роботи за проектною технологією; вміють
оцінювати якість виготовленого виробу, планують використання
виготовлених виробів для ігор і подарунків, проявляють інтерес до теми
проекту, повагу до народних традицій та обрядів.
Хід уроку
І. Організаційний момент (5 хв.)
1. Створення позитивного емоційного настрою учнів
Вправа «Урок починається з усмішки» (слайд 1) (учитель пропонує
учням стати в коло й взятися за руки).
Дівчата, мабуть, я не відкрию вам таємниці: дружба починається з
усмішки. А ви всі – друзі, чи не так? Усмішку можна дарувати. Я до вас
усміхнулась – вам стало приємно? А тепер подаруйте усмішку одне одному.
А ще я, потискуючи руку, передаю вам заряд успіху на занятті, а ви
передайте його по колу одне одному. Отже, сподіваймося, що успіх у наших
руках!
2. Повідомлення теми уроку (слайд 2)
Вчитель. Сьогодні ми продовжимо роботу над проектом «Лялька –
мотанка (оберіг)» і перейдемо до технологічного етапу. Скажіть, будь ласка,
яка інформація нам буде корисна для роботи?
Учні:
- Як правильно добрати матеріали для виробу?
- Правила мотання ляльки-мотанки.
- Особливості застосування таких ляльок.
ІІ. Актуалізація опорних знань та вмінь учнів та мотивація
навчальної діяльності (10 хв.)
Діти діляться результатами міні-дослідження «Що знають про народну
ляльку - мотанку (оберіг) у вашій родині?».
Учитель. Учні нашого НВК прийняли участь у виставці ляльок –
мотанок на міському святі «Весела Масляна». На виставці - конкурсі були
представлені індивідуальні роботи Комар Віолети (6 - Б) та Полівець Яни (10
- А) в номінації «Масляна сувенірна лялька малих форм» та колективна
робота учнів 2 – А класу в номінації «Масляне опудало великих форм»
(слайд 3). Роботи учнів було відзначено дипломами та цінними призами.
Вчитель. Дитячу кімнату неможливо уявити без іграшок. Пухнасті
зайчики, кумедні ведмедики, гарно вбрані ляльки, конструктори, машинки…
Але ми не замислюємося над тим, що іграшка може бути сильним оберегом,
який захистить дитину.
Наші предки слов’яни вірили в магічну силу іграшок, у їхню здатність
оберігати від злих сил і хвороб. Зараз відроджуються давні традиції, все
популярнішими стають ляльки, зроблені власноруч, і це прекрасно! І я
пропоную вам долучитися до цього відродження та створити сьогодні на
уроці свою ляльку-мотанку.
Нагадую деякі правила мотання ляльки (слайд 4):
1. Нитку мотаємо за Сонцем, тобто за годинниковою стрілкою,
спрямовуючи енергію в русло зростання й розвитку.
2. На кожен зав’язаний вузлик наговорюємо побажання. Можна молитву,
можна просто повторювати «на здоров’я», «на добробут» тощо.
3. Вирівнюючи ляльку, обрізаючизайві нитки і тканину (якщо без цього не
можна обійтися), примовляємо: «Нитку відрізаю – все погане від себе
відсікаю, коли нитка зогниє, все погане в землю піде». Ці обрізки треба
закопати в місці, де не ходять люди. Не слід обрізати дуже багато, адже
можна відмовитися й від хорошого в житті.
ІІІ. Вивчення нового матеріалу (15 хв.)
1. Слово вчителя (з мультимедійним супроводом)
За призначенням слов’янські ляльки діляться на обрядові, оберегові,
ігрові, авторські художні ляльки та сувенірні промислові ляльки.
Обрядові: Масляна, Купавка, Коляда, Покосниця, Нерозлучники,
Зольна, Куватка, Пеленашка, Весільна, Круп’яничка, Вербниця, Пасхальна
голубка, Веснянки (слайд 5).
 Оберегові: Куватка, Лихоманки, Травниця, Безсонниця, Берегиня,
Вузлова, Десятиручка (слайд 6).
 Ігрові: Зайчик на пальчик, Вузлова, Куватка, Пеленашка (слайд 7).
 Авторськіхудожні ляльки відображають особливості індивідуального
відношення автора до навколишнього світу стан його душі - це коли лялька
стає предметом мистецтва (слайд 8).
 Сувенірні промислові ляльки, пов'язані з соціальними стандартами і
попитом на ринку (слайд 9).
За матеріалами: ляльки виготовляли з різноманітних матеріалів –
тканина, дерево, глина, трава, солома, папір. Найпопулярніші серед українців
ганчір’яні ляльки виготовлені переважно зі шматків одягу, що вийшов із
ужитку, або залишків тканини від шиття нового.
За способомвиготовлення ляльки поділяються на мотані, вузлові, шиті.
Вузлові ляльки виготовляють шляхом намотування та прив’язування
тканини без застосування голки. Спосіб творення цих ляльок – скручування,
скочування, змотування, зв’язування, завивання. Вбрання ляльки створювали,
намотуючи шматки тканини на тулуб. Голку з ниткою застосовують в
окремих випадках під час пошиття головного убору та обробки вбрання
ляльки.
За розміром: висоту ляльок в основному приблизно визначають так
 ліктьові ляльки – від ліктя до кінця середнього пальця;
 вздовж долоні – від кінця середнього пальця до зап’ястя;
 впоперек долоні – тобто на ширину чотирьох пальців руки або їх іноді
називають пальчикові – тобто розміром із середній палець.
2. Просмотр майстер-класу із виготовлення тканинної ляльки-
мотанки від Олени Щербань у Лялиній Світлиці в Опішні, що на Полтавщині
(8,37 хв.) (слайд 10)
https://www.youtube.com/watch?v=LEoVbIdxz4E
3. Хвилинка відпочинку
Всі ви знаєте, що очі від шиття швидко втомлюються, тому я пропоную
вам відпочити і пограти в гру «Дівочий ранок»:
 Вправа 1. Дівчинка вранці встала з ліжка і потягнулася (дівчата
піднімають руки догори, потягуючись).
 Вправа 2. А тепер заправимо свої ліжка (протягнули руки вперед і
декілька разів розвели їх в сторони).
 Вправа 3. Не забудьте вмитися і почистити зуби (кругові рухи навколо
