1. Урок позакласного читання
за творами В. О. Сухомлинського
на тему:
«Людина починається з добра»
Підготувала:
вчитель початкових класів
Копанської ЗШ І-ІІІ ст.
Горденко Неля Миколаївна
Копанки 2016 р.
2. Тема. Урок позакласного читання за творами В. О.
Сухомлинського «Людина починається з добра».
Матеріал для опрацювання: В. О. Сухомлинський «Добре
слово», «Покинуте кошеня», «Протоптали стежку», «Бабусин
борщ», «Красиві слова і красиве діло».
Мета. Вчити учнів усвідомлювати книжку як засіб спілкування з
автором, з мудрою людиною; робити висновки, аналізувати твір;
формувати в учнів осмислене ставлення до загальнолюдських
цінностей; уявлення про доброту як одну з найкращих рис
особистості; вдосконалювати навички виразного і правильного
читання, збагачувати словниковий запас учнів; виховувати почуття
чуйності, віру в силу добра, повагу до старших та бажання їм
допомагати.
Обладнання: портрет В. О. Сухомлинського, виставка книжок «Сухомлинський – дітям»,
прислів’я, ребус, макет «Дерево Добра».
Хід уроку
1. Організація класу до діяльності.
1.1 Створення емоційного настрою класу – поетична хвилинка.
Вчитель.Явсміхаюсьсонечку!
Діти.Здраствуйзолоте!
Учитель.Явсміхаюськвіточці!
Діти.Хайвона цвіте!
Учитель.Явсміхаюсьдощику!
Діти.Лийся,мов з відра!
Учитель.Друзямусміхаюся
Діти.Зичувсім добра!
3. 1.2 Відгадування ребуса.
(Доброта)
Вчитель. Сьогодні у нас незвичайнийурок.
У світ доброти зробим ще один крок
З нею ми вже зустрічались не раз,
І знову вона завітала до нас.
2. Повідомлення теми і мети уроку.
1. Слово вчителя.
-Дуже мудро говорить народ : «Роби добро –і воно повернеться до тебе. .Будеш
робити зло –зло й повернеться до тебе».
- Щира усмішка, добре слово і хоча б краплиночка тепла мають дуже велику силу. І
на сьогоднішньому уроці позакласного читання вони допоможуть нам пройти дорогою
добра за мудрими творами Василя Сухомлинського. Тема нашого уроку: «Людина
починається з добра».
- А хто ж такий В.О.Сухомлинський?
Группа «Бібліотекарі» підготувала коротке повідомлення.
Розповідає учень.
Василь Олександрович Сухомлинський народився у 1918 році у селі Василівка на
Кіровоградщині в бідній селянській родині. У сім'ї, крім Василя, було ще троє дітей. Усі
четверо, коли виросли, стали вчителями. Василь з сімнадцяти років став учителем і
4. залишився ним до кінця життя. Тридцять два роки він вів свій педагогічний щоденник, а
потім його роздуми у щоденнику ставали книгами. Для наймолодших він написав понад
1500 казок, новел і легенд, і ми їх читаємо залюбки.
2. Представлення виставки книг В.О. Сухомлинського «Сухомлинський – дітям».
Сухомлинський В.О.Чиста криниця.
До книжки ввійшли невеликі оповідання видатного педагога і письменника
В.О.Сухомлинського, про те, як діти відкривають для себе навколишній світ, про
взаємовідносини між дітьми, про доброту та чуйність, а також повчальні казки про
природу.
Сухомлинський В.О. Вогнегривий коник.
Ця книга – збірка мудрих і повчальних казок, оповідань, притч, новел, написаних для дітей
і дорослих великим українським педагогом і письменником Василем Сухомлинським.
Кожна казка, кожне оповідання розповідають читачам про неповторну красу природи,
магічну силу доброти і чуйності у взаєминах між людьми, пробуджують у нас бажання
захистити слабшого, допомогти старшим.
3.Створення «асоціативного куща»
- А що таке «добро»? З чим воно асоціюється?
Перед вами слова:
( надруковані на смужках паперу, по центру дошки слово «Добро», навколо приклеїти
слова які асоціюються зі словом добро)
ДОБРОТА
5. Знайдіть слова, які символізують добро.
-В таблиці ще залишились слова. Що символізують вони?
- Яке ж значення слова «добро» за словником. ( зачитує учень)
Добро – гарні і корисні справи, які можна зробити на благо людей.
- Чи може людина сказати ,що вона вже все добре зробила ?
3. Обговорення прочитаних творів.
