1. Міністерство освіти і науки України
Відділ освіти Маловисківської райдержадміністрації
Хмелівська загальноосвітня школа І-ІІ ступенів
2. Тема:«Я хочу сказати своє слово»
Матеріал уроку: Василь Сухомлинський«Я хочу сказати своє слово!»;
Вадим Скомаровський«Пісенька». Володимир Коломієць «Ліс і лис»
Мета:формувати в учнів уміння спостерігатиза навколишнім світом, вчити
добиратислова для передачі красиприроди, ознайомлюватиучнів з життям
та творчістюВ.Сухомлинського, викликати інтерес до його творів,
виховувати любов до рідного слова, розвиватизв’язнемовлення і читацькі
навички.
Обладнання:картки для розширення поля читання, ілюстрації, роздатковий
матеріал(картки).
ХІД УРОКУ
І. Організаціяучнівдо уроку.
Продзвенів уже дзвінок, тож розпочинаємо наш плідний урок.
Девіз нашого уроку: Хто багато читає,
Той багато знає,
Хто швидко читає,
Тойбагато зробитивстигає.
ІІ. Мовна розминка.
Мовна загадка:
Я лише три букви знаю,
Весь у зелені буяю,
Спробуйбукву замінить-
Хижим звіром стану вмить.
-Чим відрізняються ці слова?
Читання скоромовки з дошки:
Біг додомуз лісу лис.
Шелестів над лисом ліс.
ІІІ. Повідомленнятеми та мети уроку.
-Прочитайтез дошки вислів.
-Коли ви вже чули цей вираз? Які твори з цього розділу вже прочитали?
-А зараз я вам прочитаюназви творів, а ви подумайте, що їх об’єднує?
*** «ЯкНаталя у Лисиці хитринку купила»; «Дідова колиска»;
«Сьомадочка»;«Горбатенькадівчинка»; «Соловейі жук»
3. Сьогодні на уроці ми будемо опрацьовувати оповідання про ваших
ровесників, про те, як малі учні вчилися спостерігати красу природи рідного
краю і передавати це у своєму мовленні. І назва цього оповідання
В.Сухомлинського співзвучназ назвою розділу «Я хочу сказати своє слово».
Але перед тим, як прочитати оповідання скажіть, будь ласка, що ви знаєте
про В. Сухомлинського? (Відповіді дітей)
Короткабіографія (розповідь вчителя).
ІV. Опрацюванняоповідання.
1)Читанняоповіданнявчителем.
-Скажіть, коли і де відбувається подія, описана в оповіданні?
-Як звали вчительку? В який клас ходили діти?
2)Словникова робота.
Учні працюютьна карткахз метою розширення поля читання.
НЕ БО СИ НЄ
ГРА ЛО ЧИС ТЕ
ДИ ХАЛО СУМ НЕ
СКА ЗАЛА ГОЛУ БЕ
ТРЕПЕ ТАЛО ХОЛО ДНЕ
3)Самостійнечитання оповідання учнями.
-В яку пору року повела Катерина Іванівна дітей в поле?
-Що вчилися робити діти?
4)Вправа на розвиток швидкостічитання.
«Кидок-зачіска». Виконується 3 рази по 30 сек.
5)Аналіззмістуз елементами вибірковогочитання.
-Знайдіть і прочитайтеописосіннього ранку. Чому в степу було сумно?
-Яке завдання поставила вчителька дітям?
-Як поставились до завдання діти?Депроце сказано?
-Чи можна сказати, що вчителька була задоволена відповідями
учнів?Поясніть свою думку.
-Хто із школярів дібравнайвлучніше слово?
-Яким Валя побачила небо?Як вона про це сказала?Прочитайте.
-Який у неї був настрій?
-Яким діти побачили небо після Валинихслів?
-Прочитайтемовчки останній абзац. Як ви розумієте його зміст?
4. 6) Гра «Віднайди помилкувчителя»
7)Розвиток зв’язного мовлення.
-Яким ви бачили небо, коли йшли до школи?
-Сірим чи синім? Темним чи блакитним? Низьким чи високим?Чистим чи
хмарним?Аякий воно мало настрій?Чомуви так думаєте?
ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА.
V.Опрацюваннявірша Вадима Скомаровського.
«Пісенька»
1) Читання віршавчителем.
-Що хотів наздогнати хлопчик?
-Прочитайтевірш мовчки і зверніть увагу на його побудову.
-З чим порівнює автор пісеньку? Де вона ходить?
-Яку ж пісеньку наздожене хлопчик?
2) Виразнечитання віршаучнями.
-Які пісні можна зустріти у дворі? У лісі?
VІ. Опрацюваннявірша ВолодимираКоломійця«Ліс і Лис».
-Прочитайтевірш мовчки. Що робив лис у лісі? Чим він був розчулений?
Читання вірша «Луною» завчителем.
Читання вірша «Буксиром»засильнішими учнями.
-У якому блокноті лис писаввірші? Який у нього настрій від цього?
-Як ви думаєте, про що мріє лис?
-А який цей лис – добрий чи злий?
Гра «Перепутанка»
Конкурс «Майстер виразного читання»
VII. Римування.
До нас іде весна чудова
Весела, світла…(веселкова).
Скрізь стало радісно і світло
Все навкруги уже… (розквітло).
І світить сонечко згори
На поле ліс і на...(двори, луги)
5. Зазеленіло зразу всюди,
Беруться до роботи…(люди)
Бо й приказка така існує,
Що день веснянийрік…(годує).
VIII. Підсумок уроку.
-Прочитайтеречення, в яких загубилися склади.
-З яких вони творів?
Хо__ть пі_нька са__ крадь__ма.
Ви__ко в не__ле__ключ пе__літ__ пта___.
Доб___йо___від хо__шихду___.
-Який висновок ви зробили для себе після прочитаних?