1. План-конспект інтегрованого уроку з трудового навчання/технологій.
6 клас. Трудове навчання.
Об’єкт проектної діяльності № 1: «Лялька – мотанка (оберіг)» (6 год).
Основна технологія: технологія виготовлення ляльки - мотанки.
Назва навчальної програми: Трудове навчання. 5-9 класи. Програма для
загальноосвітніх навчальних закладів (оновлена). Програма затверджена
наказом МОН України від 07.06.1017 № 804.
Урок 5-6
Тема. Оздоблення ляльки – мотанки (на власний вибір). Остаточна
обробка виробу. Захист проекту.
Тип уроку: інтегрований (трудове навчання + матеріалознавство,
історія, народознавство, креслення, література).
Цілі уроку: вивчити та застосувати на практиці технології особливості
оздоблення ляльок; навчитися оздоблювати народну ляльку за власним
задумом, вдосконалити навички обробки текстильних матеріалів ручним
способом, роботи за проектною технологією, показати можливість
використання таких виробів для ігор і подарунків; формувати навички
самооцінювання , розвивати інтерес до теми проекту серед учнів, повагу до
народних традицій та обрядів.
Обладнання уроку: презентація «Оздоблення ляльки – мотанки»,
кольорові пелюстки для вправи «Весела квітка», фрагмент передачі «Добрі
традиції. Лялька - мотанка», інтерактивна вправа «Класифікація».
Дидактичні та методичні матеріали: матеріали для оздоблення
виробу.
Перелік он-лайн сервісів, які використані на уроці:
https://learningapps.org/display?v=p1sq7umg219
https://www.youtube.com/watch?v=zk8AGMKzQy4
2. Очікувані результати: учні вміють на практиці добирати матеріали для
оздоблення ляльок, оздоблюють народну ляльку за власним задумом,
вдосконалюючи навичкиобробки текстильних матеріалів ручним способом;
працюють за проектною технологією, планують використання виготовлених
виробів для ігор і подарунків; вміють оцінювати якість виготовленого
виробу, аналізувати його відповідність задуму проекту; проявляють інтерес
до теми проекту, повагу до народних традицій та обрядів.
Хід уроку
І. Організаційний момент (5 хв.)
1. Створення позитивного емоційного настрою учнів
Тренінгові вправа під назвою «Весела квітка». (слайд 1)
Учням пропонується обрати одну з пелюсток. На зворотному боці
кожної пелюстки написано прислів’я. Усно відповідаючи, що воно означає,
учень прикріплює пелюстку до «серединки квітки», яка розташована на
дошці. У результаті утворюється весела усміхнена квітка. Підсумовуючи
означену діяльність, учитель наголошує на тому, що створена власноруч
квітка символізуватиме розквіт майстерності учнів, їхню наполегливу
діяльність з виготовлення ляльки – мотанки й успішний результат роботи.
Орієнтовні прислів’я для роботи:
o Аби руки і охота – буде зроблена робота.
o Балаканиною роботи не зробиш.
o Терпінням і працею всього добудеш.
o Добра праця ніколи не пропадає.
o Із працею радість, а з безділлям – смуток.
o Зробиш спішно, то й вийде смішно.
o Кожна робота легка, коли її охоче робиш.
o Людська праця – не дурниця, розкидатись не годиться.
o Майстра по роботі видно.
o Робота мучить, зате годує й учить.
3. o Якщо будеш трудитись, тоді й буде чим ділитись.
o Чим більше науки, тим розумніші руки.
2. Повідомлення теми уроку (слайд 2)
ІІ. Актуалізація опорних знань та вмінь учнів та мотивація
навчальної діяльності (5 хв.)
Вчитель. З фрагменту передачі «Добрі традиції. Ляльки - мотанки»
ми дізнаємося, чому важливо правильно мотати та як прикрашати ляльку-
мотанку (слайд 3) - це допоможе вам у виконанні самостійної роботи з
оздоблення ляльки.
- Під час перегляду визначте, для чого, з якою метою використовувалася
лялька – мотанка? (перегляд відео – 3,35 хв.)
https://www.youtube.com/watch?v=zk8AGMKzQy4
- Відповіді учнів.
ІІІ. Вивчення нового матеріалу ( 15 хв.)
1. Лялька – мотанка в літературних творах
Вчитель. Водночас, лялька за своїм декоративним оформленням та
формоюслужить для дитини найпершим зв’язком із Традицією. Але будь-яка
лялька, а надто мотана лялька, у яку майстер вкладає свої думки і наміри,
мала в усі часи й інше призначення, а саме - магічно-обрядове. Це вельми
важливий культурний і навіть магічний феномен, про який зараз якщо й
згадують, то здебільшого в контексті сумнозвісних «ляльок вуду», з
допомогою яких чаклуни в Африці та на островах Карибського моря
насилають хвороби і нещастя на своїх ворогів. Але нерідко забувається, що
магія - це всього лише уміння працювати з певними силами природи, які до
кінця ще не можуть пояснити вчені, і ці сили можна обернути як на шкоду,
так і на користь, — все залежить від намірів і дій конкретно взятої людини,
яка проводить ритуал.
