1. ЛЯЛЬКА-МОТАНКА – ОБЕРІГ УКРАЇНСЬКОГО РОДУ
Урок трудового навчання в 6 класі
Мета: ознайомити учнів з історичним минулим національної іграшки оберега -
ляльки-
мотанки, послідовністю створення об`ємної форми іграшки, ознайомити з
технологією
виготовлення ляльки-мотанки; розширити та поглиблити знання про
значення оберегової символіки в народному мистецтві; формувати
художній смак;
розвивати творчі здібності учнів під час виготовлення одягу ляльки,
розвивати естетичний смак, фантазії;
виховувати любов до традицій українського народу, поваги до культурної
спадщини, любові до прекрасного, охайності.
Наочні посібники, інструменти та матеріали:
- презентація з історії мотанки та її види, інструкційні картки, нитки,
ножиці, набори клаптиків тканини.
Хід заняття
I. Організаційний момент
Перевірка присутності учнів.
II. Виявлення знань учнів.
Тестування учнів
Яку роль лялька-мотанка виконувала в сім’ї?
оОберіг
тТовар
Якою має бути лялька-мотанка?
кКрасивою
зЗмістовною
яка б з’єднувала рід та природу.
ЯКА Б З’ЄДНУВАЛА РІД ТА ПРИРОДУ.
Лялька-мотанка безлика?
тТак
нНі.
Чому лялька-мотанка безлика?
бБо не вміли робити
тТак краще
щЩоб не всилявся дух конкретної людини.
2. Перша лялька мотанка для дитини
пПеленашка
бБерегиня.
Яких ляльк у хаті було найбільше?
сСемиручка
лЛихоманка
пПеленашка.
Що є в основі ляльки—мотанки?
кКруг
хХрест
Ляльку-мотанку в давнину можна було передавати
вВід матері до дочки
зЗробити самому
кКупити.
Чому ляльки спалювали?
сСтаріла
зЗнищували зло,хвороби.
Лялька-мотанка є посередником між:
жЖінкою і чоловіком
жЖивим та містичним світом.
Лялька мотається за:
оОдин раз
зЗа рухом сонця
зЗа власним задумом.
IШI. Актуалізація опорних знань:
- Як ви думаєте, що позначає слово «лялька»?
- Як ви розумієте його значення?
- Який образ виникає у вас в свідомості при слові «лялька»?
Відповідають учні.
IV. Мотивація навчальної діяльності:
Робота у нас сьогодні незвичайна і відповідальна. Давайте згадаємо:
-
Якими іграшками ви гралися у дитинстві?
- Чи була у вас саморобна лялька?
- Чи хотіли би ви мати ляльку, яка би вас оберігала?
3. Діти! На минулому уроці ви отримали домашнє завдання – знайти
інформацію про ляльку-мотанку. Зараз перевіримо, як ви справилися з
завданням.
V. Повідомлення теми уроку.
Визначення завдань учнів на урок.
- Сьогодні на уроці ми з вами дізнаємось про ляльку- мотанку – оберіг
українського роду.
1 учениця.
У далекі минулі часи було все по іншому. Готових іграшок сільським
та міським дітям ніхто не купував, бо й крамниць, де вони продавались,
ніхто не знав і не бачив. Коли діти були малі ляльки шили ім матері,
бабусі, а з 4-5 років ляльку могла робити кожна дитина. Ці ляльки
називалися – мотанки. Мотанки виготовлялися з соломи, трави, а з
появою ткацтва для виготовлення ляльки використовували тканину.
Ляльки були ігрові і оберегові. Ігрові використовували для розваги
дітям. Оберегові – оберігають людину від небезпеки, хвороби, сварки,
темних сил.
2 учениця.
При виготовленні ляльки-мотанки в жодному разі не е
використовувалась голка, а тільки нитки і тканина. Символічним є те,
що лялька-мотанка робиться лише за допомогою ниток, стрічок,
шляхом намотування. Обличчя як такого у традиційної ляльки-оберегу
не було. Намотували на обличчя хрест, який мав сильне захисне
значення й служив оберегом. Хрест мотали чорним або червоним
кольорами. Мотали за рухом Сонця, роблячи непарну кількість
намоток. Чорний колір - жіноча енергія, спокій, вода, ніч, Луна
(місяць). Червоний - чоловіча енергія, активна, Сонячна, пробивна.
3 учениця.
Лялька повинна бути одягнена у світлу вишиту сорочечку, спідничку ,
фартушок. Всі елементи одягу є оберегами: спідниця символізує землю,
сорочка позначає три часи - минулий, теперішній і майбутній;
обов'язковими атрибутами є вишиванка та намисто, які уособлюють
достаток. Також повинен бути головний убір - стрічка чи хустка - що
символізує зв'язок з небом.
4 учениця.
