SlideShare a Scribd company logo
1 of 13
Варіативниймодуль
Технологіявиготовленнянародноїляльки
Клас:5
План-конспект
Тема.Технологіявиготовленнянародноїляльки
Мета:
- освітня:засвоєння знань про технологією виготовлення народної
ляльки її види;формування практичних умінь та навичок з
технології виготовлення народної ляльки;
- розвиваюча:розвивати образне мислення, уяву, творчі здібності;
- виховна: виховувати працелюбність,почуття прекрасного,
відповідальність, акуратність, творчість.
Об’єктпраці:народна лялька.
Обладнання:зразки народнихляльок, презентація.
Література:
1. Косміна О.М. Традиційне вбрання українців/О.М.Косміна. – К.:Балтія-
Друк, 2008. – 85с.
2. Найден О.І. Українська народна лялька /О.І.Найден.– К.:Стилос, 2007,
145с.
3. Сидоренко В.К.. Навчальна програма з трудового навчання для
загальноосвітніх навчальних закладів 5-9 класів/В.К.Сидоренко,
Н.І.Боринець,В.Д.Боровик, В.М.Гащак та інші. – К.: МОН України,
2012.
Дидактичнізасоби:
- робочийзошит;
- зразкинароднихляльок;
- інструкційні картки послідовностівиготовлення ляльки.
Інструменти та матеріали: тканина, нитки, пряжа, папір, намистинки,
мереживо.
Методи навчання: розповідь, пояснення, показ, розв’язування кросворду,
демонстрація, практична робота, інтерактивний метод «мікрофон»,
практична робота учнів.
Форми організації пізнавальної діяльності учнів: індивідуальна,
фронтальна.
Словниковаробота:лялька-мотанка, нерозлучники, вузловалялька, лялька-
багаторучиця, весільна, берегиня, наречена, доля, лялька-куватка, бажанниця,
травиця, зернушка, нерозлучники.
Тип заняття:комбіноване.
Форма заняття:усний журнал.
Орієнтовнийпланзаняття
І.Організація учнів до заняття…………………………………………….....2 хв.
ІІ.Повторення раніше вивченого матеріалу………………………….……..5 хв.
ІІІ.Мотивація навчально-трудової діяльності учнів.Оголошеннятеми, мети
заняття…………………………..……………………………………...………3хв.
IV. Вивчення нового матеріалу…..…………………………………...…….16 хв.
1. Народна лялька з тканини як самобутнє явище в побуті та мистецтві
українців.
2. Типи народних ляльок.
V. Закріплення нового матеріалу……………………………………….……4 хв.
VI. Практична робота.
VI.Вступний інструктаж………………………………..…………………....7хв.
VІ. Самостійна практична робота учнів і інструктаж вчителя……..….....40хв.
VI.Заключний інструктаж……………………………………………….…..5 хв.
VII. Підведення вчителем підсумків заняття……………..………………....5хв.
VIIІ. Прибирання робочихмісць і приміщення майстерні…………………3хв.
Хід заняття
І. Організація учнів до заняття
- введення учнів в майстерню;
- перевірка присутності учнів;
- перевірка готовності учнів до заняття;
- призначення чергових;
- організація робочих місць;
- ознайомлення учнів з планом заняття.
Пропоную провести заняття у вигляді усного журналу.
Перша сторінка – «Емоційна»
Презентація-слайд
Вправа «Візерунок настрою»
Чи знаєте ви, що від настрою залежить якість роботи і за допомогою
кольору можна охарактеризувати емоційний стан людини? Наприклад, за
кольором вишивки, яку створила майстриня, можна визначити її настрій.
Пропоную вам визначити свій настрій.
Перед вами на дошці зображено незвичайний орнамент. Це візерунок
настрою, який визначає характер мого емоційного стану. Закрийте очі на
кілька секунд і уявіть, з яким кольором асоціюється ваш настрій (синій,
зелений, червоний, жовтий, коричневий, чорний, сірий). Тепер підніміть
квадратик паперу відповідного кольору –у нас утворився схематичний
візерунок вашого настрою.
ІІ. Повторення раніше вивченого матеріалу
Друга сторінка – «Екзаменаційна»
Презентація-слайд
Гра «Блеф-клуб»
Учні обговорюють питання в групах і дають правильні відповіді,
показуючи картки «Так» або «Ні». Якщо учні дали неправильну відповідь
або відповіді різні, то обговорюється питання і спільно знаходиться
правильна відповідь.
Запитання:
1. З чим було пов’язано виготовлення ляльок у давнину?(Люди вірили
їм, поклонялися, сподівалися на їх захист. Так перші ляльки полегшували
життя стародавніх людей).
2. Чому в процесі виготовлення ляльки не використовували голки та
ножиці? (За віруваннями наших пращурів можна було образити духів, що
опікуються цим оберегом).
3. Якими символічними значеннями наділяли ляльку? (На щасливу долю,
на успіх і здоров’я, на добро і злагоду, символ роду).
4. Яке значення для людини мали ляльки-мотанки? (Приймали на себе
хвороби, оберігали від злих сил).
ІІІ.Мотиваціянавчальноїдіяльності.Оголошення теми, мети,завдань
уроку
(методом бесіди та розповіді)
Третя сторінка – «Проблемна»
Презентація-слайд
Епіграф: «Моя лялька-мотанка ниточкою змотана –
оберігмій на землі, талісман мені в житті».
Презентація-слайд
Давайте пригадаємо слова відомого українського поета Максима
Рильського:«Той,хто не знає свого минулого, не вартий майбутнього». Адже
відродження національної культури неможливе без системи знань про
українськийнарод, особливостійого побуту й трудової діяльності, промислів
та ремесел.
Презентація-слайд
Українська народна іграшка має надзвичайно багату історію, яка
поєднала в собі все: життя і побут народу, звичаї і традиції, обряди та
ритуали. Народна лялька, виготовлена власноруч, несе у собі потужний
заряд духовнoї енергії. У давнину лялька-мотанка мала ритуальний характер,
її використовували як оберіг. Але з плином часу такі функції були втраченіі
вона зайняла особливе місце серед дитячих забавок. Як іграшка така лялька
цінна своїми виховними властивостями.
Презентація-слайд
Тема. Технологія виготовлення народної ляльки
Учитель записує на дошці тему уроку, повідомляє навчальну мету та
визначає такі завдання уроку:
• визначативиди народних ляльок;
• навчитися виготовляти та оздоблювати ляльку-пеленанку.
ІV. Вивчення нового матеріалу
(методом розповіді, демонстрації, побудови асоціативного
образу,словникової роботи)
Четверта сторінка – «Історична»
План вивчення:
1.Народна лялька з тканини як самобутнє явище в побуті та мистецтві
українців.
2.Типи народних ляльок.
Презентація-слайд
1.Побудова асоціативного образу
По черзі називайте слова-асоціації, які виникають у вас при слові
«лялька»?
-подарунок;
-дитинка;
-малятко;
-іграшка;
-прикраса;
-оберіг.
Молодці!Добре попрацювали.
2. Роповідь вчителя
Презентація-слайд
1. Народна лялька з тканини як самобутнє явище в побуті та
мистецтві українців.
Давній оберіг української родини – це ляька-мотанка. Великі й маленькі,
без чіткого обличчя, схожі на м’який клубочок – вони є посередниками між
живими й тими, кого на цьому світі вже немає. Вузликові ляльки існують
майже 5000 років, з тих пір, як почали вирощувати льон. Лялька-мотанка – це
втілення добра і лагідності, вона – основа родоводу та етносу, любові до
милого серцю краю, сподівання на краще, віра в добро та захист від злих сил.
І не важливо, зробленавона нашвидкуруч для тимчасової дитячої забавки, чи
виготовлена старанно в якості подарунка на свято. Це була не просто
іграшка. Вважалося, що вона захищала людину від неприємностей та бід.
