Інтегроване заняття з розвитку мовлення та художньої літератури з використанням ТРВЗ у середній логопедичній групі
Тема: «Казкова майстерня маленьких фантазерів»
Відомості про автора:
Милосердова Т.Ю.
вихователь
ДНЗ комбінованого типу ( ясла – садок) №1 «Олімпієць»
м. Гола Пристань, Херсонської області
Відкрита лекція на тему «Контроль бур'янів в посівах соняшника»
Заняття казкова майстерня маленьких фантазерів
1. Дошкільний навчальний заклад
комбінованого типу ( ясла – садок) №1 «Олімпієць»
Голопристанської міської ради
Херсонської області
Інтегроване заняття
з розвитку мовлення та художньої літератури
з використанням ТРВЗ
у середній логопедичній групі №7 №Веселка»
Тема:«Казкова майстерня маленьких фантазерів»
Вихователь : МилосердоваТ.Ю.
м. Гола Пристань
2017
2. Інтегроване заняття
з розвитку мовлення та художньої літератури
з використанням ТРВЗ
Тема: «Казкова майстерня маленьких фантазерів»
Програмовий зміст:
Підтримувати цікавість до дитячої фольклорної творчості, зокрема казки; систематизувати
знання дітей про українські народні казки; особливості вдачі казкових героїв.
Розвивати різні види мовлення, зокрема розповідне, удосконалювати вміння малят зв`язно
та послідовно висловлювати думку; покращувати фонематичний слух.
Підтримувати активність малят у процесі виконання артикуляційних вправ, пальчикової
гімнастики, фізкультхвилинки.
Формувати творчі вміння в процесі складання або зміни сюжету казки, сприяти розвитку
образного мислення, уяви.
Викликати в малят задоволення від своєї вигадливості, умінь; виховувати прагнення
отримати схвальну оцінку з боку інших.
Попередня робота: читання українських народних казок: «Лисичка-сестричка», «Коза-
дереза», «Лисичка та Журавель», «Півник і двоє мишенят»; вивчення приказок, прислів`їв;
артикуляційних вправ «Казкові звірята», пальчикової гімнастики, фізкультхвилинки;
добирання дидактичних ігор та вправ; підготовка необхідного матеріалу; «створення
казки» та її оформлення, використовуючи творчі методи роботи з казкою:
Знайомі герої в інших ситуаціях;
Коллаж із казок;
Казка з введенням нового героя;
Кольорова казка;
Казки про подорожування;
Казка з фантастичними сюжетом;
Казка від дивної історії;
Казка з експериментом;
Казки з чарівними малюнками;
Казка від вірша;
Казки з рольовими діалогами;
Казка зі зміною місця події;
Казки від фантастичних явищ;
Казка від перетворень;
Казка від дивних історій;
Математика й казка;
Казка з головним героєм, яким виступаю «Я»;
Казка за комічними малюнками.
Обладнання: книга з українськими народними казками; клубок; колаж із казок
«Переплутаний клубок казок»; дидактичні ігри: гра «Антоніми у казках», гра «Хто з
казкових героїв міг надіслати такі телеграми?», дидактична гра «Казкова вікторина»;
магнітна дошка; малюнки із зображеннями улюблених казок; власноруч створена книга
«Казкова майстерня маленьких фантазерів»; створені та оформлені дітьми та їхніми
батьками казки.
3. Хід заняття:
Організаційний момент:
В и х о в а т е л ь
Сьогодні завітає до діток
У рідний наш, веселий дитсадок
Хороша казка, добра й товариська,
Як ви вже здогадались,— народна українська!
Є в мене книжка не проста,
Бо в ній казка чарівна!
Казки - це скарби безмежні,
Будьте дуже обережні.
Їх ніколи той не згубить,
Хто народну мудрість любить.
І багатства ці безцінні
Їх збирали по краплині.
Коли в казковий світ ви попадете,
Багато нового й цікавого знайдете……..
- Діти, ви любите казки?
Розповідь вихователя:
Найдавніші казки у всьому світі — це народні казки. Їхньою особливістю є відсутність
автора.
