SlideShare a Scribd company logo
1
Криворізька спеціалізована школа № 9 з поглибленим вивченням економіки,
права та іноземних мов
Криворізької міської ради Дніпропетровської області
м. Кривий Ріг Довгинцівський район вул. Дніпровське шосе, 32
тел. (056)-470-10-05 моб. тел. (097)-580-51-43 mail: school9_KR@i.ua
«Реальний світ у призмі казкових софіт»
Розробки уроків для формування критичного мислення
в початковій школі
2
Вступ
Справедливо зазначити, що ми живемо у не зовсім "лінійному" світі, кожна
секунда нашого життя пересікається з різними дисциплінами. Під час походу
в кіно, купівлі чогось в магазині тощо.
Дитина ж змушена сама зрозуміти як застосовувати ті чи інші знання у
різних життєвих ситуаціях.
Час вимагає змін у всіх сферах життя людини. І освіта, а в першу чергу
школа – одна з найпопулярніших сфер, якої ці зміни стосуються. І саме школі
доручається важлива роль – формувати особистість здатну жити і працювати
в реаліях сьогодення. Призначення вчителя початкових класів у тому, щоб
перетворити навчання на радісне для дитини заняття і при цьому сформувати
такі життєві компетентності, які допоможуть учню ефективно діяти за
межами навчальних ситуацій, розв'язувати в повсякденному житті реальні
проблеми.
Однією з технологій, що допомагає учню не тільки засвоїти певний обсяг
знань, а й сприяє його розвитку особистісних якостей, є технологія
формування та розвитку критичного мислення. Критичне мислення і вміння
вирішувати проблеми відноситься до навичок ХХІ століття.
Навчити дітей 1 – 4 класів мислити критично означає, на мою думку,
правильно поставити запитання, направити увагу в правильне русло, вчити
роботи висновки та знаходити рішення. Для того, щоб кожна дитина могла
розвинути свої творчі можливості, необхідне розумне керівництво з боку
вчителя.
Моя мета — створити ситуацію успіху для розвитку особистості дитини,
дати можливість кожному відчути радість досягнення, усвідомлення своїх
здібностей, віру у власні сили; допомогти дитині зрости в умовах успіху,
дати відчути радість від здолання труднощів, допомогти зрозуміти, що треба
докласти зусиль.
Навчити учнів мислити критично з першого уроку фактично неможливо.
Критичне мислення формується поступово, воно є результатом щоденної
роботи вчителя й учня, з уроку в урок, з року в рік.
Досить ефективним для формування критичного мислення молодших
школярів є методичні прийоми, які роблять навчальний процес більш
творчим, вчать учнів мислити, виділяти головне, висловлювати й
аргументувати власні думки.
Найчастіше на уроках використовую такі:а соціативній кущ, сенкан, есе,
дискусія, кероване читання з передбаченням, робота з текстом, запитання,
порушена послідовність, написання казок, казка-навиворіт, конструювання
загадок, фантастичні гіпотези (що було б, якби...), письмо в малюнках,
сторітеллінг.
3
В епоху гаджетів і мислення картинками ми пасивно споживаємо не завжди
потрібну інформацію. Що вже казати про дітей, котрі, наслідуючи дорослих,
так само живуть в екрані. Чи можна привернути їх увагу, захопити, навчити
мислити критично: аналізувати, обробляти і застосовувати нові знання задля
чогось особливого? Думаю, так. Лише необхідно мати бажання робити це,
вірити в своїх учнів та вчитися разом з ними. Для себе я вивела таку формулу
розвитку необхідних в майбутньому навичок:
критичне мислення + емоційний інтелект + м’які навички
через розвиток пізнавальної активності та творчої уяви, створення ситуацій
успіху для кожної дитини та застосування ігрових прийомів (квестів).
І тоді успіх супроводжується відчуттям радості та задоволення від діяльності,
виникає почуття компетентності.
4
ОСНОВНА ЧАСТИНА
Власні методичні розробки уроків для учнів початкової школи
Квест челендж # «Казковий світ у призмі сучасних софіт»
Підсумковий урок з читання у 2 класі НУШ «Казки маленькі, а розуму в
них багато» (за підручником Н. Кравцової, В. Ромашової, А. Савчук)
Мета: узагальнити знання учнів з теми ,, Казки маленькі, а розуму в них
багато»”; підтримувати інтерес дітей до казки; розвивати зв’язне мовлення,
мислення, увагу, кмітливість, пам’ять, вміння відтворювати зміст
прочитаного; розвивати вміння працювати в групах, парах; виховувати
інтерес до читання казок.
Формування ключових компетентностей:
уміння вчитися: сприймати мету, яку ставить учитель, відповідно до неї
планувати і виконувати необхідні дії; зосереджуватися на виконанні завдань,
контролювати й оцінювати свої результати;
комунікативної: володіти позитивними навичками спілкування, уміння
налагоджувати взаємодію під час роботи в парі, групі;
інформаційної: уміти здобувати з підручника необхідну інформацію,
знаходити у тексті конкретні відомості та доречно їх використовувати;
здоров'язбережувальної: розпізнавати правильне і неправильне , обирати
правильне;дотримуватись правил безпечної поведінки на уроці;
5
соціальної/громадянської: співпрацювати в парі, групі, планувати взаємодію
з учасником спільної діяльності, використовувати отримані знання в
реальному житті.
Обладнання: різнокольорові долоньки (аналоги назв груп), конверти з
завданнями, аркуші А3, клей (для створення Ментальної карти), «Посилка
загадок», «Наплічник скарбів», презентація за темою уроку, пазли з
ілюстраціями до казок, логотипи телешоу, уривки з творів казок, підручник з
читання (автори Н. Кравцова, В. Ромашова, А. Савчук), «Швидкочитаночка
для 2 класу», нагороди (команді – переможцю – шоколадні монети), іншим
командам – в’язка бубликів.
https://www.youtube.com/watch?v=k_F7EgTX24E
https://www.youtube.com/watch?v=dHHu5zp-p-I
https://www.youtube.com/watch?v=igmrcvpw1N0&t=12s
Форма проведення: квест челендж по телешоу
ХІД УРОКУ
І. ВСТУПНА ЧАСТИНА
1. Організаційний момент
Нумо, діти, підведіться!
Один одному всміхніться.
Ось і дзвоник продзвенів
Для маленьких школярів,
Він покликав на урок
Усіх чемних діточок!
2. Психологічна настанова на урок.
- Сьогодні ми працюємо в групах (командах). Це невеликі змагання
інтелектуального характеру. Кожна команда обирає капітана. Капітан
отримуватиме завдання, радиться з усіма учасниками, якщо будете готові
відповідати, піднімаєте долоньку, що лежить на вашому столі. За правильну
відповідь команда отримуватиме бали. За порушення дисципліни – штраф.
На столах у вас лежать аркуші А3 та клей. Це інструменти для створення
Ментальних карт. Їх можна буде презентувати під кінець квесту.
ІІ. ОСНОВНА ЧАСТИНА
Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми і завдань уроку
— Дорогі діти, ще на початку ІІ семестру ми почали вивчати розділ з читання
про щось маленьке, що містить багато розуму. Не підкажете, що ж це?
- Це казки! Ми знайомі з цим видом творчості ще з раннього дитинства. Та і в
цьому розділі прочитали чимало казок. Сьогодні ми проведемо урок
присвячений казкам.
А проведемо ми урок у формі квест челенджу по різних телешоу. Ви, діти
сучасні, тож, сподіваюся, урок мине цікаво і продуктивно. Починаємо просто
зараз!
— Добрий день, шановні глядачі та учасники! В ефірі — телешоу «Казковий
світ у призмі сучасних софіт». Першою гостинно відкриває нам двері
студія « Голос Діти» і пропонує зробити мовленнєво – дослідницьку
