SlideShare a Scribd company logo
1 of 9
Тема уроку: Міськіі сільськінаселеніпункти. Критерії їх розмежування
в Україні та країнах світу. Класифікаціямісті сіл.
Мета уроку:
- ознайомитиучнів з системою розселення, міським i сільським
населенням, дати характеристику типам міських та сільських поселень,
сформуватипоняття про світові міста; навчитися визначити проблеми,
які мають сучасніміста та села та шляхи їх розв’язання;пояснити
причинизміни у системі розселень;
- розвиватинавички логічного мислення; сприятивихованню
найкращих рис характеру відповідальності,толерантності;
розширюватисвітогляд .
Тип уроку: комбінований
Обладнання:підручники, атласи, карта «Населення України», політична
карта світу, інтерактивна дошка.
Хід уроку:
1.Організаційний момент.
2. Актуалізаціяопорнихзнань, вмінь і навичок учнів.
1. Он-лайн тестуванняна платформі«На урок»
1. На Землі нині проживає:
А) 6 млрд. чол. б) 6,5 млрд. чол. в)7 млрд. чол. г) 7,6 млрд. чол.
2. За чисельністю населення у Європі Україна:
А) посідає сьомемісце б) поступається тільки Франції в) посідає перше місце
г) займає останнє місце.
3. Різниця між еміграцією та імміграцією це:
А) народжуваність б) сальдо міграції в) механічний рух г) депопуляція.
4. Виберіть країну, що відноситься до першого типу відтворення населення:
А) Канада б)Китай в) Нігерія г)Мексика.
5. До другого типу відтворення населення відносять:
А) США б) Україну в) Польщу г) Індію.
6. Середній показник густоти населення в світі складає:
А) 15чол/км.кв. б)24 чол/км.кв в) 48чол/км.кв г) 56 чол/км.кв
7. Виберіть країну із перерахованих, яка має найвищий показник густоти
населення в світі:
А) Бельгія б) Бангладеш в) Китай г) Бразилія
8.Яка область України із перерахованих має найвищу густоту населення?
А) Донецька б) Чернігівська в) Рівненська г) Київська
9. Установіть відповідність між термінами та їх значеннями:
а) природнийприріст б) механічний рух
в) природнийрух г) депопуляція
1. Процес інтенсивного зменшення кількості мешканців країни.
2. Пересування людей з одного місця в інше з постійною або тимчасовою
зміною місця проживання.
3. Зміна чисельностінаселення шляхом народжуваностіі смертності.
4. Різниця між кількістю народжених і померлих.
5. Наука, що займається вивченням динаміки чисельностінаселення.
10.Установіть відповідність між видами міграцій та їх напрямами:
а) еміграція б) імміграція
в) маятникова міграція г) сезонна міграція
1. Переміщення через державний кордондо країнидля тривалого чи
постійного проживання.
2. Переміщення через державний кордоніз країнидля тривалого чи
постійного проживання.
3. Повернення на батьківщину людей, що раніше виїхали.
4. Регулярне переміщення з одного населеного пункту в інший до місця
роботибез змін місця проживання.
5. Тимчасовепереміщення, пов’язанеіз сезоннимироботами, туризмом.
2. «Картографічний практикум»
Завдання:
1.Показати на карті найбільші за чисельністю населення країни світу.
2. Показати країни світу з найбільшою і найменшою густотою населення.
3. Показати на карті України області з найбільшою і найменшою густотою
населення.
III. Мотивація навчально-пізнавальної діяльності.
З давніх часів люди розселялися по планеті не поодиноко, а сконцентровано,
тобто групами. Місця їх концентрації називали поселеннями. Які ж види
поселень існують нині, які функції вони виконують, в яких із них населення
проживає більше і чому, ми розглянемо на уроці.
Отже, тема уроку: « Міські і сільські населені пункти. Критерії їх
розмежування в Україні та країнах світу. Класифікація міст і сіл».
IV. Вивчення нового матеріалу.
Вступнеслово вчителя:
Населеними пунктами називають забудованіземельні ділянки, які
використовуються для постійного місця перебування людей. У системі
розселення є два основнітипи поселень – міські та сільські.
Проблемне запитання:
З᾽ясуйте переваги і недоліки проживання людей у міських і сільських
населених пунктах.
Розповідь з елементами бесіди: У світі не існує єдиного критерія, за яким
можна було б чітко розрізняти міста і села. Досить часто важають, що таким
міг би бути показник чисельності жителів у населеному пункті, але у різних
країнах містом може бути населений пункт з різною кількістю мешканців.
Головною ознакою міста, яка відрізнятиме його від сільського поселення, є
характер зайнятості населення.
Міське населення.
До міського населення відносять таке, що проживає в міських поселеннях -
містах і селищах міського типу. В Україні містом є населений пункт, що
налічує понад 10 тис. чоловік, з яких не менше 85% працює в промисловому
виробництві, транспорті та сфері обслуговування. Проте, показник
чисельності людей не завжди витримується і міста зберігають свій статус
історично. Так, найменшим містом на Україні є Угнів (Львівської обл..) – 1
тис.чол. В країнах Скандинавії містом може бути поселення з чисельністю
