1. Тема. Правила вживання апострофа. Правильна вимова та написання
слів з апострофом.
Мета. Повторити, систематизувати й узагальнити знання учнівпро апостроф,
удосконалити навички правильної вимови й написання слів з апострофом; формувати
вміння аналізувати. Порівнювати, узагальнювати, визначати головне, робити висновки;
розвивати навички самостійної роботи; сприяти вихованню інтересу до мовних явищ;
заохочувати до співробітництва, уважного ставлення до слова.
Тип уроку: урок формування і розвитку умінь та навичок з використанням інтерактивних
технологій.
Обладнання:підручник: Українська мова: підручник для 5класу/О.П.Глазова– К.:
Видавничий дім “Освіта”, 2013р., презентація “Правила вживання апострофа”, кросворд,
ілюстрації.
Хід уроку
І Організаційний момент.
ІІ Мотивація навчальної діяльності
1.Учитель.Діти! Сьогодні ви надзвичайно зібрані, гарні,тому, я думаю, ми зможемо
збагнути одну таємницю. Послухайте оповідь про Красу, Натхнення, Радість і Таємницю.
Іде собі хлопчик до лісу. Аж зустрічає діда, що повертається з лісу. Старий утомився, але
всміхається радісно.
- Чого Ви посміхаєтеся, Дідусю?- питає Хлопчик. — Мабуть, у лісі є щось дуже гарне?
- Так , Хлопчику, в лісі є Краса, Натхнення, Радість і Таємниця. Я побачив їх, і мені
захотілося жити ще багато-багато літ.
Хлопчик побіг до лісу. Розглянувся навколо. Усе красиве: і дуб могутній, і ялина ошатна, і
верба плакуча, і береза білокора. Але найкрасивішою видалася Хлопчикові квітка фіалки.
Вона підвела з трави свою синю голівку з фіолетовим оком і заворожено подивилася на
Хлопчика.
-Це Краса, - тихо прошепотів Хлопчик. Прислухався і почув далеко-далеко тиху пісню
дикого голуба: тур... Тур… І тої ж миті згадалося Хлопчикові щось ласкаве і добре.
Згадалися йому материні руки. Захотілося йому співати пісню про маму.
- Це Натхнення, - тихо прошепотів Хлопчик.
Ще пильніше він подивився навколо себе. Яскраво сяяло сонечко, високо в небі літали
пташки, до самого обрію пливли зелені хвилі лісу.
- Як добре, що я все це бачу і відчуваю, - подумалося Хлопчикові. — Світ — це Радість,
жити — це Радість.
2. Але ж де Таємниця? Довго, дуже довго придивлявся Хлопчик, але так і не помітив. (За
В.О.Сухомлинським)
Учитель. Таємниць, діти, у світі багато. Ви ще довго будете їх відкривати для себе. А
сьогодні ми спробуємо добре засвоїти одну таємницю мови.
ІІІ Актуалізація опорних знань учнів.
1. Дати відповіді на запитання:
- Чи любите ви читати казки?
- Чи виникають у вас труднощі під час запису відповідей на запитання?
- Який розділ мовознавства вивчає правила написання слів?
- Що таке орфограма?
- Назвіть орфограму у слові розказати. (Літера з- у кінці префіксів роз-, без-)
- До якого словника звертаємося по допомогу?
- Яка орфограма наявна у словах м’ята, солов’ї, верб’я? (Апостроф)
2. Слово вчителя. Тож сьогодні ми будемо продовжувати працювати над темою
“Правила вживання апострофа. Правила вимови та написання слів з апострофом ”.
Давайте пригадаємо:
- перед якими літерами ми ставимо апостроф?Чому?
- Назвіть приголосні після яких апостроф ставиться.
ІІІ Основний зміст уроку
- 1. Учитель. Зараз на дошці ви побачите написані слова. Ваше завдання: до кожного
ряду цих слів назвати правило. (Дошка)
- б’є, п’ють, солов’ї, м’ята, жираф’ячий
- свято, духмяний
- черв’як, арф’яр
- пір’я,матір’ю, подвір’я
- рядно, рядок
- від’їзд, роз’ятрити, з’єднати
- пів’яблука, дит’ясла, двох’ярусний
- Лук’ян.
- 2. Учитель. Правила ми повторили, а тепер напишемо словниковий диктант.
Здоров’я, в’ється, верф’ю, пом’якшувати,пів’ящика, узгір’я, матір’ю, з’їхати, повір’я,
з’явитися,об’єднати, під’язичний,мавпячий, Лук’янченко, комп’ютер, полювання,
інтерв’ю, бульйон. Перевірка на екрані. (Дошка)
3. 3. Учитель. Орфографічне відновлення. Подані у фонетичній транскрипції слова
записати відповідно до орфографічних норм.
(Дошка) (Любов’ю, б’ють, м’ята, різьбяр, морквяний, подвір’я,
від’їзд, зв’язати, присвячений).
4. Учитель. Дослідження. 1. Запишіть слова фонетичною транскрипцією. 2. Визначте
кількість букв і звуків.
Зяблик - з’ясувати бурячок - бур’янець свято - в’яне духмяний - м’ята
Чи впливає апостроф на кількість звуків у словах?
- 5. Учитель. А зараз розгорніть підручник на стор. 196, впр.415. В усній формі ви
читатимете прислів’я, на місці крапок уставляючи, де потрібно, апостроф.
І, звичайно, набиратимемося життєвої мудрості.
- 6. Учитель. Розподільний диктант. Ваше завдання: необхідно розподілити слова у дві
колонки. У ліву – з апострофом, у праву – без.
Верхів’я, п’єдестал, міжгір’я, довір’я, Прип’ять, присвята, тьмяний, мавпячий, моряк,
повітря.
Перевірка на екрані. (Дошка)
- 7. Учитель. Зараз цікаве завдання виконаємо. Розгадайте кросворд. Запишіть слова-
відгадки у зошит.
По горизонталі. 1. У футболі предмет круглої форми.
2. Частина голови.
По вертикалі. 1. Запашна лікарська рослина.
3. Частина стопи.
4. Група близьких родичів, що проживають разом.
5. Що не можна вживати у піст?
- 8. Учитель. «Я – редактор». Зараз будете учителями. Хтось писав речення і допустив
помилки. Вам треба їх виправити.
Текст написаний на класній дошці.
Настрій у мене був свя’тковий. Гарячий літній день духм’яно пахне хлібом і квітами.
Травянистий килим припав пилом. Тьм’яно поблискує вдалині річка. На току дівчата,
завязані хустками, віють зерно.
- Перевірка на екрані. (Дошка)
- 9. Творча робота. Складіть текст (3-4речення), використовуючи подані слова.
ІV Закріплення навчального матеріалу.
- Учитель. На закріплення проведемо вправи
1. Учитель. Творчий диктант. Від поданих слів утворити і записати словосполучення
«прикметник ± іменник».
4. Різдво, вечір; кров, слід; морква, сік; крупа, каша; жирафа, шия.
2. Зараз я вам буду показувати ілюстрації, а ви називатимете, що на них зображено.
І ці слова записуйте у зошит.
Ілюстрації.
V Оцінювання.
VІ Д/З
1. Написати творчу роботу (5-7 речень) на тему «Квіти – очі природи», використавши
слова рясно, духмяно, м’яко, різнотрав’я, в’ється, любов’ю.
2. Виписати із словника орфографічного 5 слів з апострофом та 5 слів , де апостроф не
ставиться.