розминку , а тоді і заспівати пісеньку про країну казок.
Студія «Голос діти»»
6
Артикуляційні вправи « Щоб наш ротик був слухняний»
Ис – ис – ис – ходить хитрий …? (лис)
Ак – ак – ак – колючий …? (їжак)
Ня – ня – ня – маленьке …? ( кошеня)
Чок – чок – чок – розумний …? ( борсучок)
Ець – ець – ець – пухкенький …? (млинець)
Ок –ок –ок – герої…? ( казок.)
Караоке « Захопливі казки»
https://www.youtube.com/watch?v=k_F7EgTX24E
Студія «Що? Де? Коли?»
https://www.youtube.com/watch?v=dHHu5zp-p-I
(Чорна скриня. У неї можна покласти реальні предмети або їх зображення, за
відсутності можливості показати на екрані)
- Дякую всім учасникам співочого шоу. Поки ми співали, надійшла посилка
запитань від різних телепрограм.
МАСТЕРШЕФ
Євген Клопотенко,переможець шоу «МастерШеф», який зараз є
відповідальною особою за здорове харчування в закладах освіти надіслав
лист – завдання:
Пригадайте блюдо з цих інгредієнтів (молоко, олія, борошно, яйце), за
рецептом німецьких куховарів. Назвіть казку, вкажіть авторська чи народна.
(Казка «Пухкенький млинець»)
МІНЯЮ ЖІНКУ
Люди завжди мріють про те, чого у них не має. Інколи навіть міняються
речами і навіть родинами. За яких обставин відбувся цей обмін? (Вивіски:
театр, перукарня, школа, корчма). Назвіть казку, вкажіть авторська чи
народна ( Казка « Як буря поміняла вивіски»)
Я СОРОМЛЮСЯ СВОГО ТІЛА
Медичний проект для покращення та збереження здоров’я. Люди бувають
незадоволені своєю зовнішністю. Інколи на це впливає здоров’я, інколи інші
причини. Хто брав участь у цьому випуску телепередачі?( Ноги лося, лисиці,
бик, індик). Назвіть казку, вкажіть авторська чи народна
(«Як Лось з Лисичкою ногами мінявся»)
ХАТА НА ТАТА
Найчастіше за порядок в домі та виховання дітей відповідає мама. А сьогодні
татові треба визначити кому належать ці предмети та віддати власникам.
(Чоботи, ґудзик, сосиска). Назвіть казки, вкажіть авторські чи народні
( «Два чоботи – пара», « Казка про Ґудзик»)
- На табло оприлюднити результати гостин у студії «Посилка загадок»
СЛіД Студія «Літературне дослідження» (Робота з підручником)
- Багато з вас полюбляють детективи. Впевнена, що знаєте, хто такі
Менталіст, Нюхач, Пес, Особлива Слідча Агенція, Водна поліція. А сьогодні
детективами побудете ви. Кожна команда отримає опис місця злочину чи
7
злочинця. Вам треба відшукати в підручнику з читання , звідки взято цей
уривок. (Вказати назву казки)
- Засмучені, розійшлися вони, домовившись, що як і завжди побачаться біля
печери. (с. 68. Казка «Лихе слово не забувається»)
- Ти дужчий від багатьох звірів, звалиш коня й вола. Але хто з нас двох
сильніший – ти, великий, чи я, маленький? ( с. 73 Казка «Ведмідь і черв’як» )
- То твоя мама, а то - моя! Вона буває дуже зла, як розгнівається…
(с. 66 Казка «Нерозумне кошеня»)
- А чи зможеш ти стояти на одній нозі і, заплющивши очі, співати?
(с. 64 Казка «Хитрий півень»)
Результати відвідин студії «СЛіД»
Студія «Танці з зірками»
https://www.youtube.com/watch?v=igmrcvpw1N0&t=12s
Настав час порухатись разом з зірками сучасності.
Студія «Світами за скарбами»
- Подорожуючи сторінками казок ми зробили висновок : Кожна казка нас
чогось навчає. Головну думку казки можна висловити за допомогою
прислів’я чи приказки. Відновіть ці прислів’я та скажіть, до яких казок вони
належать.
аніж шабля. Глибше лихе гостра ранить слово,
(Глибше ранить лихе слово, аніж гостра шабля)
а Мала руйнує. крапля, скелю
(Мала крапля, а й скелю руйнує)
сила Де допоможе не зможе , розум допоможе. Там
(Де сила не зможе, там розум допоможе)
і лисом лисами З станеш. сам
(З лисами і сам лисом станеш)
Результати «Наплічника скарбів»
Студія «Маска»
- Часто в підручнику бувають ілюстрації до надрукованих творів. Щоб
відчути зміст прочитаного ми, як наче, «заходимо в малюнок». А сьогодні
малюнки треба впізнати та відновити. Складіть частинки пазлів та відновіть
ілюстрацію до казки.
ІІІ. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА. РЕФЛЕКСІЯ
Студія «Підсумки дня»
- Ми відвідали всі заплановані на сьогодні студії. Виконали всі завдання.
Оголошення результатів гри. Презентація Ментальних карт команд
Вправа «Незакінчене речення»
· Найбільше мені сподобалась казка про..
· Мене здивувало, як...
· Вчинки, що мені не подобаються...
· Я придумав(ла) б інший заголовок до казки..
— А тепер заплющте оченята.
https://www.youtube.com/watch?v=k_F7EgTX24E
8
Нагородження учасників квесту
Пам'ятаймо:
Казка маленька, а розуму в ній багато!
Тож дружіть із казкою, вивчайте, переказуйте, складайте самі! А я прощаюся
з вами, дякую за увагу! До нових зустрічей!
Квест – челендж з курсу «Я досліджую світ»
для учнів 2 класу « Зазирнемо у шпаринку: Як живуть звірі взимку»
Мета:
 S (наука) (природознавство) закріпити знання учнів за темою
«Зима в природі»;
 ознайомити учнів з життям звірів взимку, зі змінами, що
відбуваються в їх житті;
 розвивати спостережливість;
 T (технологія) формувати вміння самоорганізації до навчальної
діяльності, вміння аналізувати і узагальнювати, продуктивно
співпрацювати з партнером у парі, групі;
 E (інженерія) проектування годівничок для підгодівлі тварин в
зимовий період
 A (мистецтво) розвивати акторську майстерність, збагачувати
словниковий запас;
 M (математика) виховувати бережливе ставлення до природи,
викликати бажання допомагати тваринам, оберігати їх.
(обчислювальні навички: розрахунки раціону харчування для
тварин взимку)
Обладнання: ілюстрації тварин, маски до інсценізації, сніжинки, відео
до уроку.
https://www.youtube.com/watch?v=V7VyICziUxY
https://www.youtube.com/watch?v=-NbYOFhrY_w
https://www.youtube.com/watch?v=pdW33y6gKko
https://www.youtube.com/watch?v=heSED4Lqzm4
https://www.youtube.com/watch?v=WW7AZXdx21Q
https://www.youtube.com/watch?v=5zNJJ5ok3fE
https://www.youtube.com/watch?v=DXir_IwbAG8
Тип уроку: комбінований.
Форма проведення: урок – телепередача.
Хід уроку
І. Організаційна частина
Вчителька: Доброго дня дорогі діти і шановні гості. Ми не уявляємо своє
життя без телевізора. Щодня переглядаємо безліч передач та шоу – програм.
Ми знаємо новини зі світу моди, нові пісні та фільми, повторюємо напам’ять
слогани з реклами, але часто не помічаємо того, що відбувається поруч з
нами.
9
Сьогодні ми спробуємо через телепрограми «зазирнути у шпаринку і
дізнатися, як живуть тварини взимку».
Познайомтесь з анонсом наших програм:
1. Прогноз погоди
2. Хто зверху
3. Танці з зірками
4. Інтуїція
5. Animal planet
ІІ. Календар погоди
Вчителька: Завітаємо до першої студії. З прогнозом погоди нас ознайомить
синоптик Владислава Мінєнкова
Синоптик: Гідрометцентр повідомляє, що за вікном зима. А завітала вона не
сама. Грудень подарував День Святого Миколая та сонцеворот (22 грудня
найдовша ніч і найкоротший день). Січень розпочав новий рік, привітав з
Різдвом Христовим, Щедрим вечором,посівав на Старий Новий рік, скупався
в ополонці на Водохреща . І ось сьогодні перший день лютого. (Стан неба,
температура повітря, опади, вітер).
Лютий – найсуворіший місяць зими, але боятися його не варто, бо після
Стрітення зима на весну поверне.
Реклама : Якою б не була погода за вікном, а в нашому класі тепло і затишно,