200 чол., а в Японії – понад 30 тис.чол.
Залежно від кількості жителів міста поділяють на певні групи:
 Малі – до 20 тис.чол
 Середні – від 20 до 100 тис.чол.
 Великі – 100 - 500 тис.чол.
 Надвеликі – 500тис. -1млн.чол.
 Міста-мільйонники - понад1млн.
 Міста-мультимільйонники – понад 5 млн.чол.
Робота з картою,атласом та інтерактивною дошкою
Робота в групах (3 групи)
Завдання для 1 групи: знайти за картою «Населення України» міста, що
належать до різних типів за чисельністю та показати їх.
Завдання для 2 групи: знайти та показати на карті світу міста, що належать
до різних груп за чисельністю.
Завдання для 3 групи: визначити до якого типу належать міста Київ,
Чернігів, Прилуки? визначити міста-мільйонери в Україні ( Київ, Харків,
Одеса).
Робота з класом:
1.Підписати названі міста на контурних картах світу та Україні, розміщених
на інтерактивній дошці.
2. На початку XXI століття в Україні було п’ять міст-мільйонерів (до вище
названих приєднувались Донецькта Дніпро). Чому ці міста нині не є
мільйонниками? Що впливає на зменшення людностіміст? (Зниження
чисельності населення внаслідок демографічних процесівта міграцій).
Розповідь з елементамибесіди:
Розвитокміст пов'язанийіз розміщенням промисловихпідприємств,об’єктів
транспортута сфери послуг на їх території. Внаслідок цього міста
розрізняють завиконуваними функціями:
 Політико-адміністративні– Канберра, Вашінгтон, Оттава;
 Промислові – Детройт, Магнітогорськ, ;
 Транспортні- Суец,;
 Курортно – оздоровчі - Ніцца, Майамі, ;
 Наукові та освітні- Кембридж, Оксфорд
 Військові- Гібралтар;
 Релігійні - Мекка, Медина.
Більшість міст світу поєднують одночасно виконання різних функцій . Їх
називають багатофункціональними. Це такі міста, як Нью-Йорк, Чикаго,
Лондон, Париж та інші.
Найгустіше мережа міських населених пунктів у Донецькій,
Луганській, Львівській, Дніпропетровській та Харківській областях. В
Україні багатофункціональними є обласні центри та великі міста, інші
вузькоспеціалізовані:
 Адміністративно-політичні – Київ;
 Багатогалузеві промислові - Кривий Ріг, Кременчуг;
 Вузькогалузеві промислові – Шостка, Енергодар;
 Транспортні вузли - Фастів, Бахмач;
 Курортно – оздоровчі - Хмільник, Трускавець;
 Релігійні – Почаїв;
 Військові – Остер.
Завдання:продовжитиланцюжок із назв міст, що мають різні функції.
Робота в мережі інтернет (учнівиконують дане завдання за
комп’ютерамичи мобільними телефонами).
Завдання:знайти інформацію про найдавніші міста України та світу та
з’ясувати, які функції вони виконували у давні часиі тепер (Дамаск,
Єрусалим, Бейрут, Керч, Євпаторія, Кілія, Ужгород, Чернігів) .
Сільське населення.
До сільського населення відносять таке, що проживає в сільських
населених пунктах (селах, селищах, хуторах), працює в сільському
господарстві і дотримується сільського способу життя.
Села за чисельністю бувають:
7.Робота в мережі інтернет.
*Завдання: з’ясувати, яке село є найбільшим в Україні за площею та за
чисельністю населення?
Найбільше село України за площею Космач (Косівський район, Івано-
Франківська область) — 84,309 км². Найбільше село України за населенням
— Костянтинівка (12 081 чоловік).
- Що, на вашу думку, впливає на характер розміщення сільських
поселень по країні?
- Де в Україні найбільше сільських поселень?
Середня щільність сільських поселень в Україні становить 47 поселень
на 1000 км2 території. Найгустіша мережа — у Львівській (88,7),
Тернопільській, Хмельницькій, Полтавській (65-75) областях. Найрідше
сільські поселення розміщені в Херсонській (25 поселень на 1000 км2),
Луганській, Запорізькій, Одеській областях, АР Крим (35-40).
Середня людність сільського населеного пункту в Україні становить
560 осіб. Цей показник є найбільшим у Карпатському та Південному
регіонах, а також у Черкаській області. Найменші села в Україні — у її
північно-східних, східних і поліських регіонах. Це пов'язано з тим, що в них
ще частково залишилась хутірська форма сільського розселення.
V. Закріплення вивченого матеріалу
2. Робота з мультимедійною презентацією.
2.1. «Упізнай місто» . Учні за світлинами повинні назвати міста.
(Прилуки, Київ, Одесса, Дніпропетровськ).
2.2. Визначте функціїнаселенихпунктів:
*Завдання:
- охарактеризуйте місто за його функціями;
- до яких міст за чисельністю населення воно належить;
- чим вас приваблює життя у нашому місті?
- назвіть проблеми, які є у місті.
VI. Підсумок уроку.
- Дайте відповідь на проблемне запитання нашого уроку.
- Як ви розумієте вислів: « Найчастіше люди залишають маленьке місто,
щоб мріяти туди повернутися. А інші залишаються, щоб мріяти звідти
виїхати» Чак Паланік.
VII. Домашнє завдання. Опрацюйте вивчений матеріал.
Проведіть анкетування жителів міста, щодо їх ставлення до сільського і
міського способів життя.
21.02.21