обличчя та імітуємо чищення зубів).
 Вправа 4. Розчісуємо волосся та заплітаємо косу (імітуємо рухи).
 Вправа 5. Час одягнутися. Підняли руки, надіваємо сорочку. Обгортку
зав’язуємо на талії. Одягаємо намисто (імітуємо рухи).
 Вправа 6. Ставимо руки в боки і милуємося перед дзеркалом,
повертаючись до нього то одним боком, то іншим.
 Вправа 7. Всі разом: «Яка ж я гарна! І тепер я готова до роботи».
ІV. Формування умінь та навичок (50 хв.)
Практична робота «Виготовлення ляльки – мотанки»
1. Аналіз завдань практичної роботи учителем
Зроблена своїми руками, лялька-мотанка має чарівну силу. Вона не
тільки оберігає сімейне вогнище, але й має здатність виконувати бажання.
Таку ляльку мати передавала дочці, коли видавала її заміж, а та, в свою
чергу, дарувала оберіг своїй дитині.
Наші предки вважали мотанку символом жіночої мудрості, надійним
оберегом в дорозі, хранительніцею роду, посередником між живими й ще не
народженими. Ляльці - мотанці на обличчя намотували хрест. Робили це для
різних цілей — на щасливу долю, щоб відступила хвороба, щоб пішов дощ,
або ж навпаки — стихла злива.
Кожний елемент одягу ляльки - мотанки для наших предків мав
символічне значення: спідниця символізувала землю, сорочка — три часи:
минуле, теперішнє тамайбутнє,а платок абострічка— зв’язок з небом.
- Для чого ж ми будемо робити ляльку – мотанку?
-Виготов й Ти улюблений оберіг наших предків — ляльку-мотанку,
постав її на столі в куточку кімнати, або прикріпи над вхідними дверима, й
нехай вона приносить щастя в Твій дім.
2. Перевірка забезпечення учнів необхідними інструментами та
матеріалами
3. Правила безпечної праці, організація робочого місця та
санітарно-гігієнічнівимоги підчас виконання завдань практичної роботи
(Інтерактивна вправа «Роби так») (слайд 11)
https://learningapps.org/display?v=p073sd2dt19
4. Самостійне виконання завдань практичної роботи за
інструкційними картками (додаток 1)
Технологічна карта «Виготовлення ляльки – мотанки» (додаток 1)
Лялька-оберіг
5. Контроль учителя з метою виявлення недоліків у знаннях та
вміннях учнів
6. Поточнийінструктаж (індивідуальний, груповий, якщо необхідно)
7. Підбиття підсумків практичної роботи:
- демонстрація кращих робіт;
- аналіз недоліків у результатах роботи та шляхи їх усунення;
- оцінювання результатів практичної роботи.
V. Рефлексія (5 хв.)
Самооцінювання навчальних досягнень (листи самооцінювання)
(слайд 12)
Оціни себе, виставляючи по 3 бали за виконання вимог за наступними
критеріями:
1 Самостійність виконання роботи
2 Готовність до уроку (наявність інструментів,
матеріалів, спецодягу)
3 Дотримання культури праці (не відволікався
на розмови, не залишав робочого місця, не
порушував правил безпеки праці, по
закінченні роботи прибрав робоче місце)
4 Якість виробу:
 відповідність розмірів виробу заданим
 відповідність форми виробу тій, що
задана ескізом
 охайність виробу
VI. Підведення підсумків уроку (3 хв.)
Мотивація оцінок за урок, виставлення їх в журнал, щоденники.
VIІ. Домашнє завдання (2 хв.)
Дібрати матеріал для оздоблення ляльки - мотанки. Підготуватися до
захисту проекту.
СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ
1. Лещук Р. М. Трудове навчання. 6 клас: Робочий зошит / Р. М. Лещук,
О. Ю. Медвідь, Ю. В. Палій; за заг.ред. С. М. Дятленка. – Харків: Вид-
во «Ранок», 2017. – 56 с.: іл..
2. Пелагейченко М. Л. Професійний довідник учителя трудового
навчання. – Х.: вид. група «Основа», 2013. – 254 с. (Серія
«Професійний довідник»).
3. ТарасоваО. О. Ляльки – мотанки. Оберегидля вашої оселі, що
дарують успіх, багатство, щастя. Х: Клуб Сімейного Дозвілля, 2016. –
128 стор.
4. Хатько Л. І. Усі уроки трудового навчання (дівчата). 6 клас.
Інваріативний модуль. – Х.: Вид. група «Основа», 2014. – 254 с.: іл.,
табл. – (Серія «Усі уроки»).
5. https://www.youtube.com/watch?v=LEoVbIdxz4E
6. https://learningapps.org/display?v=p073sd2dt19
ДОДАТКИ
Додаток 1.
Технологічна карта «Виготовлення ляльки – мотанки».
Для виготовленняляльки -мотанки приготуйте, будь ласка:
 шматочокбілої тканини (15х15см) для голови,
 різнокольоровілоскути тканини (9х9 см для ручок, 8х15 см для спідниці й
4х7 см для фартушка),
 шматочоксинтепону або вати,
 нитки (льняні, вовняні),
 нитки мулине або трикутник яскравої тканини (для волосся або хустинки).
№
з/п
Деталь, графічне
зображення, схема тощо
Що робимо? Чим робимо?
1. Заверни синтепонв білу
тканину та обмотай
червоними нитками.
2.
За допомогою льняної
нитки, або атласної
стрічки зроби на обличчі
мотанки сакральний
хрест — спочатку
вертикальну полоску,
закрепів нитку на шиї,
потім — горизонтальну,
зав’язав вузлик сзаду
голови.
3.
Зберитканину для
спідницю з однієї
сторони в складки й
примотай до ляльки.
Нитку не обрізай!
4.
Обмотавшиляльку
червоною ниткою від
шиї до талії, примотай
фартух.
5.
Тканину для рук зверни
гармошкою, обмотай
нитками.
6. Примотай ручки ляльці
нитками хрест-навхрест.
7.
За допомогою ниток
мулине зроби ляльці
волосся. На місці
проборузав’яжи нитку, а
з протилежної сторони
мотокрозріж ножицями.
8.
Приклади до голови
мотанки волосся,
пригладь їх та закріпи,
перев’язав ниткою на
шиї.
9.
Заплети Берегині коси.
10.
На голову ляльці зав’яжи
стрічку, або надінь
вінок. Шию можна
прикраситинамистом.
Давній український талісман, зігрітий теплом Твоїх маленьких
долоньок, готовий виконувати заповітні побажання й захищати Твій
дім від злих сил.