Ляльку часто використовували у ритуалах. При виготовленні ритуальної
ляльки в неї вплітали все те, від чого людина хотіла позбутися (біди,
хвороби), і спалювали на вогнищі, або топили у воді.З глибини століть
прийшли до нас традиції виготовлення ляльок із клаптиків тканини. Спосіб
творення цих ляльок – скручування, скочування, змотування. Голка з ниткою
використовувалися лише в процесі виготовлення одягу та головних уборів.
Іграшці надавалося магічне значення. Саморобні ганчіркові ляльки робили
безликими. За старовинними повір’ями, лялька з обличчям ніби дивилася в
душу і могла нашкодити дитині, наврочити. Замість рис обличчя у мотанки
виплетений з різнокольорових ниток хрестик, у якому горизонтальна лінія
символізує жіночий початок, вертикальна – чоловічий, а разом –
продовження роду. Тому, безлика лялька була одночасно і оберегом.
Ганчіркових ляльок розпочинали «вертіти» з п’яти років. Лялька-оберег
нагадувала образ людини, вона була партнером дитини в грі, і розкривала її
внутрішній світ. Своїх ляльок клали в скриню разом з рушниками і
сорочками, готуючи своє весільне придане. Кожна дівчина робила мотану
ляльку, яку забирала з собою в нову сім’ю. Причому в сім’ї чоловіка
дозволялося молодій дружині, поки у молодят немає діток, гратися лялькою,
і вважалося, чим більше вона грається лялькою, то швидше стане матір’ю, і
тим здоровіші будуть діти. А коли народжувалася дитина, то молода мати
клала своїхляльокдо дитячої колиски, щоб вони оберігали дитя від хвороб і
поганих очей, а коли дитина підростала, то ляльки віддавалася їй для гри.
2. Типи народнихляльок.
Презентація-слайд
Конструкційні особливості ляльок
Ляльки бувають без ніг, без рук і без ніг, але головаі тулуб є в усіх.
Існувало три типи ляльок-мотанок
- немовля;
- баба;
- молодадівчина.
За призначенням вони були різні. Наприклад:
Вузлова лялька–нащадок ляльки-божества, що
символізувала Рожаницю – богиню жіночої долі, хранительку
плодючості, якій поклонялися за давньослов’янських і
трипільськихчасів. Сьогодні така лялька більш відома як
мотанка». Мотанка (вузлова) – українська Берегиня. Таку
назву лялька отримала тому, що під час її виготовлення
елементи та деталі не тільки міцно кріпляться ниткою, але
нитку ще зав’язують на вузлик.
Лялька-Багаторучиця. Свою назвулялька отримала за
наявністьвеликоїкількості рук (п’ять пар рук).Таку ляльку
полюбляли господині, її підвішували над прялкою чи піччю
для того, щоб господиня встигала робити всю хатню роботу, а
лялька допомагалаїй у всіх справах.
Мати з дитиною. Лялька з діточками нагадує іконописний
образ Богородиці. Її дарують новоствореним сім’ям. Ганчіркову
ляльку-берегиню, виробленувласними руками, мати дарувала
донечці перед весіллям, благословляючи таким чином на щасливе
заміжжя. Гості теж дарували ляльки з побажанням, щоб в них
народилося багато діточок.
Весільна. Найретельніше готували ляльку для нареченої та
напередоднінародження дитини. Таку мотанку вбирали дуже
гарно. Іноді українці вірили, якщо дітки у великій родинідовгий
час бавляться мотанкою – треба чекати лелеку.
Берегиня.Їїзображуютьіз руками, піднятими вгору в
молитовному жесті або з опущеними вниз. Коли руки підняті
вгору– Богиня закликає небо допомогти засіяти ниву, зачатии
новее життя на землі. Коли руки опущені вниз– Богиня
благословляє землю на народження, принесення плодів, дарів.На
спідниці ляльки-берегині– вишитий мотив безконечника.
Наречена.Якщо для шлюбу, то ляльки виготовляли дужере
тельно. Ляльку вбирали в український стрій, як молоду, робили
великий віночок, чи коронуна голову. Також до ляльки-молодої
обов’язково робили пару – молодого. Дівчата часто
робилималеньких пеленанок.
Доля – лялька, що виготовлялася на щасливе життя. Вважається
що вона допомагає сплести свою долю. Виготовляється тільки ниток.
Лялька-куватка використовувалась як оберіг для немовляти.
Вивішувалиїї над колискою дитини тільки після її хрещення.
Вважалось, що ця лялькаоберігала немовля від злих чар. Таких ляльок
робили не одну, а декілька.
Бажанниця. Лядька-подружка, котрій розповідали потаємні
бажання. Її мотають, а не шиють. У процесі виготовлення
використовують лишен атуральні матеріали: трави, сіно, солому,
тканини, нитки. Під час роботи не можна було брати до рук голки. Всі
деталі іграшки намотують або прив’язують.. А нитки слід зав’язувати
на три вузли.
Травниця.Наповнюється особливим збором трав; виготовляється
на міцне здоров’я або одужання.
Зернушка(крупорушка). Наповнюється зернятами жита, пшениці,
рису, гречки, гірчиці тощо. Це оберіг достатку.
Нерозлучники. У них одна спільна рука, на яку згодом, з
народженням дітей, підвішуються лялечки-дітки. Таку ляльку
прийнято виготовляти на весілля як оберіг на довге і щасливе
подружнє життя.
3. Словникова робота
Презентація-слайд
Учитель характеризує та демонструє ляльку, а учні, дивлячись на
зображення, повинні її назвати.
 Лялька з немовлям називалась …мати.
 Лялька, що виготовлялася на щасливе життя, називалась …доля.
 Лялька, яку прикріплювали над колискою дитини –…куватка.
 Лялька-подружка, котрій розповідали потаємні бажання –…бажанниця.
 Лялька, яка символізувала достатокта добробутродини, в основуякої
насипали зерно – …крупорушка.
 Ляльки, що символізували щасливе подружнє життя та злагоду між
чоловіком та жінкою – …нерозлучники.
V. Закріпленнянового матеріалу
П’ята сторінка – «Контрольна»
Презентація-слайд
Вам потрібно розгадатикросворд, а ключове слово записати на дошці –
так перевіримо, як ви засвоїли новий матеріал.
Кросворд
Запитання
1. Лялька з немовлям.
2. Лялька, що виготовлялася на щасливе життя.
3. Лялька, яку прикріплювали над колискою дитини.
4. Лялька-подружка, котрій розповідали потаємні бажання.
5. Лялька – символроду.
6. Ляльки, що символізували щасливе подружнє життя та злагоду між
чоловіком та жінкою.
7. Лялька, яка символізувала достаток та добробут родини, в основу якої
насипали зерно.
VІ.Практична робота
Вступний інструктаж
1.
М а т И
2.д О л я
3.к у в а Т к а
4.б А ж а Н н и ц я
5.б е р е г и Н я
6.н е р О З л у ч н и К и
7.к р У П о р у ш к А
(методом розповіді,бесіди, інтерактивнимметодом «Мікрофон», методом
гри, показу прийомів)
Шоста сторінка– «Технологічна»
Презентація-слайд
Тема. Виготовлення ляльки-пеленанки
Завдання для практичної роботи.Виготовити та оздобитиляльку -
пеленанку.
Матеріали та інструменти:
- проста однотонна тканина для основи ляльки;
- клаптики кольорових картатих тканин для одягу ляльки;
- стрічки, мережива та інші матеріали для оздоблення ляльки.
Презентація-слайд
Розповідь вчителя
З давніх часів в українських сім’ях дівчина робила ляльку-мотанку –
«Пеленанку», яка втілювала собою майбутнє дитя. Перш, ніж покласти в
колиску новонароджену дитину, туди клали цю ляльку. Вона ставала
оберегом дитини, її захисницею, символом зв’язку зі своїм родом, який
захищав людину, де б вона не була.
Ляльку-пеленанку виготовляють з клаптиків домотканої тканини для