More Related Content

Similar to 21.02.21

Київський центр нової соціальної культури
Київський центр нової соціальної культуриКиївський центр нової соціальної культури
Київський центр нової соціальної культуриАлексей Остапенко
 
8 zl n_2016
8 zl n_20168 zl n_2016
8 zl n_20164book
 
8 klas zarubizhna_literatura_nikolenko_zuenko_2016
8 klas zarubizhna_literatura_nikolenko_zuenko_20168 klas zarubizhna_literatura_nikolenko_zuenko_2016
8 klas zarubizhna_literatura_nikolenko_zuenko_2016NEW8
 
Мистецтво в діалозі культур.pptx
Мистецтво в діалозі культур.pptxМистецтво в діалозі культур.pptx
Мистецтво в діалозі культур.pptxandrushkodarinka14
 
Zarubizhna literatura-8klas-zuenko-2016
Zarubizhna literatura-8klas-zuenko-2016Zarubizhna literatura-8klas-zuenko-2016
Zarubizhna literatura-8klas-zuenko-2016kreidaros1
 
Zarubizhna literatura-10-klas-nikolenko-2018-stand
Zarubizhna literatura-10-klas-nikolenko-2018-standZarubizhna literatura-10-klas-nikolenko-2018-stand
Zarubizhna literatura-10-klas-nikolenko-2018-standkreidaros1
 
Шинкаренко Т.А. РЕАЛІЗАЦІЯ КОНЦЕПЦІЇ НАЦІОНАЛЬНО-ПАТРІОТИЧНОГО ВИХОВАННЯ
Шинкаренко Т.А. РЕАЛІЗАЦІЯ КОНЦЕПЦІЇ НАЦІОНАЛЬНО-ПАТРІОТИЧНОГО ВИХОВАННЯШинкаренко Т.А. РЕАЛІЗАЦІЯ КОНЦЕПЦІЇ НАЦІОНАЛЬНО-ПАТРІОТИЧНОГО ВИХОВАННЯ
Шинкаренко Т.А. РЕАЛІЗАЦІЯ КОНЦЕПЦІЇ НАЦІОНАЛЬНО-ПАТРІОТИЧНОГО ВИХОВАННЯТетяна Шинкаренко
 
