SlideShare a Scribd company logo
1 of 10
Тема:Підсумковий урок за розділом "З чистого джереланародної творчості"
Мета: узагальнити та систематизувати уявлення учнів про усну народну
творчість; повторити вивчені жанри усної народної творчості, перевірити
знання, вміння та навички учнів; формувати предметні компетентності;
розвивати творчі здібності та мовлення учнів, інтерес до вивчення усної
народної творчості, виявляти своє ставлення, оцінювати; виховувати любов
до культури рідного народу, гордість за народ, який залишив для нас багату
спадщину.
Обладнання:презентація "З чистого джереланародної мудрості", ілюстрації
до казок картки, схеми-опори.
Хід уроку
І. Організація класу.
- Кожен народ у світі пізнають за символами. Нас, українців, шанують
за рушники і вишиванки, вербу і калину. Серед птахів також виділяють
символи: лелека, ластівка, соловей. Співом соловейка захоплюються всі.
Такою ж є і наша мова солов'їна.
А чи знаєте ви, що кожен соловей має власний голос, не схожий на
голос іншого птаха? А співають лише самці, щоб звернути увагу подружки?
Сподіваюсь, що ви на уроці, як соловейки, даватимете неповторні
відповіді і зачаруєте ними своїх однокласників і всіх присутніх у класі.
ІІ. Повідомлення теми і завдання уроку.
- Сьогодні у нас підсумковий урок за розділом "З чистого джерела
народної творчості". Він буде насичений іграми, цікавими завданнями, які
допоможуть нам згадати все, що ми вивчили з цієї теми на уроках і в
позаурочний час.
Дуже прошу бути уважними, активними, спостережливими, а при
роботі в групах допомагати один одному і поважати думку товариша.
- Діти, що спадає вам на думку, коли чуєте слова "народна творчість",
"народна мудрість"?
- Подивіться, яке багате, насичене джерело народної мудрості! Скільки
струмочків вливається і витікає з нього, збагачуючи мову українського
народу, відображаючи його мудрість.
- Як ви думаєте, а чому джерело "чисте"?
Чисте тому, що увібрало у себе мудрість народу, який завжди мріяв про
щасливе вільне життя, найкращими людськими рисами вважав чесність,
доброту, працелюбність.
І ми сьогодні послухаємо, про що дзвенять деякі струмочки.
А які саме, дізнаємось, прочитавши "Літературну математику"
(слайд)
ІІІ. Узагальнення і систематизація набутих знань.
1. Робота над повторенням знань про казки
а) "Мозковий штурм"
- Отож, казки.
І що воно таке-ото - казка?
Прошу відповісти групу "Казкарів"
(Казка - це цікава вигадка історія про події, яких не може бути в реальному
житті. Казки мають повчальний характер.)
- Жили казки в прадавні часи і тепер живуть у народі, в творчості
письменників, в кіно. Бо вони - чудо із чудес!
- Які казки ми вивчили у розділі?
- Які це казки? (чарівні)
- Чого ми навчились у героїв казки "Кривенька качечка"? Які риси
засуджує казка?
- Які герої казки "Кирило Кожум'яка" викликають у вас захоплення?
Які їх риси варто наслідувати?
б) Хвилинка-веселинка "Казки переплутались".
- На сьогоднішній урок до нас поспішали не лише нові казки, а й
вивчені раніше. Так поспішали, що впали і переплутались. Визначіть. які
казки потрапили в халепу.
Були собі дід та баба
Пішов дід на город: гуп, гуп... - та й загубив рукавичку.
Став на воротях у червоних чоботах та й каже: "Півнику, братику,
відчини!"
Поклав він пироги на стіл, а мишенята тут як тут.
("Ріпка", "Рукавичка", "Коза-дереза", "Котик і Півник", "Колосок")
в) А тепер слово групі "Казкарів"
"Вікторина"
- Кому із персонажів належать ці слова?
 Де вже миритися? Битися з тобою іродом проклятим! (Кирилові
Кожум'яці)
 Знаєш що, діду? Зробимо так: скажемо, що йдемо по грибки, а самі
заховаємося та й будемо виглядати, хто до нас понесе воду? (Бабі)
 Це ж уже проклятий змій загубив мою дитину (Князеві)
 Візьмемо її додому, нехай вона у нас живе (Дідові)
г) Запишіть план до казки у правильній послідовності
o Спалене гніздо
o Незвичайна знахідка в лісі
o Помічниця
o Дівчинка покидає стареньких
[Виставлення балів в картці самооцінювання]
д) Вправа "Придумування історії із шостим словом" [оцінювання]
е) Творча вправа (в групах)
Перегляд частини мультфільма "Про всіх на світі".
- Скласти продовження казки. [оцінювання творчої роботи]
Часто після школи, коли хочемо відпочити, переглядаємо казки. Ось і
зараз я пропоную переглянути казку. Трішки відпочити, але бути пильними,
бо казка не має закінчення.
2. Робота над прислів'ями
- Що таке прислів'я?
Це ніби певні поради або правила життя, в яких щось схвалюється або
засуджується. В них коротко сказано про найсуттєвіше.
Завдання від "Знавців прислів'їв"
а) Назвіть прислів'я про знання
б) Гра "Хто правильно закінчить прислів'я"
Хто багато читає,…
Хочеш більше знати …
Слово - не горобець, …
Не той друг, хто медом маже, а …
Умій сказати, …
в) Гра "Ти - мені, я - тобі"
Виберіть з картки - довідки прислів'я про людей з протилежним характером
Лякана ворона і куща боїться.
1 група
Останню сорочку віддасть