4. Приклади використання ляльки – мотанки були відомі здавна, про них
писав відомий український письменник М. Коцюбинський в повісті «Тіні
забутих предків». Звісно, іноді ляльку робили і на шкоду людині - зокрема,
таке явище, як описують дослідники, мало місце на Гуцульщині. Добре цей
обряд відображено у фільмі Сергія Параджанова «Тіні забутих
предків». Ляльку для такого ритуалу - чи то оздоровчого, чи навпаки,
шкідливого - робилиз воску або тканини, іноді з глини — тобто, з матеріалів,
які порівняно легко було знищити. Ляльку спеціальним ритуалом пов’язували
з людиною, які хотіли завдати шкоди або навпаки, зичили добра. І коли
виготовляли - подумки або вголос виголошували те, для чого робиться ця
лялька. Іноді в ляльку зашивали шматочок речі, яка належала людині. Якщо
хотіли пошкодити, то ляльку протикали терновим шипом або іншого
колючого дерева. У Карпатах, кажуть, це треба було робити виключно
голками, купленими на гроші, зароблені у вдови. Воскову ляльку могли
розтоплювати на вогні.
(Більш детально з цим твором ви ознайомитеся на уроках української
літератури в 10 класі)
Учитель (продовжує повідомлення). Магічна роль мотаної ляльки, як
захисного оберегу, відображене в народних казках. Лялька - мотанка є
помічницею і берегинею героїні в казці «Василиса Прекрасна». Мати,
помираючи, дає своїй доньці лялечку і наказує, щоб та берегла її, шанувала,
годувала крихтами хліба і краплями молока - і лялечка завжди буде вірною
помічнице. Дівчина виконує наказ матері, і лялька допомагає їй здійснити усі
завдання, виконати усі забаганки лихої мачухи, вийти переможницею в
символічномупоєдинку з Бабою-Ягою і зрештою здобути щастя й добробут.
Очевидно, ця казка - відгомін старовинного звичаю, коли мотана лялька була
символом Берегині роду, яка передавалася з покоління в покоління, від матері
і до дочки, і ниточка, якою в’язалася лялька, ставала символічною золотою
ниткою, яка єднала покоління в міцний єдиний Рід, берегла і захищала,
5. давала силу, наснагу і добробут. (За бажанням вдома ви можете переглянути
цей фільм-мультфільм)
Лялька – мотанка - це одиніз найдревніших архетипічних символів, який
єднає культури і традиції. Це ознака швидше не історичної спорідненості
культурних традицій, які розвивалися у цих регіонах, єдності духовного,
сакрального простору для всіх людей, у яких попри всі війни і чвари, якими
повна людська історія, завжди було прагнення до злагоди й гармонійного
життя, яке уособлює зроблена з молитвою та любов’ю Лялька - мотанка.
Українськанародналялька є втіленням добраі лагідності. Це оберіг людської
душі й долі, символ предків. Це символ Великої Матері, яка сотворила все
суще і береже дотепер народжені нею душі.
2. Хвилинка відпочинку
Вихідне положення: всі сидять; учитель, заплющивши очі (або краще
відвернувшись), каже класу число – і викидає над головою відповідну
кількість пальців (якщо число більше п’яти, знадобляться обидві руки).
Потім він вимовляє: «Раз-два-три! Замри!» - розплющує очі
(повертається до учнів). У класі має стояти рівно стільки учнів, скільки
пальців їм було пред’явлено. Під час виконання ігрового завдання кожному з
учнів доводиться швидко зорієнтуватися: якщо кількість менше заданої –
схопитися самому; якщо ж більша – то миттєво сісти.
(Родзинка цієї вправи – у своєрідній мобілізації всіх учасників)
3. Повідомленняучнів:«Народні прикмети з виготовлення ляльки -
мотанки» (додаток 1), «Оздоблення ляльки-мотанки» (додаток 2).
ІV. Закріплення нових знань та вмінь учнів (10 хв.)
Вчитель. Зараз ми перевіримо, як добре ви запам’ятали матеріал
попередніх уроків. Пропоную виконати інтерактивну вправу «Класифікація»
6. (слайд 4). Потрібно розподілити твердження стосовно технологій
виготовлення ляльки – мотанки на «вірні» та «невірні».
https://learningapps.org/display?v=p1sq7umg219
V. Практична робота «Оздоблення ляльки-мотанки. Остаточна
обробка виробу» (40 хв.)
1. Перевірка забезпечення учнів необхідними інструментами та
матеріалами
2. Правила безпечноїпраці, організація робочого місця та санітарно-
гігієнічні вимоги під час виконання завдань практичної роботи
3. Самостійне виконання завдань практичної роботи учнями
4. Контроль учителя з метою виявлення недоліків у знаннях та
вміннях учнів
5. Поточний інструктаж (індивідуальний, груповий, якщо необхідно)
6. Підбиття підсумків практичної роботи:
- демонстрація кращих робіт;
- аналіз недоліків у результатах роботи та шляхи їх усунення;
- оцінювання результатів практичної роботи.