Підручник Зарубіжна література 8 клас О.М. Ніколенко, М.О. Зуєнко, Б.В. Сторо...
Підручник Зарубіжна література 8 клас О.М. Ніколенко, М.О. Зуєнко, Б.В. Сторо...Підручник Зарубіжна література 8 клас О.М. Ніколенко, М.О. Зуєнко, Б.В. Сторо...
Підручник Зарубіжна література 8 клас О.М. Ніколенко, М.О. Зуєнко, Б.В. Сторо...12Балів ГДЗ
 

Similar to 21.02.21 (20)

Київський центр нової соціальної культури
Київський центр нової соціальної культуриКиївський центр нової соціальної культури
Київський центр нової соціальної культури
 
населення україни
населення українинаселення україни
населення україни
 
Obl ua
Obl uaObl ua
Obl ua
 
Naselennia
NaselenniaNaselennia
Naselennia
 
Naselennya svitu sayt
Naselennya svitu saytNaselennya svitu sayt
Naselennya svitu sayt
 
8 zl n_2016
8 zl n_20168 zl n_2016
8 zl n_2016
 
8 zl n_2016
8 zl n_20168 zl n_2016
8 zl n_2016
 
8 klas zarubizhna_literatura_nikolenko_zuenko_2016
8 klas zarubizhna_literatura_nikolenko_zuenko_20168 klas zarubizhna_literatura_nikolenko_zuenko_2016
8 klas zarubizhna_literatura_nikolenko_zuenko_2016
 
майстер клас
майстер  класмайстер  клас
майстер клас
 
Мистецтво в діалозі культур.pptx
Мистецтво в діалозі культур.pptxМистецтво в діалозі культур.pptx
Мистецтво в діалозі культур.pptx
 
Zarubizhna literatura-8klas-zuenko-2016
Zarubizhna literatura-8klas-zuenko-2016Zarubizhna literatura-8klas-zuenko-2016
Zarubizhna literatura-8klas-zuenko-2016
 
Мовне питання. Актуальні аспекти
Мовне питання. Актуальні аспектиМовне питання. Актуальні аспекти
Мовне питання. Актуальні аспекти
 
Особливості планування 2017
Особливості планування 2017Особливості планування 2017
Особливості планування 2017
 
Zarubizhna literatura-10-klas-nikolenko-2018-stand
Zarubizhna literatura-10-klas-nikolenko-2018-standZarubizhna literatura-10-klas-nikolenko-2018-stand
Zarubizhna literatura-10-klas-nikolenko-2018-stand
 
Шинкаренко Т.А. РЕАЛІЗАЦІЯ КОНЦЕПЦІЇ НАЦІОНАЛЬНО-ПАТРІОТИЧНОГО ВИХОВАННЯ
Шинкаренко Т.А. РЕАЛІЗАЦІЯ КОНЦЕПЦІЇ НАЦІОНАЛЬНО-ПАТРІОТИЧНОГО ВИХОВАННЯШинкаренко Т.А. РЕАЛІЗАЦІЯ КОНЦЕПЦІЇ НАЦІОНАЛЬНО-ПАТРІОТИЧНОГО ВИХОВАННЯ
Шинкаренко Т.А. РЕАЛІЗАЦІЯ КОНЦЕПЦІЇ НАЦІОНАЛЬНО-ПАТРІОТИЧНОГО ВИХОВАННЯ
 
Урок.docx
Урок.docxУрок.docx
Урок.docx
 
1
11
1
 
Підручник Зарубіжна література 8 клас О.М. Ніколенко, М.О. Зуєнко, Б.В. Сторо...
Підручник Зарубіжна література 8 клас О.М. Ніколенко, М.О. Зуєнко, Б.В. Сторо...Підручник Зарубіжна література 8 клас О.М. Ніколенко, М.О. Зуєнко, Б.В. Сторо...
Підручник Зарубіжна література 8 клас О.М. Ніколенко, М.О. Зуєнко, Б.В. Сторо...
 