Менше обіцяй, більше роби
У праці народжуються герої
Сміливого куля не бере
Ледачому і в будень свято
2 група
Сміливі міста беруть
У щедрих господарів кури по два яйця несуть.
Де руки й охота, там скора робота.
Не хвали сам себе, нехай тебе люди похвалять.
Посеред зими і льоду не випросиш.
3 група
Щедра душа меду не жаліє.
Хто поспішить, той людей насмішить.
Сміливому і море по коліно.
Для нашого Федота не страшна робота.
3. Робота над піснями.
Важко уявити собі життя українського народу без пісні. Українці -
співоча нація, і пісня супроводжує їх все життя.
Назвіть відомі вам українські народні пісні.
а) Виконання пісні "Ой на горі жита много"
б) Завдання групи "Піснярів"
Назвіть, які пісні співають герої цих казок?
в) фізкультхвилинка "Два півники"
4. Робота над загадками
Пригадаємо, що називають загадками.
З давніх-давен наш народ перевіряв загадками розумові здібності своїх
співрозмовників.
а) загадування власних загадок
Дві сестриці гуляють, одна одну переганяють. (ноги)
Усе те, що є на світі
все там, звідки кожен бере,
скільки хоче
А все лишається. (книга)
Хто дістане зубами потилицю? (гребінець)
Скільки б не їв, а завжди голодний? (вогонь)
б) "Складіть загадку про рослин, тварин, шкільні речі" (в групах).
1 група (червона, соковита, гірка, добра, смачна) калина
2 група (прудка, маленька, пухнаста, руденька) білка
3 група (вона вчить, завжди мовчить, потрібна всім) книга
в) "Відтворити загадку"
У полі зростав У лісі зростав
У муляра побував У столярапобував
В дворі оселився В кімнаті оселився
Скатертиною укрився (стіл) Скатертиною укрився
Оцінювання
IV. Доповнення, розширення досвіду учнів з теми
1. Підготовча бесіда
Жанри народної творчості створювали сотні років тому. Можливо нам,
сучасним людям, це вже не потрібно? Ви згідні з таким твердженням?
В людей завжди була і є природна потреба творити. Творили наші
предки, творити хочуть і сучасники. І джерелом творчості для нас є народна
мудрість.
Щоб переконатись у цьому, пропоную ознайомитись із твором А.Григорука
"Хочеш бути щасливим, не будь лінивим".
Хочеш бути щасливим, не будь лінивим.
Загадала бабуня, щоб Дениско перебрав дві склянки гречаних круп на
кашу: там же і насінинки бур'янутрапляються, і «колінця» зід стебел, і навіть
манюні грудочкиземлі. А зід усього того хіба може бути каша смачна!
Сів Дениско за стіл, чисті крупинки відгортає по ліву руку, а весь непотріб —
по праву.
Тільки роботаця загайна і вимагає великого терпцю та уваги, а на
Дениска швидко ліньки напали. От він і перебрав крупи абияк.
Бабуня ж була певна, що Дениско попрацював на совість, і висипала крупи в
окріп.
Зварилася каша. Сіли всі вечеряти. Коли це Дениско як підскочить:
— Ой! Що ви мені підсунули! — і виплюнув на край тарілки крем'яшка.
Всі повернули до нього голови, а бабуня відклала набік ложку і з докором
сказала:
— Це дякуй тому хлопчикові, що крупи перебирав. Все йому, бач, ліньки.
— Е, лінивому й нитку перервати важко,— підтакнув тато.
— Щира правда,— не втримавшись, докинув і своєслово дідусь.— Лінивий
сидячиспить, лежачи робить.
— Ледачому завше ніколи,— посміхнулася мама.— Вранці росяно, в обід
душно, а ввечері комарікусають.
— Знаю, знаю,— винувато закліпав очима Дениско.— Хочеш бути
щасливим, не будь лінивим...
А.Григорук
2. Словникова робота.
3. Мовчазне читання оповідання.
4. Аналіз твору
Яку справу доручила бабуся онукові?
Як він виконав роботу?
Що з цього приводу сказав тато? мама? дідусь? бабуся? Зачитайте.
Чим особливі ці речення?
Чим цікавий цей твір?
V. Підсумок уроку.
Настав час підвести підсумки нашої роботи. Пропоную зробити це,
використавши 6 капелюхів мислення. Зверніть увагу, апелюхи солом'яні. Це
один із видів національного одягу українців.
Чому капелюхи? Капелюх легко надягти і зняти. А ще й до того - він
символ розумової діяльностію
Це відноситься і до нашої ситуації, оскільки ми повинні вміти змінювати свої
думки з такою ж легкістю, як і кольорові капелюхи.
Білий капелюх - символізує повну відсутність кольору, символ інформації,
фактів.
Тож прошу перерахувати, які завдання виконували на уроці?
Жовтий капелюх - легкий, приємний, радісний.
Чому знання про народну творчість необхідні в нашому житті?
Чорний - символізує сум, печаль. Чорний капелюх - це критика.
Можливо,вам не все подобаєтьсяв народній творчості? Щось не сподобалось
на уроці?
Червоний - це колір вогню, сильних емоцій.
Які відчуття супроводжували вас на уроці? Який настрій?
Зелений - це колір родючостіі розвитку. Символізує рослину, яка з'явилася з
крихітної насінини і тянеться до життя.
Перебуваючи під зеленим капелюхом, ми придумуємо нові ідеї. Хто з вас
має ідеї щодо застосування народної творчості?
Синій колірсиволізує розум, врівноваженість. Синій капелюх - управління
процесом.
Попросимо наших гостей сказати, що ми досяглиі що треба робити для
кращого опанування теми, що вивчали?
Результати оцінювання.

