1. Злинська загальноосвітня школа № 2 І-ІІІ ступенів
Маловисківської районної ради Кіровоградської області
Людина починається з добра
Виховна година до дня народження В.О.Сухомлинського
Підготувала:
учитель початкових класів
Колечкіна Н.Л.
2. Мета: поглиблювати знання дітей про людські чесноти; розвивати вміння
визначати проявидобраі зла; довести до свідомості дітей, що добро й милосердя
чиняться безкорисливо; виховувати доброзичливість та людяність; викликати у
дітей бажання творити добро, бути милосердними й уникати злих учинків.
Обладнання: карта зі словами «любов», «співчуття», «милосердя», «совість»,
малюнки сонця, будинку, сходинок, клейкі листочки, творчі завдання для роботи
в групах, в парах.
Прислів’я: 3 добрим жити добре.
Добра справа і у воді не тоне.
До доброї криниці стежку протоптано.
Будеш творити добро - щасливим будеш.
Хід уроку
- Тихо прокидається ранок. Поступово згасають зорі, і на сході світліє,
голубіє небо. Тиша навкруги...
А в квартирах засвічуються вогні. Це встають люди, щоб іти на роботу,
прокидаються від солодкого сну діти, щоб іти до школи.
От і сонечко випливло з-за горизонту. Своїми теплими чистими промінцями воно
пестить людям очі, і всі мимоволіпосміхаються. Бо ж така краса навколо! Скільки
радості й щастя на святій землі!
Людська душа. Є в ній і доброта і милосердя, вона радіти вміє, вміє й співчувати
(Вчитель на дошці прикріплює малюнок сонця).
Усе своє життя, з самого дитинства, людина пізнає, що таке добре, а що - погане.
Кожне життя - це дивовижна, неповторна квітка, яка вранці вмивається росою,
зустрічаючи новий день, ніжно простягає руки - пелюстки до сонця, щоб те
3. захистило її від усього злого і недоброго, а ввечері тихо складає свою голівку до
матері-землі, сподіваючись наступного дня побачитицей світ кращим і добрішим.
І яким він буде залежить від нас усіх і від кожного з нас.
(На партах у дітей клейкі листочки блакитного кольору).
- Які ми сьогодні? Запишіть на листочку одну найбільш позитивну рису вашого
характеру, і одну найбільш негативну (якщо є)
(Я , але . Діти прикріплюють аркуші біля сонечка).
- Ми всі такі різні, але у вас є так багато спільного. (Вчитель зачитує позитивні
риси характеру дітей).
- Проте в житті добро ізло завжди ідуть поряд. І що ж переможе в душі кожного і
яку дорогу для себе обрати? Адже чим більше в душі добра, тим менше там
запишається місця для зла. І навпаки.
- Чи готові ви йти Дорогою Добра?
- Як і на звичайній дорозі, на ній є правила дорожнього руху. Без них
правильно рухатись ми не зможемо. Ці правила допоможуть нам краще пройти
свій шлях і не заблукати.
Йти Дорогою Добра нелегко, але цікаво. Та як дійдеш до мети, така радість
огорне!
- А скільки людина повинна йти цією дорогою? (Відповіді дітей).
- Так, нам, діти, йти по ній разом усі роки навчання. А далі - усе своє життя.
- А де для кожного з вас розпочалась Дорога Добра?
- Так, саме з вашого дому, з вашої оселі.
1. Людина починається з добра,
Із ласки і великої любові,
4. Із батьківської хати І двора З поваги, що звучить у кожнім слові.
А давайте ми з вами збудуємо «Дім Радості» - найкращий у світі, де всім і
кожному буде добре (Вчитель на дошці прикріплює контури будинку).
- Дім будують із цегли. Наші ж цеглинки - чарівні.
(У дітей тоненькі клейкі листочки).
- Напишіть на своїх цеглинках, як лагідно вас називають ваші батьки і як би
ви хотіли, щоб до вас ставилися ваші рідні в домі радості.
- Розфарбуйте і розпочнемо будувати наш дім.
- Такий світлий і затишний вийшов у нас будинок.
- А чому? (Відповіді дітей).
- А тому, що в ньому поселилася любов. Людина починається з любові. А
любов виростає з дитинства, з лагідного дотику маминих рук, з ласкавого
татового слова, з тихої колискової і веселки в небі, з квітки вишні і яблуні під
вікном.
(Вчитель прикріплює під «будинком» картку зі словом «любов»).
Отже, дорога добра починається з любові.
2. - А яким кольором ви розфарбували б любов? Чому?
- Який колір символізує радісні хвилини в житті людини? А сумні?
- Послухайте ситуацію, запропонуйте вихід з неї.
5. На кладці
На вузенькій кладці через річку розминутися ніяк. З одного берега по кладці йде
чоловік у білій сорочці. Йде і весело співає. З протилежного берега на кладці йде
чоловіку чорній сорочці. Йде, схиливши голову, сумний, невеселий.
