1. Фізика – 7 клас
Тема: Коливальний рух. Амплітуда, періоді частотаколивань.
Тип уроку: комбінований урок
Мета:
Освітня:
Ознайомитиучнів із коливальним рухом.
Формувати вміння спостерігатита аналізувати фізичні явища.
Показати як на практиці застосовуєтьсязнання про коливальний рух.
Розвивальна:
Розвиватипрактичні навички роботиз фізичними приладами.
Виховна:
Виховувати в учнів цілеспрямованість та наполегливість.
Прилади та матеріали: штатив з муфтою та лапкою, кульки на нитці, 15 тенісних
кульок підвішених до палиці на нитці різної довжини, картки з завданнямидля груп.
Презентація до уроку.
Хід уроку
1. Організаційна частина.
2. Актуалізаціяопорних знань.
1. Які є основні характеристики обертальногоруху?
2. Дайтевизначення періоду та частоти обертання.
3. Як вони позначаються та в яких одиницяхвимірюються?
4. Як визначити період та частоту обертального руху?
5. Який існує зв’язок між періодом та частотою обертального руху?
3. Мотиваціянавчальноїдіяльності.
У Сибіру щодо захисту диких бджіл, які будують свої вулики в дуплі дерева, від
ведмедя, лісники вішають на міцній мотузці колоду. Її розміщують трохи нижче
дупла, саме на шляху ведмедя. Ведмідь, залазячи на дерево, відштовхує колодув бік.
- Що відбувається далі?
Дійсно, колодаповертається і болячеб'є ведмедя. Це триває багато разів, поки
знесилений ведмідь не падає з дерева.
- Як одним словом назвати рух, що здійснює колода?
Дійсно. Це коливання. Його ми будемо вивчати на уроці.
Тож темою нашого уроку є “Коливальнийрух. Амплітуда, період і частота коливань.”
Коливання широко представлені як у живій, так і неживій природі.
Вони виявляють себе і в масштабах атома, і в масштабах Всесвіту.
Коливання життєво необхідні: завдякиїм ми чуємо, дихаємо, говоримо.
Вони ж можуть стати причиною руйнувань і катаклізмів.
2. Знання про коливання необхідні фахівцям при спорудженнімостів і будинків,
суден і літаків, радіотехнічної та звукової апаратуриі так далі.
4. Вивчення нового матеріалу.
Демонстрація досліду. На нитці підвішена кулька.
- Як заставити кулькуна нитціздійснювати коливання? (відхилити кульку в бік
від положення рівноваги).
Тож відхилимо кульку.
- Яка особливість цього видуруху? Як рухається кулька? (Рух кульки періодично
повторюються, кулька по черзізміщається в різні сторонивід положення рівноваги).
Запис у зошиті: Коливальнийрух — це рух, який повторюється черезрівні
інтерваличасу.
Вправа “Вгадай за звуком”. Започутим звуком назвіть тіла, що приймають участь в
коливальному русі.
1. Шелест листя
2. Швацька машинка
3. Скрипдвері
4. Бється серце.
- Наведіть свої прикладиколивальногоруху.
Ви помітили, що під час коливання тіло періодично відхиляється від свого положення
рівноваги на якусь максимальну відстань, яку називають амплітудою коливань.
Запис у зошиті: Амплітуда коливань (А) — це фізична величина, що дорівнює
максимальнійвідстані,на якувідхиляється тіло від положення рівноваги під час
коливань.
[A]= м.
- Скільки такихвідстаней тіло проходить за одне
повне коливання?
За одне повне коливання тіло проходить шлях l0 ,
який приблизно дорівнює чотирьом амплітудам:
l0 = 4A.
3. Всі коливання можна поділити на вільні та вимушені, а також на затухаючі та
незатухаючі.
Затухаючі коливання – це коливання амплітуда яких з часом зменшується.
Незатухаючі коливання – це коливання з незмінною з часом амплітудою.
Вправа. Із наведених прикладів виберіть приклади вільних і вимушених коливань.
Якщо ви вважаєте, що коливання є вільними піднімаємо праву руку, якщо
вимушеними – ліву. Слайди презентації.
Коливання, як уже було сказано,— це періодично повторюванийпроцес, отже,
може характеризуватися періодом і частотою коливань.
Запис у зошиті: Період коливань — це фізична величина, щодорівнює часу, за
який відбувається одне повне коливання.
N
t
T
[Т]=с.
Запис у зошиті: Частота коливань — це фізична величина, щочисельнодорівнює
кількості повнихколивань, які здійснює тілоза одиницю часу.
t
N
[ ] =
с
1
= 1 Гц.