More Related Content

What's hot

Творча діяльність учнів на уроках та в позаурочний час
Творча діяльність учнів на уроках та в позаурочний часТворча діяльність учнів на уроках та в позаурочний час
Творча діяльність учнів на уроках та в позаурочний часbhfghj555
 
методичний
методичнийметодичний
методичнийCshkilniy
 
мнемотехнIка у вивченнi словникових слiв та слiв важких для написання
мнемотехнIка у вивченнi словникових слiв та слiв важких для написаннямнемотехнIка у вивченнi словникових слiв та слiв важких для написання
мнемотехнIка у вивченнi словникових слiв та слiв важких для написанняЛюдмила Шведенко
 
Розробки занять для "Школи майбутнього першокласника"
Розробки занять для "Школи майбутнього першокласника"Розробки занять для "Школи майбутнього першокласника"
Розробки занять для "Школи майбутнього першокласника"Ковпитська ЗОШ
 
вчительська презентація проекту
вчительська презентація проектувчительська презентація проекту
вчительська презентація проектуCshkilniy
 
Гра – подорож по ознайомленню з природою
 Гра – подорож по ознайомленню з природою Гра – подорож по ознайомленню з природою
Гра – подорож по ознайомленню з природоюAnhelina Mytsura
 
Заняття з грамоти зіменко
Заняття з грамоти зіменкоЗаняття з грамоти зіменко
Заняття з грамоти зіменкоsadokzirochka
 
Розробки занять підготовчих курсів для майбутніх першокласників
Розробки занять підготовчих курсів для майбутніх першокласниківРозробки занять підготовчих курсів для майбутніх першокласників
Розробки занять підготовчих курсів для майбутніх першокласниківКовпитська ЗОШ
 
пригоди карлсона на дорозі
пригоди карлсона на дорозіпригоди карлсона на дорозі
пригоди карлсона на дорозіAnhelina Mytsura
 
Заняття казкова майстерня маленьких фантазерів
Заняття  казкова майстерня маленьких фантазерівЗаняття  казкова майстерня маленьких фантазерів
Заняття казкова майстерня маленьких фантазерівAnhelina Mytsura
 
система уроків
система уроківсистема уроків
система уроківCshkilniy
 
Заняття з художньої літератури "Гуси-лебеді" (середній вік)
Заняття з художньої літератури "Гуси-лебеді" (середній вік)Заняття з художньої літератури "Гуси-лебеді" (середній вік)
Заняття з художньої літератури "Гуси-лебеді" (середній вік)Alyona Bilyk
 