Зійшлися на середині. Чоловіку чорній сорочці каже:
- Я дуже поспішаю, дай мені дорогу, повернись на берег, а потім перейдеш
річку.
- Куди ж ти поспішаєш? — запитав чоловіку білій сорочці.
- У мене вдома велике горе. Син помер.
- Я теж поспішаю, - сказав чоловік у білій сорочці.
- Куди ж ти поспішаєш?
- У мене вдома велика радість: син народився.
Довго стояли мовчки на кладці обидва чоловіки, дивилися в очі один одному.
Потім чоловіку білій сорочці тихо і сумно сказав:
- Тобі треба бути вдома швидше.
Сказавши це, чоловік у білій сорочці повернувся назад і пішов на берег, туди,
куди треба йти чоловікові в чорній сорочці.
В. О. Сухомлинський
- Кожна людина повинна вміти розділити людську радість і біль. Бо як
говорить народна мудрість: «Чужого горя не буває».
- Оберіть, що властиве чоловікові в білій сорочці (Робота в парах).
Впертість, щедрість, працьовитість, байдужість, співчуття,
наполегливість, хитрість.
6. - Чому так думаєте?
(Вчитель прикріплює картку зі словом «співчуття»).
Людина починається з добра,
З уміння співчувати, захистити.
Це зрозуміти всім давно пора,
Бо ми прийшли у світ добро творити.
3. Робота в групах.
- Спробуйтезнайти вихід із ситуації, що склалась. Керуйтеся у своєму виборі
любов’ю і співчуттям.
Ситуація І.
Марійка з багатодітної сім’ї. Сьогодні не працює шкільна їдальня. Марійчин
менший братик забув сніданок вдома і дівчинка віддала йому свій. На великій
перерві всі учні дістали їжу. В класі смачно запахло. Діти їли і весело гомоніли.
Марійка тихенько вийшла в коридор...
Ситуація 2.
Андрійко із Сашком весело гралися м’ячем біля будинку. Батьки на роботі, вдома
немає нікого. Та ось їх хтось покликав. Хлопчики біля паркану побачили
стороннього чоловіка. Одяг запорошений, стомлені очі, неголене обличчя...
Чоловік попросив води. Андрійко згадав заборону мами — не розмовляти з
незнайомцями. Як бути?...
Ситуація 3
Ту ляльку в іграшковому магазині Наталочка побачила два місяці тому. Як їй
захотілося її мати. Але вона так дорого коштувала. Наталочка почала збирати
гроші. Почала «економити» на сніданках. І ось сьогодні її мрія здійсниться! Вона
поспішає до магазину, незважаючи на дрібний дощик. Дівчинка не помічала
7. нічого і нікого. Та раптом хтось ухопив її за спідничку. Це була старенька бабуся.
Вона стояла навколішки на мокрому асфальті, протягши стареньку, мозолясту
руку. «Просить милостиню» - промайнуло в голові дівчинки, і вона міцно
стиснула свій гаманець…
- Як закінчились ваші історії?
- Діти, ви виявили милосердя до ближнього( Вчитель прикріплює картку зі
словом «милосердя»)
З - поміж різноманітних проявів добра найпереконливішим є милосердя всяка
добрасправає милосердям. Дати водиспраглому, прибратикаміння з дороги – це
милосердя. А що милосердного у своєму житті зробили ви , діти?. Будьмо
милосердними до тих , хто плаче і страждає, хто потребує нашої уваги.
4. Людина починається з добра
Із світла, що серця переповнює.
Ця істина , як світ, така стара,
А й досі на добро нас надихає.
Вчитель зачитує та аналізує 7 порад Кодексу совісті за В . О. Сухомлинським.
1.Роби так, як має бути, не для годиться, не тому що хтось побачить твої гарні
вчинки і похвалить тебе, а за велінням власної думки.
2. Бути справжньою людиною на одинці зі своєю совістю значно нижче, ніж на
людях, що оцінять твої звички, схвалюють добро і осудять зло.
3.Звітувати перед своєю совістю значно важче , ніж перед чужою людиною.
4. Якщо ти наодинці із собою робиш щось погане і думаєш , що про це ніхто не
дізнається, ти помиляєшся. Ховатися від людей – негідність, ховатися від себе –
негідність, помножена на підлість лицемірства. Будь чесним наодинці з собою.
8. 5.Бажання зробити добро тільки тому , щоб тебе похвалили, означає, що на
чистому тілі твоєї совісті утворилася плямочка.
6. Совість – річ надзвичайно тонка, ніжна й примхлива, Якщо потурати її примхам
і норовам, вона стає жорстокою. Треба вчитися повелівати своєю совістю, тоді
вона стане мудрим і благородним вартовим учинків, поведінки, всього життя.
7.Повелівайте своєю совістю, виховуйте в собі вимогливість.
- Тож, любі діти, крокуйте дорогоюдобравсесвоєжиття. І нехай вам зустрінуться
на ній лише люблячі, милосердні і добрі люди.