Слово «казка» викликає у кожної людини (і маленької, і дорослої) приємні почуття, тепло
в душі. Тому,що з дитинства мами, тата, бабусі й дідусі вводили нас у дивовижний світ, у
якому добро обов’язково перемагало зло.
Казки поділяються на народні та авторські.
- Як ви гадаєте, чому? (Народні — складені народом; авторські мають конкретного
автора)
- Хто є героями казок? (Героями можуть бути люди, звірі та фантастичні істоти)
- Якими словами найчастіше починаються казки? (Жили-були, в одному царстві...)
Так, початки у всіх казках дуже схожі. Такий початок називається «зачин». Крім зачина є
основна частина, в якій викладається зміст казки,відбуваються яісь події. Є ще
«кінцівка», яка теж майже у всіх казках подібна.
- Пригадайте, як часто закінчуються казки? («От і казочці кінець, а хто слухав –
молодець!», «От вам казка, а мені бубличків в`язка…», «І стали вони жити-
поживати та добро наживати», «І зажили вони дружно і щасливо…»)
Діти розповідають прислів`я:
Казка — вчить, як на світі жить.
Казки маленькі, а розуму в них багато.
Казка - вигадка, та в ній щось повчальне зрозумій
- Діти, чи любите ви читати казки? Що вам в них подобається?
Гра «Продовж речення» Вправа «Мікрофон».
Я люблю читати казки тому, що…
4. Кожна книжка листочки зберігає
Переплутані картинки має.
Картинки казки ці складають,
І тому у вас питають:
Розкажіть, в яких казках
Ці герої на картках
Переплутаний клубок казок
Була собі коза. У неї було двоє Мишенят. Вирішили вони піти до бабусі з дідусем і
залишити одну козу вдома.
В цей час прийшла лисиця. Вона запросила козу до себе на день народження . А
гостях у неї вже був Півник , який подарував їй смачний торт. Вона частувала їх
холодником і кашею. А тут за козою прийшли дід і баба. У них з мішка вискочила собака.
Всіх гостей розігнала. І на галявині з зайцями затанцювала.
Які казки згадуються в клубочку плутанини? («Лисичка-сестричка», «Коза-дереза»,
«Лисичка та Журавель», «Півник і двоє мишенят»)
Що переплуталося в цих казках?
Зазвичай, у кожній казці є герої, які мають свою вдачу та наміри.
Гра «Антоніми у казках»
Мета: Розвивати у дітей мислення, увагу, уяву. Вчити дітей знаходити протилежні за
значенням слова, впізнаючи назви казок.
- Підберіть протилежні за значенням слова так, щоб риси характеру відповідали
казковим героям
Коза не правдива, а …(брехлива)
Півник не ледачій, а …( працьовитий)
Рак не боязкий, а … (сміливий)
Ведмідь не маленький, а …(великий)
Дід не молодий, а …(старий)
Мишенята не сумні, а…(веселі)
Лисичка не щира, а…(хитра)
- А зараз, малята, вправи для язичка від звіряток.
Артикуляційна гімнастика «Казкові звірята»
1. Вправа «Зайчик». (Для розвитку рухливості й зміцнення губних м’язів.)
Зайчик рано-вранці встав,
Свої зубки показав,
Вони білі та маленькі,
Симпатичні та гостренькі.
Малята опускають нижню губу так, щоб відкрилися нижні зуби, й утримують у такому
положенні 5–10 секунд
.
2. Вправа «Вовк». (Для зміцнення м’язів шиї та відпрацювання руху губів уперед.)
Вовк-мисливець завивав
І страшенно налякав
Всіх у лісі зайченяток,
Боязких малих звіряток.
Діти виконують повороти голови праворуч-ліворуч з одночасним вимовлянням
звукосполучення [оу].
5. 3. Вправа «Ведмідь». (Вправа спрямованих на масажування верхньої та нижньої губів.)
Ведмедик призадумавсь знову,
Покусує губу нервово:
«Куди б залізти чи піти,
Щоб до сніданку мед знайти?»
Губи розтягнуті в усмішці. Малята спочатку нижніми зубами покусують верхню губу, а
потім верхніми зубами покусують губу нижню.
4. Вправа «Лиска». (Для зміцнення м’язів губів та щік.)
