SlideShare a Scribd company logo
1 of 5
Смолінське навчально-виховне об’єднання
«Загальноосвітня школа I-III ступенів – гімназія – позашкільний
навчальний заклад»
Урок серед природи в 3 – А класі
Природа навколо нас
Вчитель – методист
Лукаш Н.А.
Тема. Природа навколо нас
Мета:Уточнити й розширитиуявлення учнів про різноманітність природи;
з’ясувативідмінності між неживим і живим; встановити взаємозв’язкиу
природі; ознайомитиз ланцюжками живлення навколишньої природи;
розвивати уміння спостерігати за змінами в живій і неживій природі;
виховувати бережливе ставлення до навколишньої природи.
Обладнання:Загадки, М. Ільїна «Навіщо п’ють воду», предметні малюнки,
прислів’я, вірші про осінь.
Хід уроку
I. Повідомленнятеми і мети уроку
II. Вивченнянового матеріалу
1. Вступна бесіда про навколишню природу.
— Подивіться уважно навколо. Що ви бачите?
— Згадайте, де ви відпочивали влітку, що спостерігали?
(Вчитель доповнює, пояснює:Сонце, небо, хмари, дерева, птахи, річки, моря,
дощ, грім, райдуга, вода, яку ми п’ємо, повітря, яким ми дихаємо... Як можна
назвати все це одним словом?(Природа))
— Чи можна назвати природою школу, будинки, машини? (Ні)
— Чому? (Бо це створено руками людини.)
— Отже, все, що зроблено і побудовано рукамилюдини,— це рукотворний
світ навколо нас.
Як ви вважаєте, що належить до живої природи, а що — до неживої?
— До неживої природиналежать сонце, місяць, зорі, вода, повітря,а також
різне каміння, пісок, глина, ґрунт, який є необхідною умовою для життя
рослині багатьох тварин. До живої природиналежать людина, рослиниі
тварини.
- Чому природуподілили на живу і неживу? У чому полягає різниця між
живою і неживоюприродою?
( Уточнюючивідповіді, вчитель підкреслює, що ознаками всього живого є
те, що воно: народжується,живиться, дихає, росте, розмножується і
відмирає. а предмети неживої природицих ознакне мають.)
— Чи може жива природаіснувати без неживої?Чому?
— Що потрібно рослинам, тваринам для життя?
— Отже, жива природане може існувати без неживої, але жива природа
впливає на неживу.
- Чи пов’язанітварини і рослиниміж собою?Як? (Відповідіучнів)
— Ви дізналися, що тварини живляться рослинами. але є тварини, що
їдять інших тварин. Такі зв’язкиназиваються Ланцюжкамиживлення.
Наприклад:
КОЛОСОКМишаЗМІЯОрел
— Спробуйте самостійнонавестиприклади ланцюжківживленняу
природі. (Учні наводять приклади.)
— Зараз ми з вами поговорилипро життя рослині тварин. а що ж потрібно
для життя людини? (Повітря, вода, їжа, тепло)
— А чи змоглаб жити без природилюдина? (Ні) — Доведіть.
Загадка:
Куди вступиш — всюди маєш, Хоч не бачиш — споживаєш. (Повітря)
Учитель пропонуєучням закрити рукою ніс і рот.
— Що ви відчуваєте? — Чому ви задихаєтеся?
— Чого вам не вистачає? (Учні роблять висновок: «Людинідля життя
потрібне повітря».)
— Без повітря людина не може прожити навіть кілька хвилин. Вона постійно
вдихає і видихає повітря, тобто дихає все своє життя.
Послухайтеі відгадайтезагадку:
Відома звіку рідина,
Усяк її вживає.
Буває хмаркоювона,
Сніжинкою буває,
Бува, як скло,
Крихка, тверда
Звичайна, підкажіть,... (Вода).
- Без води не можуть жити люди, тварини, рослини. Де немає води,
там немає життя. але всьому живому потрібна чиста вода. а щоб краще зро-
зуміти, чи може людина жити без води, уважно послухайте оповідання.
- Навіщо п’ють воду?
Здається, запитання просте. а спитаєш, то виявляється, що з десяти
чоловік тільки один знає, навіщо п’ють воду. Ти скажеш: воду п’ють тому,
що хочеться . А чому хочеться?
- Тому, що без води не можна жити.
А жити не можна тому, що ми воду весь час витрачаємо і нам треба
поповнюватиїї запас.
Подихай на холодне скло. Скло спітніє, вкриється краплинками води.
Звідки взялася вода?З тіла. або ось ти жаркого дня спітнів. Звідки взявся
піт? Знову ж таки — з тіла.
А якщо ти воду витрачаєш, то тобі треба її час від часу поповнювати.
За добулюдина втрачає аж десять склянокводи, отже, стільки ж треба її
випити або з’їсти.
- А хіба воду їдять?
У тому то й справа, що їдять. У м’ясі, овочах, у хлібі, у будь-якій їжі води
дуже багато.
— Як ви гадаєте, чи може людина жити без їжі? (Ні) — Чому?
— Людина не може жити не тільки без води, але й без їжі. Для того, щоб
людина розвивалася і жила, їйнеобхідно їсти. Потрібно вживати їжу
рослинного татваринного походження.
III. Закріпленнявивченогоматеріалу
1. Гра «Поміркуй».
Класифікація предметних малюнків: жива і нежива природа, рукотворний
світ. Діти вибирають малюнки за групами.
Береза, гриб, місяць, сонце, річка, олівець, будинок, метелик, автомобіль,
дівчинка, риба, камінь.
2. Відгадайтезагадки До якої природиналежать слова-відгадки?
• Голуба хустина, червоний клубок,
По хустині качається,
Людям усміхається. (Небо, сонце)
• Прозорий, мов скло, а не вставиш у вікно. (Лід)
• Не дерево, а з листками, Несорочка, а зшита,
Не поле, а засіяне. (Книжка)
• Біла латка, чорна латка По дереву скаче. (Сорока)
• Хоч не шию я ніколи, а голок завжди доволі. (Їжак)
• Всю ніч бродить навмання, Прокладаєшлях до дня. (Місяць)
• Червоне коромисло
Через річку повисло. (Веселка)
• Шість ніг без копит.
Ходить, а не стукотить.
Літає, а не птиця. (Жук)
3. Яка зараз пора року. Які зміни відбулися в живій та неживій природі з
приходом осені?
4. Робота вгрупах 1 група. Доповнитивірш словами.
Ходить …. по покосах,
В золоте фарбує …
І горять шовкові…
У зажурених …
Пада, в’яне… багряний.
2 група. Збери прислів’я.
Листопад не лютий - та спитай чи вдягнений та взутий.
Жовтень ходить по гаю та виганяє птахівз гаю.
Вересневий час сім погод у нас.
IV. Підсумок уроку
— Що належить до живої природи?
— Що належить до неживої природи?
— Що ми називаємо «рукотворним світом»?
— Чи може людина жити без повітря, води, їжі?
Гра «Хтобільше?»
Учні об’єднуються в 3 команди. Одна команда називає предмети живої
природи, друга — неживої природи, третя — «рукотворногосвіту». Виграє
та команда, яка назве більше предметів.
Діти отримують Пам'ятки. (Читає вчителька, а діти слідкують).
1. Кожензелений листочок, кожна травинка виділяє в повітря кисень.
Без нього немає життя. Не топчи, на рви її даремно!
2. Найгарніша квітка та, що квітує там, де зросла. Не губи її!
3. Невеликий скромнийбукет квітів говорить про те, що ти свідома, добра,
бережна людина.
4. Щоб згубити молодедерево — потрібна хвилина, а виростити — роки.
5. Не ламай черемху та інші кущі! Природащедра до нас. Усе, що ми
маємо,— від неї. То відплати їйсвоєю добротою, увагою, і вона буде
щедрою.
V. Домашнєзавдання
1) Опрацювати статті у підручнику.
2) Дібрати по три загадки про предмети живої та неживої природи.

