Україна в умовах десталінізації (1953 – 1964 рр.).pptx
план-конспект.doc
1. 5 клас
Тема : Хобі
Дата :
Тип уроку : Розвитокнавичокговоріння
Мета :
активізувати у мовленні дітей лексику з теми « Хобі »; навчити вживати
лексику уроку у комунікативно -орієнтованих ситуаціях; формувати вміння
розповідатипро хобі і висловлювати свою думку . Розвиватислухову і зорову
пам’ять, мовну здогадку.
Виховувати активність, працьовитість, вміння співпрацювати в групі та парі ;
виховувати інтерес до корисних захоплень ; формувати зацікавлення до вивчення
іноземної мови як засобуреалізації своїхтворчихнахилів.
Розширитимовнийзапас учнів, тренувати у виконанні комунікативних вправ .
Обладнання: презентації Power Point , відеоуривок, відеофізкультхвилинка,
роздатковийматеріал для індивідуальної , групової тапарної роботи.
Очікування: вивчити нові слова, співпраця з учнями та розуміння матеріалу.
Результати : сприймання вивченої лексики, розуміння аудіо та відео та відмінна
взаємодія з учнями.
Хід уроку
I Підготовка до сприйняття іншомовного мовлення
1. Організаціякласу. Привітання .
- Good afternoon , students ! I am glad to see you !
Let’s greet our guests !
2. Оголошеннятеми і мети уроку.
- Look at the window ! Can you see any butterflies there ? ( No, I can’ t )
- Why ? ( Because it’s cold today )
- What’s season is it now ? ( It’s autumn )
- It’s rather cold today ! When the weather is cold and bad I prefer staying at home and
reading or watching films. And what about you?
( I like …/ I prefer…)
- You are right . I know you are very active . What games can you play?( I can play
…)
- What do you like doing in winter ? ( I like …. playing snowballs, making a
snowman, skiing , skating )
- What do you like doing in summer? ( I like…)
- I see you are very active and energetic!
- So, can you guess the topic of our lesson?
- Look at the screen and guess the words ! ( презентація1)
- 1.We wear it on our heads .( a hat )
- 2.It’s a colour and a fruit . ( an orange )
- 3.You carry schoolthings in it .( a bag )
2. - 4.You cannot play football and volleyball without it . ( a ball )
- 5.It’s cold and sweet .( an ice-cream)
- 6.It’s a very big animal.( an elephant )
- 7.We can make a snowman with it . ( snow )
- So , what is the topic of our lesson? ( HOBBIES )
- You are right !
- At our lessonyou will : ( на дошці табл.)
- review the words on the topic “HOBBIES”
- talk about free-time activities
- watch the video about the hobbies of British teens
- work in pairs and groups
- operate the words on the topic in your own speech.
II Основна частинауроку.
2. Активізація лексичних одиниць у мовленні учнів.
2.1. –Let’s watch a presentation and review the words .
( презентація 2. “HOBBIES” )
2.2. TASK 1. Гра « Відгадайхобі»
- Now , your task is to guess a hobby. Take orange cards and read about different
hobbies You are to guess their names. You have two minutes to do this task.
- So, let’s check!
1. Dancing
2. Travelling
3. Collecting
4. Gardening
5. Reading
6. Play sports
2.3. Task 2 .Роботав групах.
- As you know there are 4 groups of hobbies.
- What groups do you know? ( на дошці табл . груп)
1. Learning things
2. Doing things
3. Making things
4. Collecting things
- Let’s work in groups. Turn back to your partners and do the following tasks :
1.- You are to write the list of things you can learn
2. – You are to write the list of things you can do
3. ……………………………………youcanmake
4. …………………………………….youcancollect
- Just write on these sheets of paper.( Даю кожній групі листок длязаписуслів)
You have 2 minutes. Choosethe speaker of each group who will present the results of
your work.
- So , group 1,2,3,4. Well done. Thank you.
3. - So, please read what have you written…(кожна група читає свої слова)
2.4.Task3. Гра « Літо і зима » ( на дошці )
- We can also devide all hobbies into such groups : Winter And Summer
- Let’s group these hobbies.
( діти біля дошки виконують завдання)
2.5. Task 4. Роботав парах. Гра « Яке хобі більш цікаве і корисне»
- Let’s work in pairs. You see any hobbycan be useful . Take greencards and choose
one of the most interesting and useful hobbies and discuss it together and one of you
will prove it to us. You have 2 min.
- Start like this . I think ….is the most interesting and useful…
2.6. Фізкультхвилинка.(відео)
- Pupils, you are tired !Let’s have a rest.
2.7. Task 5. Відеоаудіювання.
1 - Your next task is to watch a video about the hobbies of British teens. You have blue
cards on your desks with the names of different hobbies. So, mark the British teens
hobbies with a tick. Be very attentive !
2. Перегляд відео.
3. Перевірка правильностівиконаннязавдання. (презентація 3 )
-So, what do British teens like doing ? Let’s check!
- Do they like cooking? (Yes, they do. / No, they don’t)
2.8. Task 7. Game “ What do we need for our hobbies?”
- For different hobbies we need different equipments, such as a ball, trainers and so
on..
-So, take yellow cards . Your task is to read and match.
-Let’s check ! Look at the screen ! ( презентація 4 )( діти по черзічитають)
2.9. Task 8. Напиши про свої захопленняза поданим початком. ( На екрані )
- Now ,take pink cards and make up sentences on the cards :
1.What do you like doing in your free time? I like…
2. What do you prefer? I prefer…
3. What are you fond of? I am fond of…
4. What are you interested in? I am interested in…
- For example, I like travelling. I prefer…
- Let’s listen some pupils.
2.10. Домашнєзавдання.(на екрані)
4. - Open your daybooks and write down your home task. You are to write 10 sentences
about your hobbies and the hobbyof your friend .
III Заключна частина .
1. Підведенняпідсумків.
- So, what can you do by the end of our lesson?
- I can name the hobbies.
- I can speak about different kinds of hobbies.
- I can tell about my hobbies.
I can speak about the hobbies of British children.
2. Оцінюванняучнів.
3. Завершенняуроку.
- The lesson is over.
- Good bye , pupils!
- Say good bye to your guests! See you tomorrow!
- Have a nice day ! ( на екрані )