Календарно-тематичне планування підготовчих занять з майбутніми першокласниками
Календарно-тематичне планування підготовчих занять з майбутніми першокласникамиКалендарно-тематичне планування підготовчих занять з майбутніми першокласниками
Календарно-тематичне планування підготовчих занять з майбутніми першокласникамиКовпитська ЗОШ
 
розробка уроку..
розробка уроку..розробка уроку..
розробка уроку..Cshkilniy
 
Досвід вихователя ДНЗ № 590 Яценко І.А. "Мистецтво створення витинанок та їх...
Досвід вихователя ДНЗ № 590 Яценко І.А. "Мистецтво створення витинанок та їх...Досвід вихователя ДНЗ № 590 Яценко І.А. "Мистецтво створення витинанок та їх...
Досвід вихователя ДНЗ № 590 Яценко І.А. "Мистецтво створення витинанок та їх...Ирина Демьянчук
 
нетрадиційні уроки з трудового навчання
нетрадиційні уроки з трудового навчаннянетрадиційні уроки з трудового навчання
нетрадиційні уроки з трудового навчанняOlesea_Moldovan
 

What's hot (20)

Творча діяльність учнів на уроках та в позаурочний час
Творча діяльність учнів на уроках та в позаурочний часТворча діяльність учнів на уроках та в позаурочний час
Творча діяльність учнів на уроках та в позаурочний час
 
методичний
методичнийметодичний
методичний
 
150.
150.150.
150.
 
172
172172
172
 
Шепель Н.В., урок доброти
Шепель Н.В., урок доброти Шепель Н.В., урок доброти
Шепель Н.В., урок доброти
 
мнемотехнIка у вивченнi словникових слiв та слiв важких для написання
мнемотехнIка у вивченнi словникових слiв та слiв важких для написаннямнемотехнIка у вивченнi словникових слiв та слiв важких для написання
мнемотехнIка у вивченнi словникових слiв та слiв важких для написання
 
Розробки занять для "Школи майбутнього першокласника"
Розробки занять для "Школи майбутнього першокласника"Розробки занять для "Школи майбутнього першокласника"
Розробки занять для "Школи майбутнього першокласника"
 
вчительська презентація проекту
вчительська презентація проектувчительська презентація проекту
вчительська презентація проекту
 
Гра – подорож по ознайомленню з природою
 Гра – подорож по ознайомленню з природою Гра – подорож по ознайомленню з природою
Гра – подорож по ознайомленню з природою
 
Заняття з грамоти зіменко
Заняття з грамоти зіменкоЗаняття з грамоти зіменко
Заняття з грамоти зіменко
 
Розробки занять підготовчих курсів для майбутніх першокласників
Розробки занять підготовчих курсів для майбутніх першокласниківРозробки занять підготовчих курсів для майбутніх першокласників
Розробки занять підготовчих курсів для майбутніх першокласників
 
31
3131
31
 
пригоди карлсона на дорозі
пригоди карлсона на дорозіпригоди карлсона на дорозі
пригоди карлсона на дорозі
 
Заняття казкова майстерня маленьких фантазерів
Заняття  казкова майстерня маленьких фантазерівЗаняття  казкова майстерня маленьких фантазерів
Заняття казкова майстерня маленьких фантазерів
 
система уроків
система уроківсистема уроків
система уроків
 
Заняття з художньої літератури "Гуси-лебеді" (середній вік)
Заняття з художньої літератури "Гуси-лебеді" (середній вік)Заняття з художньої літератури "Гуси-лебеді" (середній вік)
Заняття з художньої літератури "Гуси-лебеді" (середній вік)
 
Календарно-тематичне планування підготовчих занять з майбутніми першокласниками
Календарно-тематичне планування підготовчих занять з майбутніми першокласникамиКалендарно-тематичне планування підготовчих занять з майбутніми першокласниками
Календарно-тематичне планування підготовчих занять з майбутніми першокласниками
 
розробка уроку..
розробка уроку..розробка уроку..
розробка уроку..
 
Досвід вихователя ДНЗ № 590 Яценко І.А. "Мистецтво створення витинанок та їх...
Досвід вихователя ДНЗ № 590 Яценко І.А. "Мистецтво створення витинанок та їх...Досвід вихователя ДНЗ № 590 Яценко І.А. "Мистецтво створення витинанок та їх...
Досвід вихователя ДНЗ № 590 Яценко І.А. "Мистецтво створення витинанок та їх...
 
нетрадиційні уроки з трудового навчання
нетрадиційні уроки з трудового навчаннянетрадиційні уроки з трудового навчання
нетрадиційні уроки з трудового навчання
 

Similar to Літературне читання.Джереджа Р.О.