More Related Content

What's hot

Pryrodoznavstvo gilberg 1klas
Pryrodoznavstvo gilberg 1klasPryrodoznavstvo gilberg 1klas
Pryrodoznavstvo gilberg 1klaskopeykin1991
 
3 yds i_2020-1
3 yds i_2020-13 yds i_2020-1
3 yds i_2020-14book
 
3 yds l_2020-1
3 yds l_2020-13 yds l_2020-1
3 yds l_2020-14book
 
3 yds l_2020-2
3 yds l_2020-23 yds l_2020-2
3 yds l_2020-24book
 
7 биол мусієнко_славний_2007_укр
7 биол мусієнко_славний_2007_укр7 биол мусієнко_славний_2007_укр
7 биол мусієнко_славний_2007_укрAira_Roo
 
Підручник з біології для 9 класу. Базанова
Підручник з біології для 9 класу. БазановаПідручник з біології для 9 класу. Базанова
Підручник з біології для 9 класу. БазановаНаталья Полищук
 
7 биол остапченко_балан_2015_укр
7 биол остапченко_балан_2015_укр7 биол остапченко_балан_2015_укр
7 биол остапченко_балан_2015_укрAira_Roo
 
8 b k_2016
8 b k_20168 b k_2016
8 b k_20164book
 
7 биол запорожець_черевань_2015_укр
7 биол запорожець_черевань_2015_укр7 биол запорожець_черевань_2015_укр
7 биол запорожець_черевань_2015_укрAira_Roo
 
