Смолінське навчально-виховне об’єднання
«Загальноосвітняшкола І-ІІІ ступеня –
гімназія – позашкільний навчальний заклад»
Урок навчання грамоти
у 1 класі
за оповіданням Василя Сухомлинського
«Ледача подушка».
Вчитель Кононенко А.О.
2017-2018 н.р.
2.
Тема: За ВасилемСухомлинським «Ледача подушка».
Мета: Познайомити учнів з творами В.О. Сухомлинського, формувати в
учнів вміння слухати;розвивати мислення, вміння аналізувати текст,
проникати в мотиви поведінки дійових осіб; виховувати любов до праці,
прагнення до самовдосконалення.
Обладнання: крилаті вислови, прислів’я про працю, твори та портрет В.О.
Сухомлинського..
Хід уроку
І. Організаційний момент
Нумо, діти, до роботи!
Для навчання час настав.
Наберімося охоти
До потрібних добрих справ.
ІІ. Основний етап.
1. Підготовча частина.
Мовленнєва розминка
а). Вправи для розвитку артикуляції дихання.
— «Цокання» язиком у ротовій порожнині.
— Набравши повітря, якнайдовше вимовлятислово «ні» з поступовим
видихом (тричі).
— «Маятник» - ротик відкритий в усмішці, язикрухається від лівої щоки до
правої (10 разів)
б). Роботанад чистомовкою.
Енька-енька- енька – донечка маленька.
Аю-аю-аю – маму все чекаю.
Ила-ила-ила – посуд перемила.
Ла-ла-ла – квіти полила.
Иця-иця-иця –ростев мами помічниця.
2. Повідомлення теми і мети уроку.
- На сьогоднішньому уроці ми познайомимось з
оповіданням В.О.Сухомлинського «Ледача
подушка». Василь Олександрович
Сухомлинський — педагог, письменник.
Народився у с. Василівка на Кіровоградщині. Ріс
жвавим, допитливим хлопчиком, любив
малювати. Але зошити, пензлі, фарби можна було
придбати за лікарські рослини. За одну склянку
акації давали два зошити. Тому хлопчик ціле літо
пропадав у лісі, гарно навчався, мав чудову
пам’ять. Багато років був директором і вчителем
3.
Павлиської школи. Дужелюбив дітей. Для них писав казки, оповідання. З
одним із них ми й ознайомимося на уроці.
- А чи може бути «ледачою» подушка?
- Кого називають ледачими?
- Назвіть слово, протилежне за значенням до
слова «ледачий». Зробіть звуковий аналіз слова
«подушка».
- Не завжди діти поступають правильно, але як
добре, що поряд є мудрі порадники, наші дідусі і
бабусі. Щира усмішка, добре, мудре слово мають дуже велику силу. Про все
це писав у своїх творах В.О. Сухомлинський.
3 Сприйняття та усвідомлення нового матеріалу
1. Складання «павутинки» якостейсправжньої людини.
(Слова надруковані на смужках паперу. По центру дошки зображення дітей)
- Перед вами слова:
Доброта, ненависть, мудрість.
Злість, дружба , чесність.
Лінощі, жадібність, чуйність.
Любов, байдужість, працелюбність.
- Виберіть ті, що, на вашу думку, характеризують справжню людину?
Працелюбність Чесність Чуйність Любов Дружба Доброта Мудрість
2..Читання оповідання В.О.Сухомлинського«Ледача подушка» вчителем.
- Чи сподобалосявам оповідання?
- Якого віку була дівчина?
3. Словниковаробота.
Лінощі
подвір'я
4.
прокинуся
усміхається
рано-рано
рано-пораненьку
Фізкультхвилинка
(Руханка під веселумузику)
5. Аналіз змісту оповідання..
- Хто був винен у лінощах Яринки?
- Що порадив Яринці дідусь?
- Як Яринка провчилаподушку?
- Чому дідусь усміхався?
- Чи справдіподушка була ледачою?
- Як ви розумієте прислів’я?
Хочеш бути щасливим – не будь лінивим.
.
III. Підведенняпідсумківуроку
- Закінчіть речення:
«Я сьогодніна уроці зрозумів (зрозуміла) ...»
- Чого нас вчить твір В.О. Сухомлинського?