дякуючи нашим батькам та метало пластиковим вікнам. Інформація надана з
метою економії теплоенергії.
Синоптик: Нехай проблеми та незгоди не роблять Вам в житті погоди. Хай
Вам щастить. А з Вами була Владислава Мінєнкова.
ІІІ. Повторення вивченого матеріалу
Вчителька: Дякуємо Гідрометцентру та чарівній ведучій. Продовжуємо нашу
передачу вікториною «Хто зверху». Для участі у грі я запрошую троє
представників від чоловічої статі та три представниці від жіночої статі.
Прошу вас бути уважними і активними, за кожну правильну відповідь ви
будете отримувати сніжинку. В кінці передачі, той у кого буде найбільша
кількість сніжинок, отримає винагороду — гарну оцінку.
Ведучий: За вікном 1 лютого. Тож мова йтиме про зиму. Дорогі дівчаточка,
шановні хлоп’яточка, приготуйтеся швидко дати відповіді на запитання за
методикою «Незакінчене речення»
– Шлях, який проходить природа від осені до весни, це…?
– Зимові місяці це…?
– Сніг, мороз, крига, ожеледь,завірюхи, хуртовини, це..?
– Зниження температури повітря, сонце низько над поверхнею землі,
довгі ночі, короткі дні, це…?
– Замерзла вода це…?
– На лід вода перетворюється при…?
– При потеплінні лід…?
– Кора потовстішала, бруньки одяглися у покривні лусочки і перейшли у
стан зимового сну …?
10
– Надземні частини на зиму відмирають, проте коріння перезимовує у
ґрунті у…?
– Перезимовують у вигляді плодів та насіння…?
– Ховаються на зиму у щілини будинків, під кору дерев, у купи опалого
листя…?
– Відлітають у теплі краї або зимують у нас..?
– Найстрашніше для птахів узимку…?
– Прибирання снігу, утеплення приміщень, догляд за домашніми
тваринами,це…?
Ведуча: Пані суддя, хто ж з нас був активнішим і чиї відповіді були
правильніші?
Вчителька: Дякую вам, шановні наші учасники, ви всі були досить
активними , тож отримуйте свої сніжинки та займайте свої місця. (
Найактивнішим роздати сніжинки).
Реклама: Шановні глядачі, дізнавшись про нелегке пташине життя взимку,
учні нашого класу вирішили побудувати годівнички. І ви не забувайте про
допомогу зимуючим птахам. Врятуймо їх від голоду. Інформація надана в
рамках акції милосердя «Годівничка для зимуючих птахів».
Слайд – шоу «Годівничка»
IV. Фізкультхвилинка «Ялинка»
Вчителька: Запрошую взяти участь у шоу – проекті «Танці з зірками». Вашим
тренером буде гостя усіх новорічних свят – лісова красуня – ялинка.
Реклама: Щороку мільйони ялинок зрубують, щоб прикрасити свої домівки
до новорічних свят. Якщо придбати штучну ялинку, або виготовити
власними руками з підручних матеріалів, ви збережете хвойні ліси.
Інформація надана в рамках проекту: «Подаруй життя ялинці»
Слайд – шоу «Подаруй життя ялинці»
V. Вивчення нового матеріалу.
Вчителька: Здогад, передчуття, здатність людини уловлювати істину,
передбачати, вгадувати щось, спираючись на попередній досвід, знання – це
інтуїція. Тож ми в телестудії програми Інтуїція
Відеозагадки
1.З сотні голок піджачок одягає?... Їжачок
2.Як навколо спокій, тиша – вибіжить із нірки…? Миша
3.Під землею в нього світ – є сліпим маленький …? Кріт
4. Як вночі весь ліс замовк, то на місяць виє…? Вовк
5. Гнеться від горішків гілка – їх дістане спритна … ? Білка
6. Мед із лісових угідь ціле літо їсть…? Ведмідь
7. Із щетиною жупан носить лісовий…? Кабан
8. Сіромаха і стрибайчик цей вухатий, гарний… ? Зайчик
9. Рудохвоста, невеличка в лісі бігає…? Лисичка
10. Зветься лагідно козуля, дика кізочка…? Косуля
Вчителька: Чи здогадалися ви якою буде тема нашого уроку – передачі?
11
« Як звірі пристосувались до життя взимку» ( читають з дошки).
Вчителька: Інтуїція розвинена у вас добре. Молодці. Отримайте свої
сніжинки.
Вчителька: Для того, щоб більше дізнатись про життя звірів взимку
запрошую вас до Animal planet
Лісник: Доброго дня, шановні глядачі Планети тварин. Якось, восени я став
свідком такої розмови між своїми підопічними
Петро Ребро «Суперечка»
Лісник: Ведмідь сварився із совою:
Ведмідь: Ти щось наплутала, сова!
Затям своєю головою —
зими в природі не бува!
Лісник: Сова сміялась: —
Сова:Волохатий, не дивно чути це мені:
ти восени як ляжеш спати,
то встанеш тільки навесні.
Лісник: Чому між тваринами виникла така суперечка?
- Сьогодні ви станете дослідниками і самостійно визначите, як тварини
пристосувалися до зими. Допоможуть в цьому СНП. Супер наші підручники.
І студія: досліджує хто з тварин змінив своє хутро;
ІІ студія : хто дивиться зимові сни;
ІІІ студія : хто веде активний спосіб життя.
VI. Закріплення вивченого матеріалу.
Вчителька: Проведемо опитування, щоб дізнатися, як працювали наші
дослідники.
Робота в студіях
Змінили хутро: білочка, козуля, заєць – русак.
Сплять: їжак, ведмідь.
Ведуть активний спосіб життя: кабан, миша, лисиця,вовк, кріт.
Лісник: За хорошу роботу, пропоную переглянути відео про зимівлю тварин.
Відео «Тварини взимку»
VII. Підсумок уроку
Вчителька: Чи сподобався вам наш урок – телепередача?
- Що нового ви дізналися?
- Чому звірі по різному зимують?
- Кому з тварин найлегше взимку?
Реклама: Усім тваринам важко взимку. Вони потребують нашої допомоги.
Якщо допоможем тваринам, малята, виживуть взимку птахи і звірята.
IX. Оцінювання.
Домашнє завдання
12
Висновки
Жити в сучасному інформаційному просторі й не володіти навичками
критичного мислення означає піддаватися маніпуляціям, довіряти фейкам і
бути легкою здобиччю для шахраїв. Щоб убезпечити дітей та попередити їх
про можливі ризики в дорослому житті, в Новій українській школі вміння
критично і системно мислити проходить наскрізною лінією через усю
навчальну програму.
Навичка критично мислити дозволяє людині приймати зважені, обмірковані
рішення, які потрібні й в особистому, і в суспільному житті. Уміння
аналізувати інформацію, брати до уваги різні точки зору (попри те, що не
погоджуєшся з ними), об’ємна оцінка подій, явищ, прийняття рішень на
основі аналізу даних, вміння «жити» в медійному просторі тощо, є
важливими навичками для людини ХХІ століття. Сильне демократичне
суспільство – це суспільство людей, що критично мислять».
Запропоновані розробки спрямовані на зв’язок навчання з життям, на
розвиток навичок, які справді стануть дитині у пригоді в майбутньому.
13
Література
1. Короденко М. Нова школа – нові підходи / М. Короденко // Освіта України. – 2017.
- № 43. – С. 6.
2. Біленко І. Початкова школа в контексті інноваційних освітніх змін. Використання
сучасних технологій, форм та методів у початковій освіті / І. Біленко // Методист. –
2017. - № 2. – С. 3-7.
3. Кущ О.В. Нова українська школа: педагогічна свобода вчителя, безпечний
шкільний простір / О.В. Кущ // Педагогічна майстерня. – 2018. - № 4. – С. 12-15
4. Нова українська школа. Каталог виставки / Рідна школа. – 2017. - № 11-12. – С. 76-
78.
5. Кравцова Н. М., Романова, В. М., Савчук «Українська мова та читання» підручник
для 2 класу закладів загальної середньої освіти (у 2-х частинах) // "Підручники і
посібники"// Тернопіль - 2019
6. І.О. Большакова, М.С. Пристінська - Я досліджую світ. підручник для 2-го класу //
Харків, // «Ранок» - 2019
7. Олеся Антонова - Книга Швидкочитаночка. Сучасні оповідання та вправи для
вдосконалення навчики швидкого читання. 2 клас // Літера ЛТД - 2020
14
Додаток 1
Світлини з уроку