документ Microsoft word (12)
документ Microsoft word (12)документ Microsoft word (12)
документ Microsoft word (12)Lesia Snigko
 
2k ukrmova-xoroshkov-oxota-12-1chast
2k ukrmova-xoroshkov-oxota-12-1chast2k ukrmova-xoroshkov-oxota-12-1chast
2k ukrmova-xoroshkov-oxota-12-1chastshakhtarr00
 
1-а открытый урок
1-а открытый урок1-а открытый урок
1-а открытый урокBacula_Natasha
 
Посібник Цікаве дозвілля Кікоть о. і.
Посібник  Цікаве дозвілля Кікоть о. і.Посібник  Цікаве дозвілля Кікоть о. і.
Посібник Цікаве дозвілля Кікоть о. і.Оксана Кикоть
 
відкритий урок читання у 2 класі.
відкритий урок читання  у 2 класі.відкритий урок читання  у 2 класі.
відкритий урок читання у 2 класі.Оксана Кикоть
 
Розвивальні творчі вправи на уроках української мови та читання в початкових...
Розвивальні творчі вправи на уроках української мови та читання в  початкових...Розвивальні творчі вправи на уроках української мови та читання в  початкових...
Розвивальні творчі вправи на уроках української мови та читання в початкових...Diadichenko
 
збірка матеріалів
збірка матеріалівзбірка матеріалів
збірка матеріалівAndy Levkovich
 
Вступ до теми. Літературні казки
Вступ до теми. Літературні казкиВступ до теми. Літературні казки
Вступ до теми. Літературні казкиКовпитська ЗОШ
 
урок телепередача 2
урок телепередача 2урок телепередача 2
урок телепередача 2Katherina Telesh
 

Similar to Літературне читання.Джереджа Р.О. (20)

230
230230
230
 
літ. читання 2 клас
літ. читання 2 класліт. читання 2 клас
літ. читання 2 клас
 
укр.
укр.укр.
укр.
 
159
159159
159
 
355,23.docx
355,23.docx355,23.docx
355,23.docx
 
федорова в.в.
федорова в.в.федорова в.в.
федорова в.в.
 
вовк и кіт
вовк и кітвовк и кіт
вовк и кіт
 
374,23.docx
374,23.docx374,23.docx
374,23.docx
 
документ Microsoft word (12)
документ Microsoft word (12)документ Microsoft word (12)
документ Microsoft word (12)
 
урок№3
урок№3урок№3
урок№3
 
2k ukrmova-xoroshkov-oxota-12-1chast
2k ukrmova-xoroshkov-oxota-12-1chast2k ukrmova-xoroshkov-oxota-12-1chast
2k ukrmova-xoroshkov-oxota-12-1chast
 
1-а открытый урок
1-а открытый урок1-а открытый урок
1-а открытый урок
 
Посібник Цікаве дозвілля Кікоть о. і.
Посібник  Цікаве дозвілля Кікоть о. і.Посібник  Цікаве дозвілля Кікоть о. і.
Посібник Цікаве дозвілля Кікоть о. і.
 
відкритий урок читання у 2 класі.
відкритий урок читання  у 2 класі.відкритий урок читання  у 2 класі.
відкритий урок читання у 2 класі.
 
Розвивальні творчі вправи на уроках української мови та читання в початкових...
Розвивальні творчі вправи на уроках української мови та читання в  початкових...Розвивальні творчі вправи на уроках української мови та читання в  початкових...
Розвивальні творчі вправи на уроках української мови та читання в початкових...
 
збірка матеріалів
збірка матеріалівзбірка матеріалів
збірка матеріалів
 
урок з читання в 2кл.
урок з читання в  2кл.урок з читання в  2кл.
урок з читання в 2кл.
 
Казкова вікторина
Казкова вікторинаКазкова вікторина
Казкова вікторина
 
Вступ до теми. Літературні казки
Вступ до теми. Літературні казкиВступ до теми. Літературні казки
Вступ до теми. Літературні казки
 
урок телепередача 2
урок телепередача 2урок телепередача 2
урок телепередача 2
 

More from dzheredzha_raisa

Сценарій свята "Ой хто,хто Миколая любить...".Джереджа Р.О.
Сценарій свята "Ой хто,хто Миколая любить...".Джереджа Р.О.Сценарій свята "Ой хто,хто Миколая любить...".Джереджа Р.О.
Сценарій свята "Ой хто,хто Миколая любить...".Джереджа Р.О.dzheredzha_raisa
 
Охорона природи.Джереджа Р.О.
Охорона природи.Джереджа Р.О.Охорона природи.Джереджа Р.О.
Охорона природи.Джереджа Р.О.dzheredzha_raisa
 