робочого одягу, здебільшого чоловічого. Вважалось, що разом з тканиною
ляльці передається частинка життєвої сили людини. Таку ляльку клали до
немовляти, щоб вона охороняла його сон.
Послідовність виготовлення ляльки-пеленанки.
Сьогодні на уроці ми навчимосявиготовляти ляльку-пеленанку.
Аналіз навчально-технологічної документації
Технологічна картка
Виготовлення ляльки-мотанки«Пеленанки»
№
з/п
Послідовність операцій Зображення
1.
Беремо полотно розміром 25х25
см.Всередину кладемо скручений
в кружельце поролон, вату чи
шматок тканини. Обмотуємо
знизу, формуючи «голову»
2.
Беремо основну тканину
розміром 15х15 см. Згинаємо
тканину по діагоналі. В
результаті утворилася хустка
3.
Одягаємо хустку на голівку,
обмотуємо знизу
4.
Підгортаємо залишки тканини,
міцно обмотуємо, формуємо
статуру
5.
Загортаємо ляльку в тканину-
пеленку. Перев’язуємо її
стрічечкою.
6.
Лялька готова. Зовнішнім
виглядом нагадує немовля.
Відцього і назва «Пеленанка»
Бесіда щодо організації робочого місця
Презентація-слайд
Як правильно організовують робоче місце?
1.Робоче місце не повинно бути захаращене сторонніми предметами,на парті
повинно бути саме необхідне.
2. На робочому столі знаходяться матеріали: клаптики тканин та нитки,
пряжа, стрічки.
3. Робоче місце повинно добре освітлюватись.
4.Матеріали, які не потрібні в застосуванні, повинні бути складені в коробку.
Сьома сторінка – «Безпечна»
Презентація-слайд
Перш, ніж приступити до виконання практичної роботи, пригадаємо
правила безпечної праці.
Давайте пограємо в гру «Чарівна скринька». Правила гри такі: загадую
вам загадку. Відгадавши, дістанемо інструмент зі скриньки, яким будемо
користуватись в процесі практичної роботи.
Загадка
Знаряддя я бувале
Не велике, не мале.
Повно в мене турбот
Хтось і ріже, хтось стриже.(Ножиці)
Повторення правил безпечної праці інтерактивним методом
«Мікрофон», що надасть можливість кожному учневі сказати швидко, по
черзі, відповідаючи на запитання.
Презентація-слайд
Правила безпечного користування ножицями
1. Ножиці для ручної праці повинні мати заокруглені кінці.
2. Клади ножиці так, щоб вони не виступали за край робочого місця.
3. Не працюй тупими ножицями, а також ножицями зі слабким кріпленням.
4. У процесі різання уважно слідкуй за розміткою.
5. У процесі роботи тримай матеріал пасивною рукою так, щоб пальці були
осторонь від гострого леза.
6. Не розмахуй ножицями, під час різання не ходи, а також не підходь
занадто близько до того, хто ними працює.
7. Після роботи ножиці тримай складеними, бажано в чохлі.
Ознайомлення учнів з критеріями оцінювання практичної роботи
Презентація-слайд
Критерії оцінювання практичної роботи
1.Правильна організація робочого місця – 2 бали.
2.Дотримання безпеки праці – 2 бали.
3. Дотримання технології виконання операцій – 3 бали.
4.Самостійність і дотримання норм часу – 4 бали.Загальна кількість балів за
практичну роботу – 11 балів.
Учні виготовляють пеленанку з вчителем, який пояснює кожен етап
виготовлення.
Поетапне виготовлення ляльки- пеленанки
 Беремо полотно розміром 25х25 см. Всередину кладемоскручений в
кружельце поролон, вату чи шматоктканини. Обмотуємознизу, формуючи
«голову».
 Основну тканинурозміром 15х15 см. згинаємопо діагоналі. В результаті
утворилася хустка.
 Одягаємохустку на голівку, обмотуємознизу, заводячи краї за спину і не
зав’язуючи їх.
 Підгортаємо залишки тканини, міцно обмотуємо, формуємо статуру.
Загортаємо ляльку в тканину-пеленку. Обв’язуємо хрестна хрест неширокою
стрічкою з іншої тканини, кінці звивальника ховаємо в пелюшку, не
зав’язуючи вузлів.
 Лялька готова. Зовнішнімвиглядомнагадуєнемовля.Відцього і назва
«Пеленанка».
VІ.Самостійна практичнаробота учнівтаінструктажвчителя
Восьма сторінка – «Практична»
Самостійна робота учнів:
1) учніознайомлюються з матеріалами для виготовлення ляльки;
2) коженізматеріалівучніхарактеризують,записуючирезультати в
зошит.Форма організації праці учнів – фронтальна.
Поточнийінструктаж
• слідкувати за дотриманням вимог, що ставляться перед учнями;
• допомагати учням у разі потреби;
• звернути увагу учнів на типові помилки та хиби під час виконання
практичної роботи;
• відзначати правильність навчальних дій учнів.
Зміст цільових обходів робочих місць:
1-й обхід – перевірка правильності організації робочого місця і початку
роботи;
2-й обхід – перевірка правильності щодо технології виготовлення ляльки;
3-й обхід – перевірка правильності проведення самоконтролю,
концентраціяуваги учнів на найефективніших прийомах виконання операцій;
наданнядопомоги слабо підготовленим до виконання завдань учням;
4-й обхід – перевірка правильності дотримання технічних умов, контроль
забережливим ставленням учнів до засобів праці і навчання, перевірка
раціонального використання навчального часу учнями; постійна
перевіркавиконання учнями правил безпеки праці та виробничої санітарії;
3) прийняття та попередня самооцінка робіт учнів.
Заключнийінструктаж
- зробити підсумок практичної роботи, мотивувати його.
Робота в парах. Учитель пропонує оцінити виконану роботу товариша
(взаємооцінювання).
- аналізнайхарактернішихпомилок і недоліків у роботіучнів;
- з’ясування причин, якіпризвели до помилок;
- повторнепоясненнявчителемспособівусуненняпомилок.
VIІ.Підведенняпідсумківзаняття
Десята сторінка – «Підсумкова»
7.1.Рефлексія (усвідомлення набутих знань, виконаної роботи)
- Що нового ви дізнались на уроці?
- Як ці знання ви зможете застосувати в житті?
Презентація-слайд
Гра «Пізнай себе»
Тримаючи ляльку в руках, показувати на кожну частину і висловити свої
думки, мрії, емоції, прагнення.
Голова – «Я люблю думати про…».
Обличчя – «Я люблю говорити про…».
Рука – «Я люблю робити…».
Інша рука – «Я люблю давати (брати)…».
Нога – «Я люблю подорожувати…»
Інша нога – «Я люблю рухатися…».
Тіло (центр, ось) – «Я люблю мріяти (відчувати, хвилюватись) про…»
7.2.Заключна частина
• виставлення оцінок за роботу на уроці;
• домашнє завдання: скласти казку «Пригоди ляльки».
Принести матеріали для оздоблення ляльки-мотанки, робочу коробку.
Презентація-слайд
Вправа «Візерунок настрою» (оцінка свого емоційного стану).
- На початку заняття ви визначали свій настрій. Чи змінився він у вас?
Прошу ще раз виразити свій емоційний стан на нашому візерунку.
(Висновки вчителя – за кольором визначає настрій колективу):
- синій – спокій, задоволення;
- зелений – упевненість;
- червоний – збудження, агресивність;
- жовтий – активність, бажання спілкуватися, веселість;
- коричневий – тривога;
- чорний – страх;
- сірий – стрес,гіркота).
Презентація-слайд
Закінчити заняття хочеться рядками:
Покинута й забута,
В минувшину закута,
Внизу життя на сходинках
Маленька лялька-мотанка.
Та не іграшка вона –
Душа вона народна.
Геть викинутий за поріг
Наш український оберіг.
А до рук її візьміть
І до серця пригорніть
Ляльку прадідів забуту –
Це дорога у майбутнє.
VIIІ. Прибирання робочих місць і приміщення майстерні

