Бібліотека – розвиток дитячої творчості та дозвілля для дітейpptx
урок мIнi конференцiя
1. Злинська загальноосвітня школа № 2 І-ІІІ ступенів
Маловисківської районної ради Кіровоградської
області
Урок-міні-конференція
«Тільки в праці – життя і
краса»
(Позакласне читання за творами
В.О.Сухомлинського, 4 клас)
Підготувала:
Учитель початкових класів
Велігіна О.М.
2. Тема. Тільки в праці – життя і краса.
Мета. Удосконалювати навички виразного читання; уміння швидко
орієнтуватися в тексті; збагачувати словник учнів; розвивати вміння доводити
свою думку; виховувати любов до праці.
Обладнання: портрет В.О.Сухомлинського; виставка книжок автора;
коло, з якого під час уроку утворюється сонечко – підсумок уроку; малюнок –
бджола збирає нектар; твори учнів щодо теми уроку.
Хід уроку
І. Організація учнів до уроку.
Продзвенів уже дзвінок,
Починається урок.
ІІ. Вступна частина (ознайомлення з правилами конференції,
повідомлення теми уроку).
1. Бесіда.
Учитель. Сьогодні в нас незвичайний урок – урок – міні – конференція.
Вам цікаво дізнатися, що таке «конференція»? Тому я надаю слово
представникові довідкового бюро.
Представник довідкового бюро. Конференція (від латинської конферанс –
«збираю в одне ціле») означає збори,нараду представників держав,
громадських, навчальних та інших організацій для обговорення певних
питань. Міні – маленька.
Учитель. Тому сьогодні наша класна кімната – це конференц-зал, ви –
делегати цієї конференції, а наші гості – спостерігачі. У роботі конференції
мають право брати участь усі бажаючі; дотримуючись певних правил:
• не порушувати дисципліни;
• бути толерантними;
3. • відповідати голосно, чітко, за темою та змістом згідно з нашим девізом
(написано на дошці):
Щоб успіхи чудові мати,
Треба багато всім читати!
Кожна конференція за своєю структурою має тему, мету, наприкінці
приймається рішення.
То й ми сьогодні з вами будемо працювати за темою … Забула! Пробачте!
Розхвилювалась!Що робити?Так потрібна допомога – поетична хвилинка,
яка, сподіваюсь, підкаже мені тему конференції.
2. Слово надається читцям, які розповідають вірш Василя Марсюка «За що
хвалять?»
3. Робота за змістом тексту.
Чого ніяк не може зрозуміти хлопчик?
А що б ви відповідали на його запитання?
Що ви можете сказати про дівчинку? Яка вона?(старанна, наполеглива
учениця).
4. Робота над епіграфом конференції.
Учитель. Поки ви слухали вірш, я отримала повідомлення від
представників довідкового бюро. Це повідомлення - епіграф нашої
конференції. Сподіваюсь, це допоможе нам визначити тему конференції.
Епіграф, діти, - це грецьке слово, прислів’я або приказка, крилатий вислів,
уміщений перед текстом твору, що визначає тему, його загальний тон.
Але прочитати його самостійно я не можу, букви переплуталися.
Тож, шановні делегати, спробуємо скласти епіграф нашої конференції,
який стане, я сподіваюсь, не тільки епіграфом нашого уроку, але й
супроводжуватиме нас упродовж життя.
На дошці:
млюЗе ситькра цесон, а дилюну – цяпра. (Землю красить сонце, а людину
– праця).
4. Тому скажіть лиш: будь ласка, що ми сьогодні з вами будемо робити?
(Працювати)
А працювати ми будемо за темою «Тільки в праці – життя і краса».
Мета нашої конференції дуже проста. Подивіться,що вам нагадує це
коло? (Сонечко)
А чого йому не вистачає? (Промінців)
Тому ми з вами сьогодні під час проведення конференції повинні
повернути промінці – слова – висновки, які будемо використовувати
щодо теми. А для цього вам необхідно:
Розуміти прочитане;
Емоційно сприймати текст;
Бути активними, а це означає що робити? (Працювати, читати,
розповідати).
ІІІ. Робота над темою уроку.
1. Визначення проблеми.
Учитель. Час роботи настав. До мене звернулося наше місцеве телебачення
із проханням допомогти їм дати відповідь на запитання однієї допитливої
онуки. До вашої уваги декілька кадрів нового фільму.
1) Інсценізація оповідання «Чорні руки».
2) Обговорення тексту.
Гра «Мікрофон»
Як ви зрозуміли бабусину відповідь?
Як ви вважаєте, для чого потрібні руки?
Як ви розумієте, що таке праця?
2. Обговорення проблеми стосовно теми конференції.
1)Слово надається читачеві.