Тренінгове заняття для батьків "Доля дітей у батьківських руках".Джереджа Р.О.
Тренінгове заняття для батьків "Доля дітей у батьківських руках".Джереджа Р.О.Тренінгове заняття для батьків "Доля дітей у батьківських руках".Джереджа Р.О.
Тренінгове заняття для батьків "Доля дітей у батьківських руках".Джереджа Р.О.dzheredzha_raisa
 
Портфоліо Джереджа Р.О.
Портфоліо Джереджа Р.О.Портфоліо Джереджа Р.О.
Портфоліо Джереджа Р.О.dzheredzha_raisa
 
Закріплення правила написання географічних назв.Джереджа Р.О.
Закріплення правила написання географічних назв.Джереджа Р.О.Закріплення правила написання географічних назв.Джереджа Р.О.
Закріплення правила написання географічних назв.Джереджа Р.О.dzheredzha_raisa
 
Сценарій свята "Моя бабуся".Джереджа Р.О.
Сценарій свята "Моя бабуся".Джереджа Р.О.Сценарій свята "Моя бабуся".Джереджа Р.О.
Сценарій свята "Моя бабуся".Джереджа Р.О.dzheredzha_raisa
 

More from dzheredzha_raisa (6)

Сценарій свята "Ой хто,хто Миколая любить...".Джереджа Р.О.
Сценарій свята "Ой хто,хто Миколая любить...".Джереджа Р.О.Сценарій свята "Ой хто,хто Миколая любить...".Джереджа Р.О.
Сценарій свята "Ой хто,хто Миколая любить...".Джереджа Р.О.
 
Охорона природи.Джереджа Р.О.
Охорона природи.Джереджа Р.О.Охорона природи.Джереджа Р.О.
Охорона природи.Джереджа Р.О.
 
Тренінгове заняття для батьків "Доля дітей у батьківських руках".Джереджа Р.О.
Тренінгове заняття для батьків "Доля дітей у батьківських руках".Джереджа Р.О.Тренінгове заняття для батьків "Доля дітей у батьківських руках".Джереджа Р.О.
Тренінгове заняття для батьків "Доля дітей у батьківських руках".Джереджа Р.О.
 
Портфоліо Джереджа Р.О.
Портфоліо Джереджа Р.О.Портфоліо Джереджа Р.О.
Портфоліо Джереджа Р.О.
 
Закріплення правила написання географічних назв.Джереджа Р.О.
Закріплення правила написання географічних назв.Джереджа Р.О.Закріплення правила написання географічних назв.Джереджа Р.О.
Закріплення правила написання географічних назв.Джереджа Р.О.
 
Сценарій свята "Моя бабуся".Джереджа Р.О.
Сценарій свята "Моя бабуся".Джереджа Р.О.Сценарій свята "Моя бабуся".Джереджа Р.О.
Сценарій свята "Моя бабуся".Джереджа Р.О.
 

Літературне читання.Джереджа Р.О.