More Related Content

Similar to 374,23.docx

опис досвіду роботи клименко
опис досвіду роботи клименкоопис досвіду роботи клименко
опис досвіду роботи клименко
Юля Лещишина
 
Літературне читання.Джереджа Р.О.
Літературне читання.Джереджа Р.О.Літературне читання.Джереджа Р.О.
Літературне читання.Джереджа Р.О.
dzheredzha_raisa
 
Zvit osikovo 2020-2019
Zvit osikovo 2020-2019Zvit osikovo 2020-2019
Zvit osikovo 2020-2019
solotvinsolotvin
 
моя презентация для курсантов правільна
моя презентация для курсантов правільнамоя презентация для курсантов правільна
моя презентация для курсантов правільнаtatyanasteblina
 
Майстер клас Серпуховітіна Т.І.
Майстер клас Серпуховітіна Т.І. Майстер клас Серпуховітіна Т.І.
Майстер клас Серпуховітіна Т.І.
Андрей Виноходов
 
Виховні години для 1-4 класів
Виховні години для 1-4 класівВиховні години для 1-4 класів
Виховні години для 1-4 класів
Ковпитська ЗОШ
 
Днз № 30 (1)
Днз № 30 (1)Днз № 30 (1)
Днз № 30 (1)
ShapovalNM
 
Казкотерапія
КазкотерапіяКазкотерапія
Казкотерапіяtatyanasteblina
 
чарівний ліс казок
чарівний ліс казокчарівний ліс казок
чарівний ліс казок
Людмила Шведенко
 
днз казка добропільська cільська рада
днз казка добропільська cільська рададнз казка добропільська cільська рада
днз казка добропільська cільська рада
NatalyVeremieva
 
Портфоліо
ПортфоліоПортфоліо
ПортфоліоTeremock
 
мнемотехнIка у вивченнi словникових слiв та слiв важких для написання
мнемотехнIка у вивченнi словникових слiв та слiв важких для написаннямнемотехнIка у вивченнi словникових слiв та слiв важких для написання
мнемотехнIка у вивченнi словникових слiв та слiв важких для написання
Людмила Шведенко
 
Котелевець Тетяна Петрівна КЗШ №14
Котелевець Тетяна Петрівна КЗШ №14Котелевець Тетяна Петрівна КЗШ №14
Котелевець Тетяна Петрівна КЗШ №14
dolidn
 
Розвивальні творчі вправи
Розвивальні творчі вправиРозвивальні творчі вправи
Розвивальні творчі вправи
Diadichenko
 

Similar to 374,23.docx (20)

опис досвіду роботи клименко
опис досвіду роботи клименкоопис досвіду роботи клименко
опис досвіду роботи клименко
 
Літературне читання.Джереджа Р.О.
Літературне читання.Джереджа Р.О.Літературне читання.Джереджа Р.О.
Літературне читання.Джереджа Р.О.
 
Zvit osikovo 2020-2019
Zvit osikovo 2020-2019Zvit osikovo 2020-2019
Zvit osikovo 2020-2019
 
презен
презенпрезен
презен
 
презен
презенпрезен
презен
 
3
33
3
 
моя презентация для курсантов правільна
моя презентация для курсантов правільнамоя презентация для курсантов правільна
моя презентация для курсантов правільна
 
сайт консультації для батьків впевнений старт
сайт консультації для батьків впевнений стартсайт консультації для батьків впевнений старт
сайт консультації для батьків впевнений старт
 
Майстер клас Серпуховітіна Т.І.
Майстер клас Серпуховітіна Т.І. Майстер клас Серпуховітіна Т.І.
Майстер клас Серпуховітіна Т.І.
 
Л.М.Бойко. Організаційно-педагогічні умови ознайомлення старших дошкільників ...
Л.М.Бойко. Організаційно-педагогічні умови ознайомлення старших дошкільників ...Л.М.Бойко. Організаційно-педагогічні умови ознайомлення старших дошкільників ...
Л.М.Бойко. Організаційно-педагогічні умови ознайомлення старших дошкільників ...
 
Виховні години для 1-4 класів
Виховні години для 1-4 класівВиховні години для 1-4 класів
Виховні години для 1-4 класів
 
Днз № 30 (1)
Днз № 30 (1)Днз № 30 (1)
Днз № 30 (1)
 
Казкотерапія
КазкотерапіяКазкотерапія
Казкотерапія
 
чарівний ліс казок
чарівний ліс казокчарівний ліс казок
чарівний ліс казок
 
днз казка добропільська cільська рада
днз казка добропільська cільська рададнз казка добропільська cільська рада
днз казка добропільська cільська рада
 
Портфоліо
ПортфоліоПортфоліо
Портфоліо
 
мнемотехнIка у вивченнi словникових слiв та слiв важких для написання
мнемотехнIка у вивченнi словникових слiв та слiв важких для написаннямнемотехнIка у вивченнi словникових слiв та слiв важких для написання
мнемотехнIка у вивченнi словникових слiв та слiв важких для написання
 
64
6464
64
 
Котелевець Тетяна Петрівна КЗШ №14
Котелевець Тетяна Петрівна КЗШ №14Котелевець Тетяна Петрівна КЗШ №14
Котелевець Тетяна Петрівна КЗШ №14
 
Розвивальні творчі вправи
Розвивальні творчі вправиРозвивальні творчі вправи
Розвивальні творчі вправи
 

More from Репетитор Історія України

29.05.2024.docx29.05.2024.docx29.05.2024.docx
29.05.2024.docx29.05.2024.docx29.05.2024.docx29.05.2024.docx29.05.2024.docx29.05.2024.docx
29.05.2024.docx29.05.2024.docx29.05.2024.docx
Репетитор Історія України
 
17.04.2024.2.docx17.04.2024.2.docx17.04.2024.2.docx
17.04.2024.2.docx17.04.2024.2.docx17.04.2024.2.docx17.04.2024.2.docx17.04.2024.2.docx17.04.2024.2.docx
17.04.2024.2.docx17.04.2024.2.docx17.04.2024.2.docx
Репетитор Історія України
 
17.04.2024.1.docx17.04.2024.1.docx17.04.2024.1.docx
17.04.2024.1.docx17.04.2024.1.docx17.04.2024.1.docx17.04.2024.1.docx17.04.2024.1.docx17.04.2024.1.docx
17.04.2024.1.docx17.04.2024.1.docx17.04.2024.1.docx
Репетитор Історія України
 
16.04.2024.docx16.04.2024.docx16.04.2024.docx
16.04.2024.docx16.04.2024.docx16.04.2024.docx16.04.2024.docx16.04.2024.docx16.04.2024.docx
16.04.2024.docx16.04.2024.docx16.04.2024.docx
Репетитор Історія України
 
07.04.2024.docx07.04.2024.docx07.04.2024.docx
07.04.2024.docx07.04.2024.docx07.04.2024.docx07.04.2024.docx07.04.2024.docx07.04.2024.docx
07.04.2024.docx07.04.2024.docx07.04.2024.docx
Репетитор Історія України
 
25.03.2024.docx25.03.2024.docx25.03.2024.docx
25.03.2024.docx25.03.2024.docx25.03.2024.docx25.03.2024.docx25.03.2024.docx25.03.2024.docx
25.03.2024.docx25.03.2024.docx25.03.2024.docx
Репетитор Історія України
 
20.03.2024.2.pdf20.03.2024.2.pdf20.03.2024.2.pdf
20.03.2024.2.pdf20.03.2024.2.pdf20.03.2024.2.pdf20.03.2024.2.pdf20.03.2024.2.pdf20.03.2024.2.pdf
20.03.2024.2.pdf20.03.2024.2.pdf20.03.2024.2.pdf
Репетитор Історія України
 
24.03.2024.1.doc24.03.2024.1.doc24.03.2024.1.doc
24.03.2024.1.doc24.03.2024.1.doc24.03.2024.1.doc24.03.2024.1.doc24.03.2024.1.doc24.03.2024.1.doc
24.03.2024.1.doc24.03.2024.1.doc24.03.2024.1.doc
Репетитор Історія України
 
04.03.2024.docx04.03.2024.docx04.03.2024.docx
04.03.2024.docx04.03.2024.docx04.03.2024.docx04.03.2024.docx04.03.2024.docx04.03.2024.docx
04.03.2024.docx04.03.2024.docx04.03.2024.docx
Репетитор Історія України
 
25.02.2024.pptx25.02.2024.pptx25.02.2024.pptx
25.02.2024.pptx25.02.2024.pptx25.02.2024.pptx25.02.2024.pptx25.02.2024.pptx25.02.2024.pptx
25.02.2024.pptx25.02.2024.pptx25.02.2024.pptx
Репетитор Історія України
 

More from Репетитор Історія України (20)

10.24.docx10.24.docx10.24.docx10.24.docx
10.24.docx10.24.docx10.24.docx10.24.docx10.24.docx10.24.docx10.24.docx10.24.docx
10.24.docx10.24.docx10.24.docx10.24.docx
 
09.24.2.pdf09.24.2.pdf09.24.2.pdf09.24.2.pdf
09.24.2.pdf09.24.2.pdf09.24.2.pdf09.24.2.pdf09.24.2.pdf09.24.2.pdf09.24.2.pdf09.24.2.pdf
09.24.2.pdf09.24.2.pdf09.24.2.pdf09.24.2.pdf
 
09.24.1.docx09.24.1.docx09.24.1.docx09.24.1.docx
09.24.1.docx09.24.1.docx09.24.1.docx09.24.1.docx09.24.1.docx09.24.1.docx09.24.1.docx09.24.1.docx
09.24.1.docx09.24.1.docx09.24.1.docx09.24.1.docx
 
08.24.doc08.24.doc08.24.doc08.24.doc08.24.doc
08.24.doc08.24.doc08.24.doc08.24.doc08.24.doc08.24.doc08.24.doc08.24.doc08.24.doc08.24.doc
08.24.doc08.24.doc08.24.doc08.24.doc08.24.doc
 