Вчитель. В. О. Сухомлинський був великим педагогом і видатним письменником,
в щирому серці якого жила велика любов і доброта. Мудрий учитель писав для вас твори,
які сповнені тепла і добра. Щоб бути схожими на добрих героїв В. Сухомлинського,
необхідно з’ясувати, як треба жити, щоб про нас могли сказати, що ми добрі, хороші
люди. У цьому нам допоможуть його твори, які ви готували вдома.
Перше оповідання - «Добре слово»
Друге оповідання – «Покинуте кошеня»
Третє оповідання – «Протоптали стежку»
Четверте оповідання – «Бабусин борщ»
Працювати над творами будемо за такою схемою:
1. Який твір прочитали?
2. Хто головні герої?
3. Про який добрий вчинок розповідається у творі?
4. Яка головна думка твору?
- Діти, чого навчають нас твори В. Сухомлинського? (відповіді учнів)
Вчитель. Так, я з вами згодна. Усі твори вчать нас творити добро, адже добро завжди
пов’язане з такими людськими чеснотами, як чуйність, доброта, милосердя, щирість,
справедливість, дружелюбність.
4. Фізкультхвилинка
Уважність Ненависть Співчуття
ПіклуванняБайдужістьЗлість
Заздрість ЖадібністьМилосерд
я
ЧуйністьЛюбов Хитрість
6. 5. Ознайомлення з новим твором В. О. Сухомлинського "Красиві слова і красиве
діло."
5.1. Робота над заголовком твору . Метод «Передбачення».
Які слова ви вважаєте «красивими» ?
Яке ж значення має слово «краса» за словником? (зачитує учень)
Краса — все добре і прекрасне, що оточує людину і викликає в неї радість.
А сьогодні ми поговоримо про красиві слова і красиві діла.
Як ви гадаєте, про що може йти мова в оповіданні «Красиві слова і красиве діло»?
5.2.Словникова робота.
У тексті вам зустрінуться такі слова (прочитайте слова луною) :
злива; дужий; негода; пересидіти;
Поясніть порівняння:
мокрий, як хлющ;(дуже мокрий)
ллє, як з відра.(йде сильний дощ)
5.3.Читання твору учнями.
Читаючи твір,подумайте :
- Хто головні герої в оповіданні?
5.4.Виявлення первинного засвоєння змісту прочитаного.
То хто є головними героями у тексті?
Який з хлопчиків сподобався вам найбільше? Чому?
Чи справді добре вчинив третій хлопчик?
5.5. Робота в парі.
Прочитайте текст,знайдіть речення,які на вашу думку можуть бути прислів’ям.
-У яких словах оповідання висловлено головну думку?
Гарні не красиві слова, гарні красиві діла.
5.6. Висновок. Чому навчає це оповідання?
6. Вправа «Дерево Доброти».
- А чи важко бути добрим?
7. - Діти, в кожного з вас на парті є листочок. Напишіть на ньому, які добрі справи ви робите
чи вам доводилось робити раніше ( діти виходять до дошки і прикріплюють ці листочки
на дерево).
- Молодці! Дякую вам за ваші добрі справи і вчинки. Робіть їх постійно, не чекаючи , коли
з’явиться нагода, не ждіть за них подяки.
7. Робота над прислів’ями.
7.1. Групова робота
1 група - З’єднати частини прислів’їв.
Від теплого слова а зла уникай.
Все добре переймай , роби добро іншим.
Добре слово і лід розмерзає.
Щоб тобі робили добро, не коштує грошей.
2 група. - Додати кінцівку, скориставшись словами для довідок.
Хто людям добра бажає,— ... .
Перший крок до добра — ... .
Робиш добро — ..., робиш зло — ... .
Добре треба шукати, а зло …
Слова для довідок: не кайся; той і собі має; не робити зла; зла й сподівайся; саме прийде.
8. Підсумок уроку.
Вчитель. - Діти, творіть добро! Хай живе воно в ваших серцях і добрих справах!
Бо і сама людина починається з добра - до батька й матерi, дідуся і бабусi, до рiдної землi,
до рослин і тварин. Добро - найголовнiша риса характеру кожної людини. Отож, вам моє
побажання: щоб краплину людської доброти ви пронесли через усе своє життя, щоб зло
покинуло вашу душу, а натомiсть щоб завжди в нiй панувало добро i совiсть. Недаремно
кажуть, що людина починається з добра.
Сказав мудрець:
— Живи, добро звершай!
Та нагород за це не вимагай.
Лише в добро i вищу правду вiра
8. Людину відрiзня вiд мавпи і вiд звiра.
Хай оживає iстина стара:
Людина починається з добра.
Л. Забашта