More Related Content

What's hot

народна лялька
народна ляльканародна лялька
народна лялькаtank1975
 
печатний проект
печатний проектпечатний проект
печатний проектtank1975
 
лялька мотанка
лялька мотанкалялька мотанка
лялька мотанкаAndy Levkovich
 
Досвід вихователя ДНЗ № 590 Яценко І.А. "Мистецтво створення витинанок та їх...
Досвід вихователя ДНЗ № 590 Яценко І.А. "Мистецтво створення витинанок та їх...Досвід вихователя ДНЗ № 590 Яценко І.А. "Мистецтво створення витинанок та їх...
Досвід вихователя ДНЗ № 590 Яценко І.А. "Мистецтво створення витинанок та їх...Ирина Демьянчук
 
Схема плану Старша група
                                    Схема плану   Старша   група                                    Схема плану   Старша   група
Схема плану Старша групаAnhelina Mytsura
 
англійська мова в повсякденному житті в дитячому садку
англійська мова в повсякденному житті в дитячому садкуанглійська мова в повсякденному житті в дитячому садку
англійська мова в повсякденному житті в дитячому садкуAnhelina Mytsura
 
Презентація до атестації Зубик С.М. 2017 рік
Презентація до атестації Зубик С.М. 2017 рікПрезентація до атестації Зубик С.М. 2017 рік
Презентація до атестації Зубик С.М. 2017 рікГалина Савоник
 
проект ознайомлення з професією пралі
проект ознайомлення з професією пралі проект ознайомлення з професією пралі
проект ознайомлення з професією пралі Людмила Шведенко
 
Заняття з грамоти зіменко
Заняття з грамоти зіменкоЗаняття з грамоти зіменко
Заняття з грамоти зіменкоsadokzirochka
 
Літературне читання.Джереджа Р.О.
Літературне читання.Джереджа Р.О.Літературне читання.Джереджа Р.О.
Літературне читання.Джереджа Р.О.dzheredzha_raisa
 
корекційні ігри та вправи для дітей з особливими освітніми потребами
корекційні ігри та вправи для дітей з особливими освітніми потребамикорекційні ігри та вправи для дітей з особливими освітніми потребами
корекційні ігри та вправи для дітей з особливими освітніми потребамиAnhelina Mytsura
 
Matematika rozrobki-yrokv-dlya-1-klasy-do-pdrychnika-f-m-rvknda-l-v-olyanitsko
Matematika rozrobki-yrokv-dlya-1-klasy-do-pdrychnika-f-m-rvknda-l-v-olyanitskoMatematika rozrobki-yrokv-dlya-1-klasy-do-pdrychnika-f-m-rvknda-l-v-olyanitsko
Matematika rozrobki-yrokv-dlya-1-klasy-do-pdrychnika-f-m-rvknda-l-v-olyanitskoОксана Кикоть
 

What's hot (19)

народна лялька
народна ляльканародна лялька
народна лялька
 
35
3535
35
 
печатний проект
печатний проектпечатний проект
печатний проект
 
Л.М.Бойко. Організаційно-педагогічні умови ознайомлення старших дошкільників ...
Л.М.Бойко. Організаційно-педагогічні умови ознайомлення старших дошкільників ...Л.М.Бойко. Організаційно-педагогічні умови ознайомлення старших дошкільників ...
Л.М.Бойко. Організаційно-педагогічні умови ознайомлення старших дошкільників ...
 