  • 1. Тема:Підсумковий урок за розділом "З чистого джереланародної творчості" Мета: узагальнити та систематизувати уявлення учнів про усну народну творчість; повторити вивчені жанри усної народної творчості, перевірити знання, вміння та навички учнів; формувати предметні компетентності; розвивати творчі здібності та мовлення учнів, інтерес до вивчення усної народної творчості, виявляти своє ставлення, оцінювати; виховувати любов до культури рідного народу, гордість за народ, який залишив для нас багату спадщину. Обладнання:презентація "З чистого джереланародної мудрості", ілюстрації до казок картки, схеми-опори. Хід уроку І. Організація класу. - Кожен народ у світі пізнають за символами. Нас, українців, шанують за рушники і вишиванки, вербу і калину. Серед птахів також виділяють символи: лелека, ластівка, соловей. Співом соловейка захоплюються всі. Такою ж є і наша мова солов'їна. А чи знаєте ви, що кожен соловей має власний голос, не схожий на голос іншого птаха? А співають лише самці, щоб звернути увагу подружки? Сподіваюсь, що ви на уроці, як соловейки, даватимете неповторні відповіді і зачаруєте ними своїх однокласників і всіх присутніх у класі. ІІ. Повідомлення теми і завдання уроку. - Сьогодні у нас підсумковий урок за розділом "З чистого джерела народної творчості". Він буде насичений іграми, цікавими завданнями, які
  • 2. допоможуть нам згадати все, що ми вивчили з цієї теми на уроках і в позаурочний час. Дуже прошу бути уважними, активними, спостережливими, а при роботі в групах допомагати один одному і поважати думку товариша. - Діти, що спадає вам на думку, коли чуєте слова "народна творчість", "народна мудрість"? - Подивіться, яке багате, насичене джерело народної мудрості! Скільки струмочків вливається і витікає з нього, збагачуючи мову українського народу, відображаючи його мудрість. - Як ви думаєте, а чому джерело "чисте"? Чисте тому, що увібрало у себе мудрість народу, який завжди мріяв про щасливе вільне життя, найкращими людськими рисами вважав чесність, доброту, працелюбність. І ми сьогодні послухаємо, про що дзвенять деякі струмочки. А які саме, дізнаємось, прочитавши "Літературну математику" (слайд) ІІІ. Узагальнення і систематизація набутих знань. 1. Робота над повторенням знань про казки а) "Мозковий штурм" - Отож, казки. І що воно таке-ото - казка? Прошу відповісти групу "Казкарів" (Казка - це цікава вигадка історія про події, яких не може бути в реальному житті. Казки мають повчальний характер.)
  • 3. - Жили казки в прадавні часи і тепер живуть у народі, в творчості письменників, в кіно. Бо вони - чудо із чудес! - Які казки ми вивчили у розділі? - Які це казки? (чарівні) - Чого ми навчились у героїв казки "Кривенька качечка"? Які риси засуджує казка? - Які герої казки "Кирило Кожум'яка" викликають у вас захоплення? Які їх риси варто наслідувати? б) Хвилинка-веселинка "Казки переплутались". - На сьогоднішній урок до нас поспішали не лише нові казки, а й вивчені раніше. Так поспішали, що впали і переплутались. Визначіть. які казки потрапили в халепу. Були собі дід та баба Пішов дід на город: гуп, гуп... - та й загубив рукавичку. Став на воротях у червоних чоботах та й каже: "Півнику, братику, відчини!" Поклав він пироги на стіл, а мишенята тут як тут. ("Ріпка", "Рукавичка", "Коза-дереза", "Котик і Півник", "Колосок") в) А тепер слово групі "Казкарів" "Вікторина" - Кому із персонажів належать ці слова?  Де вже миритися? Битися з тобою іродом проклятим! (Кирилові Кожум'яці)
  • 4.  Знаєш що, діду? Зробимо так: скажемо, що йдемо по грибки, а самі заховаємося та й будемо виглядати, хто до нас понесе воду? (Бабі)  Це ж уже проклятий змій загубив мою дитину (Князеві)  Візьмемо її додому, нехай вона у нас живе (Дідові) г) Запишіть план до казки у правильній послідовності o Спалене гніздо o Незвичайна знахідка в лісі o Помічниця o Дівчинка покидає стареньких [Виставлення балів в картці самооцінювання] д) Вправа "Придумування історії із шостим словом" [оцінювання] е) Творча вправа (в групах) Перегляд частини мультфільма "Про всіх на світі". - Скласти продовження казки. [оцінювання творчої роботи] Часто після школи, коли хочемо відпочити, переглядаємо казки. Ось і зараз я пропоную переглянути казку. Трішки відпочити, але бути пильними, бо казка не має закінчення. 2. Робота над прислів'ями - Що таке прислів'я? Це ніби певні поради або правила життя, в яких щось схвалюється або засуджується. В них коротко сказано про найсуттєвіше. Завдання від "Знавців прислів'їв" а) Назвіть прислів'я про знання б) Гра "Хто правильно закінчить прислів'я"
  • 5. Хто багато читає,… Хочеш більше знати … Слово - не горобець, … Не той друг, хто медом маже, а … Умій сказати, … в) Гра "Ти - мені, я - тобі" Виберіть з картки - довідки прислів'я про людей з протилежним характером Лякана ворона і куща боїться. 1 група Останню сорочку віддасть Менше обіцяй, більше роби У праці народжуються герої Сміливого куля не бере Ледачому і в будень свято 2 група Сміливі міста беруть У щедрих господарів кури по два яйця несуть. Де руки й охота, там скора робота. Не хвали сам себе, нехай тебе люди похвалять. Посеред зими і льоду не випросиш.
