Єременко О.В., Лупійчук А.В., Черсунова Н.І., Перевертун О.П. Підручник з укр...Якість Освіти
Підручник ІІІ тисячоліття.
Формує ключові навички сучасності:
креативність, комунікативність, критичне мислення
Дає можливість вчителеві комфортно працювати з різними за рівнем підготовки і мотивації школярами, широкий спектр завдань, достатність і лаконічність викладу матеріалу.
Єременко О.В., Лупійчук А.В., Черсунова Н.І., Перевертун О.П. Підручник з укр...Якість Освіти
Підручник ІІІ тисячоліття.
Формує ключові навички сучасності:
креативність, комунікативність, критичне мислення
Дає можливість вчителеві комфортно працювати з різними за рівнем підготовки і мотивації школярами, широкий спектр завдань, достатність і лаконічність викладу матеріалу.
Аудіювання як один із видів комунікативних навичок (Пушкарська Лілія Михайлівна,
учитель початкових класів Морозівської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів Міловської районної ради Луганської області
Аудіювання як один із видів комунікативних навичок (Пушкарська Лілія Михайлівна,
учитель початкових класів Морозівської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів Міловської районної ради Луганської області
1. Тема: Совість – це у людині головне.
Матеріалдо уроку:В. Сухомлинський«Горбатенькадівчинка».
Мета. Ознайомитидітей із твором В. Сухомлинського
«Горбатенькадівчинка». Вчити давати характеристику головним дійовим
особам, аналізувати та оцінювати їх поведінку і вчинки, робитивисновки
щодо прочитаного. Розвивативиразнечитання, зв’язнемовлення, вміння
висловитисвоюдумку, цінувати думки товаришів. Виховувати добротуі
чуйність, викликати бажання наслідувати добрісправи однолітків.
Обладнання: інформація з інтернет ресурсів
Тип уроку: вивчення нового матеріалу
Хід уроку
І. Організаціякласу
Всі прочуливи дзвінок
На улюблений урок.
Кожен з вас приготувався,
На перерві постарався.
Зараз сядуть асі дівчатка
А за ними і хлоп’ятка.
Ласкавинки посилаймо.
Працювати починаймо!
ІІ. Мовна розминка
1. Дихальнівправи
- Щоб ротик і язичокбули на уроці слухняними, виконаємо зараз
такі дихальні вправи:
- 1,2,3 – вдихаємо повітря, 4 – видихаємо.
- 1,2,3 – вдихаємо повітря, 4 – видихаємо, ніби гасимо свічку.
- 1,2,3 – вдихаємо повітря, 4 – видихаємо, показуємо, як із кульки
виходить повітря.
2. Розчитування
2. - Прочитаймо стовпчикислів їх.
Це
Коло
Клас
Парти
Учні
Школярі
Дівчинка
Хлопчики
- Назвіть найменше слово в стовпчику?
- Назвіть найдовше слово?
3. Промовляння скоромовки
РАК ТАТУСЬ ПРИНІС З КРАМНИЦІ
РАЧЕНЯТАМ РАХІВНИЦІ.
ІІІ. Актуалізаціяопорних знань учнів
1. Бесіда
- Хто є автором оповідання «Про що думала Марічка?»
- Сьогодніми з вами продовжимознайомствоіз творами В.
Сухомлинського. Згадайтеможе ви щось знаєте про цю людину?
- Василь Сухомлинськийнародився 1918 році, 15серпня в с. Васильків ці
на Полтавщині, у селянській сім’ї. Крім Василя у сім’ї було ще троє дітей.
Батьки ніколи не сварилися між собою і не карали своїхдітей. Може тому
всі обралипрофесію вчителя. В. Сухомлинський – найвідоміший педагог
і письменник. Він працював у школі 35 років. В.Сухомлинський –
заслужений вчитель України.
Василь Олександрович дужелюбив дітей і написав для них багато
цікавих оповідань , казок. Його творивчать вас бути добрими,
чуйними, працьовитими, щоб любили батьків, а також свою
прекрасну Батьківщину.
3. ІІІ. Мотиваціянавчальноїдіяльності
1. Повідомлення теми уроку
- Тож давайте познайомимося ще із одним твором В. Сухомлинського
«Горбатенькадівчинка». Через автор оповідання хоче сказати вам, що
совість – це головне у людини. А ми в свою чергу прочитавшидане
оповідання , зможемо заперечити, або погодитись із автором.