лялька мотанка
лялька мотанкалялька мотанка
лялька мотанка
 
майстер клас Курбатової В.В.
майстер клас Курбатової В.В.майстер клас Курбатової В.В.
майстер клас Курбатової В.В.
 
конспекти
конспектиконспекти
конспекти
 
Досвід вихователя ДНЗ № 590 Яценко І.А. "Мистецтво створення витинанок та їх...
Досвід вихователя ДНЗ № 590 Яценко І.А. "Мистецтво створення витинанок та їх...Досвід вихователя ДНЗ № 590 Яценко І.А. "Мистецтво створення витинанок та їх...
Досвід вихователя ДНЗ № 590 Яценко І.А. "Мистецтво створення витинанок та їх...
 
Схема плану Старша група
                                    Схема плану   Старша   група                                    Схема плану   Старша   група
Схема плану Старша група
 
англійська мова в повсякденному житті в дитячому садку
англійська мова в повсякденному житті в дитячому садкуанглійська мова в повсякденному житті в дитячому садку
англійська мова в повсякденному житті в дитячому садку
 
9
99
9
 
Презентація до атестації Зубик С.М. 2017 рік
Презентація до атестації Зубик С.М. 2017 рікПрезентація до атестації Зубик С.М. 2017 рік
Презентація до атестації Зубик С.М. 2017 рік
 
Motanka (3)
Motanka (3)Motanka (3)
Motanka (3)
 
19
1919
19
 
проект ознайомлення з професією пралі
проект ознайомлення з професією пралі проект ознайомлення з професією пралі
проект ознайомлення з професією пралі
 
Заняття з грамоти зіменко
Заняття з грамоти зіменкоЗаняття з грамоти зіменко
Заняття з грамоти зіменко
 
Літературне читання.Джереджа Р.О.
Літературне читання.Джереджа Р.О.Літературне читання.Джереджа Р.О.
Літературне читання.Джереджа Р.О.
 
корекційні ігри та вправи для дітей з особливими освітніми потребами
корекційні ігри та вправи для дітей з особливими освітніми потребамикорекційні ігри та вправи для дітей з особливими освітніми потребами
корекційні ігри та вправи для дітей з особливими освітніми потребами
 
Matematika rozrobki-yrokv-dlya-1-klasy-do-pdrychnika-f-m-rvknda-l-v-olyanitsko
Matematika rozrobki-yrokv-dlya-1-klasy-do-pdrychnika-f-m-rvknda-l-v-olyanitskoMatematika rozrobki-yrokv-dlya-1-klasy-do-pdrychnika-f-m-rvknda-l-v-olyanitsko
Matematika rozrobki-yrokv-dlya-1-klasy-do-pdrychnika-f-m-rvknda-l-v-olyanitsko
 

Similar to 67 3 4

4 труд бардакова_пособ_2010_укр
4 труд бардакова_пособ_2010_укр4 труд бардакова_пособ_2010_укр
4 труд бардакова_пособ_2010_укрAira_Roo
 
3_yds_k_2020-2.pdf
3_yds_k_2020-2.pdf3_yds_k_2020-2.pdf
3_yds_k_2020-2.pdfLudaM3
 
Мнемотехніка – технологія ефективного засвоєння інформації
Мнемотехніка – технологія ефективного засвоєння інформаціїМнемотехніка – технологія ефективного засвоєння інформації
Мнемотехніка – технологія ефективного засвоєння інформаціїAniram11
 
Боярська ЗОШ І-ІІІ ст.№1 Макарова Г.В. Урок трудового навчання у 1 класі. Авт...
Боярська ЗОШ І-ІІІ ст.№1 Макарова Г.В. Урок трудового навчання у 1 класі. Авт...Боярська ЗОШ І-ІІІ ст.№1 Макарова Г.В. Урок трудового навчання у 1 класі. Авт...
Боярська ЗОШ І-ІІІ ст.№1 Макарова Г.В. Урок трудового навчання у 1 класі. Авт...Katherina Telesh
 
5_pr_kr_2022.pdf
5_pr_kr_2022.pdf5_pr_kr_2022.pdf
5_pr_kr_2022.pdf4book9kl
 
сценарій семінару інтегрований урок
сценарій семінару інтегрований урок сценарій семінару інтегрований урок
сценарій семінару інтегрований урок Anastasia Timoschuk
 
тиждень
тижденьтиждень
тижденьKVtetjana
 

Similar to 67 3 4 (20)

374,23.docx
374,23.docx374,23.docx
374,23.docx
 
67 1 2
67 1 267 1 2
67 1 2
 
4 труд бардакова_пособ_2010_укр
4 труд бардакова_пособ_2010_укр4 труд бардакова_пособ_2010_укр
4 труд бардакова_пособ_2010_укр
 
150.
150.150.
150.
 