Ja doslidzhuju-svit-2-klas-ishchenko-2019-1
Ja doslidzhuju-svit-2-klas-ishchenko-2019-1Ja doslidzhuju-svit-2-klas-ishchenko-2019-1
Ja doslidzhuju-svit-2-klas-ishchenko-2019-1kreidaros1
 
7 биол шабанов_кравченко_2015_укр
7 биол шабанов_кравченко_2015_укр7 биол шабанов_кравченко_2015_укр
7 биол шабанов_кравченко_2015_укрAira_Roo
 

What's hot (16)

Pryrodoznavstvo gilberg 1klas
Pryrodoznavstvo gilberg 1klasPryrodoznavstvo gilberg 1klas
Pryrodoznavstvo gilberg 1klas
 
3 yds i_2020-1
3 yds i_2020-13 yds i_2020-1
3 yds i_2020-1
 
3 yds l_2020-1
3 yds l_2020-13 yds l_2020-1
3 yds l_2020-1
 
3 yds l_2020-2
3 yds l_2020-23 yds l_2020-2
3 yds l_2020-2
 
7 биол мусієнко_славний_2007_укр
7 биол мусієнко_славний_2007_укр7 биол мусієнко_славний_2007_укр
7 биол мусієнко_славний_2007_укр
 
Підручник з біології для 9 класу. Базанова
Підручник з біології для 9 класу. БазановаПідручник з біології для 9 класу. Базанова
Підручник з біології для 9 класу. Базанова
 
7 биол остапченко_балан_2015_укр
7 биол остапченко_балан_2015_укр7 биол остапченко_балан_2015_укр
7 биол остапченко_балан_2015_укр
 
6 bkv k-b_2014
6 bkv k-b_20146 bkv k-b_2014
6 bkv k-b_2014
 
8 b k_2016
8 b k_20168 b k_2016
8 b k_2016
 
7 биол запорожець_черевань_2015_укр
7 биол запорожець_черевань_2015_укр7 биол запорожець_черевань_2015_укр
7 биол запорожець_черевань_2015_укр
 
1
11
1
 
1
11
1
 
1
11
1
 
1
11
1
 
Ja doslidzhuju-svit-2-klas-ishchenko-2019-1
Ja doslidzhuju-svit-2-klas-ishchenko-2019-1Ja doslidzhuju-svit-2-klas-ishchenko-2019-1
Ja doslidzhuju-svit-2-klas-ishchenko-2019-1
 
7 биол шабанов_кравченко_2015_укр
7 биол шабанов_кравченко_2015_укр7 биол шабанов_кравченко_2015_укр
7 биол шабанов_кравченко_2015_укр
 

Viewers also liked

покинуте кошеня Сухомлинський
покинуте кошеня Сухомлинськийпокинуте кошеня Сухомлинський
покинуте кошеня СухомлинськийЛюдмила Шведенко
 
Навчальний проект "Серце віддаю дітям"
Навчальний проект "Серце віддаю дітям"Навчальний проект "Серце віддаю дітям"
Навчальний проект "Серце віддаю дітям"Людмила Шведенко
 
людина народжується на світ не для того
людина народжується на світ не для тоголюдина народжується на світ не для того
людина народжується на світ не для тогоЛюдмила Шведенко
 
використання на уроці вправ для розвитку психічних процесів з метою корекції
використання на  уроці вправ для розвитку психічних процесів з метою корекціївикористання на  уроці вправ для розвитку психічних процесів з метою корекції
використання на уроці вправ для розвитку психічних процесів з метою корекціїЛюдмила Шведенко
 
урок у підготовчому класі свійські тварини
урок у підготовчому класі свійські твариниурок у підготовчому класі свійські тварини
урок у підготовчому класі свійські твариниЛюдмила Шведенко
 
мнемотехнIка у вивченнi словникових слiв та слiв важких для написання
мнемотехнIка у вивченнi словникових слiв та слiв важких для написаннямнемотехнIка у вивченнi словникових слiв та слiв важких для написання
мнемотехнIка у вивченнi словникових слiв та слiв важких для написанняЛюдмила Шведенко
 
Уроки на природі
Уроки на природіУроки на природі
Уроки на природіUgledar_UVK
 
Урок математики на природі 1 клас
Урок математики на природі 1 класУрок математики на природі 1 клас
Урок математики на природі 1 класUgledar_UVK
 

Viewers also liked (20)

Сухомлинський Урок мислення
Сухомлинський Урок мисленняСухомлинський Урок мислення
Сухомлинський Урок мислення
 
Творчі роботи школярів
Творчі роботи школярівТворчі роботи школярів
Творчі роботи школярів
 
Добрим жити в світі веселіше
Добрим жити в світі веселішеДобрим жити в світі веселіше
Добрим жити в світі веселіше
 
людина починається з добра
людина починається з добралюдина починається з добра
людина починається з добра
 