07.24.doc07.24.doc07.24.doc07.24.doc07.24.doc
07.24.doc07.24.doc07.24.doc07.24.doc07.24.doc07.24.doc07.24.doc07.24.doc07.24.doc07.24.doc
07.24.doc07.24.doc07.24.doc07.24.doc07.24.doc
 
06.24.doc06.24.doc06.24.doc06.24.doc06.24.doc
06.24.doc06.24.doc06.24.doc06.24.doc06.24.doc06.24.doc06.24.doc06.24.doc06.24.doc06.24.doc
06.24.doc06.24.doc06.24.doc06.24.doc06.24.doc
 
04.24.docx04.24.docx04.24.docx04.24.docx
04.24.docx04.24.docx04.24.docx04.24.docx04.24.docx04.24.docx04.24.docx04.24.docx
04.24.docx04.24.docx04.24.docx04.24.docx
 
03.24.2.pptx03.24.2.pptx03.24.2.pptx03.24.2.pptx
03.24.2.pptx03.24.2.pptx03.24.2.pptx03.24.2.pptx03.24.2.pptx03.24.2.pptx03.24.2.pptx03.24.2.pptx
03.24.2.pptx03.24.2.pptx03.24.2.pptx03.24.2.pptx
 
03.24.1.docx03.24.1.docx03.24.1.docx03.24.1.docx
03.24.1.docx03.24.1.docx03.24.1.docx03.24.1.docx03.24.1.docx03.24.1.docx03.24.1.docx03.24.1.docx
03.24.1.docx03.24.1.docx03.24.1.docx03.24.1.docx
 
01.24.docx01.24.docx01.24.docx01.24.docx
01.24.docx01.24.docx01.24.docx01.24.docx01.24.docx01.24.docx01.24.docx01.24.docx
01.24.docx01.24.docx01.24.docx01.24.docx
 
29.05.2024.docx29.05.2024.docx29.05.2024.docx
29.05.2024.docx29.05.2024.docx29.05.2024.docx29.05.2024.docx29.05.2024.docx29.05.2024.docx
29.05.2024.docx29.05.2024.docx29.05.2024.docx
 
17.04.2024.2.docx17.04.2024.2.docx17.04.2024.2.docx
17.04.2024.2.docx17.04.2024.2.docx17.04.2024.2.docx17.04.2024.2.docx17.04.2024.2.docx17.04.2024.2.docx
17.04.2024.2.docx17.04.2024.2.docx17.04.2024.2.docx
 
17.04.2024.1.docx17.04.2024.1.docx17.04.2024.1.docx
17.04.2024.1.docx17.04.2024.1.docx17.04.2024.1.docx17.04.2024.1.docx17.04.2024.1.docx17.04.2024.1.docx
17.04.2024.1.docx17.04.2024.1.docx17.04.2024.1.docx
 
16.04.2024.docx16.04.2024.docx16.04.2024.docx
16.04.2024.docx16.04.2024.docx16.04.2024.docx16.04.2024.docx16.04.2024.docx16.04.2024.docx
16.04.2024.docx16.04.2024.docx16.04.2024.docx
 
07.04.2024.docx07.04.2024.docx07.04.2024.docx
07.04.2024.docx07.04.2024.docx07.04.2024.docx07.04.2024.docx07.04.2024.docx07.04.2024.docx
07.04.2024.docx07.04.2024.docx07.04.2024.docx
 
25.03.2024.docx25.03.2024.docx25.03.2024.docx
25.03.2024.docx25.03.2024.docx25.03.2024.docx25.03.2024.docx25.03.2024.docx25.03.2024.docx
25.03.2024.docx25.03.2024.docx25.03.2024.docx
 
20.03.2024.2.pdf20.03.2024.2.pdf20.03.2024.2.pdf
20.03.2024.2.pdf20.03.2024.2.pdf20.03.2024.2.pdf20.03.2024.2.pdf20.03.2024.2.pdf20.03.2024.2.pdf
20.03.2024.2.pdf20.03.2024.2.pdf20.03.2024.2.pdf
 
24.03.2024.1.doc24.03.2024.1.doc24.03.2024.1.doc
24.03.2024.1.doc24.03.2024.1.doc24.03.2024.1.doc24.03.2024.1.doc24.03.2024.1.doc24.03.2024.1.doc
24.03.2024.1.doc24.03.2024.1.doc24.03.2024.1.doc
 
04.03.2024.docx04.03.2024.docx04.03.2024.docx
04.03.2024.docx04.03.2024.docx04.03.2024.docx04.03.2024.docx04.03.2024.docx04.03.2024.docx
04.03.2024.docx04.03.2024.docx04.03.2024.docx
 
25.02.2024.pptx25.02.2024.pptx25.02.2024.pptx
25.02.2024.pptx25.02.2024.pptx25.02.2024.pptx25.02.2024.pptx25.02.2024.pptx25.02.2024.pptx
25.02.2024.pptx25.02.2024.pptx25.02.2024.pptx
 

Recently uploaded

Віртуальна виставка «Допомога НАТО Україні»
Віртуальна виставка «Допомога НАТО Україні»Віртуальна виставка «Допомога НАТО Україні»
Віртуальна виставка «Допомога НАТО Україні»
Vinnytsia Regional Universal Scientific Library named after Valentin Otamanovsky
 
LOBANOVA_Tetiana_PORTFOLIO_Librarian.pdf
LOBANOVA_Tetiana_PORTFOLIO_Librarian.pdfLOBANOVA_Tetiana_PORTFOLIO_Librarian.pdf
LOBANOVA_Tetiana_PORTFOLIO_Librarian.pdf
Olga Kudriavtseva
 
Главлит_2_0_Книжкова_цензура_в_Росії.pdf
Главлит_2_0_Книжкова_цензура_в_Росії.pdfГлавлит_2_0_Книжкова_цензура_в_Росії.pdf
Главлит_2_0_Книжкова_цензура_в_Росії.pdf
olaola5673
 
Основи_історичної_просвіти_—_для_перекладу.pdf
Основи_історичної_просвіти_—_для_перекладу.pdfОснови_історичної_просвіти_—_для_перекладу.pdf
Основи_історичної_просвіти_—_для_перекладу.pdf
olaola5673
 
POPOVICH_Nina_PORTFOLIO_librarianCRE.pdf
POPOVICH_Nina_PORTFOLIO_librarianCRE.pdfPOPOVICH_Nina_PORTFOLIO_librarianCRE.pdf
POPOVICH_Nina_PORTFOLIO_librarianCRE.pdf
Olga Kudriavtseva
 
Важливість впровадження стандарту ISO/IEC 17025:2019 у процес державних випро...
Важливість впровадження стандарту ISO/IEC 17025:2019 у процес державних випро...Важливість впровадження стандарту ISO/IEC 17025:2019 у процес державних випро...
Важливість впровадження стандарту ISO/IEC 17025:2019 у процес державних випро...
tetiana1958
 
«Слова і кулі». Письменники, що захищають Україну. Єлизавета Жарікова
«Слова і кулі». Письменники, що захищають Україну. Єлизавета Жарікова«Слова і кулі». Письменники, що захищають Україну. Єлизавета Жарікова
«Слова і кулі». Письменники, що захищають Україну. Єлизавета Жарікова
estet13
 
KUDRIAVTSEVA_Olha_PORTFOLIO_librarian.pdf
KUDRIAVTSEVA_Olha_PORTFOLIO_librarian.pdfKUDRIAVTSEVA_Olha_PORTFOLIO_librarian.pdf
KUDRIAVTSEVA_Olha_PORTFOLIO_librarian.pdf
Olga Kudriavtseva
 
Підсумки, перспективи роботи профспільнот педагогів ЗДО (2).pdf
Підсумки, перспективи роботи профспільнот педагогів ЗДО (2).pdfПідсумки, перспективи роботи профспільнот педагогів ЗДО (2).pdf
Підсумки, перспективи роботи профспільнот педагогів ЗДО (2).pdf
ssuser7541ef1
 

Recently uploaded (9)

Віртуальна виставка «Допомога НАТО Україні»
Віртуальна виставка «Допомога НАТО Україні»Віртуальна виставка «Допомога НАТО Україні»
Віртуальна виставка «Допомога НАТО Україні»
 
LOBANOVA_Tetiana_PORTFOLIO_Librarian.pdf
LOBANOVA_Tetiana_PORTFOLIO_Librarian.pdfLOBANOVA_Tetiana_PORTFOLIO_Librarian.pdf
LOBANOVA_Tetiana_PORTFOLIO_Librarian.pdf
 
Главлит_2_0_Книжкова_цензура_в_Росії.pdf
Главлит_2_0_Книжкова_цензура_в_Росії.pdfГлавлит_2_0_Книжкова_цензура_в_Росії.pdf
Главлит_2_0_Книжкова_цензура_в_Росії.pdf
 
Основи_історичної_просвіти_—_для_перекладу.pdf
Основи_історичної_просвіти_—_для_перекладу.pdfОснови_історичної_просвіти_—_для_перекладу.pdf
Основи_історичної_просвіти_—_для_перекладу.pdf
 
POPOVICH_Nina_PORTFOLIO_librarianCRE.pdf
POPOVICH_Nina_PORTFOLIO_librarianCRE.pdfPOPOVICH_Nina_PORTFOLIO_librarianCRE.pdf
POPOVICH_Nina_PORTFOLIO_librarianCRE.pdf
 
Важливість впровадження стандарту ISO/IEC 17025:2019 у процес державних випро...
Важливість впровадження стандарту ISO/IEC 17025:2019 у процес державних випро...Важливість впровадження стандарту ISO/IEC 17025:2019 у процес державних випро...
Важливість впровадження стандарту ISO/IEC 17025:2019 у процес державних випро...
 