Конспект заняття "Підкова на щастя"
Конспект заняття "Підкова на щастя"Конспект заняття "Підкова на щастя"
Конспект заняття "Підкова на щастя"
 
1
11
1
 
3_yds_k_2020-2.pdf
3_yds_k_2020-2.pdf3_yds_k_2020-2.pdf
3_yds_k_2020-2.pdf
 
проект казкотерапія
проект казкотерапіяпроект казкотерапія
проект казкотерапія
 
Мнемотехніка – технологія ефективного засвоєння інформації
Мнемотехніка – технологія ефективного засвоєння інформаціїМнемотехніка – технологія ефективного засвоєння інформації
Мнемотехніка – технологія ефективного засвоєння інформації
 
426,23.docx
426,23.docx426,23.docx
426,23.docx
 
1
11
1
 
44
4444
44
 
75
7575
75
 
Боярська ЗОШ І-ІІІ ст.№1 Макарова Г.В. Урок трудового навчання у 1 класі. Авт...
Боярська ЗОШ І-ІІІ ст.№1 Макарова Г.В. Урок трудового навчання у 1 класі. Авт...Боярська ЗОШ І-ІІІ ст.№1 Макарова Г.В. Урок трудового навчання у 1 класі. Авт...
Боярська ЗОШ І-ІІІ ст.№1 Макарова Г.В. Урок трудового навчання у 1 класі. Авт...
 
Уроки.docx
Уроки.docxУроки.docx
Уроки.docx
 
67 3 4
67 3 467 3 4
67 3 4
 
5_pr_kr_2022.pdf
5_pr_kr_2022.pdf5_pr_kr_2022.pdf
5_pr_kr_2022.pdf
 
сценарій семінару інтегрований урок
сценарій семінару інтегрований урок сценарій семінару інтегрований урок
сценарій семінару інтегрований урок
 
Майстер-клас
Майстер-класМайстер-клас
Майстер-клас
 
тиждень
тижденьтиждень
тиждень
 

More from Cshkilniy (20)

10
1010
10
 
08
0808
08
 
08
0808
08
 
07
0707
07
 
28.04.2021. 3
28.04.2021. 328.04.2021. 3
28.04.2021. 3
 
28.04.2021.2
28.04.2021.228.04.2021.2
28.04.2021.2
 
28.04.2021
28.04.202128.04.2021
28.04.2021
 
6,03,2021
6,03,20216,03,2021
6,03,2021
 
21.02.21.2
21.02.21.221.02.21.2
21.02.21.2
 
21.02.21
21.02.2121.02.21
21.02.21
 
6.02.2020
6.02.20206.02.2020
6.02.2020
 
18.10
18.1018.10
18.10
 
5.10
5.105.10
5.10
 
1,10
1,101,10
1,10
 
30.09
30.0930.09
30.09
 
Toys
ToysToys
Toys
 
29.09
29.0929.09
29.09
 
29.09
29.0929.09
29.09
 
1
11
1
 
1
11
1
 

Recently uploaded

Спектроскоп. Спостереження оптичних явищ
Спектроскоп. Спостереження оптичних явищСпектроскоп. Спостереження оптичних явищ
Спектроскоп. Спостереження оптичних явищOleksii Voronkin
 
Роль українців у перемозі в Другій світовій війні
Роль українців у перемозі в Другій світовій війніРоль українців у перемозі в Другій світовій війні
Роль українців у перемозі в Другій світовій війніestet13
 
Україна в умовах десталінізації (1953 – 1964 рр.).pptx
Україна в умовах десталінізації (1953 – 1964 рр.).pptxУкраїна в умовах десталінізації (1953 – 1964 рр.).pptx
Україна в умовах десталінізації (1953 – 1964 рр.).pptxgravebabyjohn
 
Відкрита лекція на тему: "Сидерати - як спосіб виживання"
Відкрита лекція на тему: "Сидерати - як спосіб виживання"Відкрита лекція на тему: "Сидерати - як спосіб виживання"
Відкрита лекція на тему: "Сидерати - як спосіб виживання"tetiana1958
 
exam ЄВІ example of this exam for students for masters degree 2024
exam ЄВІ example of this exam for students for masters degree 2024exam ЄВІ example of this exam for students for masters degree 2024
exam ЄВІ example of this exam for students for masters degree 2024OASISENGLISHOFFICIAL
 
Хвороби картоплі та заходи боротьби з ними
Хвороби картоплі та заходи боротьби з нимиХвороби картоплі та заходи боротьби з ними
Хвороби картоплі та заходи боротьби з нимиtetiana1958
 
Балади про Робіна Гуда. Аналіз образу Робіна Гуда
Балади про Робіна Гуда. Аналіз образу Робіна ГудаБалади про Робіна Гуда. Аналіз образу Робіна Гуда
Балади про Робіна Гуда. Аналіз образу Робіна ГудаAdriana Himinets
 

Recently uploaded (8)

Спектроскоп. Спостереження оптичних явищ
Спектроскоп. Спостереження оптичних явищСпектроскоп. Спостереження оптичних явищ
Спектроскоп. Спостереження оптичних явищ
 
Роль українців у перемозі в Другій світовій війні
Роль українців у перемозі в Другій світовій війніРоль українців у перемозі в Другій світовій війні
Роль українців у перемозі в Другій світовій війні
 
Україна в умовах десталінізації (1953 – 1964 рр.).pptx
Україна в умовах десталінізації (1953 – 1964 рр.).pptxУкраїна в умовах десталінізації (1953 – 1964 рр.).pptx
Україна в умовах десталінізації (1953 – 1964 рр.).pptx
 