Лиска щічки надимає,
Невдоволено зітхає:
«Я гуляю тут дарма:
Поблизу курей нема!»
Рот закритий, губи розтягнуті в усмішці. Діти надимають щоки, утримують повітря кілька
секунд, після чого видихають повітря, промовляючи: «Пф-ф…»
- Гортая сторінки книжки, я знайшла телеграми з казок.
Гра «Хто з казкових героїв міг надіслати такі телеграми?»
Мета: Розвивати у дітей мислення, увагу, уяву. Закріплювати знання дітьми відомих
казок.
- Хто з казкових героїв міг надіслати цю телеграму. Назви з якої він казки.
1. «Зварив борщ. Приходь, кумонько, в гості». (Журавель, «Лисичка і журавель».)
2. «Прогнали з хатинки. Немає де жити. Допоможіть.» ( Коза, «Коза-Дереза».)
3. «Настигла ніч мене в дорозі. Пустіть переночувати» ( Лисичка, «Лисичка-сестричка».)
4. «Пиріжків напік. Запрошую до столу.» (Півник, «Півник і двоє мишенят».)
Пальчикова гімнастика
Їде Вовк возом,
Каже: - Я підвезти можу
Лисичку – сестричку,
Мишку – невеличку,
Ведмедя товстоп`ятого,
Ще й Зайчика вухатого.
Дидактична гра «Казкова вікторина»
Як звали півника в казці « Колосок»? ( Голосисте горлечко )
В чий будиночок забралася Коза-Дереза? ( Зайчика )
Чим пригощала Лисичка Журавля? (Молочною кашею)
Кого купив дід на базарі за три копи? ( Козу-Дерезу)
Якій тварині собака відкусив хвоста? (Лисичка)
Хто прогнав Козу-Дерезу із зайчикової хатки? ( Рак)
Назвіть улюблене взуття діда з казки Коза-Дереза? (Червоні чоботи)
Яка тваринка розмовляла з вухами, оченятами, лапами, хвостом? ( Лисичка-сестричка )
- Діти, а який ваш улюблений казковий герой? (Відповіді дітей за підготовленими ними
малюнками з казковими гароями)
А тепер час відпочинку-
Ми проведем фізкультхвилинку.
6. Фізкультхвилинка
Діти ходили, діти гуляли,
Дружно у парку казку шукали
Може, під кущиком, чи під місточком,
Може, накрились кленовим листочком
Діти стрибали, бешкетували.
Що ви? Це казку вони доганяли.
Казко, постій! Гей, озовися!
Та не жартуй , скоріш повернися.
Казка із сонечком в небо злетіла.
Може казочку кізонька з їла?
Та ні, казочка наша знайшлася
Будем старатись, щоб гарна вдалася.
Казка навчає добра, мужності, кмітливості, мудрості, терпіння. Казка — вірний помічник
у житті.
А сьогодні я запрошую вас на творчі гостини у казкову вітальню і пропоную стати
казкариками, щоб розповісти, якусь досі не вигадану казочку.
Чарівний клубочок я беру
І вас запрошую у гру.
Хто клубочок зупиняє,
Той казочку розповідає.
Розповіді дітей. Під час побудови розповідей діти використовують малюнки, колажі,
схеми.
- Розкажіть, якою є ваша казка?
Діти формулюють відповіді, спираючись на навідні запитання вихователя:
- Якого настрою ваша казка? ( Моя казочка …весела, сумна, загадкова,
печальна, смішна…)
- Чого навчає ваша казочка?
На завершення розповідей вихователь пропонує дітям оцінити розповіді своїх ровесників.
- Що цікавого було у розповіді?
- Чим вона вам сподобалася?
Виставка творчих робіт
Вихователь з дітьми, зі створених казок, складають книгу «Казкова майстерня
маленьких фантазерів»
Заключна частина:
Вихователь:
А я хочу, щоб ніколи
Не лишав вас світ казковий.
Навіть, коли ви станете
Дорослими людьми.
Казка — вигадка, всяк знає,
Але казка — дивина.
В ній усе не так буває
І потрібна нам вона!
Сюрпризний момент