Конспект уроку з літературного
читання у 2 класі
О. І. Кікоть, учитель початкових
класів, спеціаліст вищої категорії,
старший вчитель Чернігівської ЗОШ
І – ІІІ ступенів імені Героя
Радянського Союзу А. М. Темника
Чернігівської районної ради
Запорізької області.
Урок проводиться у І семестрі, у І
чверті , у вересні місяці.
Тема: скринька скоромовок .
Мета: збагатити знання дітей про малі форми усної народної творчості –
скоромовки; удосконалювати навички швидкого , свідомого читання;
розвивати мислення, допитливість, зорову та слухову пам'ять, образність і
точність мовлення; активізувати словниковий запас учнів; виховувати
пізнавальний інтерес , любов до рідного слова.
Обладнання: виставка книжок; ілюстрації до скоромовок, папки зі
складовими таблицями; комп’ютер зі проектором, підручник ( Наумен-
ко В.О. читання .- К.: Генеза, 2012 ).
Хід уроку
І. Організаційний момент.
1. Ось і дзвоник пролунав,
Для навчання час навчав
Дітки станьте всі рівненько
Ручки покладіть гарненько
Бо урок у нас читання
Чарівний і незвичайний.
1
В народі кажуть, що добрий гість – дому радість. Сподіваюсь, що ви, як і я,
раді нашим гостям. Давайте з ними привітаємось. (Вітаються, повернувшись
до присутніх).
Всі сідайте тихо, діти, домовляємося не шуміти, руку гарно підіймати,
на уроці не дрімати, а знання мерщій хапати. То ж гаразд, часу не гаєм і урок
вже починаємо.
2. – Діти, чого ви чекаєте від сьогоднішнього уроку ?
- Яким повинен бути урок ? ( Повчальний, гарний, змістовний,
продуктивний, цікавий, веселим, світлим, проблемним…).
А які діти повинні бути на уроці ?
У - уважними
Р - розумними
О – організованими
К – комунікабельними, а ще активними, дисциплінованими.)
Отже, якщо ви будете такими ми разом проведемо цікавий, творчий ,
продуктивний урок, на якому зуміємо створити ситуацію успіху. Щоб
наша праця була успішною слід дотримуватися таких правил, пригадаймо
їх.
- Правило піднятої руки.
- Дружня співпраця у групах.
- Уважно слухати пояснення вчителя і учнів.
- Активно та творчо працювати.
ІІ. Вправи на розвиток читацьких навичок.
- Діти , а хто з вас робив зарядку вранці ?
- Зараз ми з вами зробимо зарядку для нашого язичка.
1.Розчитування за складовими таблицями.
2.Мовна розминка
1. Гра « Зроби як …»
- Як плаче дитина?
2
- Як сміється маля ?
- Як мама заколисує дитину?
3. Робота над чистомовкою.
Шу- шу- шу - чистомовки я пишу.
Ят – ят – ят – їх пишу для всіх малят.
Ки –ки –ки - всі говорять залюбки.
Ло – ло –ло - щоб чисте мовлення було.
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми і мети
уроку.
-Як називається розділ , який ми вивчаємо? ( Усна народна творчість ).
- Що входить до усної народної творчості? ( Прислів’я, приказки, загадки,
пісеньки .)
- Сьогодні на уроці ми розширимо свої знання з усної народної творчості
і познайомимося ще з одним його видом .
- Послухайте і повторіть.
- ЗАБОЛІЛО ГОРЛО У ГОРИЛИ,
БО ГОРИЛА БАГАТО ГОВОРИЛА.
- Що ми з вами промовляли ? (скоромовку). Що ж означає
скоромовка….
- ( Скоро мовити - швидко вимовляти ).
ІY. Оголошення теми та очікуваних навчальних результатів.
Сьогодні на уроці ви повинні :
ЗНАТИ: що скоромовка - це один із видів малої усної народної
творчості.
ВМІТИ: правильно вчитися промовляти скоромовки;
• удосконалювати навички швидкого, свідомого читання ;
• відповідати на запитання, бути уважними та активними на уроці.
Y. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу.
3
- 1. Скоромовки вчать дітей правильно, чітко вимовляти окремі важкі
звуки. Часто їх швидке вимовляння перетворює на скоромовку на
«спотиканку» , коли той, хто прагне швидко проказати,
«спотикаючись» , перекручує слова.
2. Робота за підручником ст.17.
3. Фізкультхвилинка « Дівчинка русява ».
4. Словникова робота.
Записані колонки слів. Учні читають і з’ясовують значення кожного
з них.
Пік Улас вередувати
кіп Панас варенички
Кіп - - копа - стіжок із шістдесяти снопів, складених колоссям
усередину й прикритих одним снопом зверху.
Вередувати - виявляти невдоволення, капризувати.
5. Виразне читання скоромовок вчителем.