Частота і період коливань T пов’язаніобернено пропорційною залежністю:
T
T
1
1
Щоб розміритіла не впливали на його коливання, слід узяти нитку, довжинаякої є
досить великою порівняно з розмірамитіла, — у такому випадку тіло можна вважати
матеріальною точкою. При цьому нитка має бути легкою і досить тонкою, а щоб під
час коливань тіло було на незмінній відстані від точки підвісу,— нерозтяжною. У
такий спосіб буде створено фізичну модель — математичний маятник.
Математичний маятник — це фізична модель, яка являє собою матеріальну
точку, підвішенуна тонкій, невагомійі нерозтяжній нитці.
4. - Що ж впливаєна величину періоду коливання математичногомаятника?
Робота в групах.
Група 1. Дослідіть залежність періоду коливань маятника від його амплітуди.
Для цього:
1. відхиливши маятник на відстань 2–3 см від положення рівноваги і відпустивши,
виміряйте час, за який маятник виконає 20 коливань;
2. визначте період коливань за формулою:
N
t
T ;
3. повторіть дослід, збільшивши амплітуду коливань до 5–6 см.
Заповніть таблицю:
№ А, см N t,c T,c
1
2
Зробіть висновок:чи залежить періодколивання відамплітуди коливань.
Група 2. Дослідіть залежність періоду коливань маятника від його маси.
Для цього:
1. відхиливши маятник на відстань 2–3 см від положення рівноваги і відпустивши,
виміряйте час, за який маятник виконає 20 коливань;
2. визначте період коливань за формулою:
N
t
T ;
3. повторіть дослід для тіла іншої маси;
Заповніть таблицю:
№ m, кг N t,c T,c
1
2
Зробіть висновок:чи залежить періодколивання відмаси тіла.
Група 3. Дослідіть залежність періоду коливань маятника від довжининитки.
Для цього:
1. відхиливши маятник на відстань 2–3 см від положення рівноваги і відпустивши,
виміряйте час, за який маятник виконає 20 коливань;
2. визначте період коливань за формулою:
N
t
T ;
3. повторіть дослід, зменшивши довжину нитки першого маятника до25 см;
Заповніть таблицю:
№ l,м N t,c T,c
1
2
Зробіть висновок:чи залежить періодколивання віддовжини нитки.
Група 4.Дослідження показали, що серце миші робить 600 ударів за хвилину, а кита –
15 ударів за хвилину. Проте обидва серця скорочуються за час життя тварин близько
750млн разів. Учені вважають, що тривалість життя всіх ссавців (крім людини),
виміряна кількістю ударів серця, приблизно однакова. Порахуйте тривалість життя
однієї з тварин, використовуючи формулу NTt .
5. Представник від кожної групи доповідаєпро результати дослідження.
Дослід. Показати залежність періоду коливань маятників від його довжини за
допомогою 15 тенісних кульок.
- Чому кульки починають розгойдуватися так по різному? У зв’язку з тим, що
довжина маятників різна, то і період коливань маятників є різним. Чим більша
довжина, тим більший період коливань маятника.
Повідомлення учня. “Висячі мости”.
“Людина, яка проходить по висячому мосту, має володіти певними навичками.
Справа в тому, що міст здійснює два види коливань - справа наліво і зверху вниз.
Коливання зверху вниз виникає внаслідок переміщення маси людини і може
закінчитися різким ривком вгору,що перекине людину через перила. Маятниковий рух
ще небезбечніший, оскільки всі зусилля зменшити його призводять до збільшення
розмаху коливань (амплітуди). Проте коливання ніщо у порівнянні з третьою пасткою
висячих мостів – перилами. Недосвідчена людина вважає, що перила необхідні для
опори та збереження рівноваги. Небезпечна помилка! Оскільки варто тільки спертися
на одинз поручнів, як він одразуж відходить в сторону – і людина опиняється в річці.
Поручні не є опорою – їх можна дотикатися злегка лише у самому крайньому
випадку.”
Отже, в деяких випадках знання про коливання можуть врятувати навіть життя.
5. Закріпленнянового матеріалу.
- Який рух називають коливальним?
- Поясніть, що таке амплітуда коливань?
- З якими ще фізичними величинами ми сьогодні познайомилися? (період, частота)
Зараз ми повторимо визначення цих величин, але наступним чином.
До дошки виходять 7 учнів.
Ви маєте сказати визначення, говорячиодинза одним по черзіпо одномуслову.
Частота—це кількістьколиваньза одиницю часу.
Період — це час одного повного коливання.
- Якщо уявити що учні говорячи визначення здійснюють коливання, подумайте
яким видом буде це коливання? (затухаючим)
- Чим затухаючі коливання відрізняються від незатухаючих? вільні від
вимушених?
6. Повідомлення домашньогозавдання. §13, Впр.13 (1, 5,6)