More Related Content

What's hot

Технологія виготовлення виробів інтер’єрного призначення 8 клас(урок 13)
Технологія виготовлення виробів інтер’єрного призначення 8 клас(урок 13)Технологія виготовлення виробів інтер’єрного призначення 8 клас(урок 13)
Технологія виготовлення виробів інтер’єрного призначення 8 клас(урок 13)PRESLAVA1972
 
виготовлення привітальної листівки з використанням скрапбукинг
виготовлення привітальної листівки з використанням скрапбукингвиготовлення привітальної листівки з використанням скрапбукинг
виготовлення привітальної листівки з використанням скрапбукингPetro Plushkin
 
Модуль1. Тема 1. Народна педагогіка, етнопедагогіка і педагогіка як академі...
Модуль1. Тема 1. Народна педагогіка,  етнопедагогіка і педагогіка  як академі...Модуль1. Тема 1. Народна педагогіка,  етнопедагогіка і педагогіка  як академі...
Модуль1. Тема 1. Народна педагогіка, етнопедагогіка і педагогіка як академі...stecenko_nm
 
Освітня програма на 2022-2023 н. р. Савченко.docx
Освітня програма на 2022-2023 н. р. Савченко.docxОсвітня програма на 2022-2023 н. р. Савченко.docx
Освітня програма на 2022-2023 н. р. Савченко.docxНина Ибрагимова
 
виготовлення привітальної листівки з використанням изонить
виготовлення привітальної листівки з використанням изонитьвиготовлення привітальної листівки з використанням изонить
виготовлення привітальної листівки з використанням изонитьPetro Plushkin
 
Впровадження ідей В.О. Сухомлинського в навчально-виховний процес
Впровадження ідей В.О. Сухомлинського в навчально-виховний процес Впровадження ідей В.О. Сухомлинського в навчально-виховний процес
Впровадження ідей В.О. Сухомлинського в навчально-виховний процес antonnabelskas
 
технологічні карти виготовлення народної ляльки
технологічні карти виготовлення народної лялькитехнологічні карти виготовлення народної ляльки
технологічні карти виготовлення народної лялькиtank1975
 
презентация волокно-тканина
презентация волокно-тканинапрезентация волокно-тканина
презентация волокно-тканинаkati_alex
 
Дистанційна освіта в ЗДО
Дистанційна освіта в ЗДОДистанційна освіта в ЗДО
Дистанційна освіта в ЗДОssuser7541ef1
 
презентацIя до атестацii патрiотичне виховання дошкільників через народознавство
презентацIя до атестацii патрiотичне виховання дошкільників через народознавствопрезентацIя до атестацii патрiотичне виховання дошкільників через народознавство
презентацIя до атестацii патрiотичне виховання дошкільників через народознавствоssuser214789
 
Технологія вирощування рослин та догляд за ними
Технологія вирощування рослин та догляд за нимиТехнологія вирощування рослин та догляд за ними
Технологія вирощування рослин та догляд за нимиAndy Levkovich
 
портфоліо воробик і.р.
портфоліо воробик і.р.портфоліо воробик і.р.
портфоліо воробик і.р.prime-1
 
Аплікація з підручних матеріалів (трудове навчання, 5 клас, теоретичний матер...
Аплікація з підручних матеріалів (трудове навчання, 5 клас, теоретичний матер...Аплікація з підручних матеріалів (трудове навчання, 5 клас, теоретичний матер...
Аплікація з підручних матеріалів (трудове навчання, 5 клас, теоретичний матер...Andy Levkovich
 

What's hot (20)

Технологія виготовлення виробів інтер’єрного призначення 8 клас(урок 13)
Технологія виготовлення виробів інтер’єрного призначення 8 клас(урок 13)Технологія виготовлення виробів інтер’єрного призначення 8 клас(урок 13)
Технологія виготовлення виробів інтер’єрного призначення 8 клас(урок 13)
 
мяка іграшка презентація
мяка іграшка презентаціямяка іграшка презентація
мяка іграшка презентація
 
народні промисли україни
народні промисли українинародні промисли україни
народні промисли україни
 
виготовлення привітальної листівки з використанням скрапбукинг
виготовлення привітальної листівки з використанням скрапбукингвиготовлення привітальної листівки з використанням скрапбукинг
виготовлення привітальної листівки з використанням скрапбукинг
 
Модуль1. Тема 1. Народна педагогіка, етнопедагогіка і педагогіка як академі...
Модуль1. Тема 1. Народна педагогіка,  етнопедагогіка і педагогіка  як академі...Модуль1. Тема 1. Народна педагогіка,  етнопедагогіка і педагогіка  як академі...
Модуль1. Тема 1. Народна педагогіка, етнопедагогіка і педагогіка як академі...
 
довідка про тематичну перевірку
довідка про тематичну перевіркудовідка про тематичну перевірку
довідка про тематичну перевірку
 
Освітня програма на 2022-2023 н. р. Савченко.docx
Освітня програма на 2022-2023 н. р. Савченко.docxОсвітня програма на 2022-2023 н. р. Савченко.docx
Освітня програма на 2022-2023 н. р. Савченко.docx
 
Обереги нашого життя
Обереги нашого життяОбереги нашого життя
Обереги нашого життя
 
виготовлення привітальної листівки з використанням изонить
виготовлення привітальної листівки з використанням изонитьвиготовлення привітальної листівки з використанням изонить
виготовлення привітальної листівки з використанням изонить
 
використання електронної дошки
використання електронної дошкивикористання електронної дошки
використання електронної дошки
 
О.Б.Берндт. Технологія плетіння з паперової лози
О.Б.Берндт. Технологія плетіння з паперової лозиО.Б.Берндт. Технологія плетіння з паперової лози
О.Б.Берндт. Технологія плетіння з паперової лози
 
Впровадження ідей В.О. Сухомлинського в навчально-виховний процес
Впровадження ідей В.О. Сухомлинського в навчально-виховний процес Впровадження ідей В.О. Сухомлинського в навчально-виховний процес
Впровадження ідей В.О. Сухомлинського в навчально-виховний процес
 
технологічні карти виготовлення народної ляльки
технологічні карти виготовлення народної лялькитехнологічні карти виготовлення народної ляльки
технологічні карти виготовлення народної ляльки
 
Майстриня лозоплетіння
Майстриня лозоплетінняМайстриня лозоплетіння
Майстриня лозоплетіння
 
презентация волокно-тканина
презентация волокно-тканинапрезентация волокно-тканина
презентация волокно-тканина
 
Дистанційна освіта в ЗДО
Дистанційна освіта в ЗДОДистанційна освіта в ЗДО
Дистанційна освіта в ЗДО
 
презентацIя до атестацii патрiотичне виховання дошкільників через народознавство
презентацIя до атестацii патрiотичне виховання дошкільників через народознавствопрезентацIя до атестацii патрiотичне виховання дошкільників через народознавство
презентацIя до атестацii патрiотичне виховання дошкільників через народознавство
 
Технологія вирощування рослин та догляд за ними
Технологія вирощування рослин та догляд за нимиТехнологія вирощування рослин та догляд за ними
Технологія вирощування рослин та догляд за ними
 
портфоліо воробик і.р.
портфоліо воробик і.р.портфоліо воробик і.р.
портфоліо воробик і.р.
 
Аплікація з підручних матеріалів (трудове навчання, 5 клас, теоретичний матер...
Аплікація з підручних матеріалів (трудове навчання, 5 клас, теоретичний матер...Аплікація з підручних матеріалів (трудове навчання, 5 клас, теоретичний матер...
Аплікація з підручних матеріалів (трудове навчання, 5 клас, теоретичний матер...
 

