Rangkuman singkat dokumen Rancangan Pengajaran Harian mata pelajaran Pendidikan Seni Visual kelas 3 Al-Furqan pada 10 April 2013 adalah sebagai berikut: guru akan mengajar murid-murid tentang warna-warna asas dan sekunder melalui aktiviti membuat origami kotak berdasarkan warna, dimana pada akhir pembelajaran diharapkan murid dapat mengenal dan membezakan warna-warna tersebut dengan tepat.
1. Rancangan Pengajaran Harian
Mata Pelajaran
: Pendidikan Seni Visual
Kelas
: 3 Al-Furqan
Tarikh
: 10 April 2013
Hari
: Rabu
Masa
: 7.45 pagi – 8. 25 pagi
Murid
: 6 orang
Kategori Murid
: Masalah Pembelajaran.
Objektif
: Mengenal, membeza dan menggunakan warna asas dan sekunder dengan betul.
Aktiviti
: Kotak dan padanan.
Tajuk
: Membuat origami kotak dan padanan berdasarkan warna asas dan sekunder .
Pengetahuan Sedia Ada
: Murid pernah melihat warna-warna asas dan sekunder yang ingin dipelajari dipersekitaran mereka.
Hasil pembelajaran
: Di akhir pembelajaran, murid 3 Al-Furqan dapat mengenal, membeza dan menggunakan warna-warna
asas dan sekunder dengan tepat dan menyatakan warna-warna tersebut dengan 90 peratus ketepatan
tanpa bantuan guru.
2. KBKK
Nilai-nilai murni
: Menghubungkait pengalaman dalam pembelajaran.
: Menumpu perhatian, kesabaran, berhati-hati dan mengikut arahan, tolong-menolong, menjaga
kebersihan, berkerjasama, kasih sayang.
BBM
: Power point, Lembaran kerja, laptop, projector, kertas berwarna, mounting board, kad perkataan, gam,
pita pelekat, papan putih dan gunting.
3. LANGKAH/MASA
ISI PELAJARAN
AKTIVITI PENGAJARAN
AKTIVITI PEMBELAJARAN
GURU
MURID
Set induksi
Tayangan
Guru menayangkan video
Murid menonton tayangan
(5 Minit)
video.
warna asas dan warna
video yang ditunjukkan
sekunder kepada murid.
oleh guru.
Guru menyanyikan lagu
Murid bernyanyi bersama
bertajuk ‘warna’ dengan
guru sambil bertepuk
memfokuskan warna-
tangan.
CATATAN
Strategi:
-
Berpusatkan
BBM.
Kemahiran berfikir:
-
Menghubungkait
.
warna asas dan warnawarna sekunder yang
dipelajari sambil
memegang kertas warna.
BBM:
-
Video
-
Slaid Power
Point
-
Kertas warna
-
Laptop
-
Projector.
Nilai:
-
Menumpu
4. perhatian.
-
bekerjasama
Teknik:
-
Penerangan
-
Bernyanyi
-
Tunjuk cara
Pengenalan
Warna Asas
Guru menayangkan slaid
Murid melihat slide power
(5 Minit)
dan warna
power point kepada murid
point yang ditunjukkan oleh
Sekunder.
3 warna asas dan 3 warna
guru.
sekunder.
Murid mengingat kembali
Guru menunjukkan
warna-warna yang pernah
contoh-contoh objek yang
dilihat dipersekitaran.
terdiri daripada warna-
Murid menunjukkan warna-
warna asas tersebut
warna asas dan sekunder
-
Laptop
semasa warna asas dan
yang terdapat di dalam
-
Projector.
sekunder disebutkan.
kelas.
Guru meminta muridmurid menyebut kembali
Kemahiran berfikir:
-
Mengingat
kembali.
BBM:
-
Slaid Power
Point.
Nilai:
-
Menumpu
5. warna yang pernah dilihat
perhatian.
dipersekitaran mereka.
Teknik:
-
Langkah 1
(10 Minit)
Tapak Kotak.
Guru menyuruh murid
Murid melihat satu-persatu
menghasilkan tapak kotak
cara yang ditunjukkan oleh
berdasarkan warna asas
Murid mengunting
Guru mengedarkan
mengikut gambar rajah.
gambar rajah tapak kotak
kotak.
Kemahiran berfikir:
Murid membuat tapak
untuk digunting.
Bersoal jawab
guru.
dan sekunder.
Penerangan
-
Similasi .
BBM:
-
Slaid Power
Point
-
Papan putih
Guru menunjukkan cara
-
Pita pelekat
membuat tapak kotak.
-
Gunting.
-
Lembaran kerja.
-
Laptop.
-
Projector.
Teknik:
-
Penerangan
-
Tunjuk cara.
6. Langkah 2
(10 Minit)
Penutup kotak.
Kemahiran berfikir:
Guru mengedarkan
Murid melihat satu persatu
lembaran kerja
cara membuat penutup
kepada murid.
kotak yang ditunjukkan
Guru menyuruh
oleh guru.
murid mengunting
Murid menggunting
mengikut gambar
lembaran kerja mengikut
rajah di dalam
bentuk gambar rajah.
-
Laptop.
lembaran kerja.
Murid membuat penutup
-
Projektor.
Guru menunjukkan
kotak dan memasangnya
-
Lembaran kerja.
cara-cara
dengan tapak kotak.
-
Gunting.
-
Pita pelekat.
menghasilkan
-
Similasi .
BBM:
-
Slaid power
Point
penutup kotak
berdasarkan warna
asas dan sekunder.
Nilai:
-
Menumpu
perhatian.
-
Kesabaran.
-
Kerjasama
-
Tolongmenolong.
Teknik:
-
Penerangan.
-
Tunjuk cara.
7. Penilaian
Senarai semak.
Murid mempamerkan hasil
semak untuk menguji
(5 Minit)
Guru membuat senarai
kerja masing-masing.
BBM:
-
pengajaran yang
Boring senarai
semak.
dilakukan tercapai atau
Teknik:
tidak tercapai.
-
Guru melihat setiap
Latih tubi
Origami kotak yang
dihasilkan oleh pelajar
mengikut langkahlangkah yang betul atau
tidak.
Penutup
Pameran.
Guru memilih beberapa
Murid mengangkat hasil
(5 MInit)
Penilaian.
origami kotak yang
kerja masing kepada guru
dihasilkan murid dengan
untuk dipilih
kemas dan cantik untuk
Murid mengemas kelas.
dipamer.
Guru meminta murid
mengemas kelas.
Kemahiran berfikir:
-
Menghargai
karya.
BBM:
-
Hasil kerja.