Відкрита лекція на тему: "Сидерати - як спосіб виживання"
Відкрита лекція на тему: "Сидерати - як спосіб виживання"Відкрита лекція на тему: "Сидерати - як спосіб виживання"
Відкрита лекція на тему: "Сидерати - як спосіб виживання"
 
exam ЄВІ example of this exam for students for masters degree 2024
exam ЄВІ example of this exam for students for masters degree 2024exam ЄВІ example of this exam for students for masters degree 2024
exam ЄВІ example of this exam for students for masters degree 2024
 
Габон
ГабонГабон
Габон
 
Хвороби картоплі та заходи боротьби з ними
Хвороби картоплі та заходи боротьби з нимиХвороби картоплі та заходи боротьби з ними
Хвороби картоплі та заходи боротьби з ними
 
Балади про Робіна Гуда. Аналіз образу Робіна Гуда
Балади про Робіна Гуда. Аналіз образу Робіна ГудаБалади про Робіна Гуда. Аналіз образу Робіна Гуда
Балади про Робіна Гуда. Аналіз образу Робіна Гуда
 

67 3 4

  • 1. План-конспект інтегрованого уроку з трудового навчання/технологій. 6 клас. Трудове навчання. Об’єкт проектної діяльності № 1: «Лялька – мотанка (оберіг)» (6 год). Основна технологія: технологія виготовлення ляльки - мотанки. Назва навчальної програми: Трудове навчання. 5-9 класи. Програма для загальноосвітніх навчальних закладів (оновлена). Програма затверджена наказом МОН України від 07.06.1017 № 804. Урок 3-4 Тема. Добір інструментів та конструктивних матеріалів для виготовлення ляльки - мотанки. Виготовлення ляльки – мотанки. Тип уроку: інтегрований (трудове навчання + матеріалознавство, історія, народознавство, креслення, математика). Цілі уроку: навчитися правильно добирати матеріали, необхідні для мотання ляльки; вивчити та застосувати на практиці технології виготовлення різних видів ляльок; навчитися виготовляти народну ляльку, вдосконалити навички обробки текстильних матеріалів ручним способом, роботи за проектною технологією; формувати вміння само оцінювання виконаної роботи, показати можливість використання таких виробів для ігор і подарунків, розвивати інтерес до теми проекту серед учнів, виховувати повагу до народних традицій та обрядів. Компетентності, які формуються на уроці: спілкування державною мовою, математична компетентність, уміння вчитися впродовж життя, інформаційно-цифрова компетентність, ініціативність і підприємливість, екологічна грамотність і здорове життя, соціальна та громадянська компетентності, обізнаність та самовираження у сфері культури.
  • 2. Обладнанняуроку: презентація «Добір інструментів та конструктивних матеріалів для виготовлення ляльки - мотанки. Виготовлення ляльки – мотанки». Дидактичні та методичні матеріали: технологічна карта «Виготовлення ляльки – мотанки», матеріали та інструменти для виготовлення виробу, листи самооцінювання. Перелік он-лайн сервісів, які використаніна уроці: https://www.youtube.com/watch?v=LEoVbIdxz4E https://learningapps.org/display?v=p073sd2dt19 Очікувані результати: учні вміють добирати матеріали, необхідні для мотання ляльки; знають та застосовуютьна практиці технології виготовлення різних видів ляльок; виготовляють сувенірну ляльку – мотанку в національних традиціях; розвивають навички обробки текстильних матеріалів ручним способом, роботи за проектною технологією; вміють оцінювати якість виготовленого виробу, планують використання виготовлених виробів для ігор і подарунків, проявляють інтерес до теми проекту, повагу до народних традицій та обрядів. Хід уроку І. Організаційний момент (5 хв.) 1. Створення позитивного емоційного настрою учнів Вправа «Урок починається з усмішки» (слайд 1) (учитель пропонує учням стати в коло й взятися за руки). Дівчата, мабуть, я не відкрию вам таємниці: дружба починається з усмішки. А ви всі – друзі, чи не так? Усмішку можна дарувати. Я до вас усміхнулась – вам стало приємно? А тепер подаруйте усмішку одне одному. А ще я, потискуючи руку, передаю вам заряд успіху на занятті, а ви
  • 3. передайте його по колу одне одному. Отже, сподіваймося, що успіх у наших руках! 