«Слова і кулі». Письменники, що захищають Україну. Єлизавета Жарікова
«Слова і кулі». Письменники, що захищають Україну. Єлизавета Жарікова«Слова і кулі». Письменники, що захищають Україну. Єлизавета Жарікова
«Слова і кулі». Письменники, що захищають Україну. Єлизавета Жарікова
 
KUDRIAVTSEVA_Olha_PORTFOLIO_librarian.pdf
KUDRIAVTSEVA_Olha_PORTFOLIO_librarian.pdfKUDRIAVTSEVA_Olha_PORTFOLIO_librarian.pdf
KUDRIAVTSEVA_Olha_PORTFOLIO_librarian.pdf
 
Підсумки, перспективи роботи профспільнот педагогів ЗДО (2).pdf
Підсумки, перспективи роботи профспільнот педагогів ЗДО (2).pdfПідсумки, перспективи роботи профспільнот педагогів ЗДО (2).pdf
Підсумки, перспективи роботи профспільнот педагогів ЗДО (2).pdf
 

374,23.docx

  • 1. 1 Криворізька спеціалізована школа № 9 з поглибленим вивченням економіки, права та іноземних мов Криворізької міської ради Дніпропетровської області м. Кривий Ріг Довгинцівський район вул. Дніпровське шосе, 32 тел. (056)-470-10-05 моб. тел. (097)-580-51-43 mail: school9_KR@i.ua «Реальний світ у призмі казкових софіт» Розробки уроків для формування критичного мислення в початковій школі
  • 2. 2 Вступ Справедливо зазначити, що ми живемо у не зовсім "лінійному" світі, кожна секунда нашого життя пересікається з різними дисциплінами. Під час походу в кіно, купівлі чогось в магазині тощо. Дитина ж змушена сама зрозуміти як застосовувати ті чи інші знання у різних життєвих ситуаціях. Час вимагає змін у всіх сферах життя людини. І освіта, а в першу чергу школа – одна з найпопулярніших сфер, якої ці зміни стосуються. І саме школі доручається важлива роль – формувати особистість здатну жити і працювати в реаліях сьогодення. Призначення вчителя початкових класів у тому, щоб перетворити навчання на радісне для дитини заняття і при цьому сформувати такі життєві компетентності, які допоможуть учню ефективно діяти за межами навчальних ситуацій, розв'язувати в повсякденному житті реальні проблеми. Однією з технологій, що допомагає учню не тільки засвоїти певний обсяг знань, а й сприяє його розвитку особистісних якостей, є технологія формування та розвитку критичного мислення. Критичне мислення і вміння вирішувати проблеми відноситься до навичок ХХІ століття. Навчити дітей 1 – 4 класів мислити критично означає, на мою думку, правильно поставити запитання, направити увагу в правильне русло, вчити роботи висновки та знаходити рішення. Для того, щоб кожна дитина могла розвинути свої творчі можливості, необхідне розумне керівництво з боку вчителя. Моя мета — створити ситуацію успіху для розвитку особистості дитини, дати можливість кожному відчути радість досягнення, усвідомлення своїх здібностей, віру у власні сили; допомогти дитині зрости в умовах успіху, дати відчути радість від здолання труднощів, допомогти зрозуміти, що треба докласти зусиль. Навчити учнів мислити критично з першого уроку фактично неможливо. Критичне мислення формується поступово, воно є результатом щоденної роботи вчителя й учня, з уроку в урок, з року в рік. Досить ефективним для формування критичного мислення молодших школярів є методичні прийоми, які роблять навчальний процес більш творчим, вчать учнів мислити, виділяти головне, висловлювати й аргументувати власні думки. Найчастіше на уроках використовую такі:а соціативній кущ, сенкан, есе, дискусія, кероване читання з передбаченням, робота з текстом, запитання, порушена послідовність, написання казок, казка-навиворіт, конструювання загадок, фантастичні гіпотези (що було б, якби...), письмо в малюнках, сторітеллінг.
  • 3. 3 В епоху гаджетів і мислення картинками ми пасивно споживаємо не завжди потрібну інформацію. Що вже казати про дітей, котрі, наслідуючи дорослих, так само живуть в екрані. Чи можна привернути їх увагу, захопити, навчити мислити критично: аналізувати, обробляти і застосовувати нові знання задля чогось особливого? Думаю, так. Лише необхідно мати бажання робити це, вірити в своїх учнів та вчитися разом з ними. Для себе я вивела таку формулу розвитку необхідних в майбутньому навичок: критичне мислення + емоційний інтелект + м’які навички через розвиток пізнавальної активності та творчої уяви, створення ситуацій успіху для кожної дитини та застосування ігрових прийомів (квестів). І тоді успіх супроводжується відчуттям радості та задоволення від діяльності, виникає почуття компетентності.
  • 4. 4 ОСНОВНА ЧАСТИНА Власні методичні розробки уроків для учнів початкової школи Квест челендж # «Казковий світ у призмі сучасних софіт» Підсумковий урок з читання у 2 класі НУШ «Казки маленькі, а розуму в них багато» (за підручником Н. Кравцової, В. Ромашової, А. Савчук) Мета: узагальнити знання учнів з теми ,, Казки маленькі, а розуму в них багато»”; підтримувати інтерес дітей до казки; розвивати зв’язне мовлення, мислення, увагу, кмітливість, пам’ять, вміння відтворювати зміст прочитаного; розвивати вміння працювати в групах, парах; виховувати інтерес до читання казок. Формування ключових компетентностей: уміння вчитися: сприймати мету, яку ставить учитель, відповідно до неї планувати і виконувати необхідні дії; зосереджуватися на виконанні завдань, контролювати й оцінювати свої результати; комунікативної: володіти позитивними навичками спілкування, уміння налагоджувати взаємодію під час роботи в парі, групі; інформаційної: уміти здобувати з підручника необхідну інформацію, знаходити у тексті конкретні відомості та доречно їх використовувати; здоров'язбережувальної: розпізнавати правильне і неправильне , обирати правильне;дотримуватись правил безпечної поведінки на уроці;
  • 5. 5 соціальної/громадянської: співпрацювати в парі, групі, планувати взаємодію з учасником спільної діяльності, використовувати отримані знання в реальному житті. Обладнання: різнокольорові долоньки (аналоги назв груп), конверти з завданнями, аркуші А3, клей (для створення Ментальної карти), «Посилка загадок», «Наплічник скарбів», презентація за темою уроку, пазли з ілюстраціями до казок, логотипи телешоу, уривки з творів казок, підручник з читання (автори Н. Кравцова, В. Ромашова, А. Савчук), «Швидкочитаночка для 2 класу», нагороди (команді – переможцю – шоколадні монети), іншим командам – в’язка бубликів. https://www.youtube.com/watch?v=k_F7EgTX24E https://www.youtube.com/watch?v=dHHu5zp-p-I https://www.youtube.com/watch?v=igmrcvpw1N0&t=12s Форма проведення: квест челендж по телешоу ХІД УРОКУ І. ВСТУПНА ЧАСТИНА 1. Організаційний момент Нумо, діти, підведіться! Один одному всміхніться. Ось і дзвоник продзвенів Для маленьких школярів, Він покликав на урок Усіх чемних діточок! 2. Психологічна настанова на урок. - Сьогодні ми працюємо в групах (командах). Це невеликі змагання інтелектуального характеру. Кожна команда обирає капітана. Капітан отримуватиме завдання, радиться з усіма учасниками, якщо будете готові відповідати, піднімаєте долоньку, що лежить на вашому столі. За правильну відповідь команда отримуватиме бали. За порушення дисципліни – штраф. На столах у вас лежать аркуші А3 та клей. Це інструменти для створення Ментальних карт. Їх можна буде презентувати під кінець квесту. ІІ. ОСНОВНА ЧАСТИНА Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми і завдань уроку — Дорогі діти, ще на початку ІІ семестру ми почали вивчати розділ з читання про щось маленьке, що містить багато розуму. Не підкажете, що ж це? - Це казки! Ми знайомі з цим видом творчості ще з раннього дитинства. Та і в цьому розділі прочитали чимало казок. Сьогодні ми проведемо урок присвячений казкам. А проведемо ми урок у формі квест челенджу по різних телешоу. Ви, діти сучасні, тож, сподіваюся, урок мине цікаво і продуктивно. Починаємо просто зараз! — Добрий день, шановні глядачі та учасники! В ефірі — телешоу «Казковий світ у призмі сучасних софіт». Першою гостинно відкриває нам двері студія « Голос Діти» і пропонує зробити мовленнєво – дослідницьку розминку , а тоді і заспівати пісеньку про країну казок. Студія «Голос діти»»