покинуте кошеня Сухомлинський
покинуте кошеня Сухомлинськийпокинуте кошеня Сухомлинський
покинуте кошеня Сухомлинський
 
смоліне теремок
смоліне теремоксмоліне теремок
смоліне теремок
 
Навчальний проект "Серце віддаю дітям"
Навчальний проект "Серце віддаю дітям"Навчальний проект "Серце віддаю дітям"
Навчальний проект "Серце віддаю дітям"
 
якимівка підопригора л.а
якимівка підопригора л.аякимівка підопригора л.а
якимівка підопригора л.а
 
людина народжується на світ не для того
людина народжується на світ не для тоголюдина народжується на світ не для того
людина народжується на світ не для того
 
майстер клас
майстер класмайстер клас
майстер клас
 
презентация до уроку
презентация до урокупрезентация до уроку
презентация до уроку
 
використання на уроці вправ для розвитку психічних процесів з метою корекції
використання на  уроці вправ для розвитку психічних процесів з метою корекціївикористання на  уроці вправ для розвитку психічних процесів з метою корекції
використання на уроці вправ для розвитку психічних процесів з метою корекції
 
урок у підготовчому класі свійські тварини
урок у підготовчому класі свійські твариниурок у підготовчому класі свійські тварини
урок у підготовчому класі свійські тварини
 
Iжакова райдуга
Iжакова райдугаIжакова райдуга
Iжакова райдуга
 
мнемотехнIка у вивченнi словникових слiв та слiв важких для написання
мнемотехнIка у вивченнi словникових слiв та слiв важких для написаннямнемотехнIка у вивченнi словникових слiв та слiв важких для написання
мнемотехнIка у вивченнi словникових слiв та слiв важких для написання
 
урзм 4 клас віночок
урзм 4 клас віночокурзм 4 клас віночок
урзм 4 клас віночок
 
урзм 3 клас барвисте коромисло
урзм 3 клас барвисте коромислоурзм 3 клас барвисте коромисло
урзм 3 клас барвисте коромисло
 
Уроки мислення серед природи
Уроки мислення серед природи Уроки мислення серед природи
Уроки мислення серед природи
 
Уроки на природі
Уроки на природіУроки на природі
Уроки на природі
 
Урок математики на природі 1 клас
Урок математики на природі 1 класУрок математики на природі 1 клас
Урок математики на природі 1 клас
 

Similar to природа навколо нас

Т. Г. Гільберг Природознавство 1 клас
Т. Г. Гільберг Природознавство 1 класТ. Г. Гільберг Природознавство 1 клас
Т. Г. Гільберг Природознавство 1 класSemenuk
 
Gilberg priroda p_1ukr_(48-11)_v-[site]
Gilberg priroda p_1ukr_(48-11)_v-[site]Gilberg priroda p_1ukr_(48-11)_v-[site]
Gilberg priroda p_1ukr_(48-11)_v-[site]4book
 
1 клас. природознавство (гільберг, сак) 2012
1 клас. природознавство (гільберг, сак)   20121 клас. природознавство (гільберг, сак)   2012
1 клас. природознавство (гільберг, сак) 2012olegrizograf
 
Підручник Природознавство Гільберг 1 клас
Підручник Природознавство Гільберг 1 класПідручник Природознавство Гільберг 1 клас
Підручник Природознавство Гільберг 1 класoleg379
 
1k prirodoz-gilberg-sak-12
1k prirodoz-gilberg-sak-121k prirodoz-gilberg-sak-12
1k prirodoz-gilberg-sak-12pidruchnikiinua
 
Gilberg priroda p_1ukr
Gilberg priroda p_1ukrGilberg priroda p_1ukr
Gilberg priroda p_1ukrbukvar4ik
 
Gilberg priroda p_1ukr_(48-11)_v-[site]
Gilberg priroda p_1ukr_(48-11)_v-[site]Gilberg priroda p_1ukr_(48-11)_v-[site]
Gilberg priroda p_1ukr_(48-11)_v-[site]YchebnikUA
 
À¨à®¤®§­ ¢á⢮ (ƒ «ì¡¥à£, ‘ ª) 1 ª« á
À¨à®¤®§­ ¢á⢮ (ƒ «ì¡¥à£, ‘ ª) 1 ª« áÀ¨à®¤®§­ ¢á⢮ (ƒ «ì¡¥à£, ‘ ª) 1 ª« á
À¨à®¤®§­ ¢á⢮ (ƒ «ì¡¥à£, ‘ ª) 1 ª« áurlovod
 
1 природ гільберг_сак_2012_укр
1 природ гільберг_сак_2012_укр1 природ гільберг_сак_2012_укр
1 природ гільберг_сак_2012_укрAira_Roo
 
Pryrodoznavstvo gilberg 1klas
Pryrodoznavstvo gilberg 1klasPryrodoznavstvo gilberg 1klas
Pryrodoznavstvo gilberg 1klasNoName520
 