- Діточки, а що таке совість? Може хтось з вас зможе пояснити?
- Де ми можемо дізнатися, яке лексичне значення має слово «совість»?
- Правильно. В українській мовіє словник, у якому можна дізнатися про
лексичні значення любого слова. Такий словник називається тлумачний.
( Вчитель показує словник)
Совість – це усвідомлення і відчуття моральної
відповідальностіза свою поведінкута вчинки.
2. Гра «Незакінченеречення»
- Прочитайте ще раз назву оповідання.
- Як ви думаєте, про що, або про кого розповідаєтьсяу оповіданні, знаючи
тільки його назву?
- Прошу давати відповідь на запитання, продовжуючиречення заданими
початками:
- «Я думаю…»,
- «На мою думку ..»
- «Я думаю…»
- «На мою думку…»)
(Діти висловлюють своє припущення)
ІV. Формуванняконтрольно оцінювальнихдій
1. Читання оповідання вчителем ізпередбаченням, зупинками
Горбатенькадівчинка
4. Клас розв’язував задачу. Учні схилилися над зошитами. Коли це у двері
хтось тихо постукав.
Відчини двері й подивись, хто там стукає, - мовив учитель.
Чорноокийхлопчик, що сидів за першою партою, живенько відчинив
двері. До класу зайшов директор школи з маленькою дівчинкою. Тридцять
п’ять пар очей впилися у незнайому дівчинку.
Вона була горбата.
Ізупинка
- Кого привіву клас директор?
- Чому всі діти звернули увагу на дівчинку?
- Що б ви зробили у такомувипадку?
- Як ви думаєте, що трапилося дальше?
Учитель затамував подих і повернувся до класу. Він подивився у вічі
пустотливих школярів і мовчкиблагав: хай не побачить дівчинка у ваших
очах ні подиву, ні насмішки.
У їхніх очах була тільки цікавість. Вони дивились на дівчинку й лагідно
всміхалися.
ІІзупинка
- Чого боявся вчитель?
- Як сприйняли діти дівчинку?
- Як би ви поступили в такомувипадку?
- Як ви думаєте, що трапилося дальше?
5. Учитель полегшено перевів дух.
- Цю дівчинку звуть Оля, - сказав директор. – вона приїхала до нас далеку,
хто поступиться їй місцем на першій парті? Бачите, яка вона маленька?
Усі шість хлопчиків і дівчаток, що виділи за першими партами, піднесли
руки:
- Я…
Учитель тепер спокійний: клас витримав іспит.
- Який іспит витримавклас?
- Як ви вважаєте, чи правильнопоступили діти?
2. Фізкультхвилинка
3. Читання оповідання учнями «Ланцюжком»
4. Словникова робота
Чорноокий
Благав
Живенько
Насмішки
Пустотливих
Здалеку
Полегшено
Горбатенька
6. - Прочитайте словата поясніть.
- Як ви розумієте ці слова?
5. Вибірковечитання
- Прочитайте те місце твору, де розповідається, чим займалися учні в класі.
- Прочитайте те місце твору, де розповідається, якучитель дивився на своїх
учнів.
- Прочитайте те місце твору, де розповідається, якучні зустріли дівчинку.
- Яка головна думка твору?
- Чи вважаєте ви, що автор сказав правильно, що совість - це в людини
головне. Що хотів нам сказати автор?
6. Читання деформованих прислів’їв
- Пропонуювам прочитати деформованіприслів’я. Та пояснитиїх
значення.
ДляЛюність родожча аз все.
еН сясмій з ихал людськоог, щоб обіт не лобу такого.
Людяність дорожча за все.
Не смійся з лиха людського, щоб тобі не було такого.
- Як ви розумієте дані прислів’я .
- Дані прислів’я записані вам у пам’ятку.
V. Підсумок уроку
Гра « Мікрофон»
- Що сподобалося вам на уроці?
- Що цікавого ви дізналися на уроці?
- Кому ви запропонуєтепрочитатипам’яткуіз прислів’ями?
Ви ще маленькі. У вас усе життя попереду. В народікажуть: «Життя
прожити - не поле перейти», томуу вас буде безліч життєвих ситуацій, з
7. яких потрібно знайти достойний вихід. Мені б хотілося, щоб ви
пам’ятали прислів’я з пам’ятки, дали їх прочитати рідним і знайомим.
Тоді ви дійсно виростите Людьми з великоїбукви.