Читач. Я нагадаю твір В.О.Сухомлинського «Який слід повинна залишити
людина на землі», в якому розповідається, як хлопчик зіпсував роботу
Майстра-будівельника, залишив слід своєї маленької ніжки на ще
5. незатверділому цементі. І тим самим залишив слід на сходинці на роки.
(Учень стисло переказує текст)
Учитель. Дякую за вашу думку, але чи всі делегати конференції згодні з
таким висновком читача? Доведіть, що саме це хотів сказати автор твору.
2)Робота над змістом тексту «Який слід повинна залишити людина на
землі?»
Вибіркове читання
Зачитайте, що будував Старий Майстер.
Який вчинок зробив Хлопчик?
Чи зрозумів він тоді, що зробив погано?
Що згадав Чоловік на старості років?
Що він залишив після себе на землі?
Чи такий «слід» мав на увазі автор, даючи оповіданню заголовок?
3)
3)Робота в групах.
Завдання1. За 2 хвилини дати відповідь на запитання .
Який слід повинна залишити людина на землі?
(Технологія «Мікрофона»)
4)Висновок
Людина повинна своєю працею приносити користь, радість і собі, і
батькам, і суспільству.
3. Робота над текстом «Людина принесла життя»
1) Слово надається критикові.
Критик. Людина народжується на світ, щоб лишити по собі слід вічний.
Я зараз працюю над текстом В.О.Сухомлинського «Людина принесла
життя», склав до тексту план і визначив, що наші молоді руки потрібні,
щоб збагатити, прикрасити своє село, рідний край.
Пропоную план до тексту.
Мертве поле – сірий похмурий острівець.
6. Прийшла на поле людина.
Сталося диво – мертве поле зазеленіло.
А вас, друзі, прошу зачитати текст за пунктами плану.
2) Виразне читання тексту за пунктами плану.
Висновок. Учитель пропонує на дошці скласти павутинку, де потрібні
руки дітей, щоб збагатити, прикрасити свій рідний край.
Який висновок ми можемо зробити?
4. Хвилинка відпочинку.
1) Закресліть усі букви у і прочитайте прислів’я .
Люудуинуа куруасунуа неу сулуоуваумуи, ау доубуруимуи дуілаумуи.
2) Доберіть до малюнка прислів’я, або придумайте самі.
(малюнок бджоли, яка збирає нектар. Мала бджола, а й та працює.)
Висновок. Гра – це теж праця, якщо гратися розумно, на радість собі й
оточенню.
5. Робота над текстом «Найкрасивіше і найпотворніше».
(Цей текст не був домашнім завданням).
1) Слово надається письменникові, який склав свій варіант тексту
В.О.Сухомлинського «Найкрасивіше і найпотворніше» (Учень читав
текст не до кінця, до слів «Іде далі. Підходить до школи. Бігають діти,
граються…).
2) Гра «Так чи ні». Перевірка уважності сприймання нового тексту.
Хлопчикові загадали написати в школі твір. (Так)
Хлопчик недовго думав і з’ясував, що ж на світі найкрасивіше, а що –
найпотворніше. (Ні)
Найкрасивіше, - сказав Дідусь, - це праця людська. (Так)
А чи побачив Хлопчик найпотворніше? (Ні)
3) Робота в групах.
Учитель. Письменник не до кінця прочитав цей текст.
7. Завдання. Скласти кінцівку цього тексту. Що найпотворніше побачив
Хлопчик? Вам 2 хвилини для роздумів.
4) Технологія «Мікрофон»
Заслуховуються версії груп стосовно кінцівки тексту.
Письменник зачитує справжні слова В.О.Сухомлинського.
- Так яке рішення ми сьогодні приймаємо? (Працювати, щоб стати
Людиною.)
6. Робота з прислів’ями.
- А висновок нашої конференції ви зробите самостійно.
(учитель роздає деяким учням картки зі словами, з яких потрібно
скласти прислів’я: «Людина зробить своєю доброю працею землю
кращою.»)
7. Технологія «Мікрофон».
- Як ви вважаєте, наш урок приніс вам користь, а мені радість?
- Скажіть, який висновок ви зробили кожен сам для себе?
- Які враження ви отримала від конференції? Що сподобалось?
Висновок. Необхідно поважати працю інших. А якщо ти поважаєш
працю інших людей, шануєш, вони поважають і шанують тебе. Усе в
нашому житті йде по колу. Настав час звернутися до нашого сонечка.
8. Оцінювання.
- Слово надається спостерігачам.
9. Підсумок уроку. Робота з сонечком.
Під час уроку вчитель непомітно чіпляє до сонечка промінці, які тепер
зачитує за планом.
10.Домашнє завдання.
Перед вами кросворд уже розгаданий, ваше завдання придумати запитання
до цього кросворду. Зісловамицього кросвордуви зустрічалися сьогодні на
уроці та в творах В.О.Сухомлинського.