Pryrodoznavstvo gilberg-1-klas
Pryrodoznavstvo gilberg-1-klasPryrodoznavstvo gilberg-1-klas
Pryrodoznavstvo gilberg-1-klaskreidaros1
 
Підручник Природознавство 1 клас Гільберг Т.Г., Сак Т.В.
Підручник Природознавство 1 клас Гільберг Т.Г., Сак Т.В.Підручник Природознавство 1 клас Гільберг Т.Г., Сак Т.В.
Підручник Природознавство 1 клас Гільберг Т.Г., Сак Т.В.oleg379
 
Ya u-sviti-4-klas-bibik-2015
Ya u-sviti-4-klas-bibik-2015Ya u-sviti-4-klas-bibik-2015
Ya u-sviti-4-klas-bibik-2015kreidaros1
 

Similar to природа навколо нас (20)

100,23.docx
100,23.docx100,23.docx
100,23.docx
 
Т. Г. Гільберг Природознавство 1 клас
Т. Г. Гільберг Природознавство 1 класТ. Г. Гільберг Природознавство 1 клас
Т. Г. Гільберг Природознавство 1 клас
 
природознавство 1 кл
природознавство 1 клприродознавство 1 кл
природознавство 1 кл
 
Gilberg priroda p_1ukr_(48-11)_v-[site]
Gilberg priroda p_1ukr_(48-11)_v-[site]Gilberg priroda p_1ukr_(48-11)_v-[site]
Gilberg priroda p_1ukr_(48-11)_v-[site]
 
1 клас. природознавство (гільберг, сак) 2012
1 клас. природознавство (гільберг, сак)   20121 клас. природознавство (гільберг, сак)   2012
1 клас. природознавство (гільберг, сак) 2012
 
Підручник Природознавство Гільберг 1 клас
Підручник Природознавство Гільберг 1 класПідручник Природознавство Гільберг 1 клас
Підручник Природознавство Гільберг 1 клас
 
1k prirodoz-gilberg-sak-12
1k prirodoz-gilberg-sak-121k prirodoz-gilberg-sak-12
1k prirodoz-gilberg-sak-12
 
Gilberg priroda p_1ukr
Gilberg priroda p_1ukrGilberg priroda p_1ukr
Gilberg priroda p_1ukr
 
Gilberg priroda p_1ukr_(48-11)_v-[site]
Gilberg priroda p_1ukr_(48-11)_v-[site]Gilberg priroda p_1ukr_(48-11)_v-[site]
Gilberg priroda p_1ukr_(48-11)_v-[site]
 
À¨à®¤®§­ ¢á⢮ (ƒ «ì¡¥à£, ‘ ª) 1 ª« á
À¨à®¤®§­ ¢á⢮ (ƒ «ì¡¥à£, ‘ ª) 1 ª« áÀ¨à®¤®§­ ¢á⢮ (ƒ «ì¡¥à£, ‘ ª) 1 ª« á
À¨à®¤®§­ ¢á⢮ (ƒ «ì¡¥à£, ‘ ª) 1 ª« á
 
Природознавство
ПриродознавствоПриродознавство
Природознавство
 
1 природ гільберг_сак_2012_укр
1 природ гільберг_сак_2012_укр1 природ гільберг_сак_2012_укр
1 природ гільберг_сак_2012_укр
 
Pryrodoznavstvo gilberg 1klas
Pryrodoznavstvo gilberg 1klasPryrodoznavstvo gilberg 1klas
Pryrodoznavstvo gilberg 1klas
 
Pryrodoznavstvo gilberg-1-klas
Pryrodoznavstvo gilberg-1-klasPryrodoznavstvo gilberg-1-klas
Pryrodoznavstvo gilberg-1-klas
 
Підручник Природознавство 1 клас Гільберг Т.Г., Сак Т.В.
Підручник Природознавство 1 клас Гільберг Т.Г., Сак Т.В.Підручник Природознавство 1 клас Гільберг Т.Г., Сак Т.В.
Підручник Природознавство 1 клас Гільберг Т.Г., Сак Т.В.
 