В Україні, ще на початку 20 століття дівчата, готуючи скриню з
весільним посагом, разом з рушниками та сорочками, клали туди своїх
ляльок. Кожна дівчина робила мотану ляльку, яку забирала із собою в
нову сім’ю. Причому в родині чоловіка дозволялось молодій дружині,
4. допоки в молодят немає діток, гратись лялькою, і чим більше,
вважалося, вона грається лялькою, то швидше стане матір’ю, і тим
здоровіші будуть діти
5 учениця.
З давніх-давен в українських родинах молода мати, чекаючи дитину,
робила ляльку-мотанку, котра уособлювала собою майбутнє дитя.
Перш ніж покласти в колиску новонароджену дитину, туди клали цю
лялечку, і вона ставала оберегом дитини, її захисницею, символом
зв’язку дитини з усім родом. Довга коса символізує довге і щасливе
подружнє життя..
Молодці, дівчатка! Дуже добре ви справилися з домашнім
завданням.
А зараз ми подивимося цікаву презентацію «Лялька мотанка», яку ви
підготували власноруч.
За призначенням вони були різні. Наприклад:
«Берегиня»- це лялька з піднятими руками, виготовляється на щасливе життя,
збереження ладу в сім`ї, на жіноче щастя.
«Кормилка»- робиться з великими грудьми, які символізують щасливе
материнство.
«Травниця»-наповнюється особливим збором трав; виготовляється на міцне
здоров`я або одужання.
5. «Зернушка(крупниця)»- наповнюється зернятами жита, пшениці, рису, гречки,
гірчиці тощо. Це оберіг достатку.
«Нерозлучники»- у них одна спільна рука, на яку згодом, з народженням дітей,
підвішуються лялечки-дітки. Таку ляльку прийнято виготовляти на весілля як
оберіг на довге і щасливе подружнє життя.
Цікаво, що найбільшу ляльку- мотанку встановили у місті Львові біля
Ратуші, 1 травня 2011 року. Це був встановлений новий рекорд України. Її
розмір сягнув 3м.
Попередній рекорд України був встановлений у Харкові і становив 2м 15см.
Демонстрація виготовлених видів мотанок. Отже, ми розширимо уявлення
про народні традиції створення ляльок-мотанок. Вам було домашнє завдання
дізнатися від своїх бабусь про ляльки, якими вони гралися в дитинстві. А
більш докладнішу інформацію ми дізнаємось із підготовлених Вами
повідомлень. (Виступи дітей).
VI. Практична робота по виготовленню ляльки-мотанки.
Інструктаж з охорони праці при роботі з ножицями.
Послідовність виготовлення ляльки-мотанки:
1.Спочатку робимо голівку. Для цього беремо довгу смужку тканини (та
що до 80 см) і змотуємо дуже щільно у вигляді качалочки.
2. Беремо квадрат білої тканини із стороною 32х32 см і кладемо
посередині, ближче до низу голівку, накриваємо верхнім кутом тканини і
загортаємо всі складки назад.
3. Обмотуємо голову ниткою , формуючи таким чином шию
6. 4. Тепер відповідальний момент – намотати хрест.Адже лялька не повинна
мати обличчя, її заміняв хрест. Виводимо нитку назад, обмотуємо голову,
повертаємо на середину. Потім намотуємо горизонтальну нитку. Хрест
мотаємо чорним або червоним кольорами. Нитка лягалє одна біля одної, а не
одна на одну. Мотають за рухом Сонця, роблячи непарну кількість намоток.
5. Із мішковини робимо тулуб, скручуючи тканину щільно.
6. Примотуємо трубочку-тулуб до голівки.
7. Далі скручуємо з білої тканини щільну трубочку. Перев'язуємо
кольоровою ниткою з обох боків – вона імітуватиме руки ляльки,
8. Далі прикладаємо ручки і примотуємо на рівні грудей, утворюючи
таким чином хрест. На грудях мотаємо кольоровою ниткою у вигляді хреста. Це
особливість ляльки – мотанки. Хрест – це символ Сонця.
9. Спочатку зробимо їй сорочечку з мереживного полотна. Для цього
полотно розриваємо до середини вздовж довшої сторони і вдягаємо на ляльку
розрізом назад. Сорочечку примотуємо на талії.
10. Тепер призбируємо на талії з того ж полотна нижню спідничку,
примотуємо її. А потім таким самим чином – верхню. Для завершення
примотуємо вишиваний фартушок і підперізуємо лялю поясом. Лялечка
вдягнена.
Лишилось вдягнути хустку і червоне намисто.
Учні виготовляють мотанку з вчителем, який пояснює кожен етап
виготовлення.
Рефлексія: метод «Мікрофон». Звучить музика.
- Чи важливою справою займалися?
- Що було цікавим у роботі?
- Дізналися щось нове?
- Зможете комусь розповісти про це?
-Кожен розповідає яку ляльку робив, кому подарує?
Виставлення оцінок
VІIІ. Домашнє завдання. Скласти казку «Пригоди ляльки-мотанки».
VIV. Прибирання робочого місця.