1. Урок позакласного читання у 2-му класі
В.О.Сухомлинський «Найласкавіші руки»
Тірошко ЛюбовВолодимирівна
учитель початковихкласів Смолінського НВО
«Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів – гімназія – ПНЗ»
Маловисківської районної ради
Кіровоградської області
Мета: формувати у дітей уявлення про те, що добра, чуйна людина завжди
допомагаєіншим, поважає, піклується і добреставиться до людей; розвивати
здатність виражати свої емоції, вміти проводити оцінку життєвих ситуацій;
розвивативміння працювати в колективі, висловлювати свої думки, слухати і
розуміти інших, спільно домовлятися про правила роботи і виконувати їх;
вміння знаходити відповіді на поставленні питання, використовуючи свій
життєвий досвід і отриману інформацію; продовжувати знайомство з
творами В. О. Сухомлинського, продовжувати інтерес до читання його
текстів; удосконалювати техніку читання.
Обладнання: портрет В.О.Сухомлинського, книга «Квітка сонця», картки
для роботи в групах, сигнали.
Хід уроку
I. Організаційний момент
Урок починається із побажання і реклами
Вчитель. Я всміхаюсь сонечку.
Всі. Здрастуй, золоте!
Вчитель. Я всміхаюсь квіточці.
Всі. Хай вона росте!
Вчитель. Я всміхаюсь дощику.
Всі. Лийся, мов з відра!
Вчитель. Друзям усміхаємось. Зичим їм добра!
2. - Отже, ми побажали всім добра. Томуя сподіваюся, що наш урок буде
саме таким.
Прочитайтедевіз уроку:
Діяти активно,
Думати оперативно,
Сперечатись доказово
Для всіх обов'язково.
Правила роботи на уроці:
1. Слухай уважно.
2. Міркуй глибоко.
3. Запитання став вдумливо.
4. Відповідай так, як саме думаєш ти.
5. Уважно вислуховуй думки інших.
6. Цінуй думку свого товариша.
II. Мотиваціянавчальноїдіяльності
- Сьогодні на уроці позакласного читання я пропоную вам поговорити про
добро, добре серце , добрі справи, взаємодопомогу.
III. Повідомленнятеми та мети уроку. Підготовча робота до
сприйманнятексту.
1. Вчительпропонує учням розглянутипортрет В.О.Сухомлинського.
- Чи відома вам, діти, ця людина? Що ви знаєте про Василя Олександровича?
(відповіді дітей доповнює вчитель)
- Читаючи оповідання видатного педагога, ми спробуємо з’ ясувати , якою
має бути справжня людина : доброю чи злою , жорстокою чи милосердною.
А допоможуть нам відповісти на ці запитання героїв твору В.О.
Сухомлинського «Найласкавіші руки».
2. Передбачення.
- Як ви гадаєте, про чиї руки йдеться в цьомутворі? (відповіді дітей)
3. ІV. Сприйманняі усвідомленняновогоматеріалу. Розвиток мовленнєвих
умінь і навичок.
1) Читаннявчителем оповіданняВ.Сухомлинського
«Найласкавішіруки».
2) Словниковаробота:
юрба, оточили, блакитні, заплескали.
3) Відповідіна запитання.
- Куди приїхала маленька дівчинка з мамою?
- Як звати дівчинку?
- Що з дівчинкою трапилося?
- Чому так сталося?
- Хто їй допоміг знайти маму?
4) Веденнядіалогуз автором твору. (Запитання від учнів)
(Голосування за кращезапитання).
5) Самостійне читаннятвору.
- А зараз попрацюємо з підручником. Перед нами новий твір В.О.
Сухомлинського « Найласкавіші руки». Прочитайте його самостійно,
уважно.
6) Гра «Бджілки» - самостійне напівголосне читання.
8) Аналіз вчинків дійових осіб та їх мотивів.
- Хто допоміг дівчинці?
- Чи можна цих людей назвати добрими?Чому?
- Чи впоралася б дівчинка без допомогицихлюдей?
ХВИЛИНКА ВІДПОЧИНКУ
-Закрийте очі, розслабтесь. Уявіть, що ви осіннє дерево, потяніть «гілочки»
до неба. Сонечко заховалось за хмарками, пішов маленький дощик (діти
пальчиками тарабанять по парті), потім пішов сильніший (діти стукають
голосніше), потім розшумівся з вітром( діти тарабанять і видають шум листя
ш-ш-ш-ш-ш).Та ось вийшло тепле, лагідне сонечко, вітер стих, дощик
4. зупинився. «Гілочки» потянулися до сонечка. Жовті листочки тихенько
посипались на землю. (Всі вправи діти виконують із заплющеними очима)
V. Застосування знань на основі творчої роботи над текстом.
1. Вправа «Крісло автора»
Опорні таблиці
Мама карі
Матуся сині
Очі блакитні
Руки чорні
Коси найласкавіші
русі
- Підберіть відповідні слова до слів - очі, коси, руки.
- Складіть зв'язну розповідь за цими словами.
2. Робота в групах. Складання речень.
- Розмістіть слова в рядках так, щоб вийшли речення.
1. За, мама, доньку, вела, руку.
2. Цікаве, дівчинка, побачила, щось.
3. На, долоні, заплескала, в, радощах.
3. Гра « Поповни скарбничку мудрості»
- Про доброту, добро і взаємодопомогу існує багато висловів видатних
людей, прислів’їв. От і ми поповнимо сьогодні нашу скарбничку мудрості
новими прислів’ями.
-Вам треба з’єднати частини прислів’ я.
Один у полі не робити зла.
Один дуб у полі не воїн.
Перший крок до добра - не ліс.
5. VІ. Підсумок уроку.
--Діти, мені сподобалось, як ви працювали ! Ви ще маленькі У вас усе життя
попереду .В народі кажуть: « Життя прожити –не поле перейти.» Тому буде
багато життєвих ситуацій, з яких треба знайти вірний вихід. Мені б хотілося,
щоб ви запам’ятали наш урок на все життя і росли дійсно ЛЮДЬМИ з
великої букви.
6. Список використаних джерел
1. СухомлинськийВ.О. Квітка сонця. ВД «Школа», 2009р., с.8
2. Ткачук Галина, Технології формування зв’язногомовлення молодших
школярів засобамихудожніх творів В.О.Сухомлинського//Початкова
школа.-2015.-№ 10.-С.12-15.
3. Матеріали творчої групивчителів початковихкласів Смолінського
НВО , 2013 р.