Які таємниці має шкільне подвір'я
Які таємниці має шкільне подвір'яЯкі таємниці має шкільне подвір'я
Які таємниці має шкільне подвір'я
 
тварини
тваринитварини
тварини
 
Ya u-sviti-4-klas-bibik-2015
Ya u-sviti-4-klas-bibik-2015Ya u-sviti-4-klas-bibik-2015
Ya u-sviti-4-klas-bibik-2015
 
7 b o_2015_ua
7 b o_2015_ua7 b o_2015_ua
7 b o_2015_ua
 
урок
урокурок
урок
 

More from Людмила Шведенко

заняття гуртка "Основи християнської етики" 23.01.18р.
заняття гуртка "Основи християнської етики" 23.01.18р.заняття гуртка "Основи християнської етики" 23.01.18р.
заняття гуртка "Основи християнської етики" 23.01.18р.Людмила Шведенко
 
Текстовий супровід до презентації
Текстовий супровід до презентаціїТекстовий супровід до презентації
Текстовий супровід до презентаціїЛюдмила Шведенко
 
Презентація - моральне виховання
Презентація - моральне вихованняПрезентація - моральне виховання
Презентація - моральне вихованняЛюдмила Шведенко
 
органIзацiя самопiдготовки в групах продовженого дня
органIзацiя самопiдготовки в групах продовженого дняорганIзацiя самопiдготовки в групах продовженого дня
органIзацiя самопiдготовки в групах продовженого дняЛюдмила Шведенко
 
інтерактивні форми та методи на заняттях
інтерактивні форми та методи на заняттяхінтерактивні форми та методи на заняттях
інтерактивні форми та методи на заняттяхЛюдмила Шведенко
 
про зміни у нормативно правовому забезпеченні дошкільної освіти у
про зміни у нормативно правовому забезпеченні дошкільної освіти  упро зміни у нормативно правовому забезпеченні дошкільної освіти  у
про зміни у нормативно правовому забезпеченні дошкільної освіти уЛюдмила Шведенко
 
відомість про витрати благодійних коштів
відомість про витрати благодійних коштіввідомість про витрати благодійних коштів
відомість про витрати благодійних коштівЛюдмила Шведенко
 
звіт про проведення олімпійського тижня та дня фізичної культури та спорту
звіт про проведення олімпійського тижня та дня фізичної культури та спортузвіт про проведення олімпійського тижня та дня фізичної культури та спорту
звіт про проведення олімпійського тижня та дня фізичної культури та спортуЛюдмила Шведенко
 

More from Людмила Шведенко (20)

заняття гуртка "Основи християнської етики" 23.01.18р.
заняття гуртка "Основи християнської етики" 23.01.18р.заняття гуртка "Основи християнської етики" 23.01.18р.
заняття гуртка "Основи християнської етики" 23.01.18р.
 
Текстовий супровід до презентації
Текстовий супровід до презентаціїТекстовий супровід до презентації
Текстовий супровід до презентації
 
Презентація - моральне виховання
Презентація - моральне вихованняПрезентація - моральне виховання
Презентація - моральне виховання
 
текст до презентації
текст до презентаціїтекст до презентації
текст до презентації
 
моральне виховання
моральне виховання моральне виховання
моральне виховання
 
майстер клас Курбатової В.В.
майстер клас Курбатової В.В.майстер клас Курбатової В.В.
майстер клас Курбатової В.В.
 
майстер клас Курбатової В.В.
майстер клас Курбатової В.В.майстер клас Курбатової В.В.
майстер клас Курбатової В.В.
 
органIзацiя самопiдготовки в групах продовженого дня
органIзацiя самопiдготовки в групах продовженого дняорганIзацiя самопiдготовки в групах продовженого дня
органIзацiя самопiдготовки в групах продовженого дня
 
інтерактивні форми та методи на заняттях
інтерактивні форми та методи на заняттяхінтерактивні форми та методи на заняттях
інтерактивні форми та методи на заняттях
 
про зміни у нормативно правовому забезпеченні дошкільної освіти у
про зміни у нормативно правовому забезпеченні дошкільної освіти  упро зміни у нормативно правовому забезпеченні дошкільної освіти  у
про зміни у нормативно правовому забезпеченні дошкільної освіти у
 
фінансовий звіт 2017
фінансовий звіт 2017фінансовий звіт 2017
фінансовий звіт 2017
 
звіт про проведення ТБ
звіт про проведення ТБзвіт про проведення ТБ
звіт про проведення ТБ
 
Злинський ЗДО "Сонечко"
Злинський ЗДО "Сонечко"Злинський ЗДО "Сонечко"
Злинський ЗДО "Сонечко"
 
відомість про витрати благодійних коштів
відомість про витрати благодійних коштіввідомість про витрати благодійних коштів
відомість про витрати благодійних коштів
 
тиждень правового виховання
тиждень правового вихованнятиждень правового виховання
тиждень правового виховання
 
смоліне ромашка
смоліне ромашкасмоліне ромашка
смоліне ромашка
 
смоліне ромашка
смоліне ромашкасмоліне ромашка
смоліне ромашка
 
фінансовий звіт
фінансовий звітфінансовий звіт
фінансовий звіт
 
звіт про проведення
звіт про проведеннязвіт про проведення
звіт про проведення
 
звіт про проведення олімпійського тижня та дня фізичної культури та спорту
звіт про проведення олімпійського тижня та дня фізичної культури та спортузвіт про проведення олімпійського тижня та дня фізичної культури та спорту
звіт про проведення олімпійського тижня та дня фізичної культури та спорту
 