2. Повідомлення теми уроку (слайд 2) Вчитель. Сьогодні ми продовжимо роботу над проектом «Лялька – мотанка (оберіг)» і перейдемо до технологічного етапу. Скажіть, будь ласка, яка інформація нам буде корисна для роботи? Учні: - Як правильно добрати матеріали для виробу? - Правила мотання ляльки-мотанки. - Особливості застосування таких ляльок. ІІ. Актуалізація опорних знань та вмінь учнів та мотивація навчальної діяльності (10 хв.) Діти діляться результатами міні-дослідження «Що знають про народну ляльку - мотанку (оберіг) у вашій родині?». Учитель. Учні нашого НВК прийняли участь у виставці ляльок – мотанок на міському святі «Весела Масляна». На виставці - конкурсі були представлені індивідуальні роботи Комар Віолети (6 - Б) та Полівець Яни (10 - А) в номінації «Масляна сувенірна лялька малих форм» та колективна робота учнів 2 – А класу в номінації «Масляне опудало великих форм» (слайд 3). Роботи учнів було відзначено дипломами та цінними призами. Вчитель. Дитячу кімнату неможливо уявити без іграшок. Пухнасті зайчики, кумедні ведмедики, гарно вбрані ляльки, конструктори, машинки… Але ми не замислюємося над тим, що іграшка може бути сильним оберегом, який захистить дитину. Наші предки слов’яни вірили в магічну силу іграшок, у їхню здатність оберігати від злих сил і хвороб. Зараз відроджуються давні традиції, все популярнішими стають ляльки, зроблені власноруч, і це прекрасно! І я
  • 4. пропоную вам долучитися до цього відродження та створити сьогодні на уроці свою ляльку-мотанку. Нагадую деякі правила мотання ляльки (слайд 4): 1. Нитку мотаємо за Сонцем, тобто за годинниковою стрілкою, спрямовуючи енергію в русло зростання й розвитку. 2. На кожен зав’язаний вузлик наговорюємо побажання. Можна молитву, можна просто повторювати «на здоров’я», «на добробут» тощо. 3. Вирівнюючи ляльку, обрізаючизайві нитки і тканину (якщо без цього не можна обійтися), примовляємо: «Нитку відрізаю – все погане від себе відсікаю, коли нитка зогниє, все погане в землю піде». Ці обрізки треба закопати в місці, де не ходять люди. Не слід обрізати дуже багато, адже можна відмовитися й від хорошого в житті. ІІІ. Вивчення нового матеріалу (15 хв.) 1. Слово вчителя (з мультимедійним супроводом) За призначенням слов’янські ляльки діляться на обрядові, оберегові, ігрові, авторські художні ляльки та сувенірні промислові ляльки. Обрядові: Масляна, Купавка, Коляда, Покосниця, Нерозлучники, Зольна, Куватка, Пеленашка, Весільна, Круп’яничка, Вербниця, Пасхальна голубка, Веснянки (слайд 5).  Оберегові: Куватка, Лихоманки, Травниця, Безсонниця, Берегиня, Вузлова, Десятиручка (слайд 6).  Ігрові: Зайчик на пальчик, Вузлова, Куватка, Пеленашка (слайд 7).  Авторськіхудожні ляльки відображають особливості індивідуального відношення автора до навколишнього світу стан його душі - це коли лялька стає предметом мистецтва (слайд 8).  Сувенірні промислові ляльки, пов'язані з соціальними стандартами і попитом на ринку (слайд 9).
  • 5. За матеріалами: ляльки виготовляли з різноманітних матеріалів – тканина, дерево, глина, трава, солома, папір. Найпопулярніші серед українців ганчір’яні ляльки виготовлені переважно зі шматків одягу, що вийшов із ужитку, або залишків тканини від шиття нового. За способомвиготовлення ляльки поділяються на мотані, вузлові, шиті. Вузлові ляльки виготовляють шляхом намотування та прив’язування тканини без застосування голки. Спосіб творення цих ляльок – скручування, скочування, змотування, зв’язування, завивання. Вбрання ляльки створювали, намотуючи шматки тканини на тулуб. Голку з ниткою застосовують в окремих випадках під час пошиття головного убору та обробки вбрання ляльки. За розміром: висоту ляльок в основному приблизно визначають так  ліктьові ляльки – від ліктя до кінця середнього пальця;  вздовж долоні – від кінця середнього пальця до зап’ястя;  впоперек долоні – тобто на ширину чотирьох пальців руки або їх іноді називають пальчикові – тобто розміром із середній палець. 2. Просмотр майстер-класу із виготовлення тканинної ляльки- мотанки від Олени Щербань у Лялиній Світлиці в Опішні, що на Полтавщині (8,37 хв.) (слайд 10) https://www.youtube.com/watch?v=LEoVbIdxz4E 3. Хвилинка відпочинку Всі ви знаєте, що очі від шиття швидко втомлюються, тому я пропоную вам відпочити і пограти в гру «Дівочий ранок»:  Вправа 1. Дівчинка вранці встала з ліжка і потягнулася (дівчата піднімають руки догори, потягуючись).  Вправа 2. А тепер заправимо свої ліжка (протягнули руки вперед і декілька разів розвели їх в сторони).
  • 6.  Вправа 3. Не забудьте вмитися і почистити зуби (кругові рухи навколо обличчя та імітуємо чищення зубів).  Вправа 4. Розчісуємо волосся та заплітаємо косу (імітуємо рухи).  Вправа 5. Час одягнутися. Підняли руки, надіваємо сорочку. Обгортку зав’язуємо на талії. Одягаємо намисто (імітуємо рухи).  Вправа 6. Ставимо руки в боки і милуємося перед дзеркалом, повертаючись до нього то одним боком, то іншим.  