Similar to план конспект уроку

лялька мотанка
лялька мотанкалялька мотанка
лялька мотанкаAndy Levkovich
 
Методическое пособие «Игрушки ли ?..»
Методическое пособие «Игрушки  ли ?..»Методическое пособие «Игрушки  ли ?..»
Методическое пособие «Игрушки ли ?..»Андрей Виноходов
 
Традиційна українська лялька — педагогічно та екологічно.
Традиційна українська лялька — педагогічно та екологічно.  Традиційна українська лялька — педагогічно та екологічно.
Традиційна українська лялька — педагогічно та екологічно. Фокстрот Техніка для дому
 
кукла мотанка
кукла мотанкакукла мотанка
кукла мотанкаLarisa Korkach
 
кукла мотанка
кукла мотанкакукла мотанка
кукла мотанкаLarisa Korkach
 
кукла мотанка
кукла мотанкакукла мотанка
кукла мотанкаLarisa Korkach
 
проект з художної праці
проект з художної праціпроект з художної праці
проект з художної праціltasenko
 
злинська загальноосвітня школа
злинська загальноосвітня школазлинська загальноосвітня школа
злинська загальноосвітня школаKVtetjana
 
математичні казочки 1 солом район днз 432
математичні казочки 1 солом район днз 432математичні казочки 1 солом район днз 432
математичні казочки 1 солом район днз 432Вика Маковская
 
печатний проект
печатний проектпечатний проект
печатний проектtank1975
 
змістовний модуль народна лялька
змістовний модуль народна ляльказмістовний модуль народна лялька
змістовний модуль народна лялькаtank1975
 
Гурток маленькі казкарі група № 8
Гурток маленькі казкарі група № 8Гурток маленькі казкарі група № 8
Гурток маленькі казкарі група № 8dnz303
 
лялькотерапия на сайт
лялькотерапия на сайтлялькотерапия на сайт
лялькотерапия на сайтpunkoff34
 
конспект уроку
конспект урокуконспект уроку
конспект урокуeffas1985
 
обмін досвідом
обмін  досвідомобмін  досвідом
обмін досвідомdnz101
 

Similar to план конспект уроку (20)

лялька мотанка
лялька мотанкалялька мотанка
лялька мотанка
 
Методическое пособие «Игрушки ли ?..»
Методическое пособие «Игрушки  ли ?..»Методическое пособие «Игрушки  ли ?..»
Методическое пособие «Игрушки ли ?..»
 
Традиційна українська лялька — педагогічно та екологічно.
Традиційна українська лялька — педагогічно та екологічно.  Традиційна українська лялька — педагогічно та екологічно.
Традиційна українська лялька — педагогічно та екологічно.
 
Лялька прадідів забута
Лялька прадідів забутаЛялька прадідів забута
Лялька прадідів забута
 
Motanka (3)
Motanka (3)Motanka (3)
Motanka (3)
 
чарівний ліс казок
чарівний ліс казокчарівний ліс казок
чарівний ліс казок
 
конспекти
конспектиконспекти
конспекти
 
проект казкотерапія
проект казкотерапіяпроект казкотерапія
проект казкотерапія
 
кукла мотанка
кукла мотанкакукла мотанка
кукла мотанка
 
кукла мотанка
кукла мотанкакукла мотанка
кукла мотанка
 
кукла мотанка
кукла мотанкакукла мотанка
кукла мотанка
 
проект з художної праці
проект з художної праціпроект з художної праці
проект з художної праці
 
злинська загальноосвітня школа
злинська загальноосвітня школазлинська загальноосвітня школа
злинська загальноосвітня школа
 
математичні казочки 1 солом район днз 432
математичні казочки 1 солом район днз 432математичні казочки 1 солом район днз 432
математичні казочки 1 солом район днз 432
 
печатний проект
печатний проектпечатний проект
печатний проект
 
змістовний модуль народна лялька
змістовний модуль народна ляльказмістовний модуль народна лялька
змістовний модуль народна лялька
 
Гурток маленькі казкарі група № 8
Гурток маленькі казкарі група № 8Гурток маленькі казкарі група № 8
Гурток маленькі казкарі група № 8
 
лялькотерапия на сайт
лялькотерапия на сайтлялькотерапия на сайт
лялькотерапия на сайт
 
конспект уроку
конспект урокуконспект уроку
конспект уроку
 
обмін досвідом
обмін  досвідомобмін  досвідом
обмін досвідом
 

More from Cshkilniy (20)

10
1010
10
 
08
0808
08
 
08
0808
08
 
07
0707
07
 
28.04.2021. 3
28.04.2021. 328.04.2021. 3
28.04.2021. 3
 
28.04.2021.2
28.04.2021.228.04.2021.2
28.04.2021.2
 
28.04.2021
28.04.202128.04.2021
28.04.2021
 
6,03,2021
6,03,20216,03,2021
6,03,2021
 
21.02.21.2
21.02.21.221.02.21.2
21.02.21.2
 
21.02.21
21.02.2121.02.21
21.02.21
 
6.02.2020
6.02.20206.02.2020
6.02.2020
 
18.10
18.1018.10
18.10
 
5.10
5.105.10
5.10
 
1,10
1,101,10
1,10
 
30.09
30.0930.09
30.09
 
Toys
ToysToys
Toys
 
29.09
29.0929.09
29.09
 
29.09
29.0929.09
29.09
 
1
11
1
 
1
11
1
 

Recently uploaded

Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»
Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»
Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»tetiana1958
 
upd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdf
upd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdfupd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdf
upd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdfssuser54595a
 
Р.Шеклі "Запах думки". Аналіз оповідання
Р.Шеклі "Запах думки". Аналіз оповіданняР.Шеклі "Запах думки". Аналіз оповідання
Р.Шеклі "Запах думки". Аналіз оповіданняAdriana Himinets
 
О.Духнович - пророк народної правди. Біографія
О.Духнович - пророк народної правди. БіографіяО.Духнович - пророк народної правди. Біографія
О.Духнович - пророк народної правди. БіографіяAdriana Himinets
 
Хімічні елементи в літературних творах 8 клас
Хімічні елементи в літературних творах 8 класХімічні елементи в літературних творах 8 клас
Хімічні елементи в літературних творах 8 класkrementsova09nadya
 
Принципові відмінності досконалої (повної) конкуренції від інших форм організ...
Принципові відмінності досконалої (повної) конкуренції від інших форм організ...Принципові відмінності досконалої (повної) конкуренції від інших форм організ...
Принципові відмінності досконалої (повної) конкуренції від інших форм організ...JurgenstiX
 
Відкрита лекція на тему «Контроль бур'янів в посівах соняшника»
Відкрита лекція на тему «Контроль бур'янів в посівах соняшника»Відкрита лекція на тему «Контроль бур'янів в посівах соняшника»
Відкрита лекція на тему «Контроль бур'янів в посівах соняшника»tetiana1958
 

Recently uploaded (10)

Віртуальна виставка нових надходжень 2-24.pptx
Віртуальна виставка нових надходжень 2-24.pptxВіртуальна виставка нових надходжень 2-24.pptx
Віртуальна виставка нових надходжень 2-24.pptx
 
Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»
Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»
Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»
 
upd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdf
upd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdfupd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdf
upd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdf
 
Р.Шеклі "Запах думки". Аналіз оповідання
Р.Шеклі "Запах думки". Аналіз оповіданняР.Шеклі "Запах думки". Аналіз оповідання
Р.Шеклі "Запах думки". Аналіз оповідання
 
Віртуальна виставка «Аграрна наука України у виданнях: історичний аспект»
Віртуальна виставка «Аграрна наука України у виданнях: історичний аспект»Віртуальна виставка «Аграрна наука України у виданнях: історичний аспект»
Віртуальна виставка «Аграрна наука України у виданнях: історичний аспект»
 
О.Духнович - пророк народної правди. Біографія
О.Духнович - пророк народної правди. БіографіяО.Духнович - пророк народної правди. Біографія
О.Духнович - пророк народної правди. Біографія
 
Хімічні елементи в літературних творах 8 клас
Хімічні елементи в літературних творах 8 класХімічні елементи в літературних творах 8 клас
Хімічні елементи в літературних творах 8 клас
 
Принципові відмінності досконалої (повної) конкуренції від інших форм організ...
Принципові відмінності досконалої (повної) конкуренції від інших форм організ...Принципові відмінності досконалої (повної) конкуренції від інших форм організ...
Принципові відмінності досконалої (повної) конкуренції від інших форм організ...
 