Recently uploaded

О.Духнович - пророк народної правди. Біографія
О.Духнович - пророк народної правди. БіографіяО.Духнович - пророк народної правди. Біографія
О.Духнович - пророк народної правди. БіографіяAdriana Himinets
 
Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»
Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»
Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»tetiana1958
 
upd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdf
upd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdfupd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdf
upd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdfssuser54595a
 
Автомат.звука с.інтегровані ігри для дітейpptx
Автомат.звука с.інтегровані ігри для дітейpptxАвтомат.звука с.інтегровані ігри для дітейpptx
Автомат.звука с.інтегровані ігри для дітейpptxvitalina6709
 

Recently uploaded (6)

Віртуальна виставка «Аграрна наука України у виданнях: історичний аспект»
Віртуальна виставка «Аграрна наука України у виданнях: історичний аспект»Віртуальна виставка «Аграрна наука України у виданнях: історичний аспект»
Віртуальна виставка «Аграрна наука України у виданнях: історичний аспект»
 
О.Духнович - пророк народної правди. Біографія
О.Духнович - пророк народної правди. БіографіяО.Духнович - пророк народної правди. Біографія
О.Духнович - пророк народної правди. Біографія
 
Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»
Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»
Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»
 
upd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdf
upd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdfupd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdf
upd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdf
 
Автомат.звука с.інтегровані ігри для дітейpptx
Автомат.звука с.інтегровані ігри для дітейpptxАвтомат.звука с.інтегровані ігри для дітейpptx
Автомат.звука с.інтегровані ігри для дітейpptx
 
Її величність - українська книга презентація-огляд 2024.pptx
Її величність - українська книга презентація-огляд 2024.pptxЇї величність - українська книга презентація-огляд 2024.pptx
Її величність - українська книга презентація-огляд 2024.pptx
 