  • 6. 3 група Щедра душа меду не жаліє. Хто поспішить, той людей насмішить. Сміливому і море по коліно. Для нашого Федота не страшна робота. 3. Робота над піснями. Важко уявити собі життя українського народу без пісні. Українці - співоча нація, і пісня супроводжує їх все життя. Назвіть відомі вам українські народні пісні. а) Виконання пісні "Ой на горі жита много" б) Завдання групи "Піснярів" Назвіть, які пісні співають герої цих казок? в) фізкультхвилинка "Два півники" 4. Робота над загадками Пригадаємо, що називають загадками. З давніх-давен наш народ перевіряв загадками розумові здібності своїх співрозмовників. а) загадування власних загадок Дві сестриці гуляють, одна одну переганяють. (ноги) Усе те, що є на світі все там, звідки кожен бере, скільки хоче
  • 7. А все лишається. (книга) Хто дістане зубами потилицю? (гребінець) Скільки б не їв, а завжди голодний? (вогонь) б) "Складіть загадку про рослин, тварин, шкільні речі" (в групах). 1 група (червона, соковита, гірка, добра, смачна) калина 2 група (прудка, маленька, пухнаста, руденька) білка 3 група (вона вчить, завжди мовчить, потрібна всім) книга в) "Відтворити загадку" У полі зростав У лісі зростав У муляра побував У столярапобував В дворі оселився В кімнаті оселився Скатертиною укрився (стіл) Скатертиною укрився Оцінювання IV. Доповнення, розширення досвіду учнів з теми 1. Підготовча бесіда Жанри народної творчості створювали сотні років тому. Можливо нам, сучасним людям, це вже не потрібно? Ви згідні з таким твердженням? В людей завжди була і є природна потреба творити. Творили наші предки, творити хочуть і сучасники. І джерелом творчості для нас є народна мудрість. Щоб переконатись у цьому, пропоную ознайомитись із твором А.Григорука "Хочеш бути щасливим, не будь лінивим". Хочеш бути щасливим, не будь лінивим.
  • 8. Загадала бабуня, щоб Дениско перебрав дві склянки гречаних круп на кашу: там же і насінинки бур'янутрапляються, і «колінця» зід стебел, і навіть манюні грудочкиземлі. А зід усього того хіба може бути каша смачна! Сів Дениско за стіл, чисті крупинки відгортає по ліву руку, а весь непотріб — по праву. Тільки роботаця загайна і вимагає великого терпцю та уваги, а на Дениска швидко ліньки напали. От він і перебрав крупи абияк. Бабуня ж була певна, що Дениско попрацював на совість, і висипала крупи в окріп. Зварилася каша. Сіли всі вечеряти. Коли це Дениско як підскочить: — Ой! Що ви мені підсунули! — і виплюнув на край тарілки крем'яшка. Всі повернули до нього голови, а бабуня відклала набік ложку і з докором сказала: — Це дякуй тому хлопчикові, що крупи перебирав. Все йому, бач, ліньки. — Е, лінивому й нитку перервати важко,— підтакнув тато. — Щира правда,— не втримавшись, докинув і своєслово дідусь.— Лінивий сидячиспить, лежачи робить. — Ледачому завше ніколи,— посміхнулася мама.— Вранці росяно, в обід душно, а ввечері комарікусають. — Знаю, знаю,— винувато закліпав очима Дениско.— Хочеш бути щасливим, не будь лінивим... А.Григорук 2. Словникова робота. 3. Мовчазне читання оповідання. 4. Аналіз твору Яку справу доручила бабуся онукові? Як він виконав роботу?
  • 9. Що з цього приводу сказав тато? мама? дідусь? бабуся? Зачитайте. Чим особливі ці речення? Чим цікавий цей твір? V. Підсумок уроку. Настав час підвести підсумки нашої роботи. Пропоную зробити це, використавши 6 капелюхів мислення. Зверніть увагу, апелюхи солом'яні. Це один із видів національного одягу українців. Чому капелюхи? Капелюх легко надягти і зняти. А ще й до того - він символ розумової діяльностію Це відноситься і до нашої ситуації, оскільки ми повинні вміти змінювати свої думки з такою ж легкістю, як і кольорові капелюхи. Білий капелюх - символізує повну відсутність кольору, символ інформації, фактів. Тож прошу перерахувати, які завдання виконували на уроці? Жовтий капелюх - легкий, приємний, радісний. Чому знання про народну творчість необхідні в нашому житті? Чорний - символізує сум, печаль. Чорний капелюх - це критика. Можливо,вам не все подобаєтьсяв народній творчості? Щось не сподобалось на уроці? Червоний - це колір вогню, сильних емоцій. Які відчуття супроводжували вас на уроці? Який настрій? Зелений - це колір родючостіі розвитку. Символізує рослину, яка з'явилася з крихітної насінини і тянеться до життя.
  • 10. Перебуваючи під зеленим капелюхом, ми придумуємо нові ідеї. Хто з вас має ідеї щодо застосування народної творчості? Синій колірсиволізує розум, врівноваженість. Синій капелюх - управління процесом. Попросимо наших гостей сказати, що ми досяглиі що треба робити для кращого опанування теми, що вивчали? Результати оцінювання.