  • 6. 6 Артикуляційні вправи « Щоб наш ротик був слухняний» Ис – ис – ис – ходить хитрий …? (лис) Ак – ак – ак – колючий …? (їжак) Ня – ня – ня – маленьке …? ( кошеня) Чок – чок – чок – розумний …? ( борсучок) Ець – ець – ець – пухкенький …? (млинець) Ок –ок –ок – герої…? ( казок.) Караоке « Захопливі казки» https://www.youtube.com/watch?v=k_F7EgTX24E Студія «Що? Де? Коли?» https://www.youtube.com/watch?v=dHHu5zp-p-I (Чорна скриня. У неї можна покласти реальні предмети або їх зображення, за відсутності можливості показати на екрані) - Дякую всім учасникам співочого шоу. Поки ми співали, надійшла посилка запитань від різних телепрограм. МАСТЕРШЕФ Євген Клопотенко,переможець шоу «МастерШеф», який зараз є відповідальною особою за здорове харчування в закладах освіти надіслав лист – завдання: Пригадайте блюдо з цих інгредієнтів (молоко, олія, борошно, яйце), за рецептом німецьких куховарів. Назвіть казку, вкажіть авторська чи народна. (Казка «Пухкенький млинець») МІНЯЮ ЖІНКУ Люди завжди мріють про те, чого у них не має. Інколи навіть міняються речами і навіть родинами. За яких обставин відбувся цей обмін? (Вивіски: театр, перукарня, школа, корчма). Назвіть казку, вкажіть авторська чи народна ( Казка « Як буря поміняла вивіски») Я СОРОМЛЮСЯ СВОГО ТІЛА Медичний проект для покращення та збереження здоров’я. Люди бувають незадоволені своєю зовнішністю. Інколи на це впливає здоров’я, інколи інші причини. Хто брав участь у цьому випуску телепередачі?( Ноги лося, лисиці, бик, індик). Назвіть казку, вкажіть авторська чи народна («Як Лось з Лисичкою ногами мінявся») ХАТА НА ТАТА Найчастіше за порядок в домі та виховання дітей відповідає мама. А сьогодні татові треба визначити кому належать ці предмети та віддати власникам. (Чоботи, ґудзик, сосиска). Назвіть казки, вкажіть авторські чи народні ( «Два чоботи – пара», « Казка про Ґудзик») - На табло оприлюднити результати гостин у студії «Посилка загадок» СЛіД Студія «Літературне дослідження» (Робота з підручником) - Багато з вас полюбляють детективи. Впевнена, що знаєте, хто такі Менталіст, Нюхач, Пес, Особлива Слідча Агенція, Водна поліція. А сьогодні детективами побудете ви. Кожна команда отримає опис місця злочину чи
  • 7. 7 злочинця. Вам треба відшукати в підручнику з читання , звідки взято цей уривок. (Вказати назву казки) - Засмучені, розійшлися вони, домовившись, що як і завжди побачаться біля печери. (с. 68. Казка «Лихе слово не забувається») - Ти дужчий від багатьох звірів, звалиш коня й вола. Але хто з нас двох сильніший – ти, великий, чи я, маленький? ( с. 73 Казка «Ведмідь і черв’як» ) - То твоя мама, а то - моя! Вона буває дуже зла, як розгнівається… (с. 66 Казка «Нерозумне кошеня») - А чи зможеш ти стояти на одній нозі і, заплющивши очі, співати? (с. 64 Казка «Хитрий півень») Результати відвідин студії «СЛіД» Студія «Танці з зірками» https://www.youtube.com/watch?v=igmrcvpw1N0&t=12s Настав час порухатись разом з зірками сучасності. Студія «Світами за скарбами» - Подорожуючи сторінками казок ми зробили висновок : Кожна казка нас чогось навчає. Головну думку казки можна висловити за допомогою прислів’я чи приказки. Відновіть ці прислів’я та скажіть, до яких казок вони належать. аніж шабля. Глибше лихе гостра ранить слово, (Глибше ранить лихе слово, аніж гостра шабля) а Мала руйнує. крапля, скелю (Мала крапля, а й скелю руйнує) сила Де допоможе не зможе , розум допоможе. Там (Де сила не зможе, там розум допоможе) і лисом лисами З станеш. сам (З лисами і сам лисом станеш) Результати «Наплічника скарбів» Студія «Маска» - Часто в підручнику бувають ілюстрації до надрукованих творів. Щоб відчути зміст прочитаного ми, як наче, «заходимо в малюнок». А сьогодні малюнки треба впізнати та відновити. Складіть частинки пазлів та відновіть ілюстрацію до казки. ІІІ. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА. РЕФЛЕКСІЯ Студія «Підсумки дня» - Ми відвідали всі заплановані на сьогодні студії. Виконали всі завдання. Оголошення результатів гри. Презентація Ментальних карт команд Вправа «Незакінчене речення» · Найбільше мені сподобалась казка про.. · Мене здивувало, як... · Вчинки, що мені не подобаються... · Я придумав(ла) б інший заголовок до казки.. — А тепер заплющте оченята. https://www.youtube.com/watch?v=k_F7EgTX24E
  • 8. 8 Нагородження учасників квесту Пам'ятаймо: Казка маленька, а розуму в ній багато! Тож дружіть із казкою, вивчайте, переказуйте, складайте самі! А я прощаюся з вами, дякую за увагу! До нових зустрічей! Квест – челендж з курсу «Я досліджую світ» для учнів 2 класу « Зазирнемо у шпаринку: Як живуть звірі взимку» Мета:  S (наука) (природознавство) закріпити знання учнів за темою «Зима в природі»;  ознайомити учнів з життям звірів взимку, зі змінами, що відбуваються в їх житті;  розвивати спостережливість;  T (технологія) формувати вміння самоорганізації до навчальної діяльності, вміння аналізувати і узагальнювати, продуктивно співпрацювати з партнером у парі, групі;  E (інженерія) проектування годівничок для підгодівлі тварин в зимовий період  A (мистецтво) розвивати акторську майстерність, збагачувати словниковий запас;  M (математика) виховувати бережливе ставлення до природи, викликати бажання допомагати тваринам, оберігати їх. (обчислювальні навички: розрахунки раціону харчування для тварин взимку) Обладнання: ілюстрації тварин, маски до інсценізації, сніжинки, відео до уроку. https://www.youtube.com/watch?v=V7VyICziUxY https://www.youtube.com/watch?v=-NbYOFhrY_w https://www.youtube.com/watch?v=pdW33y6gKko https://www.youtube.com/watch?v=heSED4Lqzm4 https://www.youtube.com/watch?v=WW7AZXdx21Q https://www.youtube.com/watch?v=5zNJJ5ok3fE https://www.youtube.com/watch?v=DXir_IwbAG8 Тип уроку: комбінований. Форма проведення: урок – телепередача. Хід уроку І. Організаційна частина Вчителька: Доброго дня дорогі діти і шановні гості. Ми не уявляємо своє життя без телевізора. Щодня переглядаємо безліч передач та шоу – програм. Ми знаємо новини зі світу моди, нові пісні та фільми, повторюємо напам’ять слогани з реклами, але часто не помічаємо того, що відбувається поруч з нами.