природа навколо нас

  • 1. Смолінське навчально-виховне об’єднання «Загальноосвітня школа I-III ступенів – гімназія – позашкільний навчальний заклад» Урок серед природи в 3 – А класі Природа навколо нас Вчитель – методист Лукаш Н.А.
  • 2. Тема. Природа навколо нас Мета:Уточнити й розширитиуявлення учнів про різноманітність природи; з’ясувативідмінності між неживим і живим; встановити взаємозв’язкиу природі; ознайомитиз ланцюжками живлення навколишньої природи; розвивати уміння спостерігати за змінами в живій і неживій природі; виховувати бережливе ставлення до навколишньої природи. Обладнання:Загадки, М. Ільїна «Навіщо п’ють воду», предметні малюнки, прислів’я, вірші про осінь. Хід уроку I. Повідомленнятеми і мети уроку II. Вивченнянового матеріалу 1. Вступна бесіда про навколишню природу. — Подивіться уважно навколо. Що ви бачите? — Згадайте, де ви відпочивали влітку, що спостерігали? (Вчитель доповнює, пояснює:Сонце, небо, хмари, дерева, птахи, річки, моря, дощ, грім, райдуга, вода, яку ми п’ємо, повітря, яким ми дихаємо... Як можна назвати все це одним словом?(Природа)) — Чи можна назвати природою школу, будинки, машини? (Ні) — Чому? (Бо це створено руками людини.) — Отже, все, що зроблено і побудовано рукамилюдини,— це рукотворний світ навколо нас. Як ви вважаєте, що належить до живої природи, а що — до неживої? — До неживої природиналежать сонце, місяць, зорі, вода, повітря,а також різне каміння, пісок, глина, ґрунт, який є необхідною умовою для життя рослині багатьох тварин. До живої природиналежать людина, рослиниі тварини. - Чому природуподілили на живу і неживу? У чому полягає різниця між живою і неживоюприродою? ( Уточнюючивідповіді, вчитель підкреслює, що ознаками всього живого є те, що воно: народжується,живиться, дихає, росте, розмножується і відмирає. а предмети неживої природицих ознакне мають.) — Чи може жива природаіснувати без неживої?Чому? — Що потрібно рослинам, тваринам для життя? — Отже, жива природане може існувати без неживої, але жива природа впливає на неживу. - Чи пов’язанітварини і рослиниміж собою?Як? (Відповідіучнів) — Ви дізналися, що тварини живляться рослинами. але є тварини, що їдять інших тварин. Такі зв’язкиназиваються Ланцюжкамиживлення. Наприклад: КОЛОСОКМишаЗМІЯОрел — Спробуйте самостійнонавестиприклади ланцюжківживленняу природі. (Учні наводять приклади.) — Зараз ми з вами поговорилипро життя рослині тварин. а що ж потрібно для життя людини? (Повітря, вода, їжа, тепло)
  • 3. — А чи змоглаб жити без природилюдина? (Ні) — Доведіть. Загадка: Куди вступиш — всюди маєш, Хоч не бачиш — споживаєш. (Повітря) Учитель пропонуєучням закрити рукою ніс і рот. — Що ви відчуваєте? — Чому ви задихаєтеся? — Чого вам не вистачає? (Учні роблять висновок: «Людинідля життя потрібне повітря».) — Без повітря людина не може прожити навіть кілька хвилин. Вона постійно вдихає і видихає повітря, тобто дихає все своє життя. Послухайтеі відгадайтезагадку: Відома звіку рідина, Усяк її вживає. Буває хмаркоювона, Сніжинкою буває, Бува, як скло, Крихка, тверда Звичайна, підкажіть,... (Вода). - Без води не можуть жити люди, тварини, рослини. Де немає води, там немає життя. але всьому живому потрібна чиста вода. а щоб краще зро- зуміти, чи може людина жити без води, уважно послухайте оповідання. - Навіщо п’ють воду? Здається, запитання просте. а спитаєш, то виявляється, що з десяти чоловік тільки один знає, навіщо п’ють воду. Ти скажеш: воду п’ють тому, що хочеться . А чому хочеться? - Тому, що без води не можна жити. А жити не можна тому, що ми воду весь час витрачаємо і нам треба поповнюватиїї запас. Подихай на холодне скло. Скло спітніє, вкриється краплинками води. Звідки взялася вода?З тіла. або ось ти жаркого дня спітнів. Звідки взявся піт? Знову ж таки — з тіла. А якщо ти воду витрачаєш, то тобі треба її час від часу поповнювати. За добулюдина втрачає аж десять склянокводи, отже, стільки ж треба її випити або з’їсти. - А хіба воду їдять? У тому то й справа, що їдять. У м’ясі, овочах, у хлібі, у будь-якій їжі води дуже багато. — Як ви гадаєте, чи може людина жити без їжі? (Ні) — Чому?
  • 4. — Людина не може жити не тільки без води, але й без їжі. Для того, щоб людина розвивалася і жила, їйнеобхідно їсти. Потрібно вживати їжу рослинного татваринного походження. III. Закріпленнявивченогоматеріалу 1. Гра «Поміркуй». Класифікація предметних малюнків: жива і нежива природа, рукотворний світ. Діти вибирають малюнки за групами. Береза, гриб, місяць, сонце, річка, олівець, будинок, метелик, автомобіль, дівчинка, риба, камінь. 2. Відгадайтезагадки До якої природиналежать слова-відгадки? • Голуба хустина, червоний клубок, По хустині качається, Людям усміхається. (Небо, сонце) • Прозорий, мов скло, а не вставиш у вікно. (Лід) • Не дерево, а з листками, Несорочка, а зшита, Не поле, а засіяне. (Книжка) • Біла латка, чорна латка По дереву скаче. (Сорока) • Хоч не шию я ніколи, а голок завжди доволі. (Їжак) • Всю ніч бродить навмання, Прокладаєшлях до дня. (Місяць) • Червоне коромисло Через річку повисло. (Веселка) • Шість ніг без копит. Ходить, а не стукотить. Літає, а не птиця. (Жук) 3. Яка зараз пора року. Які зміни відбулися в живій та неживій природі з приходом осені? 4. Робота вгрупах 1 група. Доповнитивірш словами. Ходить …. по покосах, В золоте фарбує … І горять шовкові… У зажурених … Пада, в’яне… багряний. 2 група. Збери прислів’я. Листопад не лютий - та спитай чи вдягнений та взутий. Жовтень ходить по гаю та виганяє птахівз гаю. Вересневий час сім погод у нас.
  • 5. IV. Підсумок уроку — Що належить до живої природи? — Що належить до неживої природи? — Що ми називаємо «рукотворним світом»? — Чи може людина жити без повітря, води, їжі? Гра «Хтобільше?» Учні об’єднуються в 3 команди. Одна команда називає предмети живої природи, друга — неживої природи, третя — «рукотворногосвіту». Виграє та команда, яка назве більше предметів. Діти отримують Пам'ятки. (Читає вчителька, а діти слідкують). 1. Кожензелений листочок, кожна травинка виділяє в повітря кисень. Без нього немає життя. Не топчи, на рви її даремно! 2. Найгарніша квітка та, що квітує там, де зросла. Не губи її! 3. Невеликий скромнийбукет квітів говорить про те, що ти свідома, добра, бережна людина. 4. Щоб згубити молодедерево — потрібна хвилина, а виростити — роки. 5. Не ламай черемху та інші кущі! Природащедра до нас. Усе, що ми маємо,— від неї. То відплати їйсвоєю добротою, увагою, і вона буде щедрою. V. Домашнєзавдання 1) Опрацювати статті у підручнику. 2) Дібрати по три загадки про предмети живої та неживої природи.