Відкрита лекція на тему «Контроль бур'янів в посівах соняшника»
Відкрита лекція на тему «Контроль бур'янів в посівах соняшника»Відкрита лекція на тему «Контроль бур'янів в посівах соняшника»
Відкрита лекція на тему «Контроль бур'янів в посівах соняшника»
 
Її величність - українська книга презентація-огляд 2024.pptx
Її величність - українська книга презентація-огляд 2024.pptxЇї величність - українська книга презентація-огляд 2024.pptx
Її величність - українська книга презентація-огляд 2024.pptx
 

план конспект уроку

  • 1. Варіативниймодуль Технологіявиготовленнянародноїляльки Клас:5 План-конспект Тема.Технологіявиготовленнянародноїляльки Мета: - освітня:засвоєння знань про технологією виготовлення народної ляльки її види;формування практичних умінь та навичок з технології виготовлення народної ляльки; - розвиваюча:розвивати образне мислення, уяву, творчі здібності; - виховна: виховувати працелюбність,почуття прекрасного, відповідальність, акуратність, творчість. Об’єктпраці:народна лялька. Обладнання:зразки народнихляльок, презентація. Література: 1. Косміна О.М. Традиційне вбрання українців/О.М.Косміна. – К.:Балтія- Друк, 2008. – 85с. 2. Найден О.І. Українська народна лялька /О.І.Найден.– К.:Стилос, 2007, 145с. 3. Сидоренко В.К.. Навчальна програма з трудового навчання для загальноосвітніх навчальних закладів 5-9 класів/В.К.Сидоренко, Н.І.Боринець,В.Д.Боровик, В.М.Гащак та інші. – К.: МОН України, 2012. Дидактичнізасоби: - робочийзошит; - зразкинароднихляльок; - інструкційні картки послідовностівиготовлення ляльки. Інструменти та матеріали: тканина, нитки, пряжа, папір, намистинки, мереживо. Методи навчання: розповідь, пояснення, показ, розв’язування кросворду, демонстрація, практична робота, інтерактивний метод «мікрофон», практична робота учнів. Форми організації пізнавальної діяльності учнів: індивідуальна, фронтальна.
  • 2. Словниковаробота:лялька-мотанка, нерозлучники, вузловалялька, лялька- багаторучиця, весільна, берегиня, наречена, доля, лялька-куватка, бажанниця, травиця, зернушка, нерозлучники. Тип заняття:комбіноване. Форма заняття:усний журнал. Орієнтовнийпланзаняття І.Організація учнів до заняття…………………………………………….....2 хв. ІІ.Повторення раніше вивченого матеріалу………………………….……..5 хв. ІІІ.Мотивація навчально-трудової діяльності учнів.Оголошеннятеми, мети заняття…………………………..……………………………………...………3хв. IV. Вивчення нового матеріалу…..…………………………………...…….16 хв. 1. Народна лялька з тканини як самобутнє явище в побуті та мистецтві українців. 2. Типи народних ляльок. V. Закріплення нового матеріалу……………………………………….……4 хв. VI. Практична робота. VI.Вступний інструктаж………………………………..…………………....7хв. VІ. Самостійна практична робота учнів і інструктаж вчителя……..….....40хв. VI.Заключний інструктаж……………………………………………….…..5 хв. VII. Підведення вчителем підсумків заняття……………..………………....5хв. VIIІ. Прибирання робочихмісць і приміщення майстерні…………………3хв. Хід заняття І. Організація учнів до заняття - введення учнів в майстерню; - перевірка присутності учнів; - перевірка готовності учнів до заняття; - призначення чергових; - організація робочих місць; - ознайомлення учнів з планом заняття. Пропоную провести заняття у вигляді усного журналу. Перша сторінка – «Емоційна» Презентація-слайд Вправа «Візерунок настрою» Чи знаєте ви, що від настрою залежить якість роботи і за допомогою кольору можна охарактеризувати емоційний стан людини? Наприклад, за кольором вишивки, яку створила майстриня, можна визначити її настрій. Пропоную вам визначити свій настрій. Перед вами на дошці зображено незвичайний орнамент. Це візерунок настрою, який визначає характер мого емоційного стану. Закрийте очі на кілька секунд і уявіть, з яким кольором асоціюється ваш настрій (синій, зелений, червоний, жовтий, коричневий, чорний, сірий). Тепер підніміть
  • 3. квадратик паперу відповідного кольору –у нас утворився схематичний візерунок вашого настрою. ІІ. Повторення раніше вивченого матеріалу Друга сторінка – «Екзаменаційна» Презентація-слайд Гра «Блеф-клуб» Учні обговорюють питання в групах і дають правильні відповіді, показуючи картки «Так» або «Ні». Якщо учні дали неправильну відповідь або відповіді різні, то обговорюється питання і спільно знаходиться правильна відповідь. Запитання: 1. З чим було пов’язано виготовлення ляльок у давнину?(Люди вірили їм, поклонялися, сподівалися на їх захист. Так перші ляльки полегшували життя стародавніх людей). 2. Чому в процесі виготовлення ляльки не використовували голки та ножиці? (За віруваннями наших пращурів можна було образити духів, що опікуються цим оберегом). 3. Якими символічними значеннями наділяли ляльку? (На щасливу долю, на успіх і здоров’я, на добро і злагоду, символ роду). 4. Яке значення для людини мали ляльки-мотанки? (Приймали на себе хвороби, оберігали від злих сил). ІІІ.Мотиваціянавчальноїдіяльності.Оголошення теми, мети,завдань уроку (методом бесіди та розповіді) Третя сторінка – «Проблемна» Презентація-слайд Епіграф: «Моя лялька-мотанка ниточкою змотана – оберігмій на землі, талісман мені в житті». Презентація-слайд Давайте пригадаємо слова відомого українського поета Максима Рильського:«Той,хто не знає свого минулого, не вартий майбутнього». Адже відродження національної культури неможливе без системи знань про українськийнарод, особливостійого побуту й трудової діяльності, промислів та ремесел. Презентація-слайд Українська народна іграшка має надзвичайно багату історію, яка поєднала в собі все: життя і побут народу, звичаї і традиції, обряди та ритуали. Народна лялька, виготовлена власноруч, несе у собі потужний заряд духовнoї енергії. У давнину лялька-мотанка мала ритуальний характер, її використовували як оберіг. Але з плином часу такі функції були втраченіі вона зайняла особливе місце серед дитячих забавок. Як іграшка така лялька цінна своїми виховними властивостями. Презентація-слайд
  • 4. Тема. Технологія виготовлення народної ляльки Учитель записує на дошці тему уроку, повідомляє навчальну мету та визначає такі завдання уроку: • визначативиди народних ляльок; • навчитися виготовляти та оздоблювати ляльку-пеленанку. ІV. Вивчення нового матеріалу (методом розповіді, демонстрації, побудови асоціативного образу,словникової роботи) Четверта сторінка – «Історична» План вивчення: 1.Народна лялька з тканини як самобутнє явище в побуті та мистецтві українців. 2.Типи народних ляльок. Презентація-слайд 1.Побудова асоціативного образу По черзі називайте слова-асоціації, які виникають у вас при слові «лялька»? -подарунок; -дитинка; -малятко; -іграшка; -прикраса; -оберіг. Молодці!Добре попрацювали. 2. Роповідь вчителя Презентація-слайд 1. Народна лялька з тканини як самобутнє явище в побуті та мистецтві українців. Давній оберіг української родини – це ляька-мотанка. Великі й маленькі, без чіткого обличчя, схожі на м’який клубочок – вони є посередниками між живими й тими, кого на цьому світі вже немає. Вузликові ляльки існують майже 5000 років, з тих пір, як почали вирощувати льон. Лялька-мотанка – це втілення добра і лагідності, вона – основа родоводу та етносу, любові до милого серцю краю, сподівання на краще, віра в добро та захист від злих сил. І не важливо, зробленавона нашвидкуруч для тимчасової дитячої забавки, чи виготовлена старанно в якості подарунка на свято. Це була не просто іграшка. Вважалося, що вона захищала людину від неприємностей та бід. Ляльку часто використовували у ритуалах. При виготовленні ритуальної ляльки в неї вплітали все те, від чого людина хотіла позбутися (біди, хвороби), і спалювали на вогнищі, або топили у воді.З глибини століть прийшли до нас традиції виготовлення ляльок із клаптиків тканини. Спосіб творення цих ляльок – скручування, скочування, змотування. Голка з ниткою