Вправа 7. Всі разом: «Яка ж я гарна! І тепер я готова до роботи». ІV. Формування умінь та навичок (50 хв.) Практична робота «Виготовлення ляльки – мотанки» 1. Аналіз завдань практичної роботи учителем Зроблена своїми руками, лялька-мотанка має чарівну силу. Вона не тільки оберігає сімейне вогнище, але й має здатність виконувати бажання. Таку ляльку мати передавала дочці, коли видавала її заміж, а та, в свою чергу, дарувала оберіг своїй дитині. Наші предки вважали мотанку символом жіночої мудрості, надійним оберегом в дорозі, хранительніцею роду, посередником між живими й ще не народженими. Ляльці - мотанці на обличчя намотували хрест. Робили це для різних цілей — на щасливу долю, щоб відступила хвороба, щоб пішов дощ, або ж навпаки — стихла злива. Кожний елемент одягу ляльки - мотанки для наших предків мав символічне значення: спідниця символізувала землю, сорочка — три часи: минуле, теперішнє тамайбутнє,а платок абострічка— зв’язок з небом. - Для чого ж ми будемо робити ляльку – мотанку? -Виготов й Ти улюблений оберіг наших предків — ляльку-мотанку, постав її на столі в куточку кімнати, або прикріпи над вхідними дверима, й нехай вона приносить щастя в Твій дім.
  • 7. 2. Перевірка забезпечення учнів необхідними інструментами та матеріалами 3. Правила безпечної праці, організація робочого місця та санітарно-гігієнічнівимоги підчас виконання завдань практичної роботи (Інтерактивна вправа «Роби так») (слайд 11) https://learningapps.org/display?v=p073sd2dt19 4. Самостійне виконання завдань практичної роботи за інструкційними картками (додаток 1) Технологічна карта «Виготовлення ляльки – мотанки» (додаток 1) Лялька-оберіг 5. Контроль учителя з метою виявлення недоліків у знаннях та вміннях учнів 6. Поточнийінструктаж (індивідуальний, груповий, якщо необхідно) 7. Підбиття підсумків практичної роботи: - демонстрація кращих робіт; - аналіз недоліків у результатах роботи та шляхи їх усунення; - оцінювання результатів практичної роботи.
  • 8. V. Рефлексія (5 хв.) Самооцінювання навчальних досягнень (листи самооцінювання) (слайд 12) Оціни себе, виставляючи по 3 бали за виконання вимог за наступними критеріями: 1 Самостійність виконання роботи 2 Готовність до уроку (наявність інструментів, матеріалів, спецодягу) 3 Дотримання культури праці (не відволікався на розмови, не залишав робочого місця, не порушував правил безпеки праці, по закінченні роботи прибрав робоче місце) 4 Якість виробу:  відповідність розмірів виробу заданим  відповідність форми виробу тій, що задана ескізом  охайність виробу VI. Підведення підсумків уроку (3 хв.) Мотивація оцінок за урок, виставлення їх в журнал, щоденники. VIІ. Домашнє завдання (2 хв.) Дібрати матеріал для оздоблення ляльки - мотанки. Підготуватися до захисту проекту.
  • 9. СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ 1. Лещук Р. М. Трудове навчання. 6 клас: Робочий зошит / Р. М. Лещук, О. Ю. Медвідь, Ю. В. Палій; за заг.ред. С. М. Дятленка. – Харків: Вид- во «Ранок», 2017. – 56 с.: іл.. 2. Пелагейченко М. Л. Професійний довідник учителя трудового навчання. – Х.: вид. група «Основа», 2013. – 254 с. (Серія «Професійний довідник»). 3. ТарасоваО. О. Ляльки – мотанки. Оберегидля вашої оселі, що дарують успіх, багатство, щастя. Х: Клуб Сімейного Дозвілля, 2016. – 128 стор. 4. Хатько Л. І. Усі уроки трудового навчання (дівчата). 6 клас. Інваріативний модуль. – Х.: Вид. група «Основа», 2014. – 254 с.: іл., табл. – (Серія «Усі уроки»). 5. https://www.youtube.com/watch?v=LEoVbIdxz4E 6. https://learningapps.org/display?v=p073sd2dt19
  • 10. ДОДАТКИ Додаток 1. Технологічна карта «Виготовлення ляльки – мотанки». Для виготовленняляльки -мотанки приготуйте, будь ласка:  шматочокбілої тканини (15х15см) для голови,  різнокольоровілоскути тканини (9х9 см для ручок, 8х15 см для спідниці й 4х7 см для фартушка),  шматочоксинтепону або вати,  нитки (льняні, вовняні),  нитки мулине або трикутник яскравої тканини (для волосся або хустинки). № з/п Деталь, графічне зображення, схема тощо Що робимо? Чим робимо? 1. Заверни синтепонв білу тканину та обмотай червоними нитками. 2. За допомогою льняної нитки, або атласної стрічки зроби на обличчі мотанки сакральний хрест — спочатку вертикальну полоску, закрепів нитку на шиї, потім — горизонтальну, зав’язав вузлик сзаду голови.
  • 11. 3. Зберитканину для спідницю з однієї сторони в складки й примотай до ляльки. Нитку не обрізай! 4. Обмотавшиляльку червоною ниткою від шиї до талії, примотай фартух. 5. Тканину для рук зверни гармошкою, обмотай нитками. 6. Примотай ручки ляльці нитками хрест-навхрест. 7. За допомогою ниток мулине зроби ляльці волосся. На місці проборузав’яжи нитку, а з протилежної сторони мотокрозріж ножицями.
  • 12. 8. Приклади до голови мотанки волосся, пригладь їх та закріпи, перев’язав ниткою на шиї. 9. Заплети Берегині коси. 10. На голову ляльці зав’яжи стрічку, або надінь вінок. Шию можна прикраситинамистом. Давній український талісман, зігрітий теплом Твоїх маленьких долоньок, готовий виконувати заповітні побажання й захищати Твій дім від злих сил.