  • 9. 9 Сьогодні ми спробуємо через телепрограми «зазирнути у шпаринку і дізнатися, як живуть тварини взимку». Познайомтесь з анонсом наших програм: 1. Прогноз погоди 2. Хто зверху 3. Танці з зірками 4. Інтуїція 5. Animal planet ІІ. Календар погоди Вчителька: Завітаємо до першої студії. З прогнозом погоди нас ознайомить синоптик Владислава Мінєнкова Синоптик: Гідрометцентр повідомляє, що за вікном зима. А завітала вона не сама. Грудень подарував День Святого Миколая та сонцеворот (22 грудня найдовша ніч і найкоротший день). Січень розпочав новий рік, привітав з Різдвом Христовим, Щедрим вечором,посівав на Старий Новий рік, скупався в ополонці на Водохреща . І ось сьогодні перший день лютого. (Стан неба, температура повітря, опади, вітер). Лютий – найсуворіший місяць зими, але боятися його не варто, бо після Стрітення зима на весну поверне. Реклама : Якою б не була погода за вікном, а в нашому класі тепло і затишно, дякуючи нашим батькам та метало пластиковим вікнам. Інформація надана з метою економії теплоенергії. Синоптик: Нехай проблеми та незгоди не роблять Вам в житті погоди. Хай Вам щастить. А з Вами була Владислава Мінєнкова. ІІІ. Повторення вивченого матеріалу Вчителька: Дякуємо Гідрометцентру та чарівній ведучій. Продовжуємо нашу передачу вікториною «Хто зверху». Для участі у грі я запрошую троє представників від чоловічої статі та три представниці від жіночої статі. Прошу вас бути уважними і активними, за кожну правильну відповідь ви будете отримувати сніжинку. В кінці передачі, той у кого буде найбільша кількість сніжинок, отримає винагороду — гарну оцінку. Ведучий: За вікном 1 лютого. Тож мова йтиме про зиму. Дорогі дівчаточка, шановні хлоп’яточка, приготуйтеся швидко дати відповіді на запитання за методикою «Незакінчене речення» – Шлях, який проходить природа від осені до весни, це…? – Зимові місяці це…? – Сніг, мороз, крига, ожеледь,завірюхи, хуртовини, це..? – Зниження температури повітря, сонце низько над поверхнею землі, довгі ночі, короткі дні, це…? – Замерзла вода це…? – На лід вода перетворюється при…? – При потеплінні лід…? – Кора потовстішала, бруньки одяглися у покривні лусочки і перейшли у стан зимового сну …?
  • 10. 10 – Надземні частини на зиму відмирають, проте коріння перезимовує у ґрунті у…? – Перезимовують у вигляді плодів та насіння…? – Ховаються на зиму у щілини будинків, під кору дерев, у купи опалого листя…? – Відлітають у теплі краї або зимують у нас..? – Найстрашніше для птахів узимку…? – Прибирання снігу, утеплення приміщень, догляд за домашніми тваринами,це…? Ведуча: Пані суддя, хто ж з нас був активнішим і чиї відповіді були правильніші? Вчителька: Дякую вам, шановні наші учасники, ви всі були досить активними , тож отримуйте свої сніжинки та займайте свої місця. ( Найактивнішим роздати сніжинки). Реклама: Шановні глядачі, дізнавшись про нелегке пташине життя взимку, учні нашого класу вирішили побудувати годівнички. І ви не забувайте про допомогу зимуючим птахам. Врятуймо їх від голоду. Інформація надана в рамках акції милосердя «Годівничка для зимуючих птахів». Слайд – шоу «Годівничка» IV. Фізкультхвилинка «Ялинка» Вчителька: Запрошую взяти участь у шоу – проекті «Танці з зірками». Вашим тренером буде гостя усіх новорічних свят – лісова красуня – ялинка. Реклама: Щороку мільйони ялинок зрубують, щоб прикрасити свої домівки до новорічних свят. Якщо придбати штучну ялинку, або виготовити власними руками з підручних матеріалів, ви збережете хвойні ліси. Інформація надана в рамках проекту: «Подаруй життя ялинці» Слайд – шоу «Подаруй життя ялинці» V. Вивчення нового матеріалу. Вчителька: Здогад, передчуття, здатність людини уловлювати істину, передбачати, вгадувати щось, спираючись на попередній досвід, знання – це інтуїція. Тож ми в телестудії програми Інтуїція Відеозагадки 1.З сотні голок піджачок одягає?... Їжачок 2.Як навколо спокій, тиша – вибіжить із нірки…? Миша 3.Під землею в нього світ – є сліпим маленький …? Кріт 4. Як вночі весь ліс замовк, то на місяць виє…? Вовк 5. Гнеться від горішків гілка – їх дістане спритна … ? Білка 6. Мед із лісових угідь ціле літо їсть…? Ведмідь 7. Із щетиною жупан носить лісовий…? Кабан 8. Сіромаха і стрибайчик цей вухатий, гарний… ? Зайчик 9. Рудохвоста, невеличка в лісі бігає…? Лисичка 10. Зветься лагідно козуля, дика кізочка…? Косуля Вчителька: Чи здогадалися ви якою буде тема нашого уроку – передачі?
  • 11. 11 « Як звірі пристосувались до життя взимку» ( читають з дошки). Вчителька: Інтуїція розвинена у вас добре. Молодці. Отримайте свої сніжинки. Вчителька: Для того, щоб більше дізнатись про життя звірів взимку запрошую вас до Animal planet Лісник: Доброго дня, шановні глядачі Планети тварин. Якось, восени я став свідком такої розмови між своїми підопічними Петро Ребро «Суперечка» Лісник: Ведмідь сварився із совою: Ведмідь: Ти щось наплутала, сова! Затям своєю головою — зими в природі не бува! Лісник: Сова сміялась: — Сова:Волохатий, не дивно чути це мені: ти восени як ляжеш спати, то встанеш тільки навесні. Лісник: Чому між тваринами виникла така суперечка? - Сьогодні ви станете дослідниками і самостійно визначите, як тварини пристосувалися до зими. Допоможуть в цьому СНП. Супер наші підручники. І студія: досліджує хто з тварин змінив своє хутро; ІІ студія : хто дивиться зимові сни; ІІІ студія : хто веде активний спосіб життя. VI. Закріплення вивченого матеріалу. Вчителька: Проведемо опитування, щоб дізнатися, як працювали наші дослідники. Робота в студіях Змінили хутро: білочка, козуля, заєць – русак. Сплять: їжак, ведмідь. Ведуть активний спосіб життя: кабан, миша, лисиця,вовк, кріт. Лісник: За хорошу роботу, пропоную переглянути відео про зимівлю тварин. Відео «Тварини взимку» VII. Підсумок уроку Вчителька: Чи сподобався вам наш урок – телепередача? - Що нового ви дізналися? - Чому звірі по різному зимують? - Кому з тварин найлегше взимку? Реклама: Усім тваринам важко взимку. Вони потребують нашої допомоги. Якщо допоможем тваринам, малята, виживуть взимку птахи і звірята. IX. Оцінювання. Домашнє завдання
  • 12. 12 Висновки Жити в сучасному інформаційному просторі й не володіти навичками критичного мислення означає піддаватися маніпуляціям, довіряти фейкам і бути легкою здобиччю для шахраїв. Щоб убезпечити дітей та попередити їх про можливі ризики в дорослому житті, в Новій українській школі вміння критично і системно мислити проходить наскрізною лінією через усю навчальну програму. Навичка критично мислити дозволяє людині приймати зважені, обмірковані рішення, які потрібні й в особистому, і в суспільному житті. Уміння аналізувати інформацію, брати до уваги різні точки зору (попри те, що не погоджуєшся з ними), об’ємна оцінка подій, явищ, прийняття рішень на основі аналізу даних, вміння «жити» в медійному просторі тощо, є важливими навичками для людини ХХІ століття. Сильне демократичне суспільство – це суспільство людей, що критично мислять». Запропоновані розробки спрямовані на зв’язок навчання з життям, на розвиток навичок, які справді стануть дитині у пригоді в майбутньому.
  • 13. 13 Література 1. Короденко М. Нова школа – нові підходи / М. Короденко // Освіта України. – 2017. - № 43. – С. 6. 2. Біленко І. Початкова школа в контексті інноваційних освітніх змін. Використання сучасних технологій, форм та методів у початковій освіті / І. Біленко // Методист. – 2017. - № 2. – С. 3-7. 3. Кущ О.В. Нова українська школа: педагогічна свобода вчителя, безпечний шкільний простір / О.В. Кущ // Педагогічна майстерня. – 2018. - № 4. – С. 12-15 4. Нова українська школа. Каталог виставки / Рідна школа. – 2017. - № 11-12. – С. 76- 78. 5. Кравцова Н. М., Романова, В. М., Савчук «Українська мова та читання» підручник для 2 класу закладів загальної середньої освіти (у 2-х частинах) // "Підручники і посібники"// Тернопіль - 2019 6. І.О. Большакова, М.С. Пристінська - Я досліджую світ. підручник для 2-го класу // Харків, // «Ранок» - 2019 7. Олеся Антонова - Книга Швидкочитаночка. Сучасні оповідання та вправи для вдосконалення навчики швидкого читання. 2 клас // Літера ЛТД - 2020