  • 5. використовувалися лише в процесі виготовлення одягу та головних уборів. Іграшці надавалося магічне значення. Саморобні ганчіркові ляльки робили безликими. За старовинними повір’ями, лялька з обличчям ніби дивилася в душу і могла нашкодити дитині, наврочити. Замість рис обличчя у мотанки виплетений з різнокольорових ниток хрестик, у якому горизонтальна лінія символізує жіночий початок, вертикальна – чоловічий, а разом – продовження роду. Тому, безлика лялька була одночасно і оберегом. Ганчіркових ляльок розпочинали «вертіти» з п’яти років. Лялька-оберег нагадувала образ людини, вона була партнером дитини в грі, і розкривала її внутрішній світ. Своїх ляльок клали в скриню разом з рушниками і сорочками, готуючи своє весільне придане. Кожна дівчина робила мотану ляльку, яку забирала з собою в нову сім’ю. Причому в сім’ї чоловіка дозволялося молодій дружині, поки у молодят немає діток, гратися лялькою, і вважалося, чим більше вона грається лялькою, то швидше стане матір’ю, і тим здоровіші будуть діти. А коли народжувалася дитина, то молода мати клала своїхляльокдо дитячої колиски, щоб вони оберігали дитя від хвороб і поганих очей, а коли дитина підростала, то ляльки віддавалася їй для гри. 2. Типи народнихляльок. Презентація-слайд Конструкційні особливості ляльок Ляльки бувають без ніг, без рук і без ніг, але головаі тулуб є в усіх. Існувало три типи ляльок-мотанок - немовля; - баба; - молодадівчина. За призначенням вони були різні. Наприклад: Вузлова лялька–нащадок ляльки-божества, що символізувала Рожаницю – богиню жіночої долі, хранительку плодючості, якій поклонялися за давньослов’янських і трипільськихчасів. Сьогодні така лялька більш відома як мотанка». Мотанка (вузлова) – українська Берегиня. Таку назву лялька отримала тому, що під час її виготовлення елементи та деталі не тільки міцно кріпляться ниткою, але нитку ще зав’язують на вузлик.
  • 6. Лялька-Багаторучиця. Свою назвулялька отримала за наявністьвеликоїкількості рук (п’ять пар рук).Таку ляльку полюбляли господині, її підвішували над прялкою чи піччю для того, щоб господиня встигала робити всю хатню роботу, а лялька допомагалаїй у всіх справах. Мати з дитиною. Лялька з діточками нагадує іконописний образ Богородиці. Її дарують новоствореним сім’ям. Ганчіркову ляльку-берегиню, виробленувласними руками, мати дарувала донечці перед весіллям, благословляючи таким чином на щасливе заміжжя. Гості теж дарували ляльки з побажанням, щоб в них народилося багато діточок. Весільна. Найретельніше готували ляльку для нареченої та напередоднінародження дитини. Таку мотанку вбирали дуже гарно. Іноді українці вірили, якщо дітки у великій родинідовгий час бавляться мотанкою – треба чекати лелеку. Берегиня.Їїзображуютьіз руками, піднятими вгору в молитовному жесті або з опущеними вниз. Коли руки підняті вгору– Богиня закликає небо допомогти засіяти ниву, зачатии новее життя на землі. Коли руки опущені вниз– Богиня благословляє землю на народження, принесення плодів, дарів.На спідниці ляльки-берегині– вишитий мотив безконечника. Наречена.Якщо для шлюбу, то ляльки виготовляли дужере тельно. Ляльку вбирали в український стрій, як молоду, робили великий віночок, чи коронуна голову. Також до ляльки-молодої обов’язково робили пару – молодого. Дівчата часто робилималеньких пеленанок.
  • 7. Доля – лялька, що виготовлялася на щасливе життя. Вважається що вона допомагає сплести свою долю. Виготовляється тільки ниток. Лялька-куватка використовувалась як оберіг для немовляти. Вивішувалиїї над колискою дитини тільки після її хрещення. Вважалось, що ця лялькаоберігала немовля від злих чар. Таких ляльок робили не одну, а декілька. Бажанниця. Лядька-подружка, котрій розповідали потаємні бажання. Її мотають, а не шиють. У процесі виготовлення використовують лишен атуральні матеріали: трави, сіно, солому, тканини, нитки. Під час роботи не можна було брати до рук голки. Всі деталі іграшки намотують або прив’язують.. А нитки слід зав’язувати на три вузли. Травниця.Наповнюється особливим збором трав; виготовляється на міцне здоров’я або одужання. Зернушка(крупорушка). Наповнюється зернятами жита, пшениці, рису, гречки, гірчиці тощо. Це оберіг достатку. Нерозлучники. У них одна спільна рука, на яку згодом, з народженням дітей, підвішуються лялечки-дітки. Таку ляльку прийнято виготовляти на весілля як оберіг на довге і щасливе подружнє життя. 3. Словникова робота Презентація-слайд
  • 8. Учитель характеризує та демонструє ляльку, а учні, дивлячись на зображення, повинні її назвати.  Лялька з немовлям називалась …мати.  Лялька, що виготовлялася на щасливе життя, називалась …доля.  Лялька, яку прикріплювали над колискою дитини –…куватка.  Лялька-подружка, котрій розповідали потаємні бажання –…бажанниця.  Лялька, яка символізувала достатокта добробутродини, в основуякої насипали зерно – …крупорушка.  Ляльки, що символізували щасливе подружнє життя та злагоду між чоловіком та жінкою – …нерозлучники. V. Закріпленнянового матеріалу П’ята сторінка – «Контрольна» Презентація-слайд Вам потрібно розгадатикросворд, а ключове слово записати на дошці – так перевіримо, як ви засвоїли новий матеріал. Кросворд Запитання 1. Лялька з немовлям. 2. Лялька, що виготовлялася на щасливе життя. 3. Лялька, яку прикріплювали над колискою дитини. 4. Лялька-подружка, котрій розповідали потаємні бажання. 5. Лялька – символроду. 6. Ляльки, що символізували щасливе подружнє життя та злагоду між чоловіком та жінкою. 7. Лялька, яка символізувала достаток та добробут родини, в основу якої насипали зерно. VІ.Практична робота Вступний інструктаж 1. М а т И 2.д О л я 3.к у в а Т к а 4.б А ж а Н н и ц я 5.б е р е г и Н я 6.н е р О З л у ч н и К и 7.к р У П о р у ш к А