В кабінеті розташовується виставка кращих робіт учнів ляльки –
мотанки.
Вернісаж готових робіт учнів
Характеристика авторів своїх робіт (за планом захисту проекту) (слайд 5)
7. VIІ. Рефлексія (10 хв.)
На дошці записані питання і для підбиття підсумків уроку учням
пропонується зачитати їх та відповісти (слайд 5)
Чи отримала ти виріб, який запланувала?
Чи цікаво тобі було працювати над цим проектом?
Щоб б ти змінила у виробі, якби виготовляла його ще раз?
Що для тебе особисто виявилося найскладнішим у роботі над
проектом?
Яка є можливість реалізації спроектованого та виготовленого виробу?
Яка подальша доля твого виробу? Хто буде ним користуватися?
Чи можна було б його продавати? Чи будуть його купувати?
Хотіла б ще зробити якусь ляльку – мотанку?
VI. Підведення підсумків уроку (3 хв.)
Мотивація оцінок за урок, виставлення їх в журнал, щоденники.
VIІ. Домашнє завдання (2 хв.)
8. Повторити теоретичні відомості про особливості виготовлення та
оздоблення ляльки – мотанки. Виконати остаточні обробку виробу.
СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ
1. Лещук Р. М. Трудове навчання. 6 клас: Робочий зошит / Р. М. Лещук,
О. Ю. Медвідь, Ю. В. Палій; за заг.ред. С. М. Дятленка. – Харків: Вид-
во «Ранок», 2017. – 56 с.: іл..
9. 2. Пелагейченко М. Л. Професійний довідник учителя трудового
навчання. – Х.: вид. група «Основа», 2013. – 254 с. (Серія
«Професійний довідник»).
3. ТарасоваО. О. Ляльки – мотанки. Оберегидля вашої оселі, що
дарують успіх, багатство, щастя. Х: Клуб Сімейного Дозвілля, 2016. –
128 стор.
4. Хатько Л. І. Усі уроки трудового навчання (дівчата). 6 клас.
Інваріативний модуль. – Х.: Вид. група «Основа», 2014. – 254 с.: іл.,
табл. – (Серія «Усі уроки»).
5. https://learningapps.org/display?v=p1sq7umg219
6. https://www.youtube.com/watch?time_continue=37&v=zk8AGMKzQy4
ДОДАТКИ
Додаток 1.
Народні прикмети з виготовлення ляльки-мотанки.
10. При створенні ляльки-мотанки кожна дрібниця має значення. Так, нитки
намотували по ходу Сонця (зі сходу на захід), по спіралі (символ
безкінечності духовного життя). При цьому бажали людині, для якої робився
оберіг, добра і щастя, міцного здоров’я, начитували молитви.
До речі, робити ляльку-мотанку як оберіг треба було тільки у «гарний»
період (краще взимку). Невдалим часом вважалися свята і вихідні дні, а
також середа і п’ятниця (у ці дні займатися рукоділлям вважалося за гріх). Не
можна було мотати ляльку-оберіг уночі, коли відьми й русалки виходять на
прогулянку.
Дуже суворо дотримувалися ще одного правила: змайструвати ляльку-
мотанку так, щоб вона стала оберегом, треба було за один раз, не
відкладаючи роботу на потім, на завтра. Вважалося, що зроблене вдруге
перекреслює те, що було створене в перший раз, і, таким чином, оберіг
втрачає свою силу.
Додаток 2.
Оздоблення ляльки - мотанки.
11. Рисиобличчя у традиційних ляльок - мотанок відсутні. За язичницькими
уявленнями, крізь обличчя в ляльку вселяється душа. А душа буває гарною
або поганою. Народ вірив, що в мотанці зберігається дух предків і вона може
передавати досвід від покоління до покоління. Людську подобу з обличчям
сприймали як істоту і, щоб одухотворене зображення не могло спричинити
лиха, ляльку лишали безликою або позначали обличчя хрестом. Вважалося,
що цей символ приносить людям багатство й успіх.
Хрест на грудях – інша характерна риса мотанки. Цей знак характерний
для пізньотрипільських жіночих божеств, статуетки яких мають зображення
косого хреста на грудях. Характерна хрестоподібна перев’язь зафіксована
також на зображеннях скіфської богині Володарки звірів.
Іграшки з різних місцевостей мали свій неповторний орнамент одягу:
київський, волинський, буковинський, подільський, черкаський… Залежно
від події робили різні ляльки – великі й малі, для шлюбу, до народження
дитини; діти часто робили собі подружку й порадницю. Під час народних
гулянь наприкінці Масляної спалюють солом’яну ляльку – символ зими. На
Івана Купала бавляться з лялькою Матрьоною, вона робилася й на Колодія.
Таємниці виготовлення ляльок передавалися в родині від матері до
дочки. Коли дівчина брала шлюб, мати дарувала їй ляльку - мотанку як
оберіг для нового дому. Хворій дитині давали пограти з лялькою, після чого
ляльку знищували: вірили, що лялька всотує в себе хворобу.