1. Музейний урок (проведений в Центрі дитячої та юнацької творчості,
виставочний зал “Самородок “)
Математика 3 клас
Тема. Об'ємні фігури. Об'єм прямокутного паралелепіпеда.
Мета
навчальна:розширитизнання учнів про геометричніфігури; знати, які це
плоскі та об'ємніфігури;
розвивальна: формувати вміння знаходити та називати геометричні фігури,
знаходити об'єм паралелепіпеда; формувати пізнавальну активність школярів;
виховна: формувати ціннісне ставлення до навколишнього світу, бережливе
ставлення до речей; почуття взаємодії, партнерства, товаришування,
взаємодопомоги.
Тип уроку: інтегрований.
Жанруроку: музейний урок
Методи:словесні (бесіда, діалог, розповідь, пояснення); наочні (музейні
експонати, таблиці, спостереження, відеоматеріали); практичні (дослідження,
творчаробота, ігри, практична робота).
Очікуванірезультати:
Після цього уроку учні зможуть:
називати та розрізнятиплоскі та об'ємніфігури;
знаходити об'єм паралелепіпеда;
аргументовано доводитиправильність своєї позиції;
розвинуть уміння вести дискусію;
бережливо ставитися до речей навколишнього середовища;
мати бажання продовжити “життя”використаних речей.
Обладнання:експонативиставочногозалу, телевізор, плакат “Об'ємніфігури”,
відеоматеріали, пазли.
План уроку
I. Організаційний момент. Оголошення теми уроку.
II. Знайомство з експонатами.
III. Обговорення побаченого.
Вправа “Мозковийштурм”.
IV. Створення проблемноїситуації. Роботав малих групах.
V. Теоретичнийблок.
1.Актуалізація опорнихзнань.
2. Учні відповідають на запитання до повідомлення.
2. Вивчення нового матеріалу.
Роботаз плакатом “Об'ємніфігури”.
Перегляд відеоролика про геометричніфігури.
VI.. Закріплення вивченого матеріалу.
1. Дослідницьке завдання “Пошук об'ємнихфігур в експонатах”.
2. Презентація картини “Ангел над містом”.
3. Вправа “Я вражений...”
4. Виступ екскурсовода.
5. Словниковаробота.
VII. Практична робота. Роботав групах.
Знаходження об'ємупаралелепіпеда
VIII. Підсумок уроку.
Вправа “Коло успіху”.
IX. Домашнє завдання.
Хід уроку
I. Організаційний момент.Оголошеннятеми уроку.
- Сьогодніу нас незвичайний урок. Ми з вами знаходимося в одномуз
виставочнихзалів ЦДЮТ “Самородок”. Тутми проведемо урокматематики.
Тема нашого уроку “ Об'ємніфігури. Об'єм прямокутного паралелепіпеда”.
3. II. Знайомствоз експонатами.
- Подивіться навколо. Ви бачите різні предмети. Вони мали бути на
смітнику, але діти не дозволили цьому бути. Вони дали цим предметам друге
життя в таких гарних поробках.
У кожного з вас є 3 хвилини, щоб познайомитися з цими експонатами.
Зверніть увагу:
• з якого матеріалу вони зроблені;
• чим вони відрізняються один від одного.
4. III. Обговорення побаченого.
Вправа “Мозковий штурм”.
- Що ви побачили?
-З якого матеріалу зробленіекспонати?
(Папір, тканина,нитки, старігодинники,деталірізних предметів, зерна кави
тощо).
- Чим вони відрізняються один від одного?
( Розміром, формою, будовою тощо).
- Які фігури заховалися в цих предметах?
( Прямокутник, трикутник,овал, конус, циліндр тощо).
IV. Створенняпроблемноїситуації. Робота вмалихгрупах.
Вправа “ХвилинкаЗнайка”.
- Кожногоурокудо нас приходить Знайка. Він приносить цікаві завдання і
нові знання. Сьогодні він також з нами.
1.Об'єднання в групи . (Учні об'єднуються за фігурами — трикутники ,
чотирикутники, многокутники).
5. 2.Кожній групі треба скласти пазли зі зображенням предмета, який знаходиться
серед експонатів.
3. Знайти цей предмет серед експонатів ( в ньому заховане повідомлення).
Прочитати заховане повідомлення і запам'ятати, про що повідомляє Знайка.
Повідомлення Знайки
Ти вже знаєш, що трикутник, чотирикутник, многокутник - плоскі
фігури. Усі точки, з яких вони складаються, належать одній площині.
Площина є двовимірним простором. На ній розташовують фігури, які
мають щонайбільше два виміри — довжину та ширину. У тривимірному
просторі фігури мають щонайбільше три виміри, наприклад довжину,
ширину та висоту.
Тривимірні геометричні фігури називають об'ємними. Прямокутний
паралелепіпед, куб, піраміда, призма, конус, циліндр - об'ємні фігури.
6. V. Теоретичний блокпо темі.
1.Актуалізація опорнихзнань.
Учні відповідають на запитання до повідомлення.
- На які дві групи можнаподілити всі фігури? (Плоскі та об'ємні).
- Чим відрізняються плоскі фігури від об'ємних?
- Які це об'ємніфігури?
2. Роботаз плакатом. Назвати і запам'ятати об'ємніфігури.
3. Перегляд відео « Об′ємні фігури»
4.Запам'ятати формулу знаходження об'єму паралелепіпеда.
V=a· b· c
VI. Закріпленнявивченогоматеріалу.
1. Дослідницькезавдання“Пошук об'ємних фігур”.
(Учні в експонатах знаходять об'ємні фігури, показують та називають їх).
7. 2. Презентація картини “Ангел надмістом”. (Автором якої є Софія К., учениця
даного класу та вихованка студії “Самородок”). Вона розповіла про ідею
створення своєї картини, з якого матеріалу вона зроблена, які геометричні
фігури зустрічаються на ній.
8. 3. Вправа “ Я вражений...”
Учитель:
- Діти, який експонат найбільшу вашу увагу звернув на себе, вразив вас? Чим?
(Майже всі учні відмітили “Біле місто”)
9. 4.Виступ екскурсовода ( керівника студії “Самородок”) про ідею створення
такого великого міста в рамках проєкту “ Дай друге життя речам”. Вона
розповіла, що робота зроблена з матеріалу пінопласт, Непотрібний пінопласт у
господарстві, знайдений на смітнику приносили діти. Цілий рік витратили вони
на «будову міста». Звернула увагу дітей, що пінопласт - це речовина, яка
забруднює навколишнє середовище, потребує переробки. Місто робили всі
вихованці студії та їх батьки.
5.Словникова робота. ( Матеріал з енциклопедії).
Пінопласти — газонаповнені пластмаси з пористою структурою, які
складаютьсяз комірок, що не сполучаються, отриманіз синтетичнихсмол,
характеризуються низькою щільністю та високими тепло — і
звукоізоляційними характеристиками.
10. VII. Практична робота. Робота вгрупах.
1. З яких об′ємнихфігур складається «Біле місто»?
2. Розподілитиділянки для роботиміж групами.
Завдання: Визначити об'єм паралелепіпеда.
(Учні за допомогою лінійки міряють довжину, ширинута висоту даного
паралелепіпеда. Виконують розрахунки.)
2.Підсумки роботикожноїгрупи.
11. VIII. Підсумок уроку
Вправа “Колоуспіху”.
- Чи успішний урок для кожного з вас?
- Чому навчилися на уроці?
- Що я розкажу…(дома, друзям тощо)?