  • 9. (методом розповіді,бесіди, інтерактивнимметодом «Мікрофон», методом гри, показу прийомів) Шоста сторінка– «Технологічна» Презентація-слайд Тема. Виготовлення ляльки-пеленанки Завдання для практичної роботи.Виготовити та оздобитиляльку - пеленанку. Матеріали та інструменти: - проста однотонна тканина для основи ляльки; - клаптики кольорових картатих тканин для одягу ляльки; - стрічки, мережива та інші матеріали для оздоблення ляльки. Презентація-слайд Розповідь вчителя З давніх часів в українських сім’ях дівчина робила ляльку-мотанку – «Пеленанку», яка втілювала собою майбутнє дитя. Перш, ніж покласти в колиску новонароджену дитину, туди клали цю ляльку. Вона ставала оберегом дитини, її захисницею, символом зв’язку зі своїм родом, який захищав людину, де б вона не була. Ляльку-пеленанку виготовляють з клаптиків домотканої тканини для робочого одягу, здебільшого чоловічого. Вважалось, що разом з тканиною ляльці передається частинка життєвої сили людини. Таку ляльку клали до немовляти, щоб вона охороняла його сон. Послідовність виготовлення ляльки-пеленанки. Сьогодні на уроці ми навчимосявиготовляти ляльку-пеленанку. Аналіз навчально-технологічної документації Технологічна картка Виготовлення ляльки-мотанки«Пеленанки» № з/п Послідовність операцій Зображення 1. Беремо полотно розміром 25х25 см.Всередину кладемо скручений в кружельце поролон, вату чи шматок тканини. Обмотуємо знизу, формуючи «голову» 2. Беремо основну тканину розміром 15х15 см. Згинаємо тканину по діагоналі. В результаті утворилася хустка
  • 10. 3. Одягаємо хустку на голівку, обмотуємо знизу 4. Підгортаємо залишки тканини, міцно обмотуємо, формуємо статуру 5. Загортаємо ляльку в тканину- пеленку. Перев’язуємо її стрічечкою. 6. Лялька готова. Зовнішнім виглядом нагадує немовля. Відцього і назва «Пеленанка» Бесіда щодо організації робочого місця Презентація-слайд Як правильно організовують робоче місце? 1.Робоче місце не повинно бути захаращене сторонніми предметами,на парті повинно бути саме необхідне. 2. На робочому столі знаходяться матеріали: клаптики тканин та нитки, пряжа, стрічки. 3. Робоче місце повинно добре освітлюватись. 4.Матеріали, які не потрібні в застосуванні, повинні бути складені в коробку. Сьома сторінка – «Безпечна» Презентація-слайд Перш, ніж приступити до виконання практичної роботи, пригадаємо правила безпечної праці. Давайте пограємо в гру «Чарівна скринька». Правила гри такі: загадую вам загадку. Відгадавши, дістанемо інструмент зі скриньки, яким будемо користуватись в процесі практичної роботи.
  • 11. Загадка Знаряддя я бувале Не велике, не мале. Повно в мене турбот Хтось і ріже, хтось стриже.(Ножиці) Повторення правил безпечної праці інтерактивним методом «Мікрофон», що надасть можливість кожному учневі сказати швидко, по черзі, відповідаючи на запитання. Презентація-слайд Правила безпечного користування ножицями 1. Ножиці для ручної праці повинні мати заокруглені кінці. 2. Клади ножиці так, щоб вони не виступали за край робочого місця. 3. Не працюй тупими ножицями, а також ножицями зі слабким кріпленням. 4. У процесі різання уважно слідкуй за розміткою. 5. У процесі роботи тримай матеріал пасивною рукою так, щоб пальці були осторонь від гострого леза. 6. Не розмахуй ножицями, під час різання не ходи, а також не підходь занадто близько до того, хто ними працює. 7. Після роботи ножиці тримай складеними, бажано в чохлі. Ознайомлення учнів з критеріями оцінювання практичної роботи Презентація-слайд Критерії оцінювання практичної роботи 1.Правильна організація робочого місця – 2 бали. 2.Дотримання безпеки праці – 2 бали. 3. Дотримання технології виконання операцій – 3 бали. 4.Самостійність і дотримання норм часу – 4 бали.Загальна кількість балів за практичну роботу – 11 балів. Учні виготовляють пеленанку з вчителем, який пояснює кожен етап виготовлення. Поетапне виготовлення ляльки- пеленанки  Беремо полотно розміром 25х25 см. Всередину кладемоскручений в кружельце поролон, вату чи шматоктканини. Обмотуємознизу, формуючи «голову».  Основну тканинурозміром 15х15 см. згинаємопо діагоналі. В результаті утворилася хустка.  Одягаємохустку на голівку, обмотуємознизу, заводячи краї за спину і не зав’язуючи їх.  Підгортаємо залишки тканини, міцно обмотуємо, формуємо статуру. Загортаємо ляльку в тканину-пеленку. Обв’язуємо хрестна хрест неширокою стрічкою з іншої тканини, кінці звивальника ховаємо в пелюшку, не зав’язуючи вузлів.  Лялька готова. Зовнішнімвиглядомнагадуєнемовля.Відцього і назва «Пеленанка». VІ.Самостійна практичнаробота учнівтаінструктажвчителя
  • 12. Восьма сторінка – «Практична» Самостійна робота учнів: 1) учніознайомлюються з матеріалами для виготовлення ляльки; 2) коженізматеріалівучніхарактеризують,записуючирезультати в зошит.Форма організації праці учнів – фронтальна. Поточнийінструктаж • слідкувати за дотриманням вимог, що ставляться перед учнями; • допомагати учням у разі потреби; • звернути увагу учнів на типові помилки та хиби під час виконання практичної роботи; • відзначати правильність навчальних дій учнів. Зміст цільових обходів робочих місць: 1-й обхід – перевірка правильності організації робочого місця і початку роботи; 2-й обхід – перевірка правильності щодо технології виготовлення ляльки; 3-й обхід – перевірка правильності проведення самоконтролю, концентраціяуваги учнів на найефективніших прийомах виконання операцій; наданнядопомоги слабо підготовленим до виконання завдань учням; 4-й обхід – перевірка правильності дотримання технічних умов, контроль забережливим ставленням учнів до засобів праці і навчання, перевірка раціонального використання навчального часу учнями; постійна перевіркавиконання учнями правил безпеки праці та виробничої санітарії; 3) прийняття та попередня самооцінка робіт учнів. Заключнийінструктаж - зробити підсумок практичної роботи, мотивувати його. Робота в парах. Учитель пропонує оцінити виконану роботу товариша (взаємооцінювання). - аналізнайхарактернішихпомилок і недоліків у роботіучнів; - з’ясування причин, якіпризвели до помилок; - повторнепоясненнявчителемспособівусуненняпомилок. VIІ.Підведенняпідсумківзаняття Десята сторінка – «Підсумкова» 7.1.Рефлексія (усвідомлення набутих знань, виконаної роботи) - Що нового ви дізнались на уроці? - Як ці знання ви зможете застосувати в житті? Презентація-слайд Гра «Пізнай себе» Тримаючи ляльку в руках, показувати на кожну частину і висловити свої думки, мрії, емоції, прагнення. Голова – «Я люблю думати про…». Обличчя – «Я люблю говорити про…». Рука – «Я люблю робити…».
  • 13. Інша рука – «Я люблю давати (брати)…». Нога – «Я люблю подорожувати…» Інша нога – «Я люблю рухатися…». Тіло (центр, ось) – «Я люблю мріяти (відчувати, хвилюватись) про…» 7.2.Заключна частина • виставлення оцінок за роботу на уроці; • домашнє завдання: скласти казку «Пригоди ляльки». Принести матеріали для оздоблення ляльки-мотанки, робочу коробку. Презентація-слайд Вправа «Візерунок настрою» (оцінка свого емоційного стану). - На початку заняття ви визначали свій настрій. Чи змінився він у вас? Прошу ще раз виразити свій емоційний стан на нашому візерунку. (Висновки вчителя – за кольором визначає настрій колективу): - синій – спокій, задоволення; - зелений – упевненість; - червоний – збудження, агресивність; - жовтий – активність, бажання спілкуватися, веселість; - коричневий – тривога; - чорний – страх; - сірий – стрес,гіркота). Презентація-слайд Закінчити заняття хочеться рядками: Покинута й забута, В минувшину закута, Внизу життя на сходинках Маленька лялька-мотанка. Та не іграшка вона – Душа вона народна. Геть викинутий за поріг Наш український оберіг. А до рук її візьміть І до серця пригорніть Ляльку прадідів забуту – Це дорога у майбутнє. VIIІ. Прибирання робочих місць і приміщення майстерні