- Яка скоромовка вам найбільше сподобалась?
6. Читання скоромовок учнями ( повільно, швидко , дуже швидко).
7.Музична фізкультхвилинка « Дівчинка русява ».
8 . Робота у парі - робота у зошиті з друкованою основою – ст..
14. № 3. Знайди пари. Прочитайте скоромовки.
Босий хлопець сіно косить, роса росить ногі босі.
Летіла лелека, заклекотіла до лелеченят.
Кипи , кипи, кашко, доки прийде Івашка.
YI.Узагальнення й систематизація знань учнів .
1. Робота у групах.
Конкурс на кращого читця скоромовок.
Читання скоромовок спочатку у групі, потім обирають найкращого
скоромовця , який презентує роботу групи .
4
1. Скоромовки для учнів першої групи -
Час вечеряти настав. Шпак шпачисі щебетав.
2. Скоромовки для учнів другої групи -
Карл у Клари украв корали. Клара у Карла украла
кларнет.
3 .Скоромовки для учнів третьої
групи-
Ворона проворонила вороненят.
4. Скоромовки для учнів третьої групи -
Летів перепел перед перепелицею,
Перед перепеленятами.
7. Підведення підсумків конкурсу «Найкращий
скоромовець ».
YІІ. Підсумок уроку . Рефлексія.
5
8. « Зробимо останній крок - підсумуємо урок».
- З яким жанром усної народної творчості ознайомилися на
сьогоднішньому уроці ?
- Що таке скоромовка?
- Яку скоромовку запам’ятали? Розкажіть.
-Чи цікавим був урок?
- Що найбільше сподобалось на уроці?
-А що було важким?
YІІ. Домашнє завдання.
Читати скоромовки ст.17- 18. Вивчити скоромовку (на вибір) із
Перлинки - ст. 7.
Творче завдання : намалювати малюнки до скоромовок, які найбільше
сподобались.
Література
1. Літературне читання . Конспекти уроків. 2 клас: посібник для
вчителя / С. В. Крижанівська, Л. В. Подзігун. – Тернопіль:
Навчальна книга – Богдан, 2013.
2. Мій конспект. Літературне читання.2 клас : посібник для вчителя
/ Ковальчук Н. О., Настенко А.І. – К. : Видавничий дім «Освіта»,
2012.
3. Літературне читання: Укр. мова для загальноосвіт. навч. закл. З
навчанням укр. мовою : підруч. для 2 класу/ Віра Науменко. – К.:
Генеза , 2012.
6
Фрагменти уроку
7

скринька скоромовок урок читання у 2 класі

  • 1.
    Конспект уроку злітературного читання у 2 класі О. І. Кікоть, учитель початкових класів, спеціаліст вищої категорії, старший вчитель Чернігівської ЗОШ І – ІІІ ступенів імені Героя Радянського Союзу А. М. Темника Чернігівської районної ради Запорізької області. Урок проводиться у І семестрі, у І чверті , у вересні місяці. Тема: скринька скоромовок . Мета: збагатити знання дітей про малі форми усної народної творчості – скоромовки; удосконалювати навички швидкого , свідомого читання; розвивати мислення, допитливість, зорову та слухову пам'ять, образність і точність мовлення; активізувати словниковий запас учнів; виховувати пізнавальний інтерес , любов до рідного слова. Обладнання: виставка книжок; ілюстрації до скоромовок, папки зі складовими таблицями; комп’ютер зі проектором, підручник ( Наумен- ко В.О. читання .- К.: Генеза, 2012 ). Хід уроку І. Організаційний момент. 1. Ось і дзвоник пролунав, Для навчання час навчав Дітки станьте всі рівненько Ручки покладіть гарненько Бо урок у нас читання Чарівний і незвичайний. 1
  • 2.
    В народі кажуть,що добрий гість – дому радість. Сподіваюсь, що ви, як і я, раді нашим гостям. Давайте з ними привітаємось. (Вітаються, повернувшись до присутніх). Всі сідайте тихо, діти, домовляємося не шуміти, руку гарно підіймати, на уроці не дрімати, а знання мерщій хапати. То ж гаразд, часу не гаєм і урок вже починаємо. 2. – Діти, чого ви чекаєте від сьогоднішнього уроку ? - Яким повинен бути урок ? ( Повчальний, гарний, змістовний, продуктивний, цікавий, веселим, світлим, проблемним…). А які діти повинні бути на уроці ? У - уважними Р - розумними О – організованими К – комунікабельними, а ще активними, дисциплінованими.) Отже, якщо ви будете такими ми разом проведемо цікавий, творчий , продуктивний урок, на якому зуміємо створити ситуацію успіху. Щоб наша праця була успішною слід дотримуватися таких правил, пригадаймо їх. - Правило піднятої руки. - Дружня співпраця у групах. - Уважно слухати пояснення вчителя і учнів. - Активно та творчо працювати. ІІ. Вправи на розвиток читацьких навичок. - Діти , а хто з вас робив зарядку вранці ? - Зараз ми з вами зробимо зарядку для нашого язичка. 1.Розчитування за складовими таблицями. 2.Мовна розминка 1. Гра « Зроби як …» - Як плаче дитина? 2
  • 3.