Kyiv platform 08_15
Kyiv platform 08_15Kyiv platform 08_15
Kyiv platform 08_15
 
Kyiv platform 08_15
Kyiv platform 08_15Kyiv platform 08_15
Kyiv platform 08_15
 

More from Cshkilniy (20)

10
1010
10
 
08
0808
08
 
08
0808
08
 
07
0707
07
 
28.04.2021. 3
28.04.2021. 328.04.2021. 3
28.04.2021. 3
 
28.04.2021.2
28.04.2021.228.04.2021.2
28.04.2021.2
 
28.04.2021
28.04.202128.04.2021
28.04.2021
 
6,03,2021
6,03,20216,03,2021
6,03,2021
 
21.02.21.2
21.02.21.221.02.21.2
21.02.21.2
 
6.02.2020
6.02.20206.02.2020
6.02.2020
 
18.10
18.1018.10
18.10
 
5.10
5.105.10
5.10
 
1,10
1,101,10
1,10
 
30.09
30.0930.09
30.09
 
Toys
ToysToys
Toys
 
29.09
29.0929.09
29.09
 
29.09
29.0929.09
29.09
 
1
11
1
 
1
11
1
 
4.03
4.034.03
4.03
 

Recently uploaded

О.Духнович - пророк народної правди. Біографія
О.Духнович - пророк народної правди. БіографіяО.Духнович - пророк народної правди. Біографія
О.Духнович - пророк народної правди. БіографіяAdriana Himinets
 
Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»
Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»
Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»tetiana1958
 
Автомат.звука с.інтегровані ігри для дітейpptx
Автомат.звука с.інтегровані ігри для дітейpptxАвтомат.звука с.інтегровані ігри для дітейpptx
Автомат.звука с.інтегровані ігри для дітейpptxvitalina6709
 
upd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdf
upd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdfupd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdf
upd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdfssuser54595a
 

Recently uploaded (6)

Віртуальна виставка «Аграрна наука України у виданнях: історичний аспект»
Віртуальна виставка «Аграрна наука України у виданнях: історичний аспект»Віртуальна виставка «Аграрна наука України у виданнях: історичний аспект»
Віртуальна виставка «Аграрна наука України у виданнях: історичний аспект»
 
О.Духнович - пророк народної правди. Біографія
О.Духнович - пророк народної правди. БіографіяО.Духнович - пророк народної правди. Біографія
О.Духнович - пророк народної правди. Біографія
 
Її величність - українська книга презентація-огляд 2024.pptx
Її величність - українська книга презентація-огляд 2024.pptxЇї величність - українська книга презентація-огляд 2024.pptx
Її величність - українська книга презентація-огляд 2024.pptx
 
Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»
Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»
Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»
 
Автомат.звука с.інтегровані ігри для дітейpptx
Автомат.звука с.інтегровані ігри для дітейpptxАвтомат.звука с.інтегровані ігри для дітейpptx
Автомат.звука с.інтегровані ігри для дітейpptx
 
upd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdf
upd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdfupd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdf
upd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdf
 

21.02.21

  • 1. Тема уроку: Міськіі сільськінаселеніпункти. Критерії їх розмежування в Україні та країнах світу. Класифікаціямісті сіл. Мета уроку: - ознайомитиучнів з системою розселення, міським i сільським населенням, дати характеристику типам міських та сільських поселень, сформуватипоняття про світові міста; навчитися визначити проблеми, які мають сучасніміста та села та шляхи їх розв’язання;пояснити причинизміни у системі розселень; - розвиватинавички логічного мислення; сприятивихованню найкращих рис характеру відповідальності,толерантності; розширюватисвітогляд . Тип уроку: комбінований Обладнання:підручники, атласи, карта «Населення України», політична карта світу, інтерактивна дошка. Хід уроку: 1.Організаційний момент. 2. Актуалізаціяопорнихзнань, вмінь і навичок учнів. 1. Он-лайн тестуванняна платформі«На урок» 1. На Землі нині проживає: А) 6 млрд. чол. б) 6,5 млрд. чол. в)7 млрд. чол. г) 7,6 млрд. чол. 2. За чисельністю населення у Європі Україна: А) посідає сьомемісце б) поступається тільки Франції в) посідає перше місце г) займає останнє місце. 3. Різниця між еміграцією та імміграцією це: А) народжуваність б) сальдо міграції в) механічний рух г) депопуляція. 4. Виберіть країну, що відноситься до першого типу відтворення населення:
  • 2. А) Канада б)Китай в) Нігерія г)Мексика. 5. До другого типу відтворення населення відносять: А) США б) Україну в) Польщу г) Індію. 6. Середній показник густоти населення в світі складає: А) 15чол/км.кв. б)24 чол/км.кв в) 48чол/км.кв г) 56 чол/км.кв 7. Виберіть країну із перерахованих, яка має найвищий показник густоти населення в світі: А) Бельгія б) Бангладеш в) Китай г) Бразилія 8.Яка область України із перерахованих має найвищу густоту населення? А) Донецька б) Чернігівська в) Рівненська г) Київська 9. Установіть відповідність між термінами та їх значеннями: а) природнийприріст б) механічний рух в) природнийрух г) депопуляція 1. Процес інтенсивного зменшення кількості мешканців країни. 2. Пересування людей з одного місця в інше з постійною або тимчасовою зміною місця проживання. 3. Зміна чисельностінаселення шляхом народжуваностіі смертності. 4. Різниця між кількістю народжених і померлих. 5. Наука, що займається вивченням динаміки чисельностінаселення. 10.Установіть відповідність між видами міграцій та їх напрямами: а) еміграція б) імміграція в) маятникова міграція г) сезонна міграція 1. Переміщення через державний кордондо країнидля тривалого чи постійного проживання. 2. Переміщення через державний кордоніз країнидля тривалого чи постійного проживання. 3. Повернення на батьківщину людей, що раніше виїхали.
  • 3. 4. Регулярне переміщення з одного населеного пункту в інший до місця роботибез змін місця проживання. 5. Тимчасовепереміщення, пов’язанеіз сезоннимироботами, туризмом. 2. «Картографічний практикум» Завдання: 1.Показати на карті найбільші за чисельністю населення країни світу. 2. Показати країни світу з найбільшою і найменшою густотою населення. 3. Показати на карті України області з найбільшою і найменшою густотою населення. III. Мотивація навчально-пізнавальної діяльності. З давніх часів люди розселялися по планеті не поодиноко, а сконцентровано, тобто групами. Місця їх концентрації називали поселеннями. Які ж види поселень існують нині, які функції вони виконують, в яких із них населення проживає більше і чому, ми розглянемо на уроці. Отже, тема уроку: « Міські і сільські населені пункти. Критерії їх розмежування в Україні та країнах світу. Класифікація міст і сіл». IV. Вивчення нового матеріалу. Вступнеслово вчителя: Населеними пунктами називають забудованіземельні ділянки, які використовуються для постійного місця перебування людей. У системі розселення є два основнітипи поселень – міські та сільські. Проблемне запитання: З᾽ясуйте переваги і недоліки проживання людей у міських і сільських населених пунктах.
  • 4. Розповідь з елементами бесіди: У світі не існує єдиного критерія, за яким можна було б чітко розрізняти міста і села. Досить часто важають, що таким міг би бути показник чисельності жителів у населеному пункті, але у різних країнах містом може бути населений пункт з різною кількістю мешканців. Головною ознакою міста, яка відрізнятиме його від сільського поселення, є характер зайнятості населення. Міське населення. До міського населення відносять таке, що проживає в міських поселеннях - містах і селищах міського типу. В Україні містом є населений пункт, що налічує понад 10 тис. чоловік, з яких не менше 85% працює в промисловому виробництві, транспорті та сфері обслуговування. Проте, показник чисельності людей не завжди витримується і міста зберігають свій статус історично. Так, найменшим містом на Україні є Угнів (Львівської обл..) – 1 тис.чол. В країнах Скандинавії містом може бути поселення з чисельністю 200 чол., а в Японії – понад 30 тис.чол. Залежно від кількості жителів міста поділяють на певні групи:  Малі – до 20 тис.чол  Середні – від 20 до 100 тис.чол.  Великі – 100 - 500 тис.чол.  Надвеликі – 500тис. -1млн.чол.  Міста-мільйонники - понад1млн.  Міста-мультимільйонники – понад 5 млн.чол. Робота з картою,атласом та інтерактивною дошкою Робота в групах (3 групи) Завдання для 1 групи: знайти за картою «Населення України» міста, що належать до різних типів за чисельністю та показати їх.
  • 5. Завдання для 2 групи: знайти та показати на карті світу міста, що належать до різних груп за чисельністю. Завдання для 3 групи: визначити до якого типу належать міста Київ, Чернігів, Прилуки? визначити міста-мільйонери в Україні ( Київ, Харків, Одеса). Робота з класом: 1.Підписати названі міста на контурних картах світу та Україні, розміщених на інтерактивній дошці. 2. На початку XXI століття в Україні було п’ять міст-мільйонерів (до вище названих приєднувались Донецькта Дніпро). Чому ці міста нині не є мільйонниками? Що впливає на зменшення людностіміст? (Зниження чисельності населення внаслідок демографічних процесівта міграцій). Розповідь з елементамибесіди: Розвитокміст пов'язанийіз розміщенням промисловихпідприємств,об’єктів транспортута сфери послуг на їх території. Внаслідок цього міста розрізняють завиконуваними функціями:  Політико-адміністративні– Канберра, Вашінгтон, Оттава;  Промислові – Детройт, Магнітогорськ, ;  Транспортні- Суец,;  Курортно – оздоровчі - Ніцца, Майамі, ;  Наукові та освітні- Кембридж, Оксфорд  Військові- Гібралтар;  Релігійні - Мекка, Медина. Більшість міст світу поєднують одночасно виконання різних функцій . Їх називають багатофункціональними. Це такі міста, як Нью-Йорк, Чикаго, Лондон, Париж та інші.
  • 6. Найгустіше мережа міських населених пунктів у Донецькій, Луганській, Львівській, Дніпропетровській та Харківській областях. В Україні багатофункціональними є обласні центри та великі міста, інші вузькоспеціалізовані:  Адміністративно-політичні – Київ;  Багатогалузеві промислові - Кривий Ріг, Кременчуг;  Вузькогалузеві промислові – Шостка, Енергодар;  Транспортні вузли - Фастів, Бахмач;  Курортно – оздоровчі - Хмільник, Трускавець;  Релігійні – Почаїв;  Військові – Остер. Завдання:продовжитиланцюжок із назв міст, що мають різні функції. Робота в мережі інтернет (учнівиконують дане завдання за комп’ютерамичи мобільними телефонами). Завдання:знайти інформацію про найдавніші міста України та світу та з’ясувати, які функції вони виконували у давні часиі тепер (Дамаск, Єрусалим, Бейрут, Керч, Євпаторія, Кілія, Ужгород, Чернігів) . Сільське населення. До сільського населення відносять таке, що проживає в сільських населених пунктах (селах, селищах, хуторах), працює в сільському господарстві і дотримується сільського способу життя. Села за чисельністю бувають:
  • 7. 7.Робота в мережі інтернет. *Завдання: з’ясувати, яке село є найбільшим в Україні за площею та за чисельністю населення? Найбільше село України за площею Космач (Косівський район, Івано- Франківська область) — 84,309 км². Найбільше село України за населенням — Костянтинівка (12 081 чоловік). - Що, на вашу думку, впливає на характер розміщення сільських поселень по країні? - Де в Україні найбільше сільських поселень? Середня щільність сільських поселень в Україні становить 47 поселень на 1000 км2 території. Найгустіша мережа — у Львівській (88,7), Тернопільській, Хмельницькій, Полтавській (65-75) областях. Найрідше сільські поселення розміщені в Херсонській (25 поселень на 1000 км2), Луганській, Запорізькій, Одеській областях, АР Крим (35-40). Середня людність сільського населеного пункту в Україні становить 560 осіб. Цей показник є найбільшим у Карпатському та Південному регіонах, а також у Черкаській області. Найменші села в Україні — у її північно-східних, східних і поліських регіонах. Це пов'язано з тим, що в них ще частково залишилась хутірська форма сільського розселення.
  • 8. V. Закріплення вивченого матеріалу 2. Робота з мультимедійною презентацією. 2.1. «Упізнай місто» . Учні за світлинами повинні назвати міста. (Прилуки, Київ, Одесса, Дніпропетровськ). 2.2. Визначте функціїнаселенихпунктів: *Завдання: - охарактеризуйте місто за його функціями; - до яких міст за чисельністю населення воно належить; - чим вас приваблює життя у нашому місті? - назвіть проблеми, які є у місті. VI. Підсумок уроку. - Дайте відповідь на проблемне запитання нашого уроку. - Як ви розумієте вислів: « Найчастіше люди залишають маленьке місто, щоб мріяти туди повернутися. А інші залишаються, щоб мріяти звідти виїхати» Чак Паланік. VII. Домашнє завдання. Опрацюйте вивчений матеріал. Проведіть анкетування жителів міста, щодо їх ставлення до сільського і міського способів життя.