    - Як смієтьсямаля ? - Як мама заколисує дитину? 3. Робота над чистомовкою. Шу- шу- шу - чистомовки я пишу. Ят – ят – ят – їх пишу для всіх малят. Ки –ки –ки - всі говорять залюбки. Ло – ло –ло - щоб чисте мовлення було. ІІІ. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми і мети уроку. -Як називається розділ , який ми вивчаємо? ( Усна народна творчість ). - Що входить до усної народної творчості? ( Прислів’я, приказки, загадки, пісеньки .) - Сьогодні на уроці ми розширимо свої знання з усної народної творчості і познайомимося ще з одним його видом . - Послухайте і повторіть. - ЗАБОЛІЛО ГОРЛО У ГОРИЛИ, БО ГОРИЛА БАГАТО ГОВОРИЛА. - Що ми з вами промовляли ? (скоромовку). Що ж означає скоромовка…. - ( Скоро мовити - швидко вимовляти ). ІY. Оголошення теми та очікуваних навчальних результатів. Сьогодні на уроці ви повинні : ЗНАТИ: що скоромовка - це один із видів малої усної народної творчості. ВМІТИ: правильно вчитися промовляти скоромовки; • удосконалювати навички швидкого, свідомого читання ; • відповідати на запитання, бути уважними та активними на уроці. Y. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу. 3
  • 4.
    - 1. Скоромовкивчать дітей правильно, чітко вимовляти окремі важкі звуки. Часто їх швидке вимовляння перетворює на скоромовку на «спотиканку» , коли той, хто прагне швидко проказати, «спотикаючись» , перекручує слова. 2. Робота за підручником ст.17. 3. Фізкультхвилинка « Дівчинка русява ». 4. Словникова робота. Записані колонки слів. Учні читають і з’ясовують значення кожного з них. Пік Улас вередувати кіп Панас варенички Кіп - - копа - стіжок із шістдесяти снопів, складених колоссям усередину й прикритих одним снопом зверху. Вередувати - виявляти невдоволення, капризувати. 5. Виразне читання скоромовок вчителем. - Яка скоромовка вам найбільше сподобалась? 6. Читання скоромовок учнями ( повільно, швидко , дуже швидко). 7.Музична фізкультхвилинка « Дівчинка русява ». 8 . Робота у парі - робота у зошиті з друкованою основою – ст.. 14. № 3. Знайди пари. Прочитайте скоромовки. Босий хлопець сіно косить, роса росить ногі босі. Летіла лелека, заклекотіла до лелеченят. Кипи , кипи, кашко, доки прийде Івашка. YI.Узагальнення й систематизація знань учнів . 1. Робота у групах. Конкурс на кращого читця скоромовок. Читання скоромовок спочатку у групі, потім обирають найкращого скоромовця , який презентує роботу групи . 4
  • 5.
    1. Скоромовки дляучнів першої групи - Час вечеряти настав. Шпак шпачисі щебетав. 2. Скоромовки для учнів другої групи - Карл у Клари украв корали. Клара у Карла украла кларнет. 3 .Скоромовки для учнів третьої групи- Ворона проворонила вороненят. 4. Скоромовки для учнів третьої групи - Летів перепел перед перепелицею, Перед перепеленятами. 7. Підведення підсумків конкурсу «Найкращий скоромовець ». YІІ. Підсумок уроку . Рефлексія. 5
  • 6.
    8. « Зробимоостанній крок - підсумуємо урок». - З яким жанром усної народної творчості ознайомилися на сьогоднішньому уроці ? - Що таке скоромовка? - Яку скоромовку запам’ятали? Розкажіть. -Чи цікавим був урок? - Що найбільше сподобалось на уроці? -А що було важким? YІІ. Домашнє завдання. Читати скоромовки ст.17- 18. Вивчити скоромовку (на вибір) із Перлинки - ст. 7. Творче завдання : намалювати малюнки до скоромовок, які найбільше сподобались. Література 1. Літературне читання . Конспекти уроків. 2 клас: посібник для вчителя / С. В. Крижанівська, Л. В. Подзігун. – Тернопіль: Навчальна книга – Богдан, 2013. 2. Мій конспект. Літературне читання.2 клас : посібник для вчителя / Ковальчук Н. О., Настенко А.І. – К. : Видавничий дім «Освіта», 2012. 3. Літературне читання: Укр. мова для загальноосвіт. навч. закл. З навчанням укр. мовою : підруч. для 2 класу/ Віра Науменко. – К